türk, türkiye, tekirdağ

tekirdağ haberleri

TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre çözüm süreci zamanında ‘Türküm’ diyen birinin Türkçülük yapmış olduğunu dolayışla bunun adının bölücülük olduğunu ifade ederek bu konuyu gündeme getirmişti.

 

Bu sözlerinin ardından bir baktık ki tak birçok devlet bankası ve hastanenin tabelalarındaki T.C. ibaresi kaldırıldı. Hatta bazılarınca işi abartarak ‘Türk Bayrağı’nın da ismi değişsin istendi. Anayasa’da yer alan ‘Türk’ ifadeleri de çıksın bunun yerine ‘Türkiyeli’ densin denerek televizyonda konu pek çok programda tartışmaya açıldı.


Geçtiğimiz günlerde ise yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışından sonra hükümet, meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibaresinin kaldırılması için düğmeye basıp çalışma başlattı bile. Şimdi de, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin ibarelerindeki ‘Türk’ kelimesinin kaldırılması gündemde.

 

Peki, bu konu durup durup neden ısıtılıp önümüze getiriliyor?

 

Amaç söylendiği gibi sadece Türkçülük yapılmasının engellenmesi mi? Ayrıca Türk Toplumunun Türkçülük yapması kadar doğal bir şey de var mı?

 

Konu ara sıra gündeme geliyor ki suyu ısınan kurbağa misali gözümüzü kulağımızı alıştırıp yavaş yavaş her şeyden ‘Türk’ ibaresinin kaldırılması mı amaçlanıyor?

 

Meslek örgütlerinin önündeki ‘Türk’ ibaresi bir bir kaldırılarak bu kurumları itibarsızlaştırmak niyeti mi güdülüyor?

 

Bu soruları fazlasıyla çoğaltmak mümkün. Her ülkenin halkını ayakta tutan ve birbirine bağlayan ortak değerler vardır. Bana göre de Türk demek Türkiye’ye ait olan demek. Bir nevi üst kimlik. Coğrafi ve siyasi aidiyeti ifade eder. Elbette bu üst kimliğin altında etnik ve ırsi aidiyetiniz olabilir. Çerkez, kürt, laz, arap, ermeni vs olunabilir. Türkiyeli ifadesi asla kabul edilemez bir tanımlamadır. Zira Türk aynı zamanda siyasi bir tanımlamadır. –li eki ise dili, tarihi olan bir milleti ifade edemez. İşte bu yüzden oynanan oyunu tabloya biraz dikkatli baktığımız zaman görebilmek mümkün.

 

Bugün iç savaş ile birbirine giren toplumları incelediğimiz zaman gördüğümüz en başlıca eksik ortak değerleri olmayan, ülke kimliklerine sahip çıkmayan ülkeler olduğunu söyleyebiliriz. Orta Doğu ülkelerini nasıl kolaylıkla yıllardır birbirine düşürebildikleri ortada. Suriye, Irak gibi ülkeler neden kolaylıkla iç savaşın içinde buluyorlar kendilerini?

 

Dün banka, hastane adlarının önlerindeki bugün meslek örgütlerinin başındaki ‘Türk’ ibaresini kaldırmak Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus ve millet düşüncesini zedeleyen zamanla da tamamen ortadan kaldırabilecek bir akımdır. Ulusal bütünlüğü zedelemekten başka işe yaramayacağı kesin. Hükümet Erdoğan’ın söylemiyle düğmeye basmış olsa da başta Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği buna karşı çıkmalı ve toplumun her kesimi buna izin vermemelidir. Bu hepimizin, geleceğimizin bekası için şarttır.


Okunma Sayısı : 571
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2099
Dün : 4249
Toplam : 6781201

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri