türk, türkiye, tekirdağ

tekirdağ haberleri

TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre çözüm süreci zamanında ‘Türküm’ diyen birinin Türkçülük yapmış olduğunu dolayışla bunun adının bölücülük olduğunu ifade ederek bu konuyu gündeme getirmişti.

 

Bu sözlerinin ardından bir baktık ki tak birçok devlet bankası ve hastanenin tabelalarındaki T.C. ibaresi kaldırıldı. Hatta bazılarınca işi abartarak ‘Türk Bayrağı’nın da ismi değişsin istendi. Anayasa’da yer alan ‘Türk’ ifadeleri de çıksın bunun yerine ‘Türkiyeli’ densin denerek televizyonda konu pek çok programda tartışmaya açıldı.


Geçtiğimiz günlerde ise yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışından sonra hükümet, meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibaresinin kaldırılması için düğmeye basıp çalışma başlattı bile. Şimdi de, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin ibarelerindeki ‘Türk’ kelimesinin kaldırılması gündemde.

 

Peki, bu konu durup durup neden ısıtılıp önümüze getiriliyor?

 

Amaç söylendiği gibi sadece Türkçülük yapılmasının engellenmesi mi? Ayrıca Türk Toplumunun Türkçülük yapması kadar doğal bir şey de var mı?

 

Konu ara sıra gündeme geliyor ki suyu ısınan kurbağa misali gözümüzü kulağımızı alıştırıp yavaş yavaş her şeyden ‘Türk’ ibaresinin kaldırılması mı amaçlanıyor?

 

Meslek örgütlerinin önündeki ‘Türk’ ibaresi bir bir kaldırılarak bu kurumları itibarsızlaştırmak niyeti mi güdülüyor?

 

Bu soruları fazlasıyla çoğaltmak mümkün. Her ülkenin halkını ayakta tutan ve birbirine bağlayan ortak değerler vardır. Bana göre de Türk demek Türkiye’ye ait olan demek. Bir nevi üst kimlik. Coğrafi ve siyasi aidiyeti ifade eder. Elbette bu üst kimliğin altında etnik ve ırsi aidiyetiniz olabilir. Çerkez, kürt, laz, arap, ermeni vs olunabilir. Türkiyeli ifadesi asla kabul edilemez bir tanımlamadır. Zira Türk aynı zamanda siyasi bir tanımlamadır. –li eki ise dili, tarihi olan bir milleti ifade edemez. İşte bu yüzden oynanan oyunu tabloya biraz dikkatli baktığımız zaman görebilmek mümkün.

 

Bugün iç savaş ile birbirine giren toplumları incelediğimiz zaman gördüğümüz en başlıca eksik ortak değerleri olmayan, ülke kimliklerine sahip çıkmayan ülkeler olduğunu söyleyebiliriz. Orta Doğu ülkelerini nasıl kolaylıkla yıllardır birbirine düşürebildikleri ortada. Suriye, Irak gibi ülkeler neden kolaylıkla iç savaşın içinde buluyorlar kendilerini?

 

Dün banka, hastane adlarının önlerindeki bugün meslek örgütlerinin başındaki ‘Türk’ ibaresini kaldırmak Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus ve millet düşüncesini zedeleyen zamanla da tamamen ortadan kaldırabilecek bir akımdır. Ulusal bütünlüğü zedelemekten başka işe yaramayacağı kesin. Hükümet Erdoğan’ın söylemiyle düğmeye basmış olsa da başta Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği buna karşı çıkmalı ve toplumun her kesimi buna izin vermemelidir. Bu hepimizin, geleceğimizin bekası için şarttır.


Okunma Sayısı : 758
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2323
Dün : 8487
Toplam : 8046725

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri