türk, türkiye, tekirdağ

tekirdağ haberleri

TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre çözüm süreci zamanında ‘Türküm’ diyen birinin Türkçülük yapmış olduğunu dolayışla bunun adının bölücülük olduğunu ifade ederek bu konuyu gündeme getirmişti.

 

Bu sözlerinin ardından bir baktık ki tak birçok devlet bankası ve hastanenin tabelalarındaki T.C. ibaresi kaldırıldı. Hatta bazılarınca işi abartarak ‘Türk Bayrağı’nın da ismi değişsin istendi. Anayasa’da yer alan ‘Türk’ ifadeleri de çıksın bunun yerine ‘Türkiyeli’ densin denerek televizyonda konu pek çok programda tartışmaya açıldı.


Geçtiğimiz günlerde ise yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışından sonra hükümet, meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibaresinin kaldırılması için düğmeye basıp çalışma başlattı bile. Şimdi de, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin ibarelerindeki ‘Türk’ kelimesinin kaldırılması gündemde.

 

Peki, bu konu durup durup neden ısıtılıp önümüze getiriliyor?

 

Amaç söylendiği gibi sadece Türkçülük yapılmasının engellenmesi mi? Ayrıca Türk Toplumunun Türkçülük yapması kadar doğal bir şey de var mı?

 

Konu ara sıra gündeme geliyor ki suyu ısınan kurbağa misali gözümüzü kulağımızı alıştırıp yavaş yavaş her şeyden ‘Türk’ ibaresinin kaldırılması mı amaçlanıyor?

 

Meslek örgütlerinin önündeki ‘Türk’ ibaresi bir bir kaldırılarak bu kurumları itibarsızlaştırmak niyeti mi güdülüyor?

 

Bu soruları fazlasıyla çoğaltmak mümkün. Her ülkenin halkını ayakta tutan ve birbirine bağlayan ortak değerler vardır. Bana göre de Türk demek Türkiye’ye ait olan demek. Bir nevi üst kimlik. Coğrafi ve siyasi aidiyeti ifade eder. Elbette bu üst kimliğin altında etnik ve ırsi aidiyetiniz olabilir. Çerkez, kürt, laz, arap, ermeni vs olunabilir. Türkiyeli ifadesi asla kabul edilemez bir tanımlamadır. Zira Türk aynı zamanda siyasi bir tanımlamadır. –li eki ise dili, tarihi olan bir milleti ifade edemez. İşte bu yüzden oynanan oyunu tabloya biraz dikkatli baktığımız zaman görebilmek mümkün.

 

Bugün iç savaş ile birbirine giren toplumları incelediğimiz zaman gördüğümüz en başlıca eksik ortak değerleri olmayan, ülke kimliklerine sahip çıkmayan ülkeler olduğunu söyleyebiliriz. Orta Doğu ülkelerini nasıl kolaylıkla yıllardır birbirine düşürebildikleri ortada. Suriye, Irak gibi ülkeler neden kolaylıkla iç savaşın içinde buluyorlar kendilerini?

 

Dün banka, hastane adlarının önlerindeki bugün meslek örgütlerinin başındaki ‘Türk’ ibaresini kaldırmak Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus ve millet düşüncesini zedeleyen zamanla da tamamen ortadan kaldırabilecek bir akımdır. Ulusal bütünlüğü zedelemekten başka işe yaramayacağı kesin. Hükümet Erdoğan’ın söylemiyle düğmeye basmış olsa da başta Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği buna karşı çıkmalı ve toplumun her kesimi buna izin vermemelidir. Bu hepimizin, geleceğimizin bekası için şarttır.


Okunma Sayısı : 677
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2718
Dün : 6413
Toplam : 7422260

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri