türk, türkiye, tekirdağ

tekirdağ haberleri

TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TÜRK İBARESİYLE DERDİNİZ NE?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre çözüm süreci zamanında ‘Türküm’ diyen birinin Türkçülük yapmış olduğunu dolayışla bunun adının bölücülük olduğunu ifade ederek bu konuyu gündeme getirmişti.

 

Bu sözlerinin ardından bir baktık ki tak birçok devlet bankası ve hastanenin tabelalarındaki T.C. ibaresi kaldırıldı. Hatta bazılarınca işi abartarak ‘Türk Bayrağı’nın da ismi değişsin istendi. Anayasa’da yer alan ‘Türk’ ifadeleri de çıksın bunun yerine ‘Türkiyeli’ densin denerek televizyonda konu pek çok programda tartışmaya açıldı.


Geçtiğimiz günlerde ise yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışından sonra hükümet, meslek örgütlerinin isimlerindeki "Türk" ibaresinin kaldırılması için düğmeye basıp çalışma başlattı bile. Şimdi de, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin ibarelerindeki ‘Türk’ kelimesinin kaldırılması gündemde.

 

Peki, bu konu durup durup neden ısıtılıp önümüze getiriliyor?

 

Amaç söylendiği gibi sadece Türkçülük yapılmasının engellenmesi mi? Ayrıca Türk Toplumunun Türkçülük yapması kadar doğal bir şey de var mı?

 

Konu ara sıra gündeme geliyor ki suyu ısınan kurbağa misali gözümüzü kulağımızı alıştırıp yavaş yavaş her şeyden ‘Türk’ ibaresinin kaldırılması mı amaçlanıyor?

 

Meslek örgütlerinin önündeki ‘Türk’ ibaresi bir bir kaldırılarak bu kurumları itibarsızlaştırmak niyeti mi güdülüyor?

 

Bu soruları fazlasıyla çoğaltmak mümkün. Her ülkenin halkını ayakta tutan ve birbirine bağlayan ortak değerler vardır. Bana göre de Türk demek Türkiye’ye ait olan demek. Bir nevi üst kimlik. Coğrafi ve siyasi aidiyeti ifade eder. Elbette bu üst kimliğin altında etnik ve ırsi aidiyetiniz olabilir. Çerkez, kürt, laz, arap, ermeni vs olunabilir. Türkiyeli ifadesi asla kabul edilemez bir tanımlamadır. Zira Türk aynı zamanda siyasi bir tanımlamadır. –li eki ise dili, tarihi olan bir milleti ifade edemez. İşte bu yüzden oynanan oyunu tabloya biraz dikkatli baktığımız zaman görebilmek mümkün.

 

Bugün iç savaş ile birbirine giren toplumları incelediğimiz zaman gördüğümüz en başlıca eksik ortak değerleri olmayan, ülke kimliklerine sahip çıkmayan ülkeler olduğunu söyleyebiliriz. Orta Doğu ülkelerini nasıl kolaylıkla yıllardır birbirine düşürebildikleri ortada. Suriye, Irak gibi ülkeler neden kolaylıkla iç savaşın içinde buluyorlar kendilerini?

 

Dün banka, hastane adlarının önlerindeki bugün meslek örgütlerinin başındaki ‘Türk’ ibaresini kaldırmak Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus ve millet düşüncesini zedeleyen zamanla da tamamen ortadan kaldırabilecek bir akımdır. Ulusal bütünlüğü zedelemekten başka işe yaramayacağı kesin. Hükümet Erdoğan’ın söylemiyle düğmeye basmış olsa da başta Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği buna karşı çıkmalı ve toplumun her kesimi buna izin vermemelidir. Bu hepimizin, geleceğimizin bekası için şarttır.


Okunma Sayısı : 626
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4773
Dün : 7632
Toplam : 7104429

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri