trafik kazaları, tazminatlar, tekirdağ, ünsal

tekirdağ haberleri

TRAFİK KAZALARINDA

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK KAZALARINDA YOLCU OLARAK BULUNAN KİŞİLERİN YARALANMASI DURUMUNDA TAZMİNATLAR


Ülkemizde araç kullanan kişilere yeterli eğitim verilmemesi, trafik denetimlerindeki yetersizlikler, yollardan kaynaklanan kusur ve aksaklıklar, alkollü araç kullanımı, trafik kurallarına riayetsizlik gibi nedenlerden her gün yüzlerce maddi hasarlı, yaralamalı ve ölümlü trafik kazası olmaktadır. Trafik kazaları neticesinde kazaya karışanların canı veya vücut bütünlüğü yanında, maddi olarak da zararlar meydana gelmektedir.

Bildiğiniz üzere kaza yapan araç içerisinde yolcu olarak bulunan vatandaşlar, genel olarak araç şoförüne veya araç sahibine ailevi nedenlerle veya arkadaşlık bağları nedeniyle dava açmamakta, dava açmak istememektedir.

Fakat çoğu vatandaşımızın bilmediği husus, yolcu olarak bulunan vatandaşın tazminat hakkını sigorta şirketinden almasının mümkün olduğudur. Kazaya karışan aracı kullanan kişi, kazaya sebebiyet verdiği esnada alkollü, ehliyetsiz ve ağır kusur olmadığı müddetçe sigorta şirketinin de, işbu ödeyeceği tazminat miktarını araç sahibine veya araç sürücüsüne rücu edemeyeceği açıkça kanunda belirtilmektedir.

Rücu şartlarının olmaması kaydıyla kusurlu aracın sürücüsü tarafından herhangi bir ödeme yapılmadan meydana gelen zararın sigorta şirketi tarafından karşılanması sağlanabilir.

Vatandaşlarımızın bilmesi gereken en önemli husus, kazaya karışan araç içerisinde yolcu olarak bulunan kişiler KUSURSUZ sorumluluk ilkesi gereği kusur sahibi değillerdir. Yani tek taraflı olarak bile bir kaza meydana gelse, araç içerisinde yolcu olarak bulunan kişi kusursuzdur. Her koşul altında sürekli sakatlık nedeniyle sigorta şirketinden tazminat alma hakkına sahiptir.

Trafik kazası neticesinde açılacak maddi tazminat davalarında, kusurlu tarafa ait aracın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (yani hepimizin bildiği şekilde Trafik Sigortası), kapsamında poliçe miktarları kadar, sakatlık oranı ile orantılı olarak tazminat ödemekle yükümlüdür. Dolayısıyla oluşan sürekli sakatlıkların sigorta şirketlerinden talep edilmesi gerekmektedir.

Kanun gereği trafiğe çıkan tüm araçların Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (yani Trafik Sigortası) yaptırması şarttır. Bu sigortayı yaptırmayan kişiler için idari para cezası uygulanmaktadır. Fakat buna rağmen Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik) yaptırmayan ve kazaya karışan araçlarda hala günümüzde mevcuttur. Şayet trafik kazasına karışan araç sigortasız ise, kanun gereği kusurlu tarafın sigortacısı olarak Güvence Hesabı’na dava açma hakkı mevcuttur.

Meydana gelen trafik kazası neticesinde, yolcu kısmında bulunan kişilerin kusuru bulunmadığından dolayı, öncelikli olarak sürekli saklık durumu tespit edilecek ve iş gücü kaybından kaynaklı olan tüm maddi zararları sigorta şirketinden talep edilecektir.

Yapmanız gereken, öncelikli olarak “kaza tespit tutanağını, hastane kayıtlarını, varsa polis ifadelerini, sigorta kayıtlarını” toplamak olacaktır.

Daha sonra yukarıda saydığım belgeler ile ister başvuru dilekçenizi kusurlu tarafın sigorta şirketine sunabilir isterseniz de sigorta şirketine karşı dava açabilirsiniz.

Yasal yola başvurduktan sonra emin olun davanızı kazanacak ve icra yolu ile sigorta şirketinden bu maddi tazminat bedelini tahsil edeceksiniz.

Okunma Sayısı : 983
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5313
Dün : 7253
Toplam : 6926287

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri