trafik sigortası, tekirdağ pusula

tekirdağ haberleri

TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLULUĞU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLULUĞU

 

Otoyollarda ve karayollarında seyreden bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bu sigorta, herhangi bir kaza durumunda, bu kazada bir suçu olmayan üçüncü şahısların uğradığı zararları telafi etmek amacıyla yapılıyor.

Burada aslında zarar gören üçüncü kişilerin korunması amaçlanmıştır ve devlet bu sigortayı zorunlu kılarak üçüncü kişileri korumayı hedeflemiştir. Zorunlu olması da bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Her sene yenilenmesi gereken bu sigorta, üçüncü kişilerin maruz kaldığı hasarları, yasanın öngördüğü oranda karşılayan bir sigorta türüdür. Herşeyden önce sigortayı yaptıran kişinin uğradığı zarar bu poliçe kapsamında değildir. Sadece karşı tarafın hasarlarını kapsayan bir sigortadır.

Karayolları Trafik yasasına göre, sigortayı yaptıran kişinin, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına neden olması durumunda ya da bir kimsenin malına zarar vermesi halinde hukuki sorumluluğu bulunmaktadır. İşte sigorta şirketi bu poliçe ile, sigorta yaptıran kişinin bu hukuki sorumluluğunu zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.

Buraya kadar olan açıklamalarda zorunlu trafik sigortasının, hep motorlu karayolu araçları için yaptırılacağını söyledik. Ancak bu araçlara bağlı olan hareket eden, yani çekilen, römork veya benzeri tekerlekli araçların neden olacağı hasarlar da, bunları çeken aracın zorunlu trafik sigortasının kapsamı içindedir. Ancak bu römorklar insan taşıma amacıyla kullanılıyorsa eğer, bu durumda sigorta kapsamına girmesi için poliçede özel şartlar belirtilerek ek bir teminatın satın alınması gerekmektedir.

Trafik sigortasının zorunlu olmasının bir sonucu da süresi geçen poliçelerin yenilenmemesi durumunda ortaya çıkar. Çünkü zorunlu trafik sigortasının hiç yaptırılmamış olması veya yapılmış olan poliçenin süresi bitmeden yenilenmemiş olması cezayı gerektiren bir durumdur. Öylesine ki yollarda yapılan trafik kontrollerinde eğer bir aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılmadığı ya da yenilenmediği görülürse, bu durumda trafik polisi aracı trafikten men edebilir. Daha açık bir ifade ile yola devam etmesine izin vermez ve uygun bir park alanına aracı kilitler.

Zorunlu trafik sigortasının olmamasının gerektirdiği para cezasının ödenmesi de aracı almak için yeterli değildir. Yeni yapılmış geçerli bir zorunlu trafik sigortası poliçesi gösterilmeden araç park alanından alınamaz.

İşte bir trafik sigortasının zorunlu olmasının böylesine sonuçları vardır. Çünkü aslolan, hiçbir kusuru yokken bir hasara uğrayan üçüncü kişilerin devlet tarafından korunmasıdır. Devlet bu korumayı da sigorta şirketleri aracılığı ile sağlamaktadır.

Sigorta şirketleri de zorunlu trafik sigortası ile üçüncü kişilere şu ana teminatları sağlamaktadır:

·         Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı

·         Kişi ve kaza başına sağlık giderleri teminatı

·         Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı

Bu teminat türleri ve güvence miktarları her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından tesbit edilir ve duyurulur. Sigorta şirketleri de bu güvence rakamları ve kendi şirket politika ve prensipleri paralelinde uygulayacakları primleri kendileri belirlerler.

Görüldüğü gibi devlet trafik sigortalarını zorunlu tuttuğu gibi uygulanacak güvence rakamlarını da kendi tesbit ediyor.

Bir kazaya neden olan kişinin kendi uğradığı zararlar bu poliçe ile karşılanmayacağı için, araç sahiplerinin bu durumu güvence altına almaları sadece yaptıracakları bir kasko sigortası sayesinde olacaktır.

Okunma Sayısı : 688
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2073
Dün : 4249
Toplam : 6781175

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri