trafik sigortası, tekirdağ pusula

tekirdağ haberleri

TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLULUĞU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLULUĞU

 

Otoyollarda ve karayollarında seyreden bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bu sigorta, herhangi bir kaza durumunda, bu kazada bir suçu olmayan üçüncü şahısların uğradığı zararları telafi etmek amacıyla yapılıyor.

Burada aslında zarar gören üçüncü kişilerin korunması amaçlanmıştır ve devlet bu sigortayı zorunlu kılarak üçüncü kişileri korumayı hedeflemiştir. Zorunlu olması da bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Her sene yenilenmesi gereken bu sigorta, üçüncü kişilerin maruz kaldığı hasarları, yasanın öngördüğü oranda karşılayan bir sigorta türüdür. Herşeyden önce sigortayı yaptıran kişinin uğradığı zarar bu poliçe kapsamında değildir. Sadece karşı tarafın hasarlarını kapsayan bir sigortadır.

Karayolları Trafik yasasına göre, sigortayı yaptıran kişinin, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına neden olması durumunda ya da bir kimsenin malına zarar vermesi halinde hukuki sorumluluğu bulunmaktadır. İşte sigorta şirketi bu poliçe ile, sigorta yaptıran kişinin bu hukuki sorumluluğunu zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.

Buraya kadar olan açıklamalarda zorunlu trafik sigortasının, hep motorlu karayolu araçları için yaptırılacağını söyledik. Ancak bu araçlara bağlı olan hareket eden, yani çekilen, römork veya benzeri tekerlekli araçların neden olacağı hasarlar da, bunları çeken aracın zorunlu trafik sigortasının kapsamı içindedir. Ancak bu römorklar insan taşıma amacıyla kullanılıyorsa eğer, bu durumda sigorta kapsamına girmesi için poliçede özel şartlar belirtilerek ek bir teminatın satın alınması gerekmektedir.

Trafik sigortasının zorunlu olmasının bir sonucu da süresi geçen poliçelerin yenilenmemesi durumunda ortaya çıkar. Çünkü zorunlu trafik sigortasının hiç yaptırılmamış olması veya yapılmış olan poliçenin süresi bitmeden yenilenmemiş olması cezayı gerektiren bir durumdur. Öylesine ki yollarda yapılan trafik kontrollerinde eğer bir aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılmadığı ya da yenilenmediği görülürse, bu durumda trafik polisi aracı trafikten men edebilir. Daha açık bir ifade ile yola devam etmesine izin vermez ve uygun bir park alanına aracı kilitler.

Zorunlu trafik sigortasının olmamasının gerektirdiği para cezasının ödenmesi de aracı almak için yeterli değildir. Yeni yapılmış geçerli bir zorunlu trafik sigortası poliçesi gösterilmeden araç park alanından alınamaz.

İşte bir trafik sigortasının zorunlu olmasının böylesine sonuçları vardır. Çünkü aslolan, hiçbir kusuru yokken bir hasara uğrayan üçüncü kişilerin devlet tarafından korunmasıdır. Devlet bu korumayı da sigorta şirketleri aracılığı ile sağlamaktadır.

Sigorta şirketleri de zorunlu trafik sigortası ile üçüncü kişilere şu ana teminatları sağlamaktadır:

·         Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı

·         Kişi ve kaza başına sağlık giderleri teminatı

·         Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı

Bu teminat türleri ve güvence miktarları her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından tesbit edilir ve duyurulur. Sigorta şirketleri de bu güvence rakamları ve kendi şirket politika ve prensipleri paralelinde uygulayacakları primleri kendileri belirlerler.

Görüldüğü gibi devlet trafik sigortalarını zorunlu tuttuğu gibi uygulanacak güvence rakamlarını da kendi tesbit ediyor.

Bir kazaya neden olan kişinin kendi uğradığı zararlar bu poliçe ile karşılanmayacağı için, araç sahiplerinin bu durumu güvence altına almaları sadece yaptıracakları bir kasko sigortası sayesinde olacaktır.

Okunma Sayısı : 735
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5208
Dün : 5113
Toplam : 7090608

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri