ünsan, trafik kazaları

tekirdağ haberleri

TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

 

Trafik kazalarında söz konusu olan iki tür sigorta mevcuttur. Bunlardan biri yapılması zorunlu olan, zorunlu trafik sigortasıdır. Diğeri ise yapılması tamamen araç sahibinin isteğine bağlı olan kasko sigortasıdır.


Zorunlu trafik sigorta, bir kaza durumunda kusuru bulunmayan karşı araçta ya da üçüncü kişilerde ortaya çıkan zararları güvence altına alırken, kasko sigortalar kaza yapan sürücünün kendi aracında ortaya çıkan zararları güvence altına almaktadır.


Ancak şurası gerçektir ki her iki sigorta türü de hoş olmayan bir durumu, bir trafik kazasını konu almaktadır. Yaya da olunsa bir aracın içinde de olunsa günün önemli bir kısmı trafik içinde geçmektedir. Trafik aslında bir kurallar bütünüdür. Bu kurallar hem insan ilişkileri ile hem de sonuçları ile yaşamı etkilemektedir. Aslında trafik kurallarına uyulduğu sürece bir sorun yoktur. Ama gerçek hiç de böyle değildir. Gittikçe artan araç sayısına bağlı olarak ne yazık ki kazalar da doğrusal bir oranda artmaktadır. Bu yüzden birçok kişi yaşamlarını kaybetmekte, yaralanmakta hatta sakat kalmaktadır. Bu zararlarının yanında ortaya çıkan maddi hasarların boyutu ise oldukça yüksektir.


İlk ölümle sonuçlanan trafik kazası 1896 yılında Londra’da meydana gelmiş. İnsanlar otomobillerin sadece yararlı bir alet değil, tehlikeli de olabileceği gerçeği ile tanışmışlar. Zamanın yetkilileri bir araya gelmişler ve bu bir daha asla olmamalı demişler. Ama bu gerçek olamamış.


Teknoloji bu kadar ilerliyorken, emniyetli bir sürüş için onca önlem alınıyorken, neden hala trafik kazalarının önü alınamıyor peki? Uzmanlar da bunun üzerine çok kafa yormuşlar tabi. Bakmışlar ki, trafik kazalarına en çok şu altı faktör neden oluyor:


·         Sürücülerin dikkatsiz davranmaları

·         Sürücülerin uykusuz olmaları

·         Sürücülerin alkol almış olmaları

·         Sürücülerin aracı aşırı hızlı kullanmış olmaları

·         Sürücülerin direksiyona agresif tutum sergilemeleri ve

·         Olumsuz hava koşulları.


Şimdi kazalara neden olan bu faktörlere daha yakından bakalım.


Yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki, trafik kazalarının yüzde 50’ye yakın oranda nedeni, sürücülerin direksiyon başındaki dikkatsiz davranışları. Peki dikkatsiz davranışların nedenleri ne olabilir? Birinci sırada merak var. Telefona gelen bir mesajı merak edip bakmak veya yol kenarındaki bir şeye dikkatini vermek, ya da bir trafik kazasını merak edip yavaşlamak en önemli dikkatsiz davranış şekilleri. Dikkatsiz davranışa neden olan bir diğer etkenler ise yorgunluk, araçtaki diğer yolcular ve çocuklarla ilgilenmek, radyo veya CD çaları ayarlamaya çalışmak, bir şeyler okumaya çalışmak. Köprü trafiğinde gazete okuyan sürücüleri hatırlayın. Bu arada hala cep telefonu ile konuşan sürücüler bundan vazgeçmiyorlar.


Sürücünün uykusuz olması da ciddi bir trafik kazası nedeni. Araştırmalar sürüş güvenliği açısından en riskli saatlerin, gece 21 ile sabah 8 arası olduğunu gösteriyor.

Hemen hemen trafik kazalarının yüze 30’u alkol kullanan sürücüler yüzünden oluyor. Bu oran hafta sonlarında yüzde 54’lere kadar çıkıyor.


Sürücünün aracı aşırı hızlı kullanıyor olması da trafik kazalarında önemli bir faktör. Araştırmalar, bir aracın hızının 70’den 100 kilometreye çıkmasının, bir kaza yaşanması durumunda etkisini iki katına çıkardığını gösteriyor.


Gelelim agresif sürüş tarzına. Eğer bir sürücü, çok sık ve hızlı bir şekilde şerit değiştiriyorsa, diğer araçları çok yakın izliyorsa, trafik kurallarına uymuyor ve diğer sürücüler için tehlike yaratıyorsa, öndeki aracı rahatsız edecek şekilde yol vermesi için selektör yapıyorsa, bu sürücü agresif bir sürücü demektir. Bu şekilde araç kullanmak, bir kazaya davetiye çıkarmak anlamına geliyor.


Nihayet olumsuz hava koşulları da trafik kazalarının bir nedenidir. Kar veya dolu yağışı, şiddetli yağmur, aşırı soğuk ve buzlanma, kuvvetli rüzgârlar ve yoğun sis gibi gibi kötü hava koşulları, elbette araba kullanmayı daha da zorlaştırır. Dikkatli ve güvenli bir sürüş olmadığı sürece bu hava koşullarında yolda olmak tek başına bir risktir.


Sonuç olarak trafik kazaları, kurallara uyulduğu sürece önüne geçilebilir. Ancak her şeye rağmen zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak en azından bir kısım zararları güvenceye almak demektir.

Okunma Sayısı : 524
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3176
Dün : 4049
Toplam : 6029197

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri