ünsan, trafik kazaları

tekirdağ haberleri

TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

 

Trafik kazalarında söz konusu olan iki tür sigorta mevcuttur. Bunlardan biri yapılması zorunlu olan, zorunlu trafik sigortasıdır. Diğeri ise yapılması tamamen araç sahibinin isteğine bağlı olan kasko sigortasıdır.


Zorunlu trafik sigorta, bir kaza durumunda kusuru bulunmayan karşı araçta ya da üçüncü kişilerde ortaya çıkan zararları güvence altına alırken, kasko sigortalar kaza yapan sürücünün kendi aracında ortaya çıkan zararları güvence altına almaktadır.


Ancak şurası gerçektir ki her iki sigorta türü de hoş olmayan bir durumu, bir trafik kazasını konu almaktadır. Yaya da olunsa bir aracın içinde de olunsa günün önemli bir kısmı trafik içinde geçmektedir. Trafik aslında bir kurallar bütünüdür. Bu kurallar hem insan ilişkileri ile hem de sonuçları ile yaşamı etkilemektedir. Aslında trafik kurallarına uyulduğu sürece bir sorun yoktur. Ama gerçek hiç de böyle değildir. Gittikçe artan araç sayısına bağlı olarak ne yazık ki kazalar da doğrusal bir oranda artmaktadır. Bu yüzden birçok kişi yaşamlarını kaybetmekte, yaralanmakta hatta sakat kalmaktadır. Bu zararlarının yanında ortaya çıkan maddi hasarların boyutu ise oldukça yüksektir.


İlk ölümle sonuçlanan trafik kazası 1896 yılında Londra’da meydana gelmiş. İnsanlar otomobillerin sadece yararlı bir alet değil, tehlikeli de olabileceği gerçeği ile tanışmışlar. Zamanın yetkilileri bir araya gelmişler ve bu bir daha asla olmamalı demişler. Ama bu gerçek olamamış.


Teknoloji bu kadar ilerliyorken, emniyetli bir sürüş için onca önlem alınıyorken, neden hala trafik kazalarının önü alınamıyor peki? Uzmanlar da bunun üzerine çok kafa yormuşlar tabi. Bakmışlar ki, trafik kazalarına en çok şu altı faktör neden oluyor:


·         Sürücülerin dikkatsiz davranmaları

·         Sürücülerin uykusuz olmaları

·         Sürücülerin alkol almış olmaları

·         Sürücülerin aracı aşırı hızlı kullanmış olmaları

·         Sürücülerin direksiyona agresif tutum sergilemeleri ve

·         Olumsuz hava koşulları.


Şimdi kazalara neden olan bu faktörlere daha yakından bakalım.


Yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki, trafik kazalarının yüzde 50’ye yakın oranda nedeni, sürücülerin direksiyon başındaki dikkatsiz davranışları. Peki dikkatsiz davranışların nedenleri ne olabilir? Birinci sırada merak var. Telefona gelen bir mesajı merak edip bakmak veya yol kenarındaki bir şeye dikkatini vermek, ya da bir trafik kazasını merak edip yavaşlamak en önemli dikkatsiz davranış şekilleri. Dikkatsiz davranışa neden olan bir diğer etkenler ise yorgunluk, araçtaki diğer yolcular ve çocuklarla ilgilenmek, radyo veya CD çaları ayarlamaya çalışmak, bir şeyler okumaya çalışmak. Köprü trafiğinde gazete okuyan sürücüleri hatırlayın. Bu arada hala cep telefonu ile konuşan sürücüler bundan vazgeçmiyorlar.


Sürücünün uykusuz olması da ciddi bir trafik kazası nedeni. Araştırmalar sürüş güvenliği açısından en riskli saatlerin, gece 21 ile sabah 8 arası olduğunu gösteriyor.

Hemen hemen trafik kazalarının yüze 30’u alkol kullanan sürücüler yüzünden oluyor. Bu oran hafta sonlarında yüzde 54’lere kadar çıkıyor.


Sürücünün aracı aşırı hızlı kullanıyor olması da trafik kazalarında önemli bir faktör. Araştırmalar, bir aracın hızının 70’den 100 kilometreye çıkmasının, bir kaza yaşanması durumunda etkisini iki katına çıkardığını gösteriyor.


Gelelim agresif sürüş tarzına. Eğer bir sürücü, çok sık ve hızlı bir şekilde şerit değiştiriyorsa, diğer araçları çok yakın izliyorsa, trafik kurallarına uymuyor ve diğer sürücüler için tehlike yaratıyorsa, öndeki aracı rahatsız edecek şekilde yol vermesi için selektör yapıyorsa, bu sürücü agresif bir sürücü demektir. Bu şekilde araç kullanmak, bir kazaya davetiye çıkarmak anlamına geliyor.


Nihayet olumsuz hava koşulları da trafik kazalarının bir nedenidir. Kar veya dolu yağışı, şiddetli yağmur, aşırı soğuk ve buzlanma, kuvvetli rüzgârlar ve yoğun sis gibi gibi kötü hava koşulları, elbette araba kullanmayı daha da zorlaştırır. Dikkatli ve güvenli bir sürüş olmadığı sürece bu hava koşullarında yolda olmak tek başına bir risktir.


Sonuç olarak trafik kazaları, kurallara uyulduğu sürece önüne geçilebilir. Ancak her şeye rağmen zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak en azından bir kısım zararları güvenceye almak demektir.

Okunma Sayısı : 822
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4176
Dün : 7743
Toplam : 7480708

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri