ünsan, trafik kazaları

tekirdağ haberleri

TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK KAZALARI VE NEDENLERİ

 

Trafik kazalarında söz konusu olan iki tür sigorta mevcuttur. Bunlardan biri yapılması zorunlu olan, zorunlu trafik sigortasıdır. Diğeri ise yapılması tamamen araç sahibinin isteğine bağlı olan kasko sigortasıdır.


Zorunlu trafik sigorta, bir kaza durumunda kusuru bulunmayan karşı araçta ya da üçüncü kişilerde ortaya çıkan zararları güvence altına alırken, kasko sigortalar kaza yapan sürücünün kendi aracında ortaya çıkan zararları güvence altına almaktadır.


Ancak şurası gerçektir ki her iki sigorta türü de hoş olmayan bir durumu, bir trafik kazasını konu almaktadır. Yaya da olunsa bir aracın içinde de olunsa günün önemli bir kısmı trafik içinde geçmektedir. Trafik aslında bir kurallar bütünüdür. Bu kurallar hem insan ilişkileri ile hem de sonuçları ile yaşamı etkilemektedir. Aslında trafik kurallarına uyulduğu sürece bir sorun yoktur. Ama gerçek hiç de böyle değildir. Gittikçe artan araç sayısına bağlı olarak ne yazık ki kazalar da doğrusal bir oranda artmaktadır. Bu yüzden birçok kişi yaşamlarını kaybetmekte, yaralanmakta hatta sakat kalmaktadır. Bu zararlarının yanında ortaya çıkan maddi hasarların boyutu ise oldukça yüksektir.


İlk ölümle sonuçlanan trafik kazası 1896 yılında Londra’da meydana gelmiş. İnsanlar otomobillerin sadece yararlı bir alet değil, tehlikeli de olabileceği gerçeği ile tanışmışlar. Zamanın yetkilileri bir araya gelmişler ve bu bir daha asla olmamalı demişler. Ama bu gerçek olamamış.


Teknoloji bu kadar ilerliyorken, emniyetli bir sürüş için onca önlem alınıyorken, neden hala trafik kazalarının önü alınamıyor peki? Uzmanlar da bunun üzerine çok kafa yormuşlar tabi. Bakmışlar ki, trafik kazalarına en çok şu altı faktör neden oluyor:


·         Sürücülerin dikkatsiz davranmaları

·         Sürücülerin uykusuz olmaları

·         Sürücülerin alkol almış olmaları

·         Sürücülerin aracı aşırı hızlı kullanmış olmaları

·         Sürücülerin direksiyona agresif tutum sergilemeleri ve

·         Olumsuz hava koşulları.


Şimdi kazalara neden olan bu faktörlere daha yakından bakalım.


Yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki, trafik kazalarının yüzde 50’ye yakın oranda nedeni, sürücülerin direksiyon başındaki dikkatsiz davranışları. Peki dikkatsiz davranışların nedenleri ne olabilir? Birinci sırada merak var. Telefona gelen bir mesajı merak edip bakmak veya yol kenarındaki bir şeye dikkatini vermek, ya da bir trafik kazasını merak edip yavaşlamak en önemli dikkatsiz davranış şekilleri. Dikkatsiz davranışa neden olan bir diğer etkenler ise yorgunluk, araçtaki diğer yolcular ve çocuklarla ilgilenmek, radyo veya CD çaları ayarlamaya çalışmak, bir şeyler okumaya çalışmak. Köprü trafiğinde gazete okuyan sürücüleri hatırlayın. Bu arada hala cep telefonu ile konuşan sürücüler bundan vazgeçmiyorlar.


Sürücünün uykusuz olması da ciddi bir trafik kazası nedeni. Araştırmalar sürüş güvenliği açısından en riskli saatlerin, gece 21 ile sabah 8 arası olduğunu gösteriyor.

Hemen hemen trafik kazalarının yüze 30’u alkol kullanan sürücüler yüzünden oluyor. Bu oran hafta sonlarında yüzde 54’lere kadar çıkıyor.


Sürücünün aracı aşırı hızlı kullanıyor olması da trafik kazalarında önemli bir faktör. Araştırmalar, bir aracın hızının 70’den 100 kilometreye çıkmasının, bir kaza yaşanması durumunda etkisini iki katına çıkardığını gösteriyor.


Gelelim agresif sürüş tarzına. Eğer bir sürücü, çok sık ve hızlı bir şekilde şerit değiştiriyorsa, diğer araçları çok yakın izliyorsa, trafik kurallarına uymuyor ve diğer sürücüler için tehlike yaratıyorsa, öndeki aracı rahatsız edecek şekilde yol vermesi için selektör yapıyorsa, bu sürücü agresif bir sürücü demektir. Bu şekilde araç kullanmak, bir kazaya davetiye çıkarmak anlamına geliyor.


Nihayet olumsuz hava koşulları da trafik kazalarının bir nedenidir. Kar veya dolu yağışı, şiddetli yağmur, aşırı soğuk ve buzlanma, kuvvetli rüzgârlar ve yoğun sis gibi gibi kötü hava koşulları, elbette araba kullanmayı daha da zorlaştırır. Dikkatli ve güvenli bir sürüş olmadığı sürece bu hava koşullarında yolda olmak tek başına bir risktir.


Sonuç olarak trafik kazaları, kurallara uyulduğu sürece önüne geçilebilir. Ancak her şeye rağmen zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak en azından bir kısım zararları güvenceye almak demektir.

Okunma Sayısı : 725
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 614
Dün : 5342
Toplam : 6926930

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri