TESKİ, tekirdağ, büyükşehir, kadir albayrak

tekirdağ haberleri

DOĞU DA TAMAMLANIYOR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞU DA TAMAMLANIYOR

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinin alt yapı hamlesinde bir büyük adım daha atıldı. Batı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandıktan sonra, bu kez de ilçenin doğusunda yaklaşık 35 milyon liralık yatırım hamlesi başladı. Gaziköy mahallesine kurulan tesisin temel atma töreni gerçekleşti. Kanalizasyon hattı ise kazıları ise yakında tamamlanacak.

 

 

Süleymanpaşa ilçesinin doğu bölgesi için büyük önem taşıyan yatırımın temeli atıldı. Bu kapsamda Süleymanpaşa ilçesinin Değirmenaltı Mahallesi ile Çorlu İlçesinin Yenice Mahallesi arasında kalan sahil şeridinin tüm atıksuyu şebeke hatları ve kolektör hattı ile toplanarak, temeli atılan atıksu arıtma tesisine getirilecek ve burada arıtılacak. Ardından tamamen standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edilecek. Temel atma töreni tesisin inşaat alanında gerçekleşti.

 

Temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri belediye meclis üyeleri, muhtarlar katıldı.

 

 

PROBLEMLER ÇÖZÜLÜYOR

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Süleymanpaşa ilçemizin altyapı sorunlarını çözüyoruz. İlçe merkezimizde altyapı çalışmalarımız tamamlandı. 1. ve 2. Kısım olmak üzere ilçe merkezinin kanalizasyon problemini çözdük. İlçe merkezinin atıksuyunu arıtacak olan Süleymanpaşa Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz de hizmete girdi ve şu anda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bunlara ek olarak Süleymanpaşa İlçemizin doğu bölgesinin kanalizasyon ve atıksuyunun arıtılması problemini de çözüyoruz. Temelini attığımız arıtma tesisi “Süleymanpaşa Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Doğu Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı” işi kapsamında yapılmaktadır. Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında; Süleymanpaşa İlçesi 1. Kısım ve 2. Kısım Kanalizasyon İnşaatı kapsamında yer almayan, Muratlı Caddesinin güneydoğu kısmında kalan sokaklarda, Namık Kemal Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi ile Çorlu Yenice mahallesi arasında kalan alanda kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmalarımız devam etmektedir. Proje kapsamında yapılması planlanan 79 bin 92 metre kanalizasyon hattının, bugüne kadar 45 bin 38 metresi tamamlandı. İşin fiziki gerçeklemesi %60 civarlarındadır. Ayrıca 5 bin 989 metre HDPE atıksu terfi hattı imal edilecektir. Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2030 yılına kadar 1. kademe 3 bin 960 m3/gün olarak projelendirildi. Tesis 36 bin kişilik eşdeğer nüfusa hizmet edecek, 2045 yılında ulaşılacak olan 54 bin kişilik nüfus için 2. kademe yapılar inşa edilerek 6 bin m3/günlük kapasite değerine ulaşılacaktır.  Tesis 15 bin 400 m2 alanda inşa edilmektedir. Bu alanın kamulaştırması da TESKİ tarafından yapılmıştır. Bunun da maliyeti yaklaşık 3 milyon TL’dir.

 

Kanalizasyon ve yağmur suyu hatları dahil tüm işin bedeli 33 milyon 826 bin 822 TL’dir. Yalnızca atıksu arıtma tesisinin bedeli 6 milyon 221 bin 289 TL’dir. Tesise ulaşan atıksular ileri arıtma ve dezenfeksiyondan sonra azot ve fosfor giderimi yapılarak temiz ve standartlara uygun bir şekilde Gazioğlu Deresine deşarj edilecek, buradan denize ulaşacaktır.  Tesis fiziksel arıtma, biyolojik arıtma, çamur bertaraf yapıları ve dezenfeksiyon kısımlarından oluşmaktadır. Fiziksel arıtma üniteleri; kaba ve ince ızgara, havalandırmalı kum ve yağ tutucu. Biyolojik arıtma üniteleri; anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları ve çöktürme havuzlarıdır. Çamur Bertaraf yapıları; çamur dengeleme tankları ve dekantör binasıdır. Dezenfeksiyon yapısı; UV dezenfeksiyon yapısından oluşmaktadır. Yatırımların yapılmasında bize her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, İller Bankası yetkilileri ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ederim” dedi.

 

 

BİR ŞEHRİN TEMELİ ALTYAPIDIR

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bir şehrin şehir olabilmesi için önce temellerinin doğru atılması gerekir. Temeli de altyapısıdır. Bundan sonra sağlıklı bir altyapıya sahip olan şehirde yaşayacağız. Yapılan bu yatırım Marmara Denizine kıyılarımızdan atıksuların doğrudan deşarj edilmemesi içindir. Bu yatırımın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Tekirdağ halkı sizin isimlerinizi her zaman onur ve şerefle yâd edecektir. Tüm Süleymanpaşalılar adına teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra Marmara’nın temiz olması için derin deniz dejarz çalışmalarının da incelenmesi gerekiyor. Ergene konusunda ciddi adımların atıldığını sanmıyorum” diye konuştu.

 

 

GELECEK TEMİZ ÇEVREDE YETİŞECEK

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ”Şimdi altyapı yaparken sıkıntı çekiyoruz. Ben inanıyorum ki bugün bu yapılan işlerden dolayı zahmet çeken vatandaşlarımız ilerde bizleri takdir edeceklerdir. Buna adım gibi inanıyorum. Kumbağ Mahallemizin kış nüfusu bin 800, yaz nüfusu 150 bin. Barbaros Mahallemizin kış nüfusu 3 bin 500, yaz nüfusu 30 bin. O kadar misafirin, turistin geldiği yerlerde vidanjörlerle altyapı sıkıntısını çözmeye çalışıyorduk. Hatta bir kurban gününde 410 vidanjör talebiyle karşılaşmıştık. Biz bu sıkıntıları çözmek için altyapı yapıyoruz. Kumbağ ve Barbaros'a en güzel içme suyunu vereceğiz. Bunun da hazırlığı içerisindeyiz. Elbette birtakım sıkıntılarımız olacaktır. Zaten zahmet çekmeden başarılmıyor bazı işler. Şimdi zahmet çekeceğiz ama gelecek nesiller tertemiz bir çevrede yaşayacaklar. Biz bunun gururu içerisinde olacağız. Burada bugün 35 milyonluk bir yatırım yapılıyor. Gelecekte buralar yerleşim yerleri olacak. Burada yaşayacak olan insanlar rahat etsin diye yapılıyor bu yatırımlar. İşte bunu ancak sadece vatandaşını ve çevreyi düşünen sosyal demokrat düşüncede insanlar yapar. Bu duygu ve düşüncelerle tesisin Süleymanpaşa ilçemize ve tüm Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyor, saygılar, sevgiler sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yatırımın başlangıcında katkısı olan Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve günümüz Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin temeli atıldı.

 

 

 


Okunma Sayısı : 1082
Yapılan Yorumlar
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1992
Dün : 6047
Toplam : 7816792

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri