TESKİ, tekirdağ, büyükşehir, kadir albayrak

tekirdağ haberleri

DOĞU DA TAMAMLANIYOR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞU DA TAMAMLANIYOR

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinin alt yapı hamlesinde bir büyük adım daha atıldı. Batı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandıktan sonra, bu kez de ilçenin doğusunda yaklaşık 35 milyon liralık yatırım hamlesi başladı. Gaziköy mahallesine kurulan tesisin temel atma töreni gerçekleşti. Kanalizasyon hattı ise kazıları ise yakında tamamlanacak.

 

 

Süleymanpaşa ilçesinin doğu bölgesi için büyük önem taşıyan yatırımın temeli atıldı. Bu kapsamda Süleymanpaşa ilçesinin Değirmenaltı Mahallesi ile Çorlu İlçesinin Yenice Mahallesi arasında kalan sahil şeridinin tüm atıksuyu şebeke hatları ve kolektör hattı ile toplanarak, temeli atılan atıksu arıtma tesisine getirilecek ve burada arıtılacak. Ardından tamamen standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edilecek. Temel atma töreni tesisin inşaat alanında gerçekleşti.

 

Temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri belediye meclis üyeleri, muhtarlar katıldı.

 

 

PROBLEMLER ÇÖZÜLÜYOR

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Süleymanpaşa ilçemizin altyapı sorunlarını çözüyoruz. İlçe merkezimizde altyapı çalışmalarımız tamamlandı. 1. ve 2. Kısım olmak üzere ilçe merkezinin kanalizasyon problemini çözdük. İlçe merkezinin atıksuyunu arıtacak olan Süleymanpaşa Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz de hizmete girdi ve şu anda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bunlara ek olarak Süleymanpaşa İlçemizin doğu bölgesinin kanalizasyon ve atıksuyunun arıtılması problemini de çözüyoruz. Temelini attığımız arıtma tesisi “Süleymanpaşa Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Doğu Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı” işi kapsamında yapılmaktadır. Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında; Süleymanpaşa İlçesi 1. Kısım ve 2. Kısım Kanalizasyon İnşaatı kapsamında yer almayan, Muratlı Caddesinin güneydoğu kısmında kalan sokaklarda, Namık Kemal Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi ile Çorlu Yenice mahallesi arasında kalan alanda kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmalarımız devam etmektedir. Proje kapsamında yapılması planlanan 79 bin 92 metre kanalizasyon hattının, bugüne kadar 45 bin 38 metresi tamamlandı. İşin fiziki gerçeklemesi %60 civarlarındadır. Ayrıca 5 bin 989 metre HDPE atıksu terfi hattı imal edilecektir. Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2030 yılına kadar 1. kademe 3 bin 960 m3/gün olarak projelendirildi. Tesis 36 bin kişilik eşdeğer nüfusa hizmet edecek, 2045 yılında ulaşılacak olan 54 bin kişilik nüfus için 2. kademe yapılar inşa edilerek 6 bin m3/günlük kapasite değerine ulaşılacaktır.  Tesis 15 bin 400 m2 alanda inşa edilmektedir. Bu alanın kamulaştırması da TESKİ tarafından yapılmıştır. Bunun da maliyeti yaklaşık 3 milyon TL’dir.

 

Kanalizasyon ve yağmur suyu hatları dahil tüm işin bedeli 33 milyon 826 bin 822 TL’dir. Yalnızca atıksu arıtma tesisinin bedeli 6 milyon 221 bin 289 TL’dir. Tesise ulaşan atıksular ileri arıtma ve dezenfeksiyondan sonra azot ve fosfor giderimi yapılarak temiz ve standartlara uygun bir şekilde Gazioğlu Deresine deşarj edilecek, buradan denize ulaşacaktır.  Tesis fiziksel arıtma, biyolojik arıtma, çamur bertaraf yapıları ve dezenfeksiyon kısımlarından oluşmaktadır. Fiziksel arıtma üniteleri; kaba ve ince ızgara, havalandırmalı kum ve yağ tutucu. Biyolojik arıtma üniteleri; anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları ve çöktürme havuzlarıdır. Çamur Bertaraf yapıları; çamur dengeleme tankları ve dekantör binasıdır. Dezenfeksiyon yapısı; UV dezenfeksiyon yapısından oluşmaktadır. Yatırımların yapılmasında bize her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, İller Bankası yetkilileri ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ederim” dedi.

 

 

BİR ŞEHRİN TEMELİ ALTYAPIDIR

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bir şehrin şehir olabilmesi için önce temellerinin doğru atılması gerekir. Temeli de altyapısıdır. Bundan sonra sağlıklı bir altyapıya sahip olan şehirde yaşayacağız. Yapılan bu yatırım Marmara Denizine kıyılarımızdan atıksuların doğrudan deşarj edilmemesi içindir. Bu yatırımın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Tekirdağ halkı sizin isimlerinizi her zaman onur ve şerefle yâd edecektir. Tüm Süleymanpaşalılar adına teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra Marmara’nın temiz olması için derin deniz dejarz çalışmalarının da incelenmesi gerekiyor. Ergene konusunda ciddi adımların atıldığını sanmıyorum” diye konuştu.

 

 

GELECEK TEMİZ ÇEVREDE YETİŞECEK

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ”Şimdi altyapı yaparken sıkıntı çekiyoruz. Ben inanıyorum ki bugün bu yapılan işlerden dolayı zahmet çeken vatandaşlarımız ilerde bizleri takdir edeceklerdir. Buna adım gibi inanıyorum. Kumbağ Mahallemizin kış nüfusu bin 800, yaz nüfusu 150 bin. Barbaros Mahallemizin kış nüfusu 3 bin 500, yaz nüfusu 30 bin. O kadar misafirin, turistin geldiği yerlerde vidanjörlerle altyapı sıkıntısını çözmeye çalışıyorduk. Hatta bir kurban gününde 410 vidanjör talebiyle karşılaşmıştık. Biz bu sıkıntıları çözmek için altyapı yapıyoruz. Kumbağ ve Barbaros'a en güzel içme suyunu vereceğiz. Bunun da hazırlığı içerisindeyiz. Elbette birtakım sıkıntılarımız olacaktır. Zaten zahmet çekmeden başarılmıyor bazı işler. Şimdi zahmet çekeceğiz ama gelecek nesiller tertemiz bir çevrede yaşayacaklar. Biz bunun gururu içerisinde olacağız. Burada bugün 35 milyonluk bir yatırım yapılıyor. Gelecekte buralar yerleşim yerleri olacak. Burada yaşayacak olan insanlar rahat etsin diye yapılıyor bu yatırımlar. İşte bunu ancak sadece vatandaşını ve çevreyi düşünen sosyal demokrat düşüncede insanlar yapar. Bu duygu ve düşüncelerle tesisin Süleymanpaşa ilçemize ve tüm Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyor, saygılar, sevgiler sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yatırımın başlangıcında katkısı olan Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve günümüz Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin temeli atıldı.

 

 

 


Okunma Sayısı : 947
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3949
Dün : 4544
Toplam : 7145946

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri