TESKİ, tekirdağ, büyükşehir, kadir albayrak

tekirdağ haberleri

DOĞU DA TAMAMLANIYOR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞU DA TAMAMLANIYOR

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinin alt yapı hamlesinde bir büyük adım daha atıldı. Batı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandıktan sonra, bu kez de ilçenin doğusunda yaklaşık 35 milyon liralık yatırım hamlesi başladı. Gaziköy mahallesine kurulan tesisin temel atma töreni gerçekleşti. Kanalizasyon hattı ise kazıları ise yakında tamamlanacak.

 

 

Süleymanpaşa ilçesinin doğu bölgesi için büyük önem taşıyan yatırımın temeli atıldı. Bu kapsamda Süleymanpaşa ilçesinin Değirmenaltı Mahallesi ile Çorlu İlçesinin Yenice Mahallesi arasında kalan sahil şeridinin tüm atıksuyu şebeke hatları ve kolektör hattı ile toplanarak, temeli atılan atıksu arıtma tesisine getirilecek ve burada arıtılacak. Ardından tamamen standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edilecek. Temel atma töreni tesisin inşaat alanında gerçekleşti.

 

Temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri belediye meclis üyeleri, muhtarlar katıldı.

 

 

PROBLEMLER ÇÖZÜLÜYOR

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Süleymanpaşa ilçemizin altyapı sorunlarını çözüyoruz. İlçe merkezimizde altyapı çalışmalarımız tamamlandı. 1. ve 2. Kısım olmak üzere ilçe merkezinin kanalizasyon problemini çözdük. İlçe merkezinin atıksuyunu arıtacak olan Süleymanpaşa Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz de hizmete girdi ve şu anda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bunlara ek olarak Süleymanpaşa İlçemizin doğu bölgesinin kanalizasyon ve atıksuyunun arıtılması problemini de çözüyoruz. Temelini attığımız arıtma tesisi “Süleymanpaşa Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Doğu Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı” işi kapsamında yapılmaktadır. Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında; Süleymanpaşa İlçesi 1. Kısım ve 2. Kısım Kanalizasyon İnşaatı kapsamında yer almayan, Muratlı Caddesinin güneydoğu kısmında kalan sokaklarda, Namık Kemal Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi ile Çorlu Yenice mahallesi arasında kalan alanda kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmalarımız devam etmektedir. Proje kapsamında yapılması planlanan 79 bin 92 metre kanalizasyon hattının, bugüne kadar 45 bin 38 metresi tamamlandı. İşin fiziki gerçeklemesi %60 civarlarındadır. Ayrıca 5 bin 989 metre HDPE atıksu terfi hattı imal edilecektir. Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2030 yılına kadar 1. kademe 3 bin 960 m3/gün olarak projelendirildi. Tesis 36 bin kişilik eşdeğer nüfusa hizmet edecek, 2045 yılında ulaşılacak olan 54 bin kişilik nüfus için 2. kademe yapılar inşa edilerek 6 bin m3/günlük kapasite değerine ulaşılacaktır.  Tesis 15 bin 400 m2 alanda inşa edilmektedir. Bu alanın kamulaştırması da TESKİ tarafından yapılmıştır. Bunun da maliyeti yaklaşık 3 milyon TL’dir.

 

Kanalizasyon ve yağmur suyu hatları dahil tüm işin bedeli 33 milyon 826 bin 822 TL’dir. Yalnızca atıksu arıtma tesisinin bedeli 6 milyon 221 bin 289 TL’dir. Tesise ulaşan atıksular ileri arıtma ve dezenfeksiyondan sonra azot ve fosfor giderimi yapılarak temiz ve standartlara uygun bir şekilde Gazioğlu Deresine deşarj edilecek, buradan denize ulaşacaktır.  Tesis fiziksel arıtma, biyolojik arıtma, çamur bertaraf yapıları ve dezenfeksiyon kısımlarından oluşmaktadır. Fiziksel arıtma üniteleri; kaba ve ince ızgara, havalandırmalı kum ve yağ tutucu. Biyolojik arıtma üniteleri; anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları ve çöktürme havuzlarıdır. Çamur Bertaraf yapıları; çamur dengeleme tankları ve dekantör binasıdır. Dezenfeksiyon yapısı; UV dezenfeksiyon yapısından oluşmaktadır. Yatırımların yapılmasında bize her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, İller Bankası yetkilileri ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ederim” dedi.

 

 

BİR ŞEHRİN TEMELİ ALTYAPIDIR

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bir şehrin şehir olabilmesi için önce temellerinin doğru atılması gerekir. Temeli de altyapısıdır. Bundan sonra sağlıklı bir altyapıya sahip olan şehirde yaşayacağız. Yapılan bu yatırım Marmara Denizine kıyılarımızdan atıksuların doğrudan deşarj edilmemesi içindir. Bu yatırımın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Tekirdağ halkı sizin isimlerinizi her zaman onur ve şerefle yâd edecektir. Tüm Süleymanpaşalılar adına teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra Marmara’nın temiz olması için derin deniz dejarz çalışmalarının da incelenmesi gerekiyor. Ergene konusunda ciddi adımların atıldığını sanmıyorum” diye konuştu.

 

 

GELECEK TEMİZ ÇEVREDE YETİŞECEK

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ”Şimdi altyapı yaparken sıkıntı çekiyoruz. Ben inanıyorum ki bugün bu yapılan işlerden dolayı zahmet çeken vatandaşlarımız ilerde bizleri takdir edeceklerdir. Buna adım gibi inanıyorum. Kumbağ Mahallemizin kış nüfusu bin 800, yaz nüfusu 150 bin. Barbaros Mahallemizin kış nüfusu 3 bin 500, yaz nüfusu 30 bin. O kadar misafirin, turistin geldiği yerlerde vidanjörlerle altyapı sıkıntısını çözmeye çalışıyorduk. Hatta bir kurban gününde 410 vidanjör talebiyle karşılaşmıştık. Biz bu sıkıntıları çözmek için altyapı yapıyoruz. Kumbağ ve Barbaros'a en güzel içme suyunu vereceğiz. Bunun da hazırlığı içerisindeyiz. Elbette birtakım sıkıntılarımız olacaktır. Zaten zahmet çekmeden başarılmıyor bazı işler. Şimdi zahmet çekeceğiz ama gelecek nesiller tertemiz bir çevrede yaşayacaklar. Biz bunun gururu içerisinde olacağız. Burada bugün 35 milyonluk bir yatırım yapılıyor. Gelecekte buralar yerleşim yerleri olacak. Burada yaşayacak olan insanlar rahat etsin diye yapılıyor bu yatırımlar. İşte bunu ancak sadece vatandaşını ve çevreyi düşünen sosyal demokrat düşüncede insanlar yapar. Bu duygu ve düşüncelerle tesisin Süleymanpaşa ilçemize ve tüm Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyor, saygılar, sevgiler sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yatırımın başlangıcında katkısı olan Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve günümüz Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin temeli atıldı.

 

 

 


Okunma Sayısı : 1003
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2688
Dün : 5754
Toplam : 7427984

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri