TESKİ, tekirdağ, büyükşehir, kadir albayrak

tekirdağ haberleri

DOĞU DA TAMAMLANIYOR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞU DA TAMAMLANIYOR

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinin alt yapı hamlesinde bir büyük adım daha atıldı. Batı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandıktan sonra, bu kez de ilçenin doğusunda yaklaşık 35 milyon liralık yatırım hamlesi başladı. Gaziköy mahallesine kurulan tesisin temel atma töreni gerçekleşti. Kanalizasyon hattı ise kazıları ise yakında tamamlanacak.

 

 

Süleymanpaşa ilçesinin doğu bölgesi için büyük önem taşıyan yatırımın temeli atıldı. Bu kapsamda Süleymanpaşa ilçesinin Değirmenaltı Mahallesi ile Çorlu İlçesinin Yenice Mahallesi arasında kalan sahil şeridinin tüm atıksuyu şebeke hatları ve kolektör hattı ile toplanarak, temeli atılan atıksu arıtma tesisine getirilecek ve burada arıtılacak. Ardından tamamen standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edilecek. Temel atma töreni tesisin inşaat alanında gerçekleşti.

 

Temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri belediye meclis üyeleri, muhtarlar katıldı.

 

 

PROBLEMLER ÇÖZÜLÜYOR

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Süleymanpaşa ilçemizin altyapı sorunlarını çözüyoruz. İlçe merkezimizde altyapı çalışmalarımız tamamlandı. 1. ve 2. Kısım olmak üzere ilçe merkezinin kanalizasyon problemini çözdük. İlçe merkezinin atıksuyunu arıtacak olan Süleymanpaşa Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz de hizmete girdi ve şu anda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bunlara ek olarak Süleymanpaşa İlçemizin doğu bölgesinin kanalizasyon ve atıksuyunun arıtılması problemini de çözüyoruz. Temelini attığımız arıtma tesisi “Süleymanpaşa Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Doğu Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı” işi kapsamında yapılmaktadır. Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında; Süleymanpaşa İlçesi 1. Kısım ve 2. Kısım Kanalizasyon İnşaatı kapsamında yer almayan, Muratlı Caddesinin güneydoğu kısmında kalan sokaklarda, Namık Kemal Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi ile Çorlu Yenice mahallesi arasında kalan alanda kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmalarımız devam etmektedir. Proje kapsamında yapılması planlanan 79 bin 92 metre kanalizasyon hattının, bugüne kadar 45 bin 38 metresi tamamlandı. İşin fiziki gerçeklemesi %60 civarlarındadır. Ayrıca 5 bin 989 metre HDPE atıksu terfi hattı imal edilecektir. Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2030 yılına kadar 1. kademe 3 bin 960 m3/gün olarak projelendirildi. Tesis 36 bin kişilik eşdeğer nüfusa hizmet edecek, 2045 yılında ulaşılacak olan 54 bin kişilik nüfus için 2. kademe yapılar inşa edilerek 6 bin m3/günlük kapasite değerine ulaşılacaktır.  Tesis 15 bin 400 m2 alanda inşa edilmektedir. Bu alanın kamulaştırması da TESKİ tarafından yapılmıştır. Bunun da maliyeti yaklaşık 3 milyon TL’dir.

 

Kanalizasyon ve yağmur suyu hatları dahil tüm işin bedeli 33 milyon 826 bin 822 TL’dir. Yalnızca atıksu arıtma tesisinin bedeli 6 milyon 221 bin 289 TL’dir. Tesise ulaşan atıksular ileri arıtma ve dezenfeksiyondan sonra azot ve fosfor giderimi yapılarak temiz ve standartlara uygun bir şekilde Gazioğlu Deresine deşarj edilecek, buradan denize ulaşacaktır.  Tesis fiziksel arıtma, biyolojik arıtma, çamur bertaraf yapıları ve dezenfeksiyon kısımlarından oluşmaktadır. Fiziksel arıtma üniteleri; kaba ve ince ızgara, havalandırmalı kum ve yağ tutucu. Biyolojik arıtma üniteleri; anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları ve çöktürme havuzlarıdır. Çamur Bertaraf yapıları; çamur dengeleme tankları ve dekantör binasıdır. Dezenfeksiyon yapısı; UV dezenfeksiyon yapısından oluşmaktadır. Yatırımların yapılmasında bize her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, İller Bankası yetkilileri ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ederim” dedi.

 

 

BİR ŞEHRİN TEMELİ ALTYAPIDIR

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bir şehrin şehir olabilmesi için önce temellerinin doğru atılması gerekir. Temeli de altyapısıdır. Bundan sonra sağlıklı bir altyapıya sahip olan şehirde yaşayacağız. Yapılan bu yatırım Marmara Denizine kıyılarımızdan atıksuların doğrudan deşarj edilmemesi içindir. Bu yatırımın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Tekirdağ halkı sizin isimlerinizi her zaman onur ve şerefle yâd edecektir. Tüm Süleymanpaşalılar adına teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra Marmara’nın temiz olması için derin deniz dejarz çalışmalarının da incelenmesi gerekiyor. Ergene konusunda ciddi adımların atıldığını sanmıyorum” diye konuştu.

 

 

GELECEK TEMİZ ÇEVREDE YETİŞECEK

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ”Şimdi altyapı yaparken sıkıntı çekiyoruz. Ben inanıyorum ki bugün bu yapılan işlerden dolayı zahmet çeken vatandaşlarımız ilerde bizleri takdir edeceklerdir. Buna adım gibi inanıyorum. Kumbağ Mahallemizin kış nüfusu bin 800, yaz nüfusu 150 bin. Barbaros Mahallemizin kış nüfusu 3 bin 500, yaz nüfusu 30 bin. O kadar misafirin, turistin geldiği yerlerde vidanjörlerle altyapı sıkıntısını çözmeye çalışıyorduk. Hatta bir kurban gününde 410 vidanjör talebiyle karşılaşmıştık. Biz bu sıkıntıları çözmek için altyapı yapıyoruz. Kumbağ ve Barbaros'a en güzel içme suyunu vereceğiz. Bunun da hazırlığı içerisindeyiz. Elbette birtakım sıkıntılarımız olacaktır. Zaten zahmet çekmeden başarılmıyor bazı işler. Şimdi zahmet çekeceğiz ama gelecek nesiller tertemiz bir çevrede yaşayacaklar. Biz bunun gururu içerisinde olacağız. Burada bugün 35 milyonluk bir yatırım yapılıyor. Gelecekte buralar yerleşim yerleri olacak. Burada yaşayacak olan insanlar rahat etsin diye yapılıyor bu yatırımlar. İşte bunu ancak sadece vatandaşını ve çevreyi düşünen sosyal demokrat düşüncede insanlar yapar. Bu duygu ve düşüncelerle tesisin Süleymanpaşa ilçemize ve tüm Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyor, saygılar, sevgiler sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yatırımın başlangıcında katkısı olan Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve günümüz Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin temeli atıldı.

 

 

 


Okunma Sayısı : 859
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 632
Dün : 5867
Toplam : 6771505

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri