temizlik, tekirdağ, kent

tekirdağ haberleri

TEMİZLİK MEVZUSU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TEMİZLİK MEVZUSU


Zaman zaman kamuoyuna yansıyan temizlik kampanyaları ile ilgili dikkatimi çeken unsurları ne zamandır aktaracağım size ama bir türlü fırsat bulamadım. Konusu gelmişken değineyim istiyorum.

 

Özellikle yaz aylarında sahil temizlikleri ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlar organizasyon düzenler ve farkındalık oluşturmak adına etkinlikler yaparlar. Bu çerçevede tonlarca çöp toplanır ve gideceği yere gönderilir.

 

Her şey buraya kadar güzel. Bu etkinliklerde genellikle çevremizi temiz tutmakla ilgili nutuklar atılır. Şimdi soru şu: Gerçekten öncelikle biz çevremizi temiz tutmak adına ciddi bir bakış açısına sahip miyiz? Konuyu bu kadar ciddiye alıyor muyuz? Eğer bu kadar ciddi ise kentimiz neden bu kadar kirli?

 

Bu soruları çoğaltmak mümkün. Elimizdeki izmariti sokağa atarken, küçük kâğıt parçalarını önemsemeyin gelişi güzel çevremize saçarken aynı hassasiyetimiz mevcut mu? Hani önce ‘evinin önünü temizle’ sözü vardır ya, çok güzel bir sözdür. Yurt dışına gidenler anlatır. “Yahu falanca memleket ne kadar temiz, her taraf pırıl pırıl.” Bunu söyler ve söylerken de elindeki peçete parçasını iki adım ötedeki çöp kutusuna atmak yerine bulunduğu yere bırakıverir.

 

Bu konuda ikiyüzlü olduğumuzu söyleyebilirim. Kimseyi ayırt etmeden el birliği ile bulunduğumuz memleketimizi kirletmekten öte gitmiyoruz. Bunu duyarsızlığın son haddine kadar kullanarak yapıyoruz. Bir de “Temizlik işçileri var niye maaş alıyorlar, onlar temizlesin” diyerek işi abartanların da olduğunu ifade edebilirim. O emekçi insanların yaptıkları işi küçümsemek kimsenin haddine değil. Biz evlerimizde mışıl mışıl uyurken onlar kentin sokaklarında bir tane çöp kalmasın diye çaba gösteriyorlar. Aldıkları parayı fazlasıyla, hem de çok fazlasıyla hak ediyorlar.

 

Bu durumdan hareketle öncelikle kendi öz eleştirimizi yaparak yola çıkmanın daha faydalı olacağı inancındayım. Ne olur elimizdeki çöple iki adım yürüyüp onu gerektiği yere bıraksak? Bizim de temiz bir çevrede yaşamak isteğimizi önce kendimizi kontrol ederek başlarsak emin olun kısa sürede o imrenerek baktığımız Avrupa kentlerinden daha iyi olacağız. Bu temizlik işini başkasından beklemeden önce kendimiz dikkat edelim bakın görün kısa sürede Tekirdağ bu anlamda parmakla gösterilen bir il olacaktır. Yaşanabilecek ilk 5 kent arasında yer alan şehrimizi daha iyi bir duruma getirmek bizim elimizde.


Okunma Sayısı : 352
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2463
Dün : 8226
Toplam : 9416199

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri