tekirdağ haberler, habibe, pusula

tekirdağ haberleri

Tekirdağ ne zaman kültür kenti olacak?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Tekirdağ ne zaman kültür kenti olacak?
 

Her kentin öne çıktığı özellikler vardır. Kimi turizm kentidir, kimi sanayi, kimi öğrenci, kimi kültür kentidir. Kimileri ise biraz daha şanslıdır ve bunların birçoğunu bünyesine toplamayı başarabildiği için hepsidir. Kimileri ise ne yazık ki sahipsizliğinden ne şehri olduğuna henüz tam olarak karar verebilmiş değildir. Tekirdağ uzun bir süre sahipsiz bir şehir olarak yaşamasından mütevellit bu arayışını halen sürdürmektedir. Oysa eğer yeteri kadar emek verilirse bence birçok özelliği bünyesinde barındırabilecek potansiyele sahip olabilir. 
Bana sorarsanız ise ben en çok Tekirdağ’ın gerçek manada bir kültür kenti olduğu günleri özlemle bekliyorum. Neticede üniversitesi olan bir kent, hem öğrencileriyle hem de akademik kadrosu olan bu kentte kültürel anlamda zenginliğin yaşandığı günleri kültürel faaliyetlere düşkün herkes görmek istiyor. Belediye salonlarında 3-5 tiyatronun oynanmış olması hiçbir işe yaramıyor ve kimseyi tatmin etmiyor. 
Bu konuda görev elbette kime düşüyor Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Poyraz ve onun ekibine düşüyor. 
Bizler bu kentte yaşayan halk olarak Ahmet Poyraz’ın başkanlığı yaptığı bölümden toplum tarafından kabul görülen belirli gün ve haftalarda kültürel, sportif ve sanatsal alanlarda ödüllü yarışmalar düzenlenmesini; kent halkına geleneksel ve evrensel sanatın çeşitli türlerini açık ve kapalı mekanlarda sunarak kent halkının kaynaşmasını, toplumsal moralin yükseltilmesini ve ortak bir kent kültürünün oluşmasını; hanımlara yönelik atölye çalışmaları ve kursların açılmasını; sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve eğitsel işlerin tanıtımını ve organizasyonunun yapmasını; kent halkının memnuniyetini sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmasını, hedeflenen projelerin verimliliğini arttırmak için faaliyetler düzenlenmesini; gerek kişisel gerekse kuruluşlara sergi, gösteri, panel, konferans, seminer ve çeşitli konulardaki toplantılarına mekan bulmalarını sağlamak ve bu tip organizasyonları profesyonel kişilerle birlikte gerçekleştirmek en önemlisi bunu insanlara afiş, davetiye, pankart, broşür ne ile olacaksa duyurulmasını bekliyoruz. Bunların hangisi düzenli bir şekilde bu kentte kazandırılıyor merak ediyorum. 
Hepimizin bildiği üzere Ahmet Poyraz daha önce büyükşehir belediyesinin basın bölümünün başındaydı. Orada da aktif olarak elle tutulup gözle görülen işler yapılmadığı ortada idi. Şimdi de aynı durum kültür ve sosyal işler için geçerli. Hatıra binaen başa gelenlerin kentler için, ülkeler için bir türlü faydalı olamadığı artık aşikar. Acaba sorun nerede, kimde, kimlerde? Arada olan Tekirdağ’a oluyor, bunun farkındalar mı acaba?  
Okunma Sayısı : 925
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5050
Dün : 4057
Toplam : 6522945

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri