bisiklet, tekirdağ, sağlık

tekirdağ haberleri

Tekirdağ pedal çevirsin!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Tekirdağ pedal çevirsin!

 

Hollandalıların yılda ortalama 1.000 km pedal çevirdiğini biliyor musunuz? Üstelik öyle sanıldığı gibi Hollanda evvel ezelden bir bisiklet ülkesi değildi. Fakat özellikle belediyelerin doğru girişim ve düzenlemeleri ile ülke bisiklet cenneti haline geldi. Bugün Hollanda’da yaşayan insanların yüzde 90’ı işlerine giderken bisikleti kullanıyor. Yani bisiklet onlar için gerçekten bir ulaşım aracı niteliği şeklinde.

 

Bizim ülkemizde bisiklete ulaşım aracı gözüyle bakılıyor mu? Ne acı ki asla böyle bir bakış açısı yaygın değil. Ülkemizde insanlar bisiklete arada sırada spor olsun diye biniyorlar. Tabii bunun için bile şehirlerimizin çoğunda doğru düzgün bisiklet yolları yok. Zaten Türkiye’de bisiklet yolunun çok olduğu ve bisikletin kullanıldığı şehirler de bir o kadar az. Onların başında da Eskişehir, Ankara, Antalya, Bursa gibi kentler geliyor. Bu şehirlerimizin belediyeleri şehir içi yollarda bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair çalışmaları hayata geçirmişledir. Dolayısıyla bisiklet bu şehirlerimizde bir nebze olsun ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Fakat koskoca ülkede neden 5-6 kent ile bu durum kısıtlı kalsın ki?

 

Bir şehrin yaşanabilir kent olması şartlarının içinde mutlaka bisiklet yollarının varlığı şartının olması gerektiğini biliyor musunuz? Evet, yanlış duymadınız yaşanabilir kentler bisiklete yer açıyor.

 

İçinde yaşadığımız Tekirdağ için durum sizce nasıl desem eminim pek çoğunuz yollarımızın tam anlamıyla düzgünleşmemiş olmasından dem vurarak “arabayla zor gidiyoruz, bisiklet şurada dursun” diyebileceğinizi duyar gibiyim. Ancak bu konu için mazeret olmamalı ve belediyelerimiz bir an evvel bisiklet yolu projesini oluşturup hayata geçirmeli. Bugün Hollanda başta olmak üzere bisiklet projesini hayata çok iyi taşımış örnekler var. Bu örnekleri detaylı inceleyip en uygun modelini şehrimize taşımak çok büyük bir adım olacaktır. Özellikle bazı şehirler var ki örneğin Portland gibi 20 yıl bisiklet dostu olmaya söz verdi ve ona uygun olarak hareket ediyorlar. Böylece her geçen gün bisiklet kullanımı artıyor, dolayısıyla trafik azalıyor. Bogata ise çok daha uçuk bir düzenlemeyi hayata soktu. Senede bir gün değil her Pazar günü şehri motorlu trafiğe kapattı. Böylece Bogata bisiklet ile barışmak zorunda kaldı.

 

Peki ya bizler artan ve çileye dönen trafikten çok şikâyet ediyoruz ama ondan bizi kurtaracak olan bisikleti ciddiye bile almıyoruz.

 

Tekirdağ’da uzun ve düz olan bir sahil boyu var. Fakat doğru düzgün değerlendirilmiyor oluşu hepimiz gibi beni de çok üzüyor. Oysa sahil boyunca bisiklet yolu bir an evvel yapılsa eminim insanlar büyük bir hevesle bu yolu kullanacaklar. Bunun dışında şehrin en düz noktalarından biri olan 100. Yıl Mahallesi ana cadde üzerindeki kaldırımlara da bisiklet yolu için yer açılsa ne kadar güzel olmaz mı? Hem spor hem ulaşım için pedal çevirsek, bunu alışkanlık haline getirsek, bisiklet kullanımız artsa Tekirdağ daha da yaşanabilir bir kent olmaz mı? Bana göre bisiklet yolu projesi insan odaklı projelerin başında geliyor. Bizim belediye başkanlarımız Kadir Albayrak ve Cüneyt Yüksel’de insana dokunmayı amaçladıklarından emin olduğum için bu projeyi mutlaka değerlendirmeleri lazım.

 

Hatta bisiklete binmeyi özendirmek amacıyla bisiklet festivali veya bisiklet yarışı düzenlense kentimiz de nasıl olur? Bence üzerinde kafa yorulup detaylandırılması gereken bir mevzu. Çocuklarımıza böyle güzel bisiklet yollarını, binme alışkanlıklarını miras bıraksak ne de güzel olur. Şehrimizde bisiklet yolu istiyoruz, Tekirdağ inişli-çıkışlı yollarına inat bisiklet kenti olarak anılan kentlerin listesine girsin istiyoruz.   


Okunma Sayısı : 264
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6346
Dün : 9367
Toplam : 9892857

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri