tekirdağ, balkan, yunanistan, bulgaristan, makedonya, romanya, sırbistan, karadağ

tekirdağ haberleri

TEKİRDAĞ İŞ İNSANLARINI AĞIRLADI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TEKİRDAĞ İŞ İNSANLARINI AĞIRLADI

 

 

Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen “Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”   Tekirdağ’da yapıldı. Etkinliğe Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Karadağ’dan iş adamları katıldı.


Tekirdağ’da bir otelde yapılan organizasyona Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Çerkezköy TSO Başkanı Süleyman Kozuva, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı.

 

Forumun açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ticaretin sınırların ötesine hükmeden bir eylem olduğuna vurgu yaptı. Şahin şunları söyledi: “Trakya Kalkınma Ajansı olarak amaçlarımızdan bir tanesi, bölgemizde bulunan ticaret ve sanayi odalarıyla iş birliği içerisinde Trakya Bölgesi ve Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesidir. Trakya’nın gelişmesi kalkınması için çalışıyoruz. Trakya bölgesi ülkemizin Avrupa’ya Balkanlar’a açılan kapısı ve geçmişten gelen güçlü tarihi ve kültürel bağlara bağlı olması hasebiyle ve kalkınma ajanslarımızın misyonlarımızdan biri olan komşularımız ile ticarette ve iş bağlantılarına yönelik çalışmalara önem veriyoruz. Bugün 5’incisini düzenlediğimiz Trakya Balkan Uluslararası İş Formunda yine bir aradayız. İlkini 2014 yılının sonunda yaptığımız bu organizasyonun ikincisini Bulgaristan’da, 3’üncüsünü 4’üncüsünü Yunanistan’da Gümülcine’de yapmış ve hep beraber gitmiş orada balkanlardaki kardeşlerimizle buluşmuştuk. Biz Trakya olarak siz balkanlardaki kardeşlerimizle daha çok bir araya gelerek ticaret ve iş ortaklıkları hacmimizi büyüterek, Türkiye ile Balkanlar arasındaki iş birliğini geliştirmek, bunun yanı sıra kültürel ilişkilerimize ivme kazandırmak istiyoruz. Bu organizasyonun yeni iş birliklerine kapı açması dileklerimizle tüm konuklarımıza tekrar hoş geldiniz demek istiyoruz.”


Açılış konuşmalarının ikincisini Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri yaptı. Yeniçeri şu hususların üzerinde durdu: "Bu formun dolu dolu geçerek çok güzel bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum. TRAKYAKA tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Trakya ve Balkan İş Formu her zaman sonuçlarıyla gündemimizde olacak. Yeni yapılanmayla beraber kalkınma ajansları Sanayi ve Teknoloji bakanlığımıza bağlı olarak Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yoluna devem edecek. Bu kapsamda kalkınma ajansları sahip olduğu yerel bilgiyle ilgili, bölgelerinin yerel dinamiklerini tespit etme kapasitesini artırmak için katkılar sunuyor. Burada 5 farklı ülkeden iş dünyası insanlarının da bu foruma katkısı olacağını düşünüyorum"


Daha sonra söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise konuşmasında Tekirdağ’ın potansiyeline vurgu yaptı. İlin nüfusunun 1 milyonu geçtiğini dile getiren Albayrak, sosyo ekonomik olarak kentin daha iyi yerlere geleceğine inandığını söyledi. Albayrak’tan sonra söz alan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay da Tekirdağ’ın ve Trakya’nın ekonomik potansiyelini ön plana çıkardı. Bölgede kurulu olan OSB’lerden sadece Çerkezköy’ün üretim gücünün Ürdün’ün üretim gücüne eşit olduğunu vurguladı.


Toplantının son konuşmasını Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptı. Vali Yıldırım konuşmasında şunları söyledi: ”Biz iş birliğimizi, komşuluğumuzu kardeşliğimizi devam ettireceğiz. Bu iş birliği ile birlikte dünyanın aynı alanda faaliyet gösteren üretim yapan pek çok büyük firmasına karşı birbirimizi destekleyeceğiz. Dünyada artık ölçekler büyüdü. Ticareti üretimi tek başına yapmak yerine güçlerin birleştirilerek daha büyük bir sinerji ya da bizim kadim literatürümüzdeki gibi daha büyük bir bereket elde etmek mümkün. Türkiye’mizde de komşularıyla bulundukları yere göre bulundukları coğrafyaya göre bir takım birliktelikler forumlar, organizasyonlar var. Bunlardan bir tanesi de burada bugün beşincisini yaptığımız Trakya ve Balkanlar İş Forumudur. Ümit ediyorum ki bu iş forumu daha sonrasında daha büyük bir birlikteliğe daha sağlam organizasyon ve teşkilat yapısına kavuşur. Balkanlardaki diğer ülkeleri de bu iş forumuna katmak bu platformun bir üyesi haline getirmek gerekiyor. Zamanla bunun olacağına inanıyorum. Trakya’mız ülkemizin önemli bir parçası. Trakya’mız devletimizin Avrupa’ya açılan kapısı. Bu coğrafyada beş yüzyılı aşkın bir süre birlikte yaşadık. Bundan sonra da birlikte yaşayacağız inşallah. Ülkeler arasında haritalar üzerinde çizilen sınırlar gönüllerimizde insanlar arasında çizilmez"


Program kapsamında gıda, tarım, ambalaj, hayvancılık, tarım makineleri, inşaat, turizm ve sağlık turizmi,  orman ürünleri, lojistik, makine yan sanayi gibi sektörlerden toplantıya katılan işadamları, Türkiyeli meslektaşlarıyla ikili görüşmeler yapıp işbirliği olanaklarını ele aldı. Ayrıca iş adamları yaptıkları açıklamalarda bu tür organizasyonların sıklığının hem bölgesel işadamlarının kaynaşmasına hem de bölge ekonomisinin kalkınmasına olanak sağlayacağının altını çizerek daha sık bir araya gelme dileklerini ilettiler.

 


Okunma Sayısı : 316
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5344
Dün : 9409
Toplam : 7467473

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri