tekirdağ, balkan, yunanistan, bulgaristan, makedonya, romanya, sırbistan, karadağ

tekirdağ haberleri

TEKİRDAĞ İŞ İNSANLARINI AĞIRLADI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TEKİRDAĞ İŞ İNSANLARINI AĞIRLADI

 

 

Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen “Uluslararası Trakya ve Balkan İş Forumu”   Tekirdağ’da yapıldı. Etkinliğe Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Karadağ’dan iş adamları katıldı.


Tekirdağ’da bir otelde yapılan organizasyona Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Çerkezköy TSO Başkanı Süleyman Kozuva, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı.

 

Forumun açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ticaretin sınırların ötesine hükmeden bir eylem olduğuna vurgu yaptı. Şahin şunları söyledi: “Trakya Kalkınma Ajansı olarak amaçlarımızdan bir tanesi, bölgemizde bulunan ticaret ve sanayi odalarıyla iş birliği içerisinde Trakya Bölgesi ve Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesidir. Trakya’nın gelişmesi kalkınması için çalışıyoruz. Trakya bölgesi ülkemizin Avrupa’ya Balkanlar’a açılan kapısı ve geçmişten gelen güçlü tarihi ve kültürel bağlara bağlı olması hasebiyle ve kalkınma ajanslarımızın misyonlarımızdan biri olan komşularımız ile ticarette ve iş bağlantılarına yönelik çalışmalara önem veriyoruz. Bugün 5’incisini düzenlediğimiz Trakya Balkan Uluslararası İş Formunda yine bir aradayız. İlkini 2014 yılının sonunda yaptığımız bu organizasyonun ikincisini Bulgaristan’da, 3’üncüsünü 4’üncüsünü Yunanistan’da Gümülcine’de yapmış ve hep beraber gitmiş orada balkanlardaki kardeşlerimizle buluşmuştuk. Biz Trakya olarak siz balkanlardaki kardeşlerimizle daha çok bir araya gelerek ticaret ve iş ortaklıkları hacmimizi büyüterek, Türkiye ile Balkanlar arasındaki iş birliğini geliştirmek, bunun yanı sıra kültürel ilişkilerimize ivme kazandırmak istiyoruz. Bu organizasyonun yeni iş birliklerine kapı açması dileklerimizle tüm konuklarımıza tekrar hoş geldiniz demek istiyoruz.”


Açılış konuşmalarının ikincisini Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri yaptı. Yeniçeri şu hususların üzerinde durdu: "Bu formun dolu dolu geçerek çok güzel bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum. TRAKYAKA tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Trakya ve Balkan İş Formu her zaman sonuçlarıyla gündemimizde olacak. Yeni yapılanmayla beraber kalkınma ajansları Sanayi ve Teknoloji bakanlığımıza bağlı olarak Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yoluna devem edecek. Bu kapsamda kalkınma ajansları sahip olduğu yerel bilgiyle ilgili, bölgelerinin yerel dinamiklerini tespit etme kapasitesini artırmak için katkılar sunuyor. Burada 5 farklı ülkeden iş dünyası insanlarının da bu foruma katkısı olacağını düşünüyorum"


Daha sonra söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise konuşmasında Tekirdağ’ın potansiyeline vurgu yaptı. İlin nüfusunun 1 milyonu geçtiğini dile getiren Albayrak, sosyo ekonomik olarak kentin daha iyi yerlere geleceğine inandığını söyledi. Albayrak’tan sonra söz alan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay da Tekirdağ’ın ve Trakya’nın ekonomik potansiyelini ön plana çıkardı. Bölgede kurulu olan OSB’lerden sadece Çerkezköy’ün üretim gücünün Ürdün’ün üretim gücüne eşit olduğunu vurguladı.


Toplantının son konuşmasını Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptı. Vali Yıldırım konuşmasında şunları söyledi: ”Biz iş birliğimizi, komşuluğumuzu kardeşliğimizi devam ettireceğiz. Bu iş birliği ile birlikte dünyanın aynı alanda faaliyet gösteren üretim yapan pek çok büyük firmasına karşı birbirimizi destekleyeceğiz. Dünyada artık ölçekler büyüdü. Ticareti üretimi tek başına yapmak yerine güçlerin birleştirilerek daha büyük bir sinerji ya da bizim kadim literatürümüzdeki gibi daha büyük bir bereket elde etmek mümkün. Türkiye’mizde de komşularıyla bulundukları yere göre bulundukları coğrafyaya göre bir takım birliktelikler forumlar, organizasyonlar var. Bunlardan bir tanesi de burada bugün beşincisini yaptığımız Trakya ve Balkanlar İş Forumudur. Ümit ediyorum ki bu iş forumu daha sonrasında daha büyük bir birlikteliğe daha sağlam organizasyon ve teşkilat yapısına kavuşur. Balkanlardaki diğer ülkeleri de bu iş forumuna katmak bu platformun bir üyesi haline getirmek gerekiyor. Zamanla bunun olacağına inanıyorum. Trakya’mız ülkemizin önemli bir parçası. Trakya’mız devletimizin Avrupa’ya açılan kapısı. Bu coğrafyada beş yüzyılı aşkın bir süre birlikte yaşadık. Bundan sonra da birlikte yaşayacağız inşallah. Ülkeler arasında haritalar üzerinde çizilen sınırlar gönüllerimizde insanlar arasında çizilmez"


Program kapsamında gıda, tarım, ambalaj, hayvancılık, tarım makineleri, inşaat, turizm ve sağlık turizmi,  orman ürünleri, lojistik, makine yan sanayi gibi sektörlerden toplantıya katılan işadamları, Türkiyeli meslektaşlarıyla ikili görüşmeler yapıp işbirliği olanaklarını ele aldı. Ayrıca iş adamları yaptıkları açıklamalarda bu tür organizasyonların sıklığının hem bölgesel işadamlarının kaynaşmasına hem de bölge ekonomisinin kalkınmasına olanak sağlayacağının altını çizerek daha sık bir araya gelme dileklerini ilettiler.

 


Okunma Sayısı : 497
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 7175
Dün : 10198
Toplam : 8433417

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri