eğitim, tekirdağ, sıralama

tekirdağ haberleri

Tekirdağ’ın eğitimdeki başarısızlığı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Tekirdağ’ın eğitimdeki başarısızlığı


Hepimizin bildiği üzere ilköğretim bittikten sonra liselere giriş için sınav düzenleniyor. Öğrenci sınav sonucuna göre liseye giriş yapabiliyor. Sınav yapıldı hatta sonuçlar da açıklandı. Buna göre sadece öğrencilerin durumları açıklanmakla kalmadı şehirlerinde eğitimdeki başarı oranları gün yüzüne çıktı. Tekirdağ 2019 liselere giriş sınavında başarı ortalamasında 40. oldu. Geçen sene durum nasılmış diye merak edenlere hemen söyleyeyim. Geçen yılki başarı sırası da 41 imiş. Bu sene bir üstte gelerek 40. olmuş buna sevinmeli mi üzülmeli bilemedim.


Liselere giriş sınavındaki başarı ortalamasında ilk 10’a giren şehirler ise şu şekilde: Muğla, Tunceli, Giresun, Rize, Trabzon, Eskişehir, Kırşehir, Çanakkale, Denizli, Zonguldak. 81 il arasında 81. olan il ise Şırnak oldu. Türkiye geneline bakıldığında 20 soru üzerinden en yüksek Matematik yapma oranı 4.21 net ile Kırşehir oldu. Tekirdağ’da bu oran 2.76 gibi düşük bir orana sahip.

 

İstatiksel verilere baktığımız zaman Tekirdağ her geçen yıl daha da başarı oranını düşürüyor. Bir sıra üste çıkmış bir sıra alta inmiş bu çok önemli değil, önemli olan ne yazık ki çok çok gerilerde yer alması. Üstelik hemen hemen her platformda ülkenin batısında olmakla övünen tarzda cümleler kuran bir kente eğitimde bu kadar vasat olmak hiç yakışmıyor. Ortada böylesi ciddi bir başarısızlık varken mutlaka bunun pek çok nedeni de vardır. Bu yüzden bu nedenleri çok ciddi bir şekilde inceleyip, haritada coğrafi konum olarak batıda olmakla övünmeyi bırakıp, okullaşma sayısı bizde yüksek deyip rehavete kapılmak yerine dahası o pembe gözlükleri atıp Tekirdağ’ın eğitim başarısızlığı üzerinde durulması acilen gerekiyor. Eğer bu konu ciddiye alınmazsa her sene daha da altlarda kendine yer bulması kaçınılmaz olacaktır.

 

İllerin başarı ortalamaları listesi herkesin gözü önünde olmalı ve ne yapıp edilmeli, eksikler nedir ve nasıl giderilmeli diye çareler üretilerek Tekirdağ’ın da başarı oranı üst sıralara getirilmelidir. Çünkü ortadaki bu büyük başarısızlığın tek sorumlusu sınava giren öğrenciler değildir. Kimse sistem veya devlete kapak attım oh mis diyen öğretmenler var gibi bahanelere de sığınmasınlar. Öğrencilerin elinden telefonlar düşmüyor da demesin kimse. 1. olan, ilk 10’a giren illerdeki çocukların elinde telefon yok mu, buradaki sistemin aynısı o illerde de mevcut değil mi, oralardaki öğretmenlerin arasında da mutlaka mesleğine yeterince bağımlılığı olmayan vardır.  

 

Demem o ki bu bahanelerin arkasına asla ama asla sığınılmasın. Her anlamda gurur duyulan bir Tekirdağ var etmek istiyorsanız önce eğitime katkı sağlayın, değer verin, yatırım yapın, teşvik edin. Yukarıda da dediğim gibi okula gitme oranının yüksek olması başarıyı getireceği manası taşımıyor ki bu verilerde bunu çok iyi gösteriyor. Öğrenciler okula boş boş gidip geliyorsa, sırf nerede belli olsun modunda okula gidiliyorsa, gönderiliyorsa, diploması varsa ama eğitim ve kültürden bir haberse evlatlar, orada başarı beklentisi zaten ancak hayal olur.

 

Tekirdağ’ın kendine 40. sıradan yer bulması hiç yakışmıyor. Umarım konu üzerinde hassasiyet gösterilir ve bundan sonraki yıllarda hızla yukarılara taşınabilir. 


Okunma Sayısı : 353
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2564
Dün : 8226
Toplam : 9416300

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri