tahminler, pusula, özkan

tekirdağ haberleri

TAHMİNLER TAHMİNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TAHMİNLER TAHMİNLER

 

Seçim havasına çok giremedik, malum sıcaklar, Ramazan ayı derken erken seçimin tadını alamadan sandığa gitmiş olacağız. Bu arada tahminler ise havalarda uçuyor. Gülüyorum. Çünkü en güzel tahmin sandıktan çıkandır. Boş konuşuyoruz…


Tabi, bu tahminlerin en baş aktörleri de hiç kuşkusuz siyasi partilerin yöneticileri. Hem de ne yönetici. Sorarsan silip süpürüyorlar. Ne bölgenin siyasi yapısından haberleri var, ne de insanların ülke gündemi üzerindeki düşüncelerinden.

 

Bir partiye yönetici olmuşlar, sanıyorlar alemin kralı kendileri. Yahu adam yokluğunda olmuşsun işte baksana işine. Ama bu tiplerin en güzel özellikleri ise ‘gazla’ çalışmaları. Kendilerine veriyorlar gazı, sonra da il başkanı ve vekil adaylarının etrafında ‘fır’ dönüp başlıyorlar kendi gazlarını boşaltmaya. Bu süreçlerde genellikle de aday olanlar bu tipleri gerçekten ‘bir şey’ zannederek dinliyorlar. İşin kötü tarafı esasen o. Kanaat önderi gibi laflarını dinleten bu tipler, kendi gazları ile söyledikleri sonuç çıkmayınca da bir dahaki seçime kadar ya susuyorlar, ya da kendilerini inkar ederek “ben öyle bir şey söylemedim” diyerek yeni bir manevra alanı yaratmaya çalışıyorlar.

 

Kimden bahsediyor bu adam demeyin. Şöyle vekil adaylarının yanlarındakilere bakın yeterli. Ha sadece yanındakiler değil. Bir de hariçten gazel okuyanlar var. Onlar ise daha fena. Eğer adaylarla azıcık samimiyetleri varsa, hem uzak durup hem de yönlendirmeye çalışıyorlar. Kendi yalanlarına inanan bu zavallılar aynı yalana başkalarının da inanmasını bekliyorlar.

 

Son dönemde ortaya çıkan bu arkadaşlar özellikle sosyal medyadan karşı gruba da kendince ‘ayar’ vermeye çalışarak siyasi mesajlar paylaşıp, eleştirel paylaşımlarda bulunuyor. Maksat kendi yalanını desteklemek. Bunun yalan olduğunu bilen ve yine de inanan zavallılar ise başka bur araştırma konusu.


Şu bir gerçek ki; bu seçim ülkenin alışılagelmiş dinamiklerini yerinden oynatacak, yeni bir sistemin sancılarını da beraberinde getirecek bir seçim. Ülkemiz güzel günler görecek, orası kesin ama onu biz görebilecek miyiz o başka bir durum. Son bir hafta da iki kez faiz artışına giden Merkez Bankası’nın bu hamlesi ile sürekli yükseliş trendinde olan dövizi durdurmaya çalışması aslında içinde bulunduğumuz durumun kısa özeti. Yani işin daha da anlaşılır durumu, pazarda bir hafta önce aldığımız ürünün bir hafta sonraki fiyatı ne yazık ki neredeyse iki katı. Bu durum tabi ki kimsenin istediği bir durum değil. Ama sandığa giderken bunları da görmezden gelemeyiz. Siyasi düşüncemiz ne olursa olsun, ülke gerçeklerini ve kendi gerçeklerimizi örtüştürerek oy vermemiz gerektiği düşüncesindeyim. Katı sağ-sol tutumumuzu bir kenara bırakmanın zamanı çoktan geldi de geçiyor.

 

Demem o dur ki; ne tutucu tarafımızı ortaya çıkaralım, ne de aşırı özgürlükçü duruşumuzu… Esasen ülkenin geleceğine odaklanıp, 1919’da başlayan kurtuluş mücadelesinin ne şartlarda ve nasıl yapıldığını unutmadan, bugünün de o günden farklı olduğunu da aklımızın bir köşesine yazarak sandığa gidelim. Ne körü körüne Atatürkçü, ne de siyasal İslamcıların dediği kadar Müslüman olalım. Peygamberimiz kadar yapamasak da, Müslümanlığı elden bırakmadan, Atatürk’ün gösterdiği hedefe yürümenin kolaylığını bilelim yeter. Zaten Kur’an-ı Kerim’i anlasak siyasal İslamcılar bu kadar rahat insan kandıramazlar da, neyse o başka bir konu…


Okunma Sayısı : 413
Yapılan Yorumlar
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1817
Dün : 4390
Toplam : 7260251

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri