tekirdağ, süt birlik, kalkınma ajansı, mahmut şahin

tekirdağ haberleri

Süt birlikleri projesi onayı aldı

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Süt birlikleri projesi onayı aldı

 


Süt Ürünleri Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan tek proje olan “Süt Birlikleri Dijital Rehabilite” projesinin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı.


Trakya Kalkınma Ajansı Merkez Bina’da yapılan imza törenine Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkan ve üyeler katıldı. İmza töreninde kısa bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Süt Birlikleri Dijital Rehabilite projesinin sektör için bir dönüm noktası olacağını söyledi. Şahin şunları söyledi:” Bildiğiniz gibi bölgemizdeki süt ürünlerinin gelişmesi, üretiminin artırılması ve tanıtılması için Ajans olarak farklı alanlarda çalışmalarımız var. Bu kapsamda en son 2019 Mali Destek Programları kapsamında Süt Ürünleri Sektörünün Geliştirilmesi Mali Destek Programını ilan ettik. Bu program çerçevesinde Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği’nin dijitalleşme projesine destek olacağız. Proje görünüşte yaklaşık 400.000 TL gibi küçük bir bütçeye sahip olan bir proje gibi gözükse de sonrasındaki etkisi çok daha fazla olacak. Sütün üreticiden toplanmasından itibaren dijital olarak takibini sağlayacak proje Türkiye’de bir ilk olacak ve diğer birliklere de örnek olacaktır. Hazırlanacak olan yazılımın tüm Türkiye’de kullanılmasına ilgili bakanlık ve diğer kuruluşlar destek olursa sonrasında bu yazılımı tüm birliklerimizin kullanımına açmayı hedefliyoruz. Hayatın her alanında olduğu gibi tarımda da dijitalleşme oluyor. Bu proje ile sütün takibinin sağlanması için küçük üreticiden alınmasından itibaren izlenmesi, kalitesinin artırılması ve hak ettiği değeri görmesini hedefliyoruz. Ayrıca bölgemizdeki hayvan sayısı, bunların süt kalitesi, üretim miktarı gibi bilgileri işlemeyi başardığımızda üretimin nicelik ve nitelik olarak sorunlarını çözme ve sonrasında bunu ülke sathına yaydığımızda doğru politikalar ve planlamalar oluşturma imkânına kavuşmuş olacağız. Sonrasında tüm Türkiye’ye model olacak bir projenin Trakya’da başlayacak olması hepimiz gururlandırdı. Trakya süt ürünlerinin hak ettiği değeri bulması ve kalitesinin artırılmasına büyük katkısı olacak bu projeye desteklerinden dolayı başta TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli olmak üzere herkese teşekkür ediyor ve projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”


Törenin diğer konuşmasını ise Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin yaptı. Keskin konuşmasında şunları söyledi: “Bizim buradaki amacımız sütün anlık olarak kayıt altına alınmasıdır. Anlık olarak da bilginin üreticiye, birliğe, sanayiciye ve bakanlığa ulaştırılmasıdır. Bu sadece bir Hayrabolu meselesi değildir. Bunun ardından Trakya ve Türkiye’de bu uygulamayı yayacağız. Bu uygulamayı Tarım ve Orman Bakanımıza ve Genel Müdürlüğe anlattım onların da çok hoşuna gitti. Ülkenin menfaatine olan bir konu. Üretici, sanayici, birlikler, devlet hepsi iç içe olacaklar ve burada herhangi bir kaçak olmayacak. Anlık olarak örneğin üretici sütünü teslim etti, sütünde ne var. Yani bir antibiyotik kalıntısı, su gibi bir şey yoksa anlık olarak kabul edilecek. Anlık olarak ta üreticinin cep telefonuna mesaj düşecek. Bu mesaj oraya düştüğü zaman Birliğe de düşecek. Bakanlığa ve merkez birliğine de düşecek. Anlık olarak ta kayıt altına almış olacağız. Sütün kalitesiyle birlikte sanayicide bunu bilecek. Ürün kayıt altına alındıktan sonra bunun planlanması da daha kolay olacak. Üreticinin sütünün kayıt altına alınması ile birlikte bunların ödemeleri ilgili bankalara yansıyacak ve küçük üreticimizin bankalardan kredi desteği almasında bu kaydın ciddi faydası olacaktır.” dedi.

Rehabilite Projesi Nedir?

Süt Birlikleri Dijital Rehabilite Projesi, Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği tarafından hazırlanan “Süt Birlikleri Dijital Rehabilite” projesinin uygulama süresi 15 ay, toplam bütçesi 383.211 TL olacak ve bu bütçenin yaklaşık 345.000 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje sayesinde dijital teknolojiye geçilerek; üretim, hizmet ve pazarlama süreçlerinde ileri teknolojik izlenebilirlik sağlanacak ve bu süreçlerde verimlilik artışı söz konusu olacak. Mevcut durumda sütü getiren çiftçi, sütü kantarlarda tartmakta ve kantarlarda yazan rakam manuel olarak ilgili kişiler tarafından kayda geçiriliyor. İlgili kişiler çiftçiye getirdiği sütün bedelini yansıtan makbuz/fiş veriyor ve sonrasında da o fişleri ödeme yapılması için listeleyerek elle giriyor. Bu hem işçilik olarak fazla zaman harcanmasına hem de elle girişlerde olası hatalara sebep oluyor. Projenin uygulanmasıyla izlenebilirliğin dijitalleşmesi kapsamında tüm bu sıkıntılar ortadan kalkacak. Proje kapsamında geliştirmesi hedeflenen yazılım ve entegrasyonu sayesinde; her çiftçiye özel tanımlanan bir RFID(radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemi) kart verilecek. Çiftçi sisteme kartını okutup, sütünü süt toplama indikatörünün olduğu kazana boşaltacak ve çiftçi tarafından alınan süt miktarı dijital ortamda otomatik olarak belirlenerek, çiftçinin sahip olduğu karta tanımlanacak. Çiftçi ekrana kartı okuttuğunda; çiftçi bilgileri, getirdiği lokasyon ve sütün miktarı vb. bilgiler anlık olarak kaydedilip, istenildiğinde excel ortamında çıktı alınabilecek. Bu sistemin aktif hale gelmesi sayesinde; manuel kayıt sistemindeki fazla ve hatalı işçiliklerin önüne geçilerek, anlık izlenebilirlik hatasız ve kolay bir şekilde sağlanabilecek. Sistemde çiftçilerin profili, hayvanların sayısı, gelen süt miktarı vb. veriler kayıt altında olacağı için, bu veriler istatistik sunucu yazılımlarında işlenerek süt üretim verimliliğine yönelik akıllı kestirim algoritmaları oluşturması hedefleniyor.Tören  “Süt Birlikleri Dijital Rehabilite” projesinin uygulama sözleşmesi imzalarının atılmasından sonra toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Okunma Sayısı : 855
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6127
Dün : 9367
Toplam : 9892638

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri