sosyal, tekirdağ, obezite

tekirdağ haberleri

SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN SAĞLIĞA ORADAN DA OBEZİTEYE

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN SAĞLIĞA ORADAN DA OBEZİTEYE

 

 Klasik anlayışta belediyeler hizmetlerini; yol, su, kanalizasyon, park, temizlik gibi kentsel altyapı ve teknik hizmetlerile sınırlandırarak yerine getirmekteydiler. Ancak günümüzde gelişmiş olan ‘Sosyal Belediyecilik’ kavramı ile birliktesosyal, kültürel, sağlık, ekonomik ve eğitsel alanlarda da yükümlülükve sorumluluklarını yerine getirmektedirler. Yeni yaklaşımlarla birlikte günümüzün çağdaş belediyecilik hizmetanlayışında

 • “yerel sürdürülebilir kalkınma”,
 • “sosyal belediyecilik”,
 • “kentlilik bilincinin oluşturulması” gibi kavramlar ve  politikalar yer almaktadır.

                 Yapılan yasal düzenlemeler de sosyal yardım uygulamasını belediyelerin görevlerinden biri haline getirerek, ‘’ sosyal belediyecilik’’ anlayışı gelişme göstermeye başlamıştır. Bu tanımlama girizgahı yaptıktan sonra (alanım olmadığı için ukalalık yapmadan)kendi alanıma doğru verilerle devam edeyim.

                                                                                                                                                                   

Son yıllarda dünyaca üzerinde durulan ve neredeyse bütün hastalıkların temelini oluşturan ‘obezite’ ile ilgili gerek tedavi gerekse önleyici çalışmalara ciddi bütçeler ayrılmaktadır. Yapılan çalışmaların verilerine bakıldığında ise obezite de dahil bütün hastalıkların oluşumunu önlemek, tedavi etmekten çok daha az maliyet gerektiriyor.


Türkiye Obezite Araştırma Derneğinin ‘Kilo önyargısı neredeyse ırkçılık kadar yaygın bir ayrımcılıktır. Sosyal ilişkiler, eğitim, iş hayatı ve sağlık hizmetlerinde olumsuz etkiler yaratır. Çoğu zaman insanlar obezitesi olan kişiler hakkında negatif hislere sahiptir ve obezite sebebinin kişisel kontrol bozukluğu olduğuna inanıp, kişiyi suçlama eğilimindedir. Sonuç olarak obezitesi olan ya da fazla kilolu kişiler, sosyal olarak önemsiz hale getirilir, damgalanır ve toplum dışına itilirler.’ İfadesi bile durumun ne derece önemli olduğunu ortaya koymaya yetiyor.


DSÖ’nün  Asya, Afrika ve Avrupa’nın 6 ayrı yöresinde yapmış olduğu  12 yıllık MONICA çalışmasında 10 yılda obezite prevalansında %10-30 arasında bir artışın saptandığı rapor ediliyor.  2008 yılında 400 milyon olan obez birey sayısı 2015 yılında 300 milyon artarak 700milyonaulaşıyor.                                        

2010yılı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması raporunun bölgelere göre obezite dağılımına baktığımızda durum pek de iç açıcı gözükmüyor. Sonuçlara göre;İstanbul

33,0

Batı Marmara

30,7

Doğu Marmara

30,6

Ege

28,0

Akdeniz

30,1

Batı Anadolu

33,0

Orta Anadolu

32,9

Batı Karadeniz

31,3

Doğu Karadeniz

33,1

Kuzeydoğu Anadolu

23,5

Ortadoğu Anadolu

20,5

Güneydoğu Anadolu

22,9


İstanbul il olarak başı çekerken, Batı Marmara’da bölge olarak onu takip ediyor. Bu da demek oluyor ki Tekirdağ da obez sayısı artan kentler arasında bulunuyor.

Sonuç olarak gelmeye çalıştığım nokta aslında Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi’nin de bu konuda çalışmalar yürütmesi. ABD ve Avrupa’da yerel yönetimlerin Sağlık, özellikle de obezite önleme ve obezite tedavisi üzerine örnek alınası çok güzel çalışmaları var. Burada bu çalışmaları anlatarak sizi sıkmak yerine Newyork, Paris ve Berlin Belediyelerinin web sitelerini ziyaret etmenizi önereceğim. İlginizi çekerse konu girip detaylıca bakabilirsiniz.

Büyük Şehir Belediyesi başkanı Kadir Albayrak 17 Ekim 2019’ da köşe yazarları ile yaptığı toplantıda bu konuyu gündeme getirdiğimde çalışmaların başlatıldığını ve araştırma raporlarını beklediğini ifade etti. Tekirdağlılar olarak bizim açımızdan oldukça güzel bir çalışma olacağına inanıyorum ve hemen ekleyeyim konunun da takipçisi olacağım.

Son olarak: bu köşe sağlıklı beslenme ile ilgili araştırmalarımı derleme haline getirip sunduğum bir alan. Eğer sizler de araştırıp yazmamı istediğiniz konular olursa bana mail, sosyal medya hesaplarımdan ulaşarak iletebilirsiniz. Mail:eminegorucu@gmail.cominstagram: @dyt.eminegorucu

Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 413
Yapılan Yorumlar
 • TRAKYAKENT EĞİTİME DEVAM EDİYOR
  21 02 2020.. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT ve Marmara Belediyeler Birliği MBB ortaklığında düzenlenen eğitim çalışmalarına, belediye personeline yönelik olarak “Vatandaş Odaklı Hizmet” konulu program ile devam edildi.
 • TEKNOPARK GENEL KURULU
  20 02 2020--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Kurul Toplantısı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin başkanlığında Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 • Çeşmelerden ikrama devam
  20.02.2020--Ergene Belediyesinin sunmuş olduğu ikram çeşmelerinden sıcak çorbalar vatandaşlara ikram edilmeye devam ediliyor.
 • Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak
  6 Şubat 2020--Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile
 • BURSLULUK SINAVI
  6 şubat 2020--Aden okulları Bursluluk sınavı için geri sayım başladı.
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5667
Dün : 15484
Toplam : 10606255

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri