siyaset, politika, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Siyaset sadece erkek işi değil!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Siyaset sadece erkek işi değil!


Malum yatıyoruz genel konumuz seçimler kalkıyoruz genel seçimler. Hal böyle olunca da elimiz dahi başka konu yazmaya neredeyse gitmiyor. Hem gazeteleri, net haberlerini takip ediyoruz hem de gazetedeki televizyonumuzdan sürekli haberleri, aday konuşmalarını dinliyoruz. Hepimizin bildiği üzere cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek…


Kulislerde şöyle yorumlar geçiyor: Meral Akşener’in kendisi ve haberlerine bilinçli bir şekilde az yer veriliyor. Böylece Erdoğan ve İnce 2. tura beraber kalırlarsa İnce’nin MHP ve İyi Parti tabanından oy alma potansiyelinin düşük olacağı göz önünde bulunduruluyor. Sayın Akşener’de zaman zaman kendisine, haberlerine az yer veriliyor olmasından şikâyetçi oluyor zaten.


Hal böyle olunca ister istemez bir kadın olarak yine dolaylı bir şekilde de olsa bir kadının Meral Akşener’in hakkının yendiği kanısına varıyorum. Ülkemiz nüfusunun yarısını kadınlar oluştururken ne yazık ki mecliste bu çoğunluğu temsil edecek kadın vekilimiz yok. Tansu Çiller’den sonra siyasette aktif bir şekilde yer alan bir kadın siyasetçimiz olmadı dersek yanlış söylemiş olmayız. Tüm bunlardan olsa gerek ben erkek Cumhurbaşkanı adayları arasında bir de kadın adayın yarıştığını görmek son derece mutlu oluyorum.  

                                                                                                             

Geçmişe baktığımızda kadınların yerel yönetimlerde seçilme hakkı 1930'da, milletvekili seçilme hakkı ise 1934'te teslim edildi. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, TBMM'de kadın milletvekili oranı 2007 yılına kadar yüzde 5'in üzerine bile çıkamadı. Bundan sonra yapılan 2011 seçimlerindeki oran ise 79 kadın milletvekili ile yüzde 14 oldu. 2015'te ise meclise 90 kadın girdi. HDP milletvekillerinin yaklaşık yüzde 40'ı, AKP vekillerinin yüzde 16'sı, CHP vekillerinin yüzde 14'ü kadınlardan oluşuyor. MHP’nin bu anlamdaki karnesi daha da kötü.

 

Birleşmiş Milletler ile paralel olarak çalışan ve 1889 yılında kurulan Parlamentolar Arası Birlik'e göre Türkiye kadının parlamentoda temsiliyeti sıralamasında sıralamada sonlarda bulunuyoruz.

 

Baktığımız olarak yasal olarak kadının siyasette yer alması ve aktif bir şekilde görev yapmasının önünde herhangi bir engel yok. Buna karşın cinsiyet rollerine dayalı imalar nedeniyle kadın bu alanda kendini göstermiyor, gösteremiyor. Sadece kadınların göreviymiş gibi omuzlarına yüklenen çocuk bakmak, ev işi yapmak, yemek hazırlamak vs kadınların siyasi toplantılarına katılmalarını, örgütlenme çalışmalarında var olmalarını ne yazık ki sınırlıyor. Sınırlayan belki de en başta eşi, etrafındaki insanlar. “Biz evde senden yemek bekliyoruz ne siyaseti, ne toplantısı, elinin hamuruyla girme bu işlere” gibi aciz cümleleri kuran erkek egemen kişiler kadının siyasette erkekten geri kalmasına neden oluyor. Oysa siyaset çoğu zaman bir yarışsa ve bu yarışta kadın erkek eşit ise kadına cinsiyetçi kimliğin altına ezilme mecburiyeti kılmak son derece hatalı bir durum.

 

Hayatı erkekle birlikte göğüsleyen, yaşayan, paylaşan; hem iş hayatında bulunup hem de ev ve çocuk bakımını da üstlenen kadınlarımıza karşı yapılan her türlü hak yenmenin karşısında olmalıyız. İşte bu anlamda bizleri temsil eden kadın vekillerimiz, kadın siyasetçilerimiz siyasetin tam da ortasında olmamalılar. Siyaset sadece erkek işi değildir. Seçme ve seçilme haklarımıza bu kadar erken kazanmış olmamıza rağmen günümüzdeki siyasete dahil olma mücadelesi ne yazık ki üzücü bir durumdur. Umuyorum ki yaklaşan bu seçim ile mecliste kadın çoğunluğunu daha fazla görebiliriz. Çünkü kadınlarımız artık daha fazla özgüvenli, kendinin farkında, eli nereye değse olumlu anlamda değişiyor, her işin üstesinden geliyor, eğitimli, girişken, kendini ifade ediyor, ezdirmiyor. Bu ülkenin eğitimli, akıllı, bilinçli, evlatları düşünen kadın siyasetçilere ihtiyacı var.

 

“Siyaset erkek işidir, elinin hamuruyla karışma buralara” diyenlere kibarca “hadi oradan” deyip Türk kadını isterse her şeyin üstesinden gelir diyorum.


Okunma Sayısı : 416
Yapılan Yorumlar
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4950
Dün : 6047
Toplam : 7819750

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri