siyaset, politika, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Siyaset sadece erkek işi değil!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Siyaset sadece erkek işi değil!


Malum yatıyoruz genel konumuz seçimler kalkıyoruz genel seçimler. Hal böyle olunca da elimiz dahi başka konu yazmaya neredeyse gitmiyor. Hem gazeteleri, net haberlerini takip ediyoruz hem de gazetedeki televizyonumuzdan sürekli haberleri, aday konuşmalarını dinliyoruz. Hepimizin bildiği üzere cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek…


Kulislerde şöyle yorumlar geçiyor: Meral Akşener’in kendisi ve haberlerine bilinçli bir şekilde az yer veriliyor. Böylece Erdoğan ve İnce 2. tura beraber kalırlarsa İnce’nin MHP ve İyi Parti tabanından oy alma potansiyelinin düşük olacağı göz önünde bulunduruluyor. Sayın Akşener’de zaman zaman kendisine, haberlerine az yer veriliyor olmasından şikâyetçi oluyor zaten.


Hal böyle olunca ister istemez bir kadın olarak yine dolaylı bir şekilde de olsa bir kadının Meral Akşener’in hakkının yendiği kanısına varıyorum. Ülkemiz nüfusunun yarısını kadınlar oluştururken ne yazık ki mecliste bu çoğunluğu temsil edecek kadın vekilimiz yok. Tansu Çiller’den sonra siyasette aktif bir şekilde yer alan bir kadın siyasetçimiz olmadı dersek yanlış söylemiş olmayız. Tüm bunlardan olsa gerek ben erkek Cumhurbaşkanı adayları arasında bir de kadın adayın yarıştığını görmek son derece mutlu oluyorum.  

                                                                                                             

Geçmişe baktığımızda kadınların yerel yönetimlerde seçilme hakkı 1930'da, milletvekili seçilme hakkı ise 1934'te teslim edildi. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, TBMM'de kadın milletvekili oranı 2007 yılına kadar yüzde 5'in üzerine bile çıkamadı. Bundan sonra yapılan 2011 seçimlerindeki oran ise 79 kadın milletvekili ile yüzde 14 oldu. 2015'te ise meclise 90 kadın girdi. HDP milletvekillerinin yaklaşık yüzde 40'ı, AKP vekillerinin yüzde 16'sı, CHP vekillerinin yüzde 14'ü kadınlardan oluşuyor. MHP’nin bu anlamdaki karnesi daha da kötü.

 

Birleşmiş Milletler ile paralel olarak çalışan ve 1889 yılında kurulan Parlamentolar Arası Birlik'e göre Türkiye kadının parlamentoda temsiliyeti sıralamasında sıralamada sonlarda bulunuyoruz.

 

Baktığımız olarak yasal olarak kadının siyasette yer alması ve aktif bir şekilde görev yapmasının önünde herhangi bir engel yok. Buna karşın cinsiyet rollerine dayalı imalar nedeniyle kadın bu alanda kendini göstermiyor, gösteremiyor. Sadece kadınların göreviymiş gibi omuzlarına yüklenen çocuk bakmak, ev işi yapmak, yemek hazırlamak vs kadınların siyasi toplantılarına katılmalarını, örgütlenme çalışmalarında var olmalarını ne yazık ki sınırlıyor. Sınırlayan belki de en başta eşi, etrafındaki insanlar. “Biz evde senden yemek bekliyoruz ne siyaseti, ne toplantısı, elinin hamuruyla girme bu işlere” gibi aciz cümleleri kuran erkek egemen kişiler kadının siyasette erkekten geri kalmasına neden oluyor. Oysa siyaset çoğu zaman bir yarışsa ve bu yarışta kadın erkek eşit ise kadına cinsiyetçi kimliğin altına ezilme mecburiyeti kılmak son derece hatalı bir durum.

 

Hayatı erkekle birlikte göğüsleyen, yaşayan, paylaşan; hem iş hayatında bulunup hem de ev ve çocuk bakımını da üstlenen kadınlarımıza karşı yapılan her türlü hak yenmenin karşısında olmalıyız. İşte bu anlamda bizleri temsil eden kadın vekillerimiz, kadın siyasetçilerimiz siyasetin tam da ortasında olmamalılar. Siyaset sadece erkek işi değildir. Seçme ve seçilme haklarımıza bu kadar erken kazanmış olmamıza rağmen günümüzdeki siyasete dahil olma mücadelesi ne yazık ki üzücü bir durumdur. Umuyorum ki yaklaşan bu seçim ile mecliste kadın çoğunluğunu daha fazla görebiliriz. Çünkü kadınlarımız artık daha fazla özgüvenli, kendinin farkında, eli nereye değse olumlu anlamda değişiyor, her işin üstesinden geliyor, eğitimli, girişken, kendini ifade ediyor, ezdirmiyor. Bu ülkenin eğitimli, akıllı, bilinçli, evlatları düşünen kadın siyasetçilere ihtiyacı var.

 

“Siyaset erkek işidir, elinin hamuruyla karışma buralara” diyenlere kibarca “hadi oradan” deyip Türk kadını isterse her şeyin üstesinden gelir diyorum.


Okunma Sayısı : 327
Yapılan Yorumlar
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1886
Dün : 4390
Toplam : 7260320

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri