siyaset, politika, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Siyaset sadece erkek işi değil!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Siyaset sadece erkek işi değil!


Malum yatıyoruz genel konumuz seçimler kalkıyoruz genel seçimler. Hal böyle olunca da elimiz dahi başka konu yazmaya neredeyse gitmiyor. Hem gazeteleri, net haberlerini takip ediyoruz hem de gazetedeki televizyonumuzdan sürekli haberleri, aday konuşmalarını dinliyoruz. Hepimizin bildiği üzere cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek…


Kulislerde şöyle yorumlar geçiyor: Meral Akşener’in kendisi ve haberlerine bilinçli bir şekilde az yer veriliyor. Böylece Erdoğan ve İnce 2. tura beraber kalırlarsa İnce’nin MHP ve İyi Parti tabanından oy alma potansiyelinin düşük olacağı göz önünde bulunduruluyor. Sayın Akşener’de zaman zaman kendisine, haberlerine az yer veriliyor olmasından şikâyetçi oluyor zaten.


Hal böyle olunca ister istemez bir kadın olarak yine dolaylı bir şekilde de olsa bir kadının Meral Akşener’in hakkının yendiği kanısına varıyorum. Ülkemiz nüfusunun yarısını kadınlar oluştururken ne yazık ki mecliste bu çoğunluğu temsil edecek kadın vekilimiz yok. Tansu Çiller’den sonra siyasette aktif bir şekilde yer alan bir kadın siyasetçimiz olmadı dersek yanlış söylemiş olmayız. Tüm bunlardan olsa gerek ben erkek Cumhurbaşkanı adayları arasında bir de kadın adayın yarıştığını görmek son derece mutlu oluyorum.  

                                                                                                             

Geçmişe baktığımızda kadınların yerel yönetimlerde seçilme hakkı 1930'da, milletvekili seçilme hakkı ise 1934'te teslim edildi. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, TBMM'de kadın milletvekili oranı 2007 yılına kadar yüzde 5'in üzerine bile çıkamadı. Bundan sonra yapılan 2011 seçimlerindeki oran ise 79 kadın milletvekili ile yüzde 14 oldu. 2015'te ise meclise 90 kadın girdi. HDP milletvekillerinin yaklaşık yüzde 40'ı, AKP vekillerinin yüzde 16'sı, CHP vekillerinin yüzde 14'ü kadınlardan oluşuyor. MHP’nin bu anlamdaki karnesi daha da kötü.

 

Birleşmiş Milletler ile paralel olarak çalışan ve 1889 yılında kurulan Parlamentolar Arası Birlik'e göre Türkiye kadının parlamentoda temsiliyeti sıralamasında sıralamada sonlarda bulunuyoruz.

 

Baktığımız olarak yasal olarak kadının siyasette yer alması ve aktif bir şekilde görev yapmasının önünde herhangi bir engel yok. Buna karşın cinsiyet rollerine dayalı imalar nedeniyle kadın bu alanda kendini göstermiyor, gösteremiyor. Sadece kadınların göreviymiş gibi omuzlarına yüklenen çocuk bakmak, ev işi yapmak, yemek hazırlamak vs kadınların siyasi toplantılarına katılmalarını, örgütlenme çalışmalarında var olmalarını ne yazık ki sınırlıyor. Sınırlayan belki de en başta eşi, etrafındaki insanlar. “Biz evde senden yemek bekliyoruz ne siyaseti, ne toplantısı, elinin hamuruyla girme bu işlere” gibi aciz cümleleri kuran erkek egemen kişiler kadının siyasette erkekten geri kalmasına neden oluyor. Oysa siyaset çoğu zaman bir yarışsa ve bu yarışta kadın erkek eşit ise kadına cinsiyetçi kimliğin altına ezilme mecburiyeti kılmak son derece hatalı bir durum.

 

Hayatı erkekle birlikte göğüsleyen, yaşayan, paylaşan; hem iş hayatında bulunup hem de ev ve çocuk bakımını da üstlenen kadınlarımıza karşı yapılan her türlü hak yenmenin karşısında olmalıyız. İşte bu anlamda bizleri temsil eden kadın vekillerimiz, kadın siyasetçilerimiz siyasetin tam da ortasında olmamalılar. Siyaset sadece erkek işi değildir. Seçme ve seçilme haklarımıza bu kadar erken kazanmış olmamıza rağmen günümüzdeki siyasete dahil olma mücadelesi ne yazık ki üzücü bir durumdur. Umuyorum ki yaklaşan bu seçim ile mecliste kadın çoğunluğunu daha fazla görebiliriz. Çünkü kadınlarımız artık daha fazla özgüvenli, kendinin farkında, eli nereye değse olumlu anlamda değişiyor, her işin üstesinden geliyor, eğitimli, girişken, kendini ifade ediyor, ezdirmiyor. Bu ülkenin eğitimli, akıllı, bilinçli, evlatları düşünen kadın siyasetçilere ihtiyacı var.

 

“Siyaset erkek işidir, elinin hamuruyla karışma buralara” diyenlere kibarca “hadi oradan” deyip Türk kadını isterse her şeyin üstesinden gelir diyorum.


Okunma Sayısı : 264
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5281
Dün : 7253
Toplam : 6926255

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri