tekirdağ, kuaför

tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri, süleymanpaşa, kuaför murat

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişimSİHİRLİ PARMAKLAR

 


Günümüzde kuaförlerin varlığını sanıyorum ki hiç kimse inkar edemez. Gerek televizyonun hayatımızı olduğundan fazla etkilemesinden gerekse hanımların bakıma çok daha önem veriyor olmalarından kuaför ve kuaför salonları olmazsa olmazlar arasında. Biz de bu gerçeği göz önünde bulundurarak bu haftaki röportaj sayfamızı siz değerli okuyucularımız için Tekirdağ’ın tanınan, sevilen, tercih edilen; yıllarını bu mesleğe vermiş, aşkla ve salonundaki başarılı ekibiyle icra eden kuaförü Murat Güner’e ayırdık.
 
Murat Güner mesleğe henüz küçük yaşlarda başlamış, yanında çalıştığı kuaförlerden ve aldığı eğitimlerden kendini yetiştirerek kuaför salonunu açmış. Bugün bir hayli moda olan ombreyi 10 yıl öncesinden dahi ortaya çıkaran, yanında çalışanlara iyi bir hocalık yapan sihirli ellerin sahibi Murat Güner Tekirdağ’ın aranılan kuaförlerinden biri. İsterseniz gelin Murat Güner kimdir, mesleğe nasıl başladı, zorlukları, güzellikleri nelerdir kendisinden öğrenelim.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Murat Güner: Ben Murat Güner, 1977 Tekirdağ doğumluyum. Evliyim ve Mercan adında bir kızım var. Denizi çok seviyorum eşim ve ben deniz aşığız. Kendisi de can kurtaran. Her ay denize girebiliyorum. Dalgıçlık yapıyorum hatta eşimle beraber yapıyoruz. Bu anlamda dalış camiasını iyi tanırız. Mesleğim dışında denizle uğraşmak acayip keyif veriyor bana.
 
H.T.Ü.: Zor bir mesleğiniz var aslında ama yine de hobileriniz olması ve buna zaman ayırıyor olmanız ne güzel.
M.G.: Mesleğimiz gerçekten zor. Öyle memur gibi sabah 8 akşam 5 değiliz. Sürekli ayak üstüyüz, hem kafaca hem fizik olarak emek veriyoruz. İnsanlarla işimiz ve bu yüzden onlarla aramızı elbette iyi tutmamız da gerekiyor. Tüm bunlar elbette meşakatli fakat sevdiğim şeylere zaman ayırdığımda kendimi daha enerjik hissediyorum bu da işime pozitif anlamda yansıyor diye düşünüyorum.
 
H.T.Ü.: Mesleğe ne zaman başladınız?
M.G.: Mesleğe çok erken 13 yaşımda başladım. Çıraklık, kalfalık, ustalık derken hepsi sırayla geldi. Yanında çalıştığım her bir ustadan farklı bir şeyi öğrendim. Zira bu meslekte bazı püf noktaları var onları iyi bilirseniz çok iyi saç kesersiniz yada iyi taramalar yaparsınız. Küçük Bekir’in yanında çıraklığımı tamamladım. Kendisinden mesleğe dair çok şey ama en çok da insanlığa dair çok şey öğrendim. Cüneyt’de kalkfalıktan ustalığa geçtim. K.Hasan’dan topuzları ve taramaları öğrendim. Kuaför Osman’dan boyaları öğrendim. Yenilikleri Cem Ardıç’tan öğrendim. Hepsine çok çok teşekkür ederim bana öğrettikleri, kattıkları her şey için. Bizim meslekte tecrübe en önemli şeydir. Temelden eğitim almak şart. Müşterinin kafası hiçbir zaman deneme yeri olarak görülmemeli. Dükkan açmak için yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmak lazım. Ben bu yüzden 27 – 28 yaşıma kadar salon açmayı bekledim. Hem meslekte olgunlaştım hem de kendime göre bir müşteri portföyüm oluştu. 2007 yılında salonumu açtım. Sabah 08.00’den akşam 07.30’a kadar hizmet veriyoruz. Haftanın 7 günü açığız ve 10 personelim bulunuyor.
 
H.T.Ü.: Siz de artık mesleği öğreten kişisiniz, peki her şeyi öğretiyor musunuz yoksa asıl noktaları es mi geçiyorsunuz?
M.G.: Ben bildiğim şeyin doğrusu ne ise onu öğretmeye gayret gösteriyorum ki meslek yaşasın. Yalan yanlış öğretirsem ben de kötü anılırım. Ben nasıl bugün hocalarımın adını sayıyorsam benim öğrencilerim de benim adımı versinler isterim. Meslekten önce bence iyi anılmak önemli, insanlık önemli sonra tabii ki işimiz. Ayrıca yanımda çalışıp salon açacaklara da yardımcı oluyorum. Tecrübelerimi aktarıyorum. 
 
H.T.Ü.: Peki, bu meslekte asıl olan ne çalışkanlık mı, iyi öğrenmek mi, yetenek mi?
M.G.: Bu meslek o kadar hepsini içeriyor ki. Hepsinde iyi olmanız gerekiyor. Çalışkan olup öğrenmeye heves etmelisiniz. Ustanızı daima izlemelisiniz, neyi nasıl yapıyor, izlediklerinizi öğrenmeniz uygulamanız lazım ve belki daha çok ihtiyaç ola şey yetenek ve hayal gücü. Birinin yeteneği var mı yok mu tarak tutuşundan, makası eline alışından belli olur. Hayal gücü de olmalı ki saçın sonrasını, boyanın sonucunu hayal edebilmelisiniz. İnanın sadece ayakta elimiz ayağımız çalışmıyor. Kafamızda sürekli düşünüyor neyi nasıl yapalım ki müşteri memnun kalsın diye. Eğer tüm bunlar yoksa ara eleman olarak kalabilirsiniz.
 
H.T.Ü.: Siz sadece kuaför değil aynı zamanda da işletmecilik yapıyorsunuz, bunun içinde bir şeyler gerekiyor değil mi?
M.G.: Elbette. Salon işletmek demek aynı zamanda salonun giderleri, çalışanların ihtiyaçları, ödemeleri v.s demek. Bu da çok önemli mesleğin yanı sıra yöneticilik yapmak demek. Bunun için de matematik gerekiyor ki bizim meslekte matematik olmazsa olmaz. Boya sıkarken bile matematik lazım hangi boyadan ne kadar hangisinden ne kadar sıkarsam sonuç doğru ortaya çıkar diye. 
 
H.T.Ü.: Murat Güner Kuaför Salonu’na gelen bir müşteri hangi hizmetleri bulur?
M.G.: Kişisel bakım, profosyonel makyaj dahil saça uygulanan tüm hizmetler bulunuyor. Sadece Brezilya fönü yapmıyoruz çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı. Ayrıca çıt çıt v.s gibi tüm ihtiyaçlar karşılanır. 
 
H.T.Ü.: Kuaför salonlarının sahibi olarak hep erkekleri görüyoruz neden böyle bu?
M.G.: Galiba biz daha iyi kapris çekiyoruz (gülüyor). Kadınlar kadınların kahrını çok çekmiyor. Kadınlar tuhaf bir şekilde erkeklere daha iyi güveniyor. E tabii bir de kadının omzunda ev, eş, çocuk yükü olduğu için erkek kadar uzun zaman ayıramıyor belki de. Bu işte iyi olmak istiyorsak cidden bu işle hayatın diğer yönlerini ayırmak gerekiyor. Biz bu anlamda kendimizi iyi yerde görüyoruz. Çünkü 200 salonun içinde ilk 5’te yer alıyoruz.
 
H.T.Ü.: Tekirdağ kadını kuaföre gidiyor mu?
M.G.: Tekirdağ’da 200 civarı kuaför var. Meslekte iyi iller arasında. Yeniliklere açık. Tekirdağ’da bazı kesim var ki hiç gelmiyor bazı kesim var ki 16 yaşında boyaya başlıyor. İstatistiğe vurduğumuz zaman Tekirdağlı kadının %20’si kuaföre gitmiş, %20’si ihtiyacı olduğu zaman gidiyor, %20’si hep gidiyor, %40’ı da duruma yere göre bazen gidip bazen hiç gitmeyen bir kesim. 
 
H.T.Ü.: Kadınlar bir kuaför salonuna girince neye bakıyorlar?
M.G.: Bence hanımlar hijyen, güler yüz ve iyi karşılamaya bakıyorlar önce. Sonra yenilikleri takip etmeye bakıyorlar. Biz bazen psikolog görevi görüyoruz. Kadın gelip hem değişiyor, hem de anlatıyor ve kendini iyi hissediyor. Diziler saç modasını şekillendiriyor zaten. Müşteri gelip şunun saçından istiyorum diyor. Son 2 senedir ombre aldı başını ki ben 10 yıl önce bir müşterime yapmıştım o şekilde fotoğrafı dahi var ama adı ombre değildi o zamanlar. Sürekli yenilik açısından eğitimler alıyoruz yurt içi yurt dışı. İstanbul’dan uzman getirtip elemanlarıma eğitim aldırtmaya özen gösteriyorum. Yoğunluk olarak işimiz yazları çok tabii. Ama biz kişisel bakımda da iddialıyız böyle olunca yaz kış yoğunluğumuz oluyor elbette. Elimizden gelen en iyisini müşterilerimize yapmaya çalışıyoruz ki benim için para kazanmaktan önce insan kazanmak önemli. Bir kere gelip arkamdan kötü konuşmasını hiç istemem. Tekrar tercih edilmeyi ister ve bunu amaçlarım.

Okunma Sayısı : 1915
Yapılan Yorumlar
 • 4. Uluslararası Rodosto Kupası başlıyor
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Rodosto Kupası’nın programı belli oldu.
 • TREDAŞ AİLESİ TEKNOFEST’TE
  20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, TREDAŞ çalışanları da çocuklarıyla birlikte katıldı.
 • Metruk binalar ilaçlanıyor
  Kent içindeki metruk binalar hem görsel olarak kentin görüntüsünü bozuyor hem de fiziki anlamda tehlike arz ediyor. Bir türlü dokunulmayan bu metruk binalara ilaçlama çalışması yapıldı.
 • Başkan Aşure Günü’nde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muharrem ayı münasebetiyle Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesinde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine katıldı.
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2930
Dün : 7996
Toplam : 6941933

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri