tekirdağ, kuaför

tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri, süleymanpaşa, kuaför murat

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişimSİHİRLİ PARMAKLAR

 


Günümüzde kuaförlerin varlığını sanıyorum ki hiç kimse inkar edemez. Gerek televizyonun hayatımızı olduğundan fazla etkilemesinden gerekse hanımların bakıma çok daha önem veriyor olmalarından kuaför ve kuaför salonları olmazsa olmazlar arasında. Biz de bu gerçeği göz önünde bulundurarak bu haftaki röportaj sayfamızı siz değerli okuyucularımız için Tekirdağ’ın tanınan, sevilen, tercih edilen; yıllarını bu mesleğe vermiş, aşkla ve salonundaki başarılı ekibiyle icra eden kuaförü Murat Güner’e ayırdık.
 
Murat Güner mesleğe henüz küçük yaşlarda başlamış, yanında çalıştığı kuaförlerden ve aldığı eğitimlerden kendini yetiştirerek kuaför salonunu açmış. Bugün bir hayli moda olan ombreyi 10 yıl öncesinden dahi ortaya çıkaran, yanında çalışanlara iyi bir hocalık yapan sihirli ellerin sahibi Murat Güner Tekirdağ’ın aranılan kuaförlerinden biri. İsterseniz gelin Murat Güner kimdir, mesleğe nasıl başladı, zorlukları, güzellikleri nelerdir kendisinden öğrenelim.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Murat Güner: Ben Murat Güner, 1977 Tekirdağ doğumluyum. Evliyim ve Mercan adında bir kızım var. Denizi çok seviyorum eşim ve ben deniz aşığız. Kendisi de can kurtaran. Her ay denize girebiliyorum. Dalgıçlık yapıyorum hatta eşimle beraber yapıyoruz. Bu anlamda dalış camiasını iyi tanırız. Mesleğim dışında denizle uğraşmak acayip keyif veriyor bana.
 
H.T.Ü.: Zor bir mesleğiniz var aslında ama yine de hobileriniz olması ve buna zaman ayırıyor olmanız ne güzel.
M.G.: Mesleğimiz gerçekten zor. Öyle memur gibi sabah 8 akşam 5 değiliz. Sürekli ayak üstüyüz, hem kafaca hem fizik olarak emek veriyoruz. İnsanlarla işimiz ve bu yüzden onlarla aramızı elbette iyi tutmamız da gerekiyor. Tüm bunlar elbette meşakatli fakat sevdiğim şeylere zaman ayırdığımda kendimi daha enerjik hissediyorum bu da işime pozitif anlamda yansıyor diye düşünüyorum.
 
H.T.Ü.: Mesleğe ne zaman başladınız?
M.G.: Mesleğe çok erken 13 yaşımda başladım. Çıraklık, kalfalık, ustalık derken hepsi sırayla geldi. Yanında çalıştığım her bir ustadan farklı bir şeyi öğrendim. Zira bu meslekte bazı püf noktaları var onları iyi bilirseniz çok iyi saç kesersiniz yada iyi taramalar yaparsınız. Küçük Bekir’in yanında çıraklığımı tamamladım. Kendisinden mesleğe dair çok şey ama en çok da insanlığa dair çok şey öğrendim. Cüneyt’de kalkfalıktan ustalığa geçtim. K.Hasan’dan topuzları ve taramaları öğrendim. Kuaför Osman’dan boyaları öğrendim. Yenilikleri Cem Ardıç’tan öğrendim. Hepsine çok çok teşekkür ederim bana öğrettikleri, kattıkları her şey için. Bizim meslekte tecrübe en önemli şeydir. Temelden eğitim almak şart. Müşterinin kafası hiçbir zaman deneme yeri olarak görülmemeli. Dükkan açmak için yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmak lazım. Ben bu yüzden 27 – 28 yaşıma kadar salon açmayı bekledim. Hem meslekte olgunlaştım hem de kendime göre bir müşteri portföyüm oluştu. 2007 yılında salonumu açtım. Sabah 08.00’den akşam 07.30’a kadar hizmet veriyoruz. Haftanın 7 günü açığız ve 10 personelim bulunuyor.
 
H.T.Ü.: Siz de artık mesleği öğreten kişisiniz, peki her şeyi öğretiyor musunuz yoksa asıl noktaları es mi geçiyorsunuz?
M.G.: Ben bildiğim şeyin doğrusu ne ise onu öğretmeye gayret gösteriyorum ki meslek yaşasın. Yalan yanlış öğretirsem ben de kötü anılırım. Ben nasıl bugün hocalarımın adını sayıyorsam benim öğrencilerim de benim adımı versinler isterim. Meslekten önce bence iyi anılmak önemli, insanlık önemli sonra tabii ki işimiz. Ayrıca yanımda çalışıp salon açacaklara da yardımcı oluyorum. Tecrübelerimi aktarıyorum. 
 
H.T.Ü.: Peki, bu meslekte asıl olan ne çalışkanlık mı, iyi öğrenmek mi, yetenek mi?
M.G.: Bu meslek o kadar hepsini içeriyor ki. Hepsinde iyi olmanız gerekiyor. Çalışkan olup öğrenmeye heves etmelisiniz. Ustanızı daima izlemelisiniz, neyi nasıl yapıyor, izlediklerinizi öğrenmeniz uygulamanız lazım ve belki daha çok ihtiyaç ola şey yetenek ve hayal gücü. Birinin yeteneği var mı yok mu tarak tutuşundan, makası eline alışından belli olur. Hayal gücü de olmalı ki saçın sonrasını, boyanın sonucunu hayal edebilmelisiniz. İnanın sadece ayakta elimiz ayağımız çalışmıyor. Kafamızda sürekli düşünüyor neyi nasıl yapalım ki müşteri memnun kalsın diye. Eğer tüm bunlar yoksa ara eleman olarak kalabilirsiniz.
 
H.T.Ü.: Siz sadece kuaför değil aynı zamanda da işletmecilik yapıyorsunuz, bunun içinde bir şeyler gerekiyor değil mi?
M.G.: Elbette. Salon işletmek demek aynı zamanda salonun giderleri, çalışanların ihtiyaçları, ödemeleri v.s demek. Bu da çok önemli mesleğin yanı sıra yöneticilik yapmak demek. Bunun için de matematik gerekiyor ki bizim meslekte matematik olmazsa olmaz. Boya sıkarken bile matematik lazım hangi boyadan ne kadar hangisinden ne kadar sıkarsam sonuç doğru ortaya çıkar diye. 
 
H.T.Ü.: Murat Güner Kuaför Salonu’na gelen bir müşteri hangi hizmetleri bulur?
M.G.: Kişisel bakım, profosyonel makyaj dahil saça uygulanan tüm hizmetler bulunuyor. Sadece Brezilya fönü yapmıyoruz çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı. Ayrıca çıt çıt v.s gibi tüm ihtiyaçlar karşılanır. 
 
H.T.Ü.: Kuaför salonlarının sahibi olarak hep erkekleri görüyoruz neden böyle bu?
M.G.: Galiba biz daha iyi kapris çekiyoruz (gülüyor). Kadınlar kadınların kahrını çok çekmiyor. Kadınlar tuhaf bir şekilde erkeklere daha iyi güveniyor. E tabii bir de kadının omzunda ev, eş, çocuk yükü olduğu için erkek kadar uzun zaman ayıramıyor belki de. Bu işte iyi olmak istiyorsak cidden bu işle hayatın diğer yönlerini ayırmak gerekiyor. Biz bu anlamda kendimizi iyi yerde görüyoruz. Çünkü 200 salonun içinde ilk 5’te yer alıyoruz.
 
H.T.Ü.: Tekirdağ kadını kuaföre gidiyor mu?
M.G.: Tekirdağ’da 200 civarı kuaför var. Meslekte iyi iller arasında. Yeniliklere açık. Tekirdağ’da bazı kesim var ki hiç gelmiyor bazı kesim var ki 16 yaşında boyaya başlıyor. İstatistiğe vurduğumuz zaman Tekirdağlı kadının %20’si kuaföre gitmiş, %20’si ihtiyacı olduğu zaman gidiyor, %20’si hep gidiyor, %40’ı da duruma yere göre bazen gidip bazen hiç gitmeyen bir kesim. 
 
H.T.Ü.: Kadınlar bir kuaför salonuna girince neye bakıyorlar?
M.G.: Bence hanımlar hijyen, güler yüz ve iyi karşılamaya bakıyorlar önce. Sonra yenilikleri takip etmeye bakıyorlar. Biz bazen psikolog görevi görüyoruz. Kadın gelip hem değişiyor, hem de anlatıyor ve kendini iyi hissediyor. Diziler saç modasını şekillendiriyor zaten. Müşteri gelip şunun saçından istiyorum diyor. Son 2 senedir ombre aldı başını ki ben 10 yıl önce bir müşterime yapmıştım o şekilde fotoğrafı dahi var ama adı ombre değildi o zamanlar. Sürekli yenilik açısından eğitimler alıyoruz yurt içi yurt dışı. İstanbul’dan uzman getirtip elemanlarıma eğitim aldırtmaya özen gösteriyorum. Yoğunluk olarak işimiz yazları çok tabii. Ama biz kişisel bakımda da iddialıyız böyle olunca yaz kış yoğunluğumuz oluyor elbette. Elimizden gelen en iyisini müşterilerimize yapmaya çalışıyoruz ki benim için para kazanmaktan önce insan kazanmak önemli. Bir kere gelip arkamdan kötü konuşmasını hiç istemem. Tekrar tercih edilmeyi ister ve bunu amaçlarım.

Okunma Sayısı : 2037
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5361
Dün : 9409
Toplam : 7467490

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri