pusula, tekirdağ haber, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

 

 

Bilindiği üzere meydana gelen trafik kazaları nedeniyle, kusurlu olan aracın sigorta şirketleri tarafından kusursuz tarafın varsa, maddi hasarını, değer kayıplarını, destekten yoksun kalma tazminatını, sürekli ve geçici iş göremezlik tazminatını vb. tazminatları sigorta limitleri dahilinde ödemekle yükümlüdürler. Ödenen tazminatlar belli başlı kurallar çerçevesinde kusurlu olan sigortalıya rücu edilmesi söz konusudur. Şimdi bunlardan bir kaçını sizlere belirtmek isterim.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN EHLİYET DURUMA GÖRE RÜCU

Aracınızla kaza yaptınız. Çarptığınız araca veya şahsa maddi olarak zarar verdiniz. İşbu zarar sizin sigorta şirketiniz tarafından sigorta limitleri dahilinde karşılanmaktadır. Sigorta limitlerini geçmemek kaydı ile sigorta şirketi, maddi zararları teminat dahilinde ödemek ile yükümlüdür.

Fakat araç sahibinden farklı olarak başka bir sürücü aracı kullanıyor ve bu sürücü şayet ehliyetsiz, yeterli ehliyete sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici veya sürekli el konulmuş kimselerden ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı sigortalıya rücu edebilecektir.

KTK 36-45 maddelerinde sürücü belgeleri, hangi araçlarda ne tür sürücü belgesinin gerekli olacağı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Sigortalı aracın kullanan sürücünün geçerli ehliyete sahip olmaması, yani ehliyet kurallarına aykırı olarak aracı kullanması demek hem %100 kusur demek hem de ödenen tazminatın gerek sürücü olarak kendisine gerekse de işleten sıfatına sahip olan araç sürücüsüne rücu edilmesi demektir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE DURUMUNA GÖRE RÜCU

2918 sayılı KTK’nun 48. Maddesine ve bun bağlı Yönetmeliğin 97. Maddesine göre “Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.” Denmektedir.

Gerek uyuşturucu veya keyif verici madde alan gerekse de alkol alan sürücülerin araç kullanması kanunla yasaklanmıştır. Nitekim bu şekilde araç kullanılması kişinin kendi sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla kanuna aykırı uyuşturucu veya keyif verici madde ile alkolün etkisi altında iken araç kullanılması, kazaların oluşmasını daha kolay sağlamaktadır. Bu sebeple de kanunla bu durum açıkça yasaklanmıştır.

Sigortalı aracı kullanan sürücü şayet uyuşturucu veya keyif verici madde ya da alkolün etkisi altında iken kazaya sebebiyet vermiş ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı gerek araç sürücüsüne gerekse de işletene rücu etmektedir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN KASTİ BİR HAREKETİ VEYA AĞIR KUSURUNA GÖRE RÜCU

            Genel Şartlar B.4. maddesi (a) bendine göre, işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” sonucu meydana gelen kazalar nedeniyle sigorta bedelini ödeyen sigortacı, sigorta ettirene yani işletene rücu edebilecektir.

            Bir diğer anlamı da bu maddenin şudur. Eğer işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin (yani sürücünün) “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” yoksa, “%100 kusurlu olsalar bile” sigortacının rücu hakkı bulunmamaktadır.

            Sürücünün “kasıtlı” davranışları saptanabilir eylemlerden yani kolayca tespit edilebilen ve kasti olduğu anlaşılabilen eylemlerdendir. Fakat ağır kusurun tam olarak ne olduğu bugüne kadar yeterince tanımlanmamış ve unsurları belirlenmiş değildir.

            Yargıtay kararlarına göre; sürücü yüzde yüz kusurlu olmakla birlikte, kastı veya kasta yakın bir kusuru söz konusu değilse, sigorta şirketinin rücu hakkı olmayacaktır. Mesela; kaygan zeminde ani fren yapma,kavşaklara veya dönemeçlere hızlı girme, hatalı solama gibi durumlarda kaza yapan sürücü %100 (tam kusurlu) kusurlu bulunabilir ise de, bunlar “dikkatsiz ve tedbirsizce, kurallara ve yasaklara aykırı” olarak araç kullanma kapsamında olup, kastı veya kasta yakın ağır kusurdan sayılamaz. Bu nedenle bu gibi durumlarda sigorta şirketinin rücu hakkı bulunmaz.

            Görüldüğü üzere sigorta şirketlerinin, işletene karşı rücu haklarından bazılarına yukarıda bahsettik. Bizler ise bu kurallara riayet etmeli ve araç kullanırken gerçekten dikkatli olmalıyız.

Okunma Sayısı : 1319
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4187
Dün : 7743
Toplam : 7480719

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri