pusula, tekirdağ haber, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

 

 

Bilindiği üzere meydana gelen trafik kazaları nedeniyle, kusurlu olan aracın sigorta şirketleri tarafından kusursuz tarafın varsa, maddi hasarını, değer kayıplarını, destekten yoksun kalma tazminatını, sürekli ve geçici iş göremezlik tazminatını vb. tazminatları sigorta limitleri dahilinde ödemekle yükümlüdürler. Ödenen tazminatlar belli başlı kurallar çerçevesinde kusurlu olan sigortalıya rücu edilmesi söz konusudur. Şimdi bunlardan bir kaçını sizlere belirtmek isterim.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN EHLİYET DURUMA GÖRE RÜCU

Aracınızla kaza yaptınız. Çarptığınız araca veya şahsa maddi olarak zarar verdiniz. İşbu zarar sizin sigorta şirketiniz tarafından sigorta limitleri dahilinde karşılanmaktadır. Sigorta limitlerini geçmemek kaydı ile sigorta şirketi, maddi zararları teminat dahilinde ödemek ile yükümlüdür.

Fakat araç sahibinden farklı olarak başka bir sürücü aracı kullanıyor ve bu sürücü şayet ehliyetsiz, yeterli ehliyete sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici veya sürekli el konulmuş kimselerden ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı sigortalıya rücu edebilecektir.

KTK 36-45 maddelerinde sürücü belgeleri, hangi araçlarda ne tür sürücü belgesinin gerekli olacağı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Sigortalı aracın kullanan sürücünün geçerli ehliyete sahip olmaması, yani ehliyet kurallarına aykırı olarak aracı kullanması demek hem %100 kusur demek hem de ödenen tazminatın gerek sürücü olarak kendisine gerekse de işleten sıfatına sahip olan araç sürücüsüne rücu edilmesi demektir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE DURUMUNA GÖRE RÜCU

2918 sayılı KTK’nun 48. Maddesine ve bun bağlı Yönetmeliğin 97. Maddesine göre “Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.” Denmektedir.

Gerek uyuşturucu veya keyif verici madde alan gerekse de alkol alan sürücülerin araç kullanması kanunla yasaklanmıştır. Nitekim bu şekilde araç kullanılması kişinin kendi sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla kanuna aykırı uyuşturucu veya keyif verici madde ile alkolün etkisi altında iken araç kullanılması, kazaların oluşmasını daha kolay sağlamaktadır. Bu sebeple de kanunla bu durum açıkça yasaklanmıştır.

Sigortalı aracı kullanan sürücü şayet uyuşturucu veya keyif verici madde ya da alkolün etkisi altında iken kazaya sebebiyet vermiş ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı gerek araç sürücüsüne gerekse de işletene rücu etmektedir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN KASTİ BİR HAREKETİ VEYA AĞIR KUSURUNA GÖRE RÜCU

            Genel Şartlar B.4. maddesi (a) bendine göre, işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” sonucu meydana gelen kazalar nedeniyle sigorta bedelini ödeyen sigortacı, sigorta ettirene yani işletene rücu edebilecektir.

            Bir diğer anlamı da bu maddenin şudur. Eğer işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin (yani sürücünün) “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” yoksa, “%100 kusurlu olsalar bile” sigortacının rücu hakkı bulunmamaktadır.

            Sürücünün “kasıtlı” davranışları saptanabilir eylemlerden yani kolayca tespit edilebilen ve kasti olduğu anlaşılabilen eylemlerdendir. Fakat ağır kusurun tam olarak ne olduğu bugüne kadar yeterince tanımlanmamış ve unsurları belirlenmiş değildir.

            Yargıtay kararlarına göre; sürücü yüzde yüz kusurlu olmakla birlikte, kastı veya kasta yakın bir kusuru söz konusu değilse, sigorta şirketinin rücu hakkı olmayacaktır. Mesela; kaygan zeminde ani fren yapma,kavşaklara veya dönemeçlere hızlı girme, hatalı solama gibi durumlarda kaza yapan sürücü %100 (tam kusurlu) kusurlu bulunabilir ise de, bunlar “dikkatsiz ve tedbirsizce, kurallara ve yasaklara aykırı” olarak araç kullanma kapsamında olup, kastı veya kasta yakın ağır kusurdan sayılamaz. Bu nedenle bu gibi durumlarda sigorta şirketinin rücu hakkı bulunmaz.

            Görüldüğü üzere sigorta şirketlerinin, işletene karşı rücu haklarından bazılarına yukarıda bahsettik. Bizler ise bu kurallara riayet etmeli ve araç kullanırken gerçekten dikkatli olmalıyız.

Okunma Sayısı : 1207
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 624
Dün : 5342
Toplam : 6926940

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri