pusula, tekirdağ haber, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

 

 

Bilindiği üzere meydana gelen trafik kazaları nedeniyle, kusurlu olan aracın sigorta şirketleri tarafından kusursuz tarafın varsa, maddi hasarını, değer kayıplarını, destekten yoksun kalma tazminatını, sürekli ve geçici iş göremezlik tazminatını vb. tazminatları sigorta limitleri dahilinde ödemekle yükümlüdürler. Ödenen tazminatlar belli başlı kurallar çerçevesinde kusurlu olan sigortalıya rücu edilmesi söz konusudur. Şimdi bunlardan bir kaçını sizlere belirtmek isterim.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN EHLİYET DURUMA GÖRE RÜCU

Aracınızla kaza yaptınız. Çarptığınız araca veya şahsa maddi olarak zarar verdiniz. İşbu zarar sizin sigorta şirketiniz tarafından sigorta limitleri dahilinde karşılanmaktadır. Sigorta limitlerini geçmemek kaydı ile sigorta şirketi, maddi zararları teminat dahilinde ödemek ile yükümlüdür.

Fakat araç sahibinden farklı olarak başka bir sürücü aracı kullanıyor ve bu sürücü şayet ehliyetsiz, yeterli ehliyete sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici veya sürekli el konulmuş kimselerden ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı sigortalıya rücu edebilecektir.

KTK 36-45 maddelerinde sürücü belgeleri, hangi araçlarda ne tür sürücü belgesinin gerekli olacağı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Sigortalı aracın kullanan sürücünün geçerli ehliyete sahip olmaması, yani ehliyet kurallarına aykırı olarak aracı kullanması demek hem %100 kusur demek hem de ödenen tazminatın gerek sürücü olarak kendisine gerekse de işleten sıfatına sahip olan araç sürücüsüne rücu edilmesi demektir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE DURUMUNA GÖRE RÜCU

2918 sayılı KTK’nun 48. Maddesine ve bun bağlı Yönetmeliğin 97. Maddesine göre “Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.” Denmektedir.

Gerek uyuşturucu veya keyif verici madde alan gerekse de alkol alan sürücülerin araç kullanması kanunla yasaklanmıştır. Nitekim bu şekilde araç kullanılması kişinin kendi sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla kanuna aykırı uyuşturucu veya keyif verici madde ile alkolün etkisi altında iken araç kullanılması, kazaların oluşmasını daha kolay sağlamaktadır. Bu sebeple de kanunla bu durum açıkça yasaklanmıştır.

Sigortalı aracı kullanan sürücü şayet uyuşturucu veya keyif verici madde ya da alkolün etkisi altında iken kazaya sebebiyet vermiş ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı gerek araç sürücüsüne gerekse de işletene rücu etmektedir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN KASTİ BİR HAREKETİ VEYA AĞIR KUSURUNA GÖRE RÜCU

            Genel Şartlar B.4. maddesi (a) bendine göre, işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” sonucu meydana gelen kazalar nedeniyle sigorta bedelini ödeyen sigortacı, sigorta ettirene yani işletene rücu edebilecektir.

            Bir diğer anlamı da bu maddenin şudur. Eğer işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin (yani sürücünün) “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” yoksa, “%100 kusurlu olsalar bile” sigortacının rücu hakkı bulunmamaktadır.

            Sürücünün “kasıtlı” davranışları saptanabilir eylemlerden yani kolayca tespit edilebilen ve kasti olduğu anlaşılabilen eylemlerdendir. Fakat ağır kusurun tam olarak ne olduğu bugüne kadar yeterince tanımlanmamış ve unsurları belirlenmiş değildir.

            Yargıtay kararlarına göre; sürücü yüzde yüz kusurlu olmakla birlikte, kastı veya kasta yakın bir kusuru söz konusu değilse, sigorta şirketinin rücu hakkı olmayacaktır. Mesela; kaygan zeminde ani fren yapma,kavşaklara veya dönemeçlere hızlı girme, hatalı solama gibi durumlarda kaza yapan sürücü %100 (tam kusurlu) kusurlu bulunabilir ise de, bunlar “dikkatsiz ve tedbirsizce, kurallara ve yasaklara aykırı” olarak araç kullanma kapsamında olup, kastı veya kasta yakın ağır kusurdan sayılamaz. Bu nedenle bu gibi durumlarda sigorta şirketinin rücu hakkı bulunmaz.

            Görüldüğü üzere sigorta şirketlerinin, işletene karşı rücu haklarından bazılarına yukarıda bahsettik. Bizler ise bu kurallara riayet etmeli ve araç kullanırken gerçekten dikkatli olmalıyız.

Okunma Sayısı : 1079
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5059
Dün : 4057
Toplam : 6522954

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri