pusula, tekirdağ haber, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ÖDEDİĞİ TAZMİNATLARIN SİGORTALIYA RÜCU EDİLMESİ

 

 

Bilindiği üzere meydana gelen trafik kazaları nedeniyle, kusurlu olan aracın sigorta şirketleri tarafından kusursuz tarafın varsa, maddi hasarını, değer kayıplarını, destekten yoksun kalma tazminatını, sürekli ve geçici iş göremezlik tazminatını vb. tazminatları sigorta limitleri dahilinde ödemekle yükümlüdürler. Ödenen tazminatlar belli başlı kurallar çerçevesinde kusurlu olan sigortalıya rücu edilmesi söz konusudur. Şimdi bunlardan bir kaçını sizlere belirtmek isterim.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN EHLİYET DURUMA GÖRE RÜCU

Aracınızla kaza yaptınız. Çarptığınız araca veya şahsa maddi olarak zarar verdiniz. İşbu zarar sizin sigorta şirketiniz tarafından sigorta limitleri dahilinde karşılanmaktadır. Sigorta limitlerini geçmemek kaydı ile sigorta şirketi, maddi zararları teminat dahilinde ödemek ile yükümlüdür.

Fakat araç sahibinden farklı olarak başka bir sürücü aracı kullanıyor ve bu sürücü şayet ehliyetsiz, yeterli ehliyete sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici veya sürekli el konulmuş kimselerden ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı sigortalıya rücu edebilecektir.

KTK 36-45 maddelerinde sürücü belgeleri, hangi araçlarda ne tür sürücü belgesinin gerekli olacağı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Sigortalı aracın kullanan sürücünün geçerli ehliyete sahip olmaması, yani ehliyet kurallarına aykırı olarak aracı kullanması demek hem %100 kusur demek hem de ödenen tazminatın gerek sürücü olarak kendisine gerekse de işleten sıfatına sahip olan araç sürücüsüne rücu edilmesi demektir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE DURUMUNA GÖRE RÜCU

2918 sayılı KTK’nun 48. Maddesine ve bun bağlı Yönetmeliğin 97. Maddesine göre “Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.” Denmektedir.

Gerek uyuşturucu veya keyif verici madde alan gerekse de alkol alan sürücülerin araç kullanması kanunla yasaklanmıştır. Nitekim bu şekilde araç kullanılması kişinin kendi sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla kanuna aykırı uyuşturucu veya keyif verici madde ile alkolün etkisi altında iken araç kullanılması, kazaların oluşmasını daha kolay sağlamaktadır. Bu sebeple de kanunla bu durum açıkça yasaklanmıştır.

Sigortalı aracı kullanan sürücü şayet uyuşturucu veya keyif verici madde ya da alkolün etkisi altında iken kazaya sebebiyet vermiş ise, sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı gerek araç sürücüsüne gerekse de işletene rücu etmektedir.

SİGORTALI OLAN ARAÇ SÜRÜCÜSÜNÜN KASTİ BİR HAREKETİ VEYA AĞIR KUSURUNA GÖRE RÜCU

            Genel Şartlar B.4. maddesi (a) bendine göre, işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” sonucu meydana gelen kazalar nedeniyle sigorta bedelini ödeyen sigortacı, sigorta ettirene yani işletene rücu edebilecektir.

            Bir diğer anlamı da bu maddenin şudur. Eğer işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin (yani sürücünün) “kasti bir hareketi veya ağır kusuru” yoksa, “%100 kusurlu olsalar bile” sigortacının rücu hakkı bulunmamaktadır.

            Sürücünün “kasıtlı” davranışları saptanabilir eylemlerden yani kolayca tespit edilebilen ve kasti olduğu anlaşılabilen eylemlerdendir. Fakat ağır kusurun tam olarak ne olduğu bugüne kadar yeterince tanımlanmamış ve unsurları belirlenmiş değildir.

            Yargıtay kararlarına göre; sürücü yüzde yüz kusurlu olmakla birlikte, kastı veya kasta yakın bir kusuru söz konusu değilse, sigorta şirketinin rücu hakkı olmayacaktır. Mesela; kaygan zeminde ani fren yapma,kavşaklara veya dönemeçlere hızlı girme, hatalı solama gibi durumlarda kaza yapan sürücü %100 (tam kusurlu) kusurlu bulunabilir ise de, bunlar “dikkatsiz ve tedbirsizce, kurallara ve yasaklara aykırı” olarak araç kullanma kapsamında olup, kastı veya kasta yakın ağır kusurdan sayılamaz. Bu nedenle bu gibi durumlarda sigorta şirketinin rücu hakkı bulunmaz.

            Görüldüğü üzere sigorta şirketlerinin, işletene karşı rücu haklarından bazılarına yukarıda bahsettik. Bizler ise bu kurallara riayet etmeli ve araç kullanırken gerçekten dikkatli olmalıyız.

Okunma Sayısı : 947
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3177
Dün : 4049
Toplam : 6029198

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri