tekirdağ haberleri, süleymanpaşa, pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

 

Şiddete ne çok düşkün olduk. En küçük mevzuların arasına hemen kaba kuvveti yerleştiriyoruz. Hak eden yok mu diyeceksiniz? Ya da bunu diyenleri duyar gibiyim. Hak edenlerle ilişkiyi kesin inanın siz daha çok rahatlarsınız.


Hep kadına ve çocuğa şiddet konusu ön plana çıkar ya, işte aslında hayatımızın ana yollarından birisinde sadece çocuk ve kadına karşı değil, her şeye karşı bir şiddet mevcut.  Geçtiğimiz gün bir ziyarete gittim. Kapıdaki sokak köpeği beni görür görmez uzaklaşmaya başladı, büyük bir korkuyla ve ürkeklikle. Bunun neden olduğunu söylememe gerek yok. Belli ki o bölgede bulunan köpek kadar değeri olmayan varlıklar bu canlıya kötü davranmışlar.

Diğer taraftan kadına şiddet her nedense özel günlerde akıllara gelir. Başka zamanlarda sanki kadına şiddet olmazmış gibi. Ama kadına bir fiske dahi vuran erkeğin erkek olduğunu düşünmüyorum. Zavallı, acınası, karaktersiz ve erkeklik vasfını alamamış canlılar olarak bakıyorum. Hiçbir zaman toplumda yer edinememiş, basit sıradan ve kendini karakteri ve duruşuyla benimsetememiş olan bu canlılar günümüzde ne yazık ki; her alanda var. Okumuşu da cahili de aynı yolun yolcusu. Gözümde zerre kadar değerleri yok. Yani ‘ben aslında yapmazdım ama bir kere oldu’ savunmaları da hiç inandırıcı değil. Basiretsiz insanların müracaat edeceği bir savunmadır.

Çocuğa şiddete değinelim de, konunun neresinden tutarsak tutalım kopacak. Adı üstünde çocuk. Bazı zavallılar çocuk sesinden rahatsız olup bağırıp çağırıyorlar. Susturmaya çalışıyorlar. Şu bilinmelidir ki; çocuk sesi olmayan yerde ne huzur, he bereket, ne de mutluluk olur. Çocuk cıvıltıları her yerde olmalı. Onlara susturmamalı, kızmamalı ve mümkün olduğunca yol gösterici olmalıyız. Çocukla inatlaşmak ve ardından ona şiddet uygulayacak duruma gelmek ise hiçbir insan evladının yapacağı ve sahip çıkacağı bir davranış olmasa gerek.

Yani işin özeti en ufak bir konuda hemen karşı tarafa diklenmek, savunmasız anında şiddet uygulamak anca hayvanların işidir diyeceğiz ama onlarda ancak karınlarını doyurmak için saldırıyorlar. Onların kanunu o. Biz karnımızı doyurmak için bin bir çeşit lezzetlerden tadabiliyoruz. Saldırmamıza gerek yok.


EREĞLİ’DEN NE İSTİYORSUNUZ

Bilindiği gibi Marmaraereğlisi’nde Kaptan Şirketler Grubu uzun süredir enerji santrali yapmak istiyor. Bu müracaatları Danıştay’dan geri döndükçe, bu kez alternatif yollar arıyorlar. Geçtiğimiz günlerde de İlçenin Halk Eğitim Merkezi’nde kurmak istedikleri Cam fabrikası için ÇED toplantısı vardı. Gittik tabi. Meslektaşım Fatih Erge o günün hemen ertesinde konuyu çok güzel ele almış ve değerlendirmede bulunmuş. Bu şirket bölgede inandırıcılığını kaybetmiş ve halkı zehirlemek için adeta ısrar ediyor. Yani herkes biliyor ki, Marmaraereğlisi’nde ne cam fabrikası, ne de kömürle çalışan termik santral gelecek açısından sağlıklıdır. Temel amaç insanların ölmelerini umursamadan para kazanmaktır. Bölge halkı bu bilinçte olduğu için o toplantı da firma yetkililerine gereken her şeyi söylediler. Hem de hak ettikleri biçimde. İnsanların yaşamsal haklarını hiçe sayarak para kazanmak ve bu para kazanma hırsını arsız bir şekilde yansıtmak gerçekten çok sevecen bir davranış değil.

Hangi spor kulübüne sponsor olursan ol, hangi spor kulübünde yönetici olursan ol, sonuçta bunları niye yaptığınız, neden bu tür çalışmaların içinde bulunduğunuz açıkça ortada. Kimseyi kandıramazsınız. Kandıramayacaksınız. Marmamaraereğlisi ne cam fabrikası için, ne de kömürlü termik santral için uygun bir yer.

Evet ülkemizin kesinlikle enerjiye ihtiyacı var. Kendi ürettiği enerjiye. Ama ülkemizin tarihsel dokusunu korumaya, doğasını korumaya, insanlarını korumaya, bölgede yaşam unsuru olan, tarımı ve hayvancılığı korumaya da ihtiyacı var. Bu tür tesislerin yapılabileceği daha uygun yerler varken, Marmaraereğlisi gibi göz bebeği bir bölgede ısrar etmek de neyin nesi. O ÇED toplantısında bir vatandaşın dediği gibi, ‘DEFOLUP GİDİN BURADAN.’

Okunma Sayısı : 723
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1316
Dün : 3980
Toplam : 6776169

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri