tekirdağ haberleri, süleymanpaşa, pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

 

Şiddete ne çok düşkün olduk. En küçük mevzuların arasına hemen kaba kuvveti yerleştiriyoruz. Hak eden yok mu diyeceksiniz? Ya da bunu diyenleri duyar gibiyim. Hak edenlerle ilişkiyi kesin inanın siz daha çok rahatlarsınız.


Hep kadına ve çocuğa şiddet konusu ön plana çıkar ya, işte aslında hayatımızın ana yollarından birisinde sadece çocuk ve kadına karşı değil, her şeye karşı bir şiddet mevcut.  Geçtiğimiz gün bir ziyarete gittim. Kapıdaki sokak köpeği beni görür görmez uzaklaşmaya başladı, büyük bir korkuyla ve ürkeklikle. Bunun neden olduğunu söylememe gerek yok. Belli ki o bölgede bulunan köpek kadar değeri olmayan varlıklar bu canlıya kötü davranmışlar.

Diğer taraftan kadına şiddet her nedense özel günlerde akıllara gelir. Başka zamanlarda sanki kadına şiddet olmazmış gibi. Ama kadına bir fiske dahi vuran erkeğin erkek olduğunu düşünmüyorum. Zavallı, acınası, karaktersiz ve erkeklik vasfını alamamış canlılar olarak bakıyorum. Hiçbir zaman toplumda yer edinememiş, basit sıradan ve kendini karakteri ve duruşuyla benimsetememiş olan bu canlılar günümüzde ne yazık ki; her alanda var. Okumuşu da cahili de aynı yolun yolcusu. Gözümde zerre kadar değerleri yok. Yani ‘ben aslında yapmazdım ama bir kere oldu’ savunmaları da hiç inandırıcı değil. Basiretsiz insanların müracaat edeceği bir savunmadır.

Çocuğa şiddete değinelim de, konunun neresinden tutarsak tutalım kopacak. Adı üstünde çocuk. Bazı zavallılar çocuk sesinden rahatsız olup bağırıp çağırıyorlar. Susturmaya çalışıyorlar. Şu bilinmelidir ki; çocuk sesi olmayan yerde ne huzur, he bereket, ne de mutluluk olur. Çocuk cıvıltıları her yerde olmalı. Onlara susturmamalı, kızmamalı ve mümkün olduğunca yol gösterici olmalıyız. Çocukla inatlaşmak ve ardından ona şiddet uygulayacak duruma gelmek ise hiçbir insan evladının yapacağı ve sahip çıkacağı bir davranış olmasa gerek.

Yani işin özeti en ufak bir konuda hemen karşı tarafa diklenmek, savunmasız anında şiddet uygulamak anca hayvanların işidir diyeceğiz ama onlarda ancak karınlarını doyurmak için saldırıyorlar. Onların kanunu o. Biz karnımızı doyurmak için bin bir çeşit lezzetlerden tadabiliyoruz. Saldırmamıza gerek yok.


EREĞLİ’DEN NE İSTİYORSUNUZ

Bilindiği gibi Marmaraereğlisi’nde Kaptan Şirketler Grubu uzun süredir enerji santrali yapmak istiyor. Bu müracaatları Danıştay’dan geri döndükçe, bu kez alternatif yollar arıyorlar. Geçtiğimiz günlerde de İlçenin Halk Eğitim Merkezi’nde kurmak istedikleri Cam fabrikası için ÇED toplantısı vardı. Gittik tabi. Meslektaşım Fatih Erge o günün hemen ertesinde konuyu çok güzel ele almış ve değerlendirmede bulunmuş. Bu şirket bölgede inandırıcılığını kaybetmiş ve halkı zehirlemek için adeta ısrar ediyor. Yani herkes biliyor ki, Marmaraereğlisi’nde ne cam fabrikası, ne de kömürle çalışan termik santral gelecek açısından sağlıklıdır. Temel amaç insanların ölmelerini umursamadan para kazanmaktır. Bölge halkı bu bilinçte olduğu için o toplantı da firma yetkililerine gereken her şeyi söylediler. Hem de hak ettikleri biçimde. İnsanların yaşamsal haklarını hiçe sayarak para kazanmak ve bu para kazanma hırsını arsız bir şekilde yansıtmak gerçekten çok sevecen bir davranış değil.

Hangi spor kulübüne sponsor olursan ol, hangi spor kulübünde yönetici olursan ol, sonuçta bunları niye yaptığınız, neden bu tür çalışmaların içinde bulunduğunuz açıkça ortada. Kimseyi kandıramazsınız. Kandıramayacaksınız. Marmamaraereğlisi ne cam fabrikası için, ne de kömürlü termik santral için uygun bir yer.

Evet ülkemizin kesinlikle enerjiye ihtiyacı var. Kendi ürettiği enerjiye. Ama ülkemizin tarihsel dokusunu korumaya, doğasını korumaya, insanlarını korumaya, bölgede yaşam unsuru olan, tarımı ve hayvancılığı korumaya da ihtiyacı var. Bu tür tesislerin yapılabileceği daha uygun yerler varken, Marmaraereğlisi gibi göz bebeği bir bölgede ısrar etmek de neyin nesi. O ÇED toplantısında bir vatandaşın dediği gibi, ‘DEFOLUP GİDİN BURADAN.’

Okunma Sayısı : 533
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2702
Dün : 7703
Toplam : 5935466

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri