tekirdağ haberleri, süleymanpaşa, pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

 

Şiddete ne çok düşkün olduk. En küçük mevzuların arasına hemen kaba kuvveti yerleştiriyoruz. Hak eden yok mu diyeceksiniz? Ya da bunu diyenleri duyar gibiyim. Hak edenlerle ilişkiyi kesin inanın siz daha çok rahatlarsınız.


Hep kadına ve çocuğa şiddet konusu ön plana çıkar ya, işte aslında hayatımızın ana yollarından birisinde sadece çocuk ve kadına karşı değil, her şeye karşı bir şiddet mevcut.  Geçtiğimiz gün bir ziyarete gittim. Kapıdaki sokak köpeği beni görür görmez uzaklaşmaya başladı, büyük bir korkuyla ve ürkeklikle. Bunun neden olduğunu söylememe gerek yok. Belli ki o bölgede bulunan köpek kadar değeri olmayan varlıklar bu canlıya kötü davranmışlar.

Diğer taraftan kadına şiddet her nedense özel günlerde akıllara gelir. Başka zamanlarda sanki kadına şiddet olmazmış gibi. Ama kadına bir fiske dahi vuran erkeğin erkek olduğunu düşünmüyorum. Zavallı, acınası, karaktersiz ve erkeklik vasfını alamamış canlılar olarak bakıyorum. Hiçbir zaman toplumda yer edinememiş, basit sıradan ve kendini karakteri ve duruşuyla benimsetememiş olan bu canlılar günümüzde ne yazık ki; her alanda var. Okumuşu da cahili de aynı yolun yolcusu. Gözümde zerre kadar değerleri yok. Yani ‘ben aslında yapmazdım ama bir kere oldu’ savunmaları da hiç inandırıcı değil. Basiretsiz insanların müracaat edeceği bir savunmadır.

Çocuğa şiddete değinelim de, konunun neresinden tutarsak tutalım kopacak. Adı üstünde çocuk. Bazı zavallılar çocuk sesinden rahatsız olup bağırıp çağırıyorlar. Susturmaya çalışıyorlar. Şu bilinmelidir ki; çocuk sesi olmayan yerde ne huzur, he bereket, ne de mutluluk olur. Çocuk cıvıltıları her yerde olmalı. Onlara susturmamalı, kızmamalı ve mümkün olduğunca yol gösterici olmalıyız. Çocukla inatlaşmak ve ardından ona şiddet uygulayacak duruma gelmek ise hiçbir insan evladının yapacağı ve sahip çıkacağı bir davranış olmasa gerek.

Yani işin özeti en ufak bir konuda hemen karşı tarafa diklenmek, savunmasız anında şiddet uygulamak anca hayvanların işidir diyeceğiz ama onlarda ancak karınlarını doyurmak için saldırıyorlar. Onların kanunu o. Biz karnımızı doyurmak için bin bir çeşit lezzetlerden tadabiliyoruz. Saldırmamıza gerek yok.


EREĞLİ’DEN NE İSTİYORSUNUZ

Bilindiği gibi Marmaraereğlisi’nde Kaptan Şirketler Grubu uzun süredir enerji santrali yapmak istiyor. Bu müracaatları Danıştay’dan geri döndükçe, bu kez alternatif yollar arıyorlar. Geçtiğimiz günlerde de İlçenin Halk Eğitim Merkezi’nde kurmak istedikleri Cam fabrikası için ÇED toplantısı vardı. Gittik tabi. Meslektaşım Fatih Erge o günün hemen ertesinde konuyu çok güzel ele almış ve değerlendirmede bulunmuş. Bu şirket bölgede inandırıcılığını kaybetmiş ve halkı zehirlemek için adeta ısrar ediyor. Yani herkes biliyor ki, Marmaraereğlisi’nde ne cam fabrikası, ne de kömürle çalışan termik santral gelecek açısından sağlıklıdır. Temel amaç insanların ölmelerini umursamadan para kazanmaktır. Bölge halkı bu bilinçte olduğu için o toplantı da firma yetkililerine gereken her şeyi söylediler. Hem de hak ettikleri biçimde. İnsanların yaşamsal haklarını hiçe sayarak para kazanmak ve bu para kazanma hırsını arsız bir şekilde yansıtmak gerçekten çok sevecen bir davranış değil.

Hangi spor kulübüne sponsor olursan ol, hangi spor kulübünde yönetici olursan ol, sonuçta bunları niye yaptığınız, neden bu tür çalışmaların içinde bulunduğunuz açıkça ortada. Kimseyi kandıramazsınız. Kandıramayacaksınız. Marmamaraereğlisi ne cam fabrikası için, ne de kömürlü termik santral için uygun bir yer.

Evet ülkemizin kesinlikle enerjiye ihtiyacı var. Kendi ürettiği enerjiye. Ama ülkemizin tarihsel dokusunu korumaya, doğasını korumaya, insanlarını korumaya, bölgede yaşam unsuru olan, tarımı ve hayvancılığı korumaya da ihtiyacı var. Bu tür tesislerin yapılabileceği daha uygun yerler varken, Marmaraereğlisi gibi göz bebeği bir bölgede ısrar etmek de neyin nesi. O ÇED toplantısında bir vatandaşın dediği gibi, ‘DEFOLUP GİDİN BURADAN.’

Okunma Sayısı : 781
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5490
Dün : 5113
Toplam : 7090890

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri