tekirdağ haberleri, süleymanpaşa, pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ŞİDDET SEVENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM

 

Şiddete ne çok düşkün olduk. En küçük mevzuların arasına hemen kaba kuvveti yerleştiriyoruz. Hak eden yok mu diyeceksiniz? Ya da bunu diyenleri duyar gibiyim. Hak edenlerle ilişkiyi kesin inanın siz daha çok rahatlarsınız.


Hep kadına ve çocuğa şiddet konusu ön plana çıkar ya, işte aslında hayatımızın ana yollarından birisinde sadece çocuk ve kadına karşı değil, her şeye karşı bir şiddet mevcut.  Geçtiğimiz gün bir ziyarete gittim. Kapıdaki sokak köpeği beni görür görmez uzaklaşmaya başladı, büyük bir korkuyla ve ürkeklikle. Bunun neden olduğunu söylememe gerek yok. Belli ki o bölgede bulunan köpek kadar değeri olmayan varlıklar bu canlıya kötü davranmışlar.

Diğer taraftan kadına şiddet her nedense özel günlerde akıllara gelir. Başka zamanlarda sanki kadına şiddet olmazmış gibi. Ama kadına bir fiske dahi vuran erkeğin erkek olduğunu düşünmüyorum. Zavallı, acınası, karaktersiz ve erkeklik vasfını alamamış canlılar olarak bakıyorum. Hiçbir zaman toplumda yer edinememiş, basit sıradan ve kendini karakteri ve duruşuyla benimsetememiş olan bu canlılar günümüzde ne yazık ki; her alanda var. Okumuşu da cahili de aynı yolun yolcusu. Gözümde zerre kadar değerleri yok. Yani ‘ben aslında yapmazdım ama bir kere oldu’ savunmaları da hiç inandırıcı değil. Basiretsiz insanların müracaat edeceği bir savunmadır.

Çocuğa şiddete değinelim de, konunun neresinden tutarsak tutalım kopacak. Adı üstünde çocuk. Bazı zavallılar çocuk sesinden rahatsız olup bağırıp çağırıyorlar. Susturmaya çalışıyorlar. Şu bilinmelidir ki; çocuk sesi olmayan yerde ne huzur, he bereket, ne de mutluluk olur. Çocuk cıvıltıları her yerde olmalı. Onlara susturmamalı, kızmamalı ve mümkün olduğunca yol gösterici olmalıyız. Çocukla inatlaşmak ve ardından ona şiddet uygulayacak duruma gelmek ise hiçbir insan evladının yapacağı ve sahip çıkacağı bir davranış olmasa gerek.

Yani işin özeti en ufak bir konuda hemen karşı tarafa diklenmek, savunmasız anında şiddet uygulamak anca hayvanların işidir diyeceğiz ama onlarda ancak karınlarını doyurmak için saldırıyorlar. Onların kanunu o. Biz karnımızı doyurmak için bin bir çeşit lezzetlerden tadabiliyoruz. Saldırmamıza gerek yok.


EREĞLİ’DEN NE İSTİYORSUNUZ

Bilindiği gibi Marmaraereğlisi’nde Kaptan Şirketler Grubu uzun süredir enerji santrali yapmak istiyor. Bu müracaatları Danıştay’dan geri döndükçe, bu kez alternatif yollar arıyorlar. Geçtiğimiz günlerde de İlçenin Halk Eğitim Merkezi’nde kurmak istedikleri Cam fabrikası için ÇED toplantısı vardı. Gittik tabi. Meslektaşım Fatih Erge o günün hemen ertesinde konuyu çok güzel ele almış ve değerlendirmede bulunmuş. Bu şirket bölgede inandırıcılığını kaybetmiş ve halkı zehirlemek için adeta ısrar ediyor. Yani herkes biliyor ki, Marmaraereğlisi’nde ne cam fabrikası, ne de kömürle çalışan termik santral gelecek açısından sağlıklıdır. Temel amaç insanların ölmelerini umursamadan para kazanmaktır. Bölge halkı bu bilinçte olduğu için o toplantı da firma yetkililerine gereken her şeyi söylediler. Hem de hak ettikleri biçimde. İnsanların yaşamsal haklarını hiçe sayarak para kazanmak ve bu para kazanma hırsını arsız bir şekilde yansıtmak gerçekten çok sevecen bir davranış değil.

Hangi spor kulübüne sponsor olursan ol, hangi spor kulübünde yönetici olursan ol, sonuçta bunları niye yaptığınız, neden bu tür çalışmaların içinde bulunduğunuz açıkça ortada. Kimseyi kandıramazsınız. Kandıramayacaksınız. Marmamaraereğlisi ne cam fabrikası için, ne de kömürlü termik santral için uygun bir yer.

Evet ülkemizin kesinlikle enerjiye ihtiyacı var. Kendi ürettiği enerjiye. Ama ülkemizin tarihsel dokusunu korumaya, doğasını korumaya, insanlarını korumaya, bölgede yaşam unsuru olan, tarımı ve hayvancılığı korumaya da ihtiyacı var. Bu tür tesislerin yapılabileceği daha uygun yerler varken, Marmaraereğlisi gibi göz bebeği bir bölgede ısrar etmek de neyin nesi. O ÇED toplantısında bir vatandaşın dediği gibi, ‘DEFOLUP GİDİN BURADAN.’

Okunma Sayısı : 874
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2612
Dün : 6341
Toplam : 7654291

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri