selülit, tekirdağ, diyet

tekirdağ haberleri

SELÜLİT VE TEDAVİ UYGULAMALARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SELÜLİT VE TEDAVİ UYGULAMALARI

 

Selülit; yağ dokusunun fibroz ağ yapısı içinde fazla yağ birikmesinden kaynaklanan fizyolojik bir olaydır. Tıbbi açıdan bir hastalık olarak değerlendirilmeyen bu olay kozmetik bir bozukluk olarak görülmektedir. Derinin portakal kabuğu görünümü kazanmasıyla belirti veren bu bozukluk daha çok kadınlarda ergenlik döneminin bitimi ile birlikte baş göstermeye başlayan ve gebelik süreçleri ile devam eden hormonal değişimler ile ortaya çıkmaktadır.  Kadınların neredeyse % 98’inin şikayet ettiği selülit problemi, yapılan çalışmalarda menepoz dönemi ile azaldığı belirlenmiş. Bunun nedeninin ise dişilik hormonlarının deriyi etkilemesinden kaynaklı olduğu olarak gösterilmiş.

 

Selülit oluşum aşamalarına gelince; kadınlarda büyüyen yağ hücreleri ve lopları fibröz iplik.ikler arasında sıkışarak dermiş dediğimiz deri tabakasına doğru dikey şekilde ilerlerler. Bu genişleme ve uzama esnasında fibröz şeritler esneyemedikleri için deri yüzeyinde girinti-çıkıntılı (yani portakal kabuğu) görüntüye neden olur. Selülitin ileri ki aşamalrında bu sıkışmaya ter bezleri de katılır. Yağ hücrelerinin genişlemesi ile dolaşım üzerinde  artan baskı sonucu ödem oluşur.

 

Selülitlerinizin hangi aşamada olduğunu evde de küçük bir test ile öğrenebilirsiniz. Literatürde bu uygulamaya Çimdi Testi de denir (PINCH TEST) . Kalça veya bacaklarınızı iki elinizin arasına alıp sıkıştırın ve görüntüye bakın.

 

1-Hem ayakta hem sırtüstü yatar vaziyette iken deri görünümü düz ancak testi yaptığınızda pütürcüklü hal alıyor ise 1. Derece selülitleriniz oluşmaya başlamış.Bu durumda  kan damarları genişlemeye ve hafif ödemleriniz oluşmaya başlamış demektir.

 

2- sırt üstü yatar durumda iken deriniz düzgün görünüyor ancak selülitleriniz ayakta farkediliyor ve çimdik testinde her iki durumda da portakal görünümünüz oluşuyor ise sizin selülitleriniz 2. Aşamada demektir. Bu durum çoğunlukla 34-40 yaş arası ve kilolu kadınlarda oluşmaktadır. Bu aşama Kan ve lenf dolaşımı aksamaya başlamış, dermiş ve epidermiste bozulmalar oluşmuş durumdadır.

 

3- 3. Derecede selülit de ise hem sırtüstü yatar vaziyette hem de ayakta, deride ki  portakal kabuğu görünümü teste bile gerek kalmadan belirgin görüntü vermektedir.Bu aşamada ödem fazlalaşır, yağ sentezi artar,yağ metabolizması yavaşlar ve kollejen sentezi bozulduğu için yağ hücrelerinin etrafını kollejen kılıfı sarar. Bu da dışarıdan küçük toplar halinde görülmesine ve elle bastırıldığında ağrıya neden olan bir duruma ulaşır.

 

Selülit tedavisinde, tıp da hastalık olarak belirtilmediği için maalesef yeterli sayıda çalışmalar yapılamamış. Bu nedenle  suistimale çok açık kozmetik  ürün ve yöntemler geliştirilmiş.

 

Bu Yöntemler sınıflandırıldığında;

 • Oral veya lokal yolla alınan bitkisel ekstireler; Oral yolla alınanlar ile ilgili yeterli çalışma yok, lokal uygulanan birkaç ürün patent almış ancak kimisinin sadece labaratuvar çalışması var, kimisinin sonuçları etkili değil, kimisinin ise çok az denekle yapıldığı için geçerliliği şüpheler taşıyor. Bu tarz bir ürün kullanacaksanız içeriğne ve firma patentine mutlaka bakın ve güvenilir firma ürünleri olmasına dikkat edin derim.
 • Lokalize mekanik etki (yani masaj), ısı ve ya enerji uygulanması yöntemlerinde patent almış cihaz ve markalar mevcut. Etkileri ile çalışma sonuçları açıklanmış. Selülit kalıcı olarak tedavi edilemese bile bu uygulamalar sayesinde deri görünümünde düzelme, uygulanan bölgede incelme ve dolayısı ile selülit görünümünde azalma görülmüş. Bu tip uygulamaları yaptıracağınız yerlerive uygulama yöntemini mutlaka çok iyi araştırın ve uygulamayı yapacak ekibin sağlık personeli uzmanlarınca kontrol edildiğinden emin olun.
 • En sevdiğim yöntem ise hareketli yaşam ve gıda alımının düzenlenmesi. Bu yaşam biçimini benimsediğinizde sadece selülitlerinize veda etmiyorsunuz, aynı zamanda sağlıklı yaşam temellerini de atmış oluyorsunuz.

 

Sağlık şakaya gelmez. Özellikle kozmetik uygulamalarda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Araştırıp soruşturmadan, ‘uygun fiyat cazibesi’ ne kapılmadan , sağlığınız için pozitif ve negatif etkilerini bilmeden hiçbir işlem yaptırmayın derim.

Sağlık ve sevgi ile kalın…


Okunma Sayısı : 690
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4106
Dün : 7242
Toplam : 8453997

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri