selülit, tekirdağ, diyet

tekirdağ haberleri

SELÜLİT VE TEDAVİ UYGULAMALARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SELÜLİT VE TEDAVİ UYGULAMALARI

 

Selülit; yağ dokusunun fibroz ağ yapısı içinde fazla yağ birikmesinden kaynaklanan fizyolojik bir olaydır. Tıbbi açıdan bir hastalık olarak değerlendirilmeyen bu olay kozmetik bir bozukluk olarak görülmektedir. Derinin portakal kabuğu görünümü kazanmasıyla belirti veren bu bozukluk daha çok kadınlarda ergenlik döneminin bitimi ile birlikte baş göstermeye başlayan ve gebelik süreçleri ile devam eden hormonal değişimler ile ortaya çıkmaktadır.  Kadınların neredeyse % 98’inin şikayet ettiği selülit problemi, yapılan çalışmalarda menepoz dönemi ile azaldığı belirlenmiş. Bunun nedeninin ise dişilik hormonlarının deriyi etkilemesinden kaynaklı olduğu olarak gösterilmiş.

 

Selülit oluşum aşamalarına gelince; kadınlarda büyüyen yağ hücreleri ve lopları fibröz iplik.ikler arasında sıkışarak dermiş dediğimiz deri tabakasına doğru dikey şekilde ilerlerler. Bu genişleme ve uzama esnasında fibröz şeritler esneyemedikleri için deri yüzeyinde girinti-çıkıntılı (yani portakal kabuğu) görüntüye neden olur. Selülitin ileri ki aşamalrında bu sıkışmaya ter bezleri de katılır. Yağ hücrelerinin genişlemesi ile dolaşım üzerinde  artan baskı sonucu ödem oluşur.

 

Selülitlerinizin hangi aşamada olduğunu evde de küçük bir test ile öğrenebilirsiniz. Literatürde bu uygulamaya Çimdi Testi de denir (PINCH TEST) . Kalça veya bacaklarınızı iki elinizin arasına alıp sıkıştırın ve görüntüye bakın.

 

1-Hem ayakta hem sırtüstü yatar vaziyette iken deri görünümü düz ancak testi yaptığınızda pütürcüklü hal alıyor ise 1. Derece selülitleriniz oluşmaya başlamış.Bu durumda  kan damarları genişlemeye ve hafif ödemleriniz oluşmaya başlamış demektir.

 

2- sırt üstü yatar durumda iken deriniz düzgün görünüyor ancak selülitleriniz ayakta farkediliyor ve çimdik testinde her iki durumda da portakal görünümünüz oluşuyor ise sizin selülitleriniz 2. Aşamada demektir. Bu durum çoğunlukla 34-40 yaş arası ve kilolu kadınlarda oluşmaktadır. Bu aşama Kan ve lenf dolaşımı aksamaya başlamış, dermiş ve epidermiste bozulmalar oluşmuş durumdadır.

 

3- 3. Derecede selülit de ise hem sırtüstü yatar vaziyette hem de ayakta, deride ki  portakal kabuğu görünümü teste bile gerek kalmadan belirgin görüntü vermektedir.Bu aşamada ödem fazlalaşır, yağ sentezi artar,yağ metabolizması yavaşlar ve kollejen sentezi bozulduğu için yağ hücrelerinin etrafını kollejen kılıfı sarar. Bu da dışarıdan küçük toplar halinde görülmesine ve elle bastırıldığında ağrıya neden olan bir duruma ulaşır.

 

Selülit tedavisinde, tıp da hastalık olarak belirtilmediği için maalesef yeterli sayıda çalışmalar yapılamamış. Bu nedenle  suistimale çok açık kozmetik  ürün ve yöntemler geliştirilmiş.

 

Bu Yöntemler sınıflandırıldığında;

 • Oral veya lokal yolla alınan bitkisel ekstireler; Oral yolla alınanlar ile ilgili yeterli çalışma yok, lokal uygulanan birkaç ürün patent almış ancak kimisinin sadece labaratuvar çalışması var, kimisinin sonuçları etkili değil, kimisinin ise çok az denekle yapıldığı için geçerliliği şüpheler taşıyor. Bu tarz bir ürün kullanacaksanız içeriğne ve firma patentine mutlaka bakın ve güvenilir firma ürünleri olmasına dikkat edin derim.
 • Lokalize mekanik etki (yani masaj), ısı ve ya enerji uygulanması yöntemlerinde patent almış cihaz ve markalar mevcut. Etkileri ile çalışma sonuçları açıklanmış. Selülit kalıcı olarak tedavi edilemese bile bu uygulamalar sayesinde deri görünümünde düzelme, uygulanan bölgede incelme ve dolayısı ile selülit görünümünde azalma görülmüş. Bu tip uygulamaları yaptıracağınız yerlerive uygulama yöntemini mutlaka çok iyi araştırın ve uygulamayı yapacak ekibin sağlık personeli uzmanlarınca kontrol edildiğinden emin olun.
 • En sevdiğim yöntem ise hareketli yaşam ve gıda alımının düzenlenmesi. Bu yaşam biçimini benimsediğinizde sadece selülitlerinize veda etmiyorsunuz, aynı zamanda sağlıklı yaşam temellerini de atmış oluyorsunuz.

 

Sağlık şakaya gelmez. Özellikle kozmetik uygulamalarda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Araştırıp soruşturmadan, ‘uygun fiyat cazibesi’ ne kapılmadan , sağlığınız için pozitif ve negatif etkilerini bilmeden hiçbir işlem yaptırmayın derim.

Sağlık ve sevgi ile kalın…


Okunma Sayısı : 444
Yapılan Yorumlar
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4887
Dün : 7743
Toplam : 7481419

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri