selülit, tekirdağ, diyet

tekirdağ haberleri

SELÜLİT VE TEDAVİ UYGULAMALARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SELÜLİT VE TEDAVİ UYGULAMALARI

 

Selülit; yağ dokusunun fibroz ağ yapısı içinde fazla yağ birikmesinden kaynaklanan fizyolojik bir olaydır. Tıbbi açıdan bir hastalık olarak değerlendirilmeyen bu olay kozmetik bir bozukluk olarak görülmektedir. Derinin portakal kabuğu görünümü kazanmasıyla belirti veren bu bozukluk daha çok kadınlarda ergenlik döneminin bitimi ile birlikte baş göstermeye başlayan ve gebelik süreçleri ile devam eden hormonal değişimler ile ortaya çıkmaktadır.  Kadınların neredeyse % 98’inin şikayet ettiği selülit problemi, yapılan çalışmalarda menepoz dönemi ile azaldığı belirlenmiş. Bunun nedeninin ise dişilik hormonlarının deriyi etkilemesinden kaynaklı olduğu olarak gösterilmiş.

 

Selülit oluşum aşamalarına gelince; kadınlarda büyüyen yağ hücreleri ve lopları fibröz iplik.ikler arasında sıkışarak dermiş dediğimiz deri tabakasına doğru dikey şekilde ilerlerler. Bu genişleme ve uzama esnasında fibröz şeritler esneyemedikleri için deri yüzeyinde girinti-çıkıntılı (yani portakal kabuğu) görüntüye neden olur. Selülitin ileri ki aşamalrında bu sıkışmaya ter bezleri de katılır. Yağ hücrelerinin genişlemesi ile dolaşım üzerinde  artan baskı sonucu ödem oluşur.

 

Selülitlerinizin hangi aşamada olduğunu evde de küçük bir test ile öğrenebilirsiniz. Literatürde bu uygulamaya Çimdi Testi de denir (PINCH TEST) . Kalça veya bacaklarınızı iki elinizin arasına alıp sıkıştırın ve görüntüye bakın.

 

1-Hem ayakta hem sırtüstü yatar vaziyette iken deri görünümü düz ancak testi yaptığınızda pütürcüklü hal alıyor ise 1. Derece selülitleriniz oluşmaya başlamış.Bu durumda  kan damarları genişlemeye ve hafif ödemleriniz oluşmaya başlamış demektir.

 

2- sırt üstü yatar durumda iken deriniz düzgün görünüyor ancak selülitleriniz ayakta farkediliyor ve çimdik testinde her iki durumda da portakal görünümünüz oluşuyor ise sizin selülitleriniz 2. Aşamada demektir. Bu durum çoğunlukla 34-40 yaş arası ve kilolu kadınlarda oluşmaktadır. Bu aşama Kan ve lenf dolaşımı aksamaya başlamış, dermiş ve epidermiste bozulmalar oluşmuş durumdadır.

 

3- 3. Derecede selülit de ise hem sırtüstü yatar vaziyette hem de ayakta, deride ki  portakal kabuğu görünümü teste bile gerek kalmadan belirgin görüntü vermektedir.Bu aşamada ödem fazlalaşır, yağ sentezi artar,yağ metabolizması yavaşlar ve kollejen sentezi bozulduğu için yağ hücrelerinin etrafını kollejen kılıfı sarar. Bu da dışarıdan küçük toplar halinde görülmesine ve elle bastırıldığında ağrıya neden olan bir duruma ulaşır.

 

Selülit tedavisinde, tıp da hastalık olarak belirtilmediği için maalesef yeterli sayıda çalışmalar yapılamamış. Bu nedenle  suistimale çok açık kozmetik  ürün ve yöntemler geliştirilmiş.

 

Bu Yöntemler sınıflandırıldığında;

 • Oral veya lokal yolla alınan bitkisel ekstireler; Oral yolla alınanlar ile ilgili yeterli çalışma yok, lokal uygulanan birkaç ürün patent almış ancak kimisinin sadece labaratuvar çalışması var, kimisinin sonuçları etkili değil, kimisinin ise çok az denekle yapıldığı için geçerliliği şüpheler taşıyor. Bu tarz bir ürün kullanacaksanız içeriğne ve firma patentine mutlaka bakın ve güvenilir firma ürünleri olmasına dikkat edin derim.
 • Lokalize mekanik etki (yani masaj), ısı ve ya enerji uygulanması yöntemlerinde patent almış cihaz ve markalar mevcut. Etkileri ile çalışma sonuçları açıklanmış. Selülit kalıcı olarak tedavi edilemese bile bu uygulamalar sayesinde deri görünümünde düzelme, uygulanan bölgede incelme ve dolayısı ile selülit görünümünde azalma görülmüş. Bu tip uygulamaları yaptıracağınız yerlerive uygulama yöntemini mutlaka çok iyi araştırın ve uygulamayı yapacak ekibin sağlık personeli uzmanlarınca kontrol edildiğinden emin olun.
 • En sevdiğim yöntem ise hareketli yaşam ve gıda alımının düzenlenmesi. Bu yaşam biçimini benimsediğinizde sadece selülitlerinize veda etmiyorsunuz, aynı zamanda sağlıklı yaşam temellerini de atmış oluyorsunuz.

 

Sağlık şakaya gelmez. Özellikle kozmetik uygulamalarda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Araştırıp soruşturmadan, ‘uygun fiyat cazibesi’ ne kapılmadan , sağlığınız için pozitif ve negatif etkilerini bilmeden hiçbir işlem yaptırmayın derim.

Sağlık ve sevgi ile kalın…


Okunma Sayısı : 336
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4252
Dün : 4544
Toplam : 7146249

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri