süleymanpaşa, tekirdağ, selanik, yunanistan

tekirdağ haberleri

SELANİK ÇIKARMASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SELANİK ÇIKARMASI

 

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, göreve gelişinin henüz 7. ayında yıllar sonra bir ilki gerçekleştirerek yurt dışı kültür gezisi düzenledi. Yunanistan’ın beş ayrı kentinin ziyaret edildiği gezide bizzat Başkan Yüksel’in katılımının yanı sıra Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve Süleymanpaşa’da görev yapan gazeteciler de bulundu.

 

Başkan Cüneyt Yüksel’in ev sahipliğinde gerçekleşen gezinin en anlamlı tarafı ise şüphesiz 8-10 Kasım tarihlerini kapsaması oldu. Gezi grubu 10 Kasım günü saat 09.05’de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81. yılında Yunanistan'ın Selanik kentinde dünyaya geldiği evde de törenle andı. Tören herkes için duygu dolu gerçekleşti. Zira Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçilerin akınına uğrayan evde herkes minnet ve şükran ile Ata’yı andı.

 

Gezi boyunca samimi ve doğal halleriyle takdir toplayan Başkan Cüneyt Yüksel, 10 Kasım’da Selanik’te bulunuyor olmaktan çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek şunları ifade etti: “Bugün hepimiz için çok ama çok önemli bir gün. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümü. Başta şahsını ve şehit edilmiş silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Her yıl 10 Kasım’da bu özel evde Ata’mızın huzurunda oluyoruz. Bu kez Süleymanpaşa Belediyesi olarak meclis üyelerimizi, siyasi ilçe başkanlarımızı ve merkez ilçemizde gazetecilik görevlerini yerine getirmeye emek veren gazetecilerimizi beraberimizde getirmek ve hep birlikte mazlum milletlere hatta tüm dünyaya örnek olmuş olan Atatürk’ü anmaya geldik. Bir kez daha kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”  

 


İLK DURAK GÜMÜLCİNE

İpsala Sınır Kapısı’ndan başlayan kültür gezisinde ilk nokta Yunanistan’ın Gümülcine kenti oldu. Burada ilk olarak Gümülcine Türk Gençler Birliği ziyaret edildi. Buradaki Türk Gençler Birliği o bölgede yaşayan soydaşlar için çok önemli bir nokta fakat ne yazık ki uygulanan baskı ile henüz bir tabelası bile yok. Hatta ‘Türk’ kelimesinin geçmesine izin dahi verilmiyor. Bu noktada düşüncelerini belirten Başkan Yüksel, “Bizler her zaman soydaşlarımızın yanındayız. Onların kendilerini bu topraklarda yalnız hissetmelerine gönlümüz asla razı gelmez. Elimizden gelen ne varsa yapmaya daima hazırız.” dedi. Gümülcine Türkiye Konsolosluğu da ziyaret edildi.

 

 

Tekirdağ’dan yola çıkan heyet daha sonra Kavala’ya doğru yola çıkıldı. Burada Kavala Belediyesi’nde Meclis başkanı Theodoros Mouriadis’in ev sahipliğinde bir ziyaret gerçekleştirildi. Rehber eşliğinde Kavala sokakları gezildi. Kavala’da bir gecelik konaklamanın ardından Selanik’e geçildi. Selanik’te Ata’nın evi ziyaret edilerek 10 Kasım töreni gerçekleşti. Selanik Başkonsolosluğu ziyaret edildi. Tören sonrasında İskeçe’ye doğru yola çıkıldı. İskeçe’ye varmadan önce Kavala sınırları içinde Madam Anastasia’nın Kurabiyeleri adlı yere gidilip Kavala Kurabiyeleri hem tadıldı hem alış veriş yapıldı. İskeçe’ye gelindiğinde ise tam bir eski Osmanlı ruhu dar sokaklar ve taşlı yollarda hakimdi. Burada İskeçe Türk Birliği’ne gidildi. Birliğin sıkıntıları hemen hemen aynıydı. Soydaşlar uygulanan soyut baskının zorluğunu dile getirdiler. Burada konuşma gerçekleştiren Başkan Cüneyt Yüksel, “Türk ve Müslüman olmanın gerçekten zor olduğu söylenir. Fakat söylemem gerekirse buralarda Türk ve Müslüman olmak iki kat zorluk barındırıyor. Fakat hep dediğim gibi yinelemek isterim ki asla yalnız değilsiniz. Bizler sizden çok uzaklarda değiliz. Her zaman bizden yardı istediğinizde biz elinizi asla boş çevirmeyiz. Ben kendi adıma sizlere elimden geleni yapmayı bir borç biliyorum.” dedi. Sonrasında İskeçe Seçilmiş Müftü Ahmet Mete Hoca makamında ziyaret edildi. İskeçe’den sonra son durak olarak Aleksandrapolis kuş bakışı şeklinde turlanarak ülkeye giriş yapıldı.

 

 

Başkan Yüksel, “10 Kasım’da Atatürk’ü doğduğu kendi evinde anmak için düzenlediğimiz gezimizde bizlere katılım sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Çok uyumlu ve karma bir grup olarak çok güzel bir kültür gezisini noktaladık. Bu belki ilk olabilir ama son olmayacak ve yeni gezileri de mutlaka düzenlemek istiyorum. Hem bizler adına hem de uzaklarda yaşayan soydaşlarımıza dokunmak adına çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Gelen herkesin yüreğine, ayaklarına sağlık, sağlıcakla kalın” dedi.

 

 

 


Okunma Sayısı : 2338
Yapılan Yorumlar
 • TRAKYAKENT EĞİTİME DEVAM EDİYOR
  21 02 2020.. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT ve Marmara Belediyeler Birliği MBB ortaklığında düzenlenen eğitim çalışmalarına, belediye personeline yönelik olarak “Vatandaş Odaklı Hizmet” konulu program ile devam edildi.
 • TEKNOPARK GENEL KURULU
  20 02 2020--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Kurul Toplantısı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin başkanlığında Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 • Çeşmelerden ikrama devam
  20.02.2020--Ergene Belediyesinin sunmuş olduğu ikram çeşmelerinden sıcak çorbalar vatandaşlara ikram edilmeye devam ediliyor.
 • Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak
  6 Şubat 2020--Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile
 • BURSLULUK SINAVI
  6 şubat 2020--Aden okulları Bursluluk sınavı için geri sayım başladı.
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 11026
Dün : 15523
Toplam : 11102681

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri