tekirdağ, habibe, kaldırımlar, belediye

tekirdağ haberleri

Bu şehirde kaldırımlar otopark da biz mi bilmiyoruz!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bu şehirde kaldırımlar otopark da biz mi bilmiyoruz!


Tekirdağ’ın kent sorunları biter mi, ne vakit biter, biterse de biz görür müyüz tam bir muallaklık durumu ortada. Kentin sorunlarından biri de şüphesiz ki yaya kaldırımlarının işgal ediliyor olması. Hoş kent merkezinde doğru düzgün, yamalı şekilde olmayan yaya kaldırımı bulmak zor ama olanlarında hali ortada.

Kentin yerel yöneticileri bu konuyla ilgili ne gibi çalışma yürütüyorlar? Daha doğrusu her hangi bir çalışma yürütüyorlar mı merak ediyoruz. Muratlı Caddesi’ni sık kullanan bir vatandaş olarak sabah ve akşamüzeri kaldırım üzerinde zikzaklar çizerek yoluma devam ediyorum. Neden mi? Çünkü kaldırım kaldırım değil bildiğiniz bir otopark bildiğiniz araba pazarı. Önüne gelen çıkarmış arabasını kaldırımın üzerine koymuş gitmiş. Kargo arabasından tutunda her tip araç mevcut. Bu kentin trafik polisi, zabıtası yok mu? Bu hale nasıl göz yumuluyor? İzin veriliyor? Görmezden geliniyor? Vatandaş bu rahatlığı nasıl bulabiliyor? Demek ki hem kuralların işleyişinde sorun var hem de bu kentin halkı kendi kentine gereken hassasiyeti göstermiyor demektir.

Ha sadece kaldırımlar üzerinde araçlar mı var. Elbette hayır. Kaldırım üzerindeki dükkan veya mağazalar gelişigüzel ürünleri dışarıya koyuyorlar, insanlar nereden geçeceğine şaşırıyor. Dükkan sahiplerine bu konuyla ilgili bir an evvel uyarıda bulunulmalı zira kaldırım onların ürün tanıtım standı değil, insanların yürüme yolu. Gelişigüzel reklam tabelaları v.s kaldırımları öyle çok dolduruyor ki özellikle bebek arabalı bir anne, tekerli sandalyedeki bir vatandaşımız için kaldırımda yol almak ne kadar zorlaşıyor. Hal böyle olunca da bu insanlar yolu kullanıyorlar ve bu kez de trafik güvensiz hale geliyor. Tüm bu görsellik Tekirdağ’ın sahipsiz olduğunu, herkesin meydanı boş bulduğunu, kent kurallarının bu şehirde (!) işlemediğini gösteriyor. Kentin belediye başkanından tutun tüm yöneticilerine kadar herkesin işlerini gereken titizlikle yapmadıklarını gösteriyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.

Kaldırımların görevi nedir? Tüm bireylerin özellikle engelli vatandaşlarımızın güvenli, düzgün, temiz ve yeterli genişlikteki alan üzerinde yürüyebilmelerini sağlamaktır.


Kadir Albayrak, Ekrem Eşkinat ve diğer tüm kent yöneticileri sadece bir gün o lüks makam arabalarını bırakıp bir yürüsünler, etrafı bir kolaçan etsinler, kendi gözleriyle görsünler perişanlığı, rezilliği, dağılmışlığı. Ne yazık ki, başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlar bu işgallere göz yummaktadır. Aslında buna göz yumanlarda bu işgalin bir parçasıdır ve suç işlemektedirler. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olması, kurallara uyması aksi halde yasal haklarını araması bir vatandaşlık görevidir. Hakkımız olan düzgün kaldırımlarda yürümek Tekirdağ halkının da hakkıdır. Zira tüm bu kentsel sorunlar bir kentin medeniyeti, gelişmişliği, hizmet kalitesi ve insana saygısı ile ilgili bize ipuçları sunar. Bunların hangisi Tekirdağ’da mevcut acaba?

Okunma Sayısı : 1278
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5235
Dün : 7253
Toplam : 6926209

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri