tekirdağ, habibe, kaldırımlar, belediye

tekirdağ haberleri

Bu şehirde kaldırımlar otopark da biz mi bilmiyoruz!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bu şehirde kaldırımlar otopark da biz mi bilmiyoruz!


Tekirdağ’ın kent sorunları biter mi, ne vakit biter, biterse de biz görür müyüz tam bir muallaklık durumu ortada. Kentin sorunlarından biri de şüphesiz ki yaya kaldırımlarının işgal ediliyor olması. Hoş kent merkezinde doğru düzgün, yamalı şekilde olmayan yaya kaldırımı bulmak zor ama olanlarında hali ortada.

Kentin yerel yöneticileri bu konuyla ilgili ne gibi çalışma yürütüyorlar? Daha doğrusu her hangi bir çalışma yürütüyorlar mı merak ediyoruz. Muratlı Caddesi’ni sık kullanan bir vatandaş olarak sabah ve akşamüzeri kaldırım üzerinde zikzaklar çizerek yoluma devam ediyorum. Neden mi? Çünkü kaldırım kaldırım değil bildiğiniz bir otopark bildiğiniz araba pazarı. Önüne gelen çıkarmış arabasını kaldırımın üzerine koymuş gitmiş. Kargo arabasından tutunda her tip araç mevcut. Bu kentin trafik polisi, zabıtası yok mu? Bu hale nasıl göz yumuluyor? İzin veriliyor? Görmezden geliniyor? Vatandaş bu rahatlığı nasıl bulabiliyor? Demek ki hem kuralların işleyişinde sorun var hem de bu kentin halkı kendi kentine gereken hassasiyeti göstermiyor demektir.

Ha sadece kaldırımlar üzerinde araçlar mı var. Elbette hayır. Kaldırım üzerindeki dükkan veya mağazalar gelişigüzel ürünleri dışarıya koyuyorlar, insanlar nereden geçeceğine şaşırıyor. Dükkan sahiplerine bu konuyla ilgili bir an evvel uyarıda bulunulmalı zira kaldırım onların ürün tanıtım standı değil, insanların yürüme yolu. Gelişigüzel reklam tabelaları v.s kaldırımları öyle çok dolduruyor ki özellikle bebek arabalı bir anne, tekerli sandalyedeki bir vatandaşımız için kaldırımda yol almak ne kadar zorlaşıyor. Hal böyle olunca da bu insanlar yolu kullanıyorlar ve bu kez de trafik güvensiz hale geliyor. Tüm bu görsellik Tekirdağ’ın sahipsiz olduğunu, herkesin meydanı boş bulduğunu, kent kurallarının bu şehirde (!) işlemediğini gösteriyor. Kentin belediye başkanından tutun tüm yöneticilerine kadar herkesin işlerini gereken titizlikle yapmadıklarını gösteriyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.

Kaldırımların görevi nedir? Tüm bireylerin özellikle engelli vatandaşlarımızın güvenli, düzgün, temiz ve yeterli genişlikteki alan üzerinde yürüyebilmelerini sağlamaktır.


Kadir Albayrak, Ekrem Eşkinat ve diğer tüm kent yöneticileri sadece bir gün o lüks makam arabalarını bırakıp bir yürüsünler, etrafı bir kolaçan etsinler, kendi gözleriyle görsünler perişanlığı, rezilliği, dağılmışlığı. Ne yazık ki, başta Büyükşehir belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlar bu işgallere göz yummaktadır. Aslında buna göz yumanlarda bu işgalin bir parçasıdır ve suç işlemektedirler. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olması, kurallara uyması aksi halde yasal haklarını araması bir vatandaşlık görevidir. Hakkımız olan düzgün kaldırımlarda yürümek Tekirdağ halkının da hakkıdır. Zira tüm bu kentsel sorunlar bir kentin medeniyeti, gelişmişliği, hizmet kalitesi ve insana saygısı ile ilgili bize ipuçları sunar. Bunların hangisi Tekirdağ’da mevcut acaba?

Okunma Sayısı : 1171
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5355
Dün : 4057
Toplam : 6523250

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri