seçim 2018, ak parti, chp, politika

tekirdağ haberleri

Seçimin kazananları, kaybedenleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Seçimin kazananları, kaybedenleri


24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimini atlamış durumdayız. Vatana, millete, hepimize hayırlı uğurlu olsun diyelim. Umalım ki sadece bir kesim için hayırlara vesile olmasın, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm topraklarımıza mutluluk getirsin.

 

Evet, seçimden önce kiminle muhabbet etsek, kiminle fikir alışverişinde olsak herkes “vekilliği bilmem ama cumhurbaşkanlığı ikinci tura kalır” diyordu. Televizyondaki konuşmacılar, gazete manşetleri, köşe yazarları herkes böyle düşünüyor, bu şekilde ifade ediyorlardı.

 

E, muharrem İnce’nin mitingleri bir hayli keyifli, heyecanlı, eğlenceli idi; grafiği gün geçtikçe yükseliyor, sokakları insanlar akın akın dolduruyordu. Uzun yıllardan beri ilk defa Recep Tayyip Erdoğan kadar meydanları hınca hınç doldurabilen, en az onun kadar hatiplik özelliği taşıyan biri çıkmıştı karşımıza. Hal böyle olunca ikinci tur ihtimali artmıştı. Ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 ile ilk turda kazandı. Üstelik bana kalırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan bile ilk turda kazanmış olmasına şaşırdı gibi.

 

Bu seçimde şaşıran diğer kişi bana göre İyi Parti ve meral Akşener olmalı. İyi Parti hızlı bir giriş yapmıştı. Yine herkes en azından yüzde 15 oy alır diye yorumluyordu. Fakat enerjisi giderek düştü. Nihayetinde sadece yüzde 7.5 oy aldı. İçeride olan ve kampanya adına hiçbir şey yapamayan HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş bile yattığı yerden yüzde 8.5 oy aldı. Sanırım İyi Parti’nin analiz edeceği çok konu olmalı.

 

Bu seçim gerçekten sürprizler ile doluydu. Öncesinde yapılan tüm öngörüler yer değiştirdi, karşımıza bambaşka bir tablo çıktı. Şaşırdıklarımız arasında MHP’de vardı. Seçmenlerinin bir kısmının İyi Parti’ye geçebileceği düşünülüyordu. Fakat öyle olmadı. MHP yüzde 11.13 oy oranıyla herkesi şaşırtmayı başardı.

 

Enerjisiyle milyonları 50 gün gibi kısa bir sürede kendi akımına sürükleyen Muharrem İnce ise yüzde 30. 67 oy aldı. Bu tamamıyla İnce’nin meydanlardaki halinin, tavrının, sempatisinin, değindiği konuların karşılığıydı. Zira bağlı olduğu partisi İnce’nin gerisinde kalarak yüzde 22. 68 oy aldı. Evvel ezelden yarışın ve seçimin kaderidir, resmi olan birinci elbette bir tanedir. O da şüphesiz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

 

 Ancak şunu söylemeden asla edemem ki seçimi kaybetmiş olması Muharrem İnce’nin 50 günde son derece başarılı bir aday olduğunu, hepimizin bir liderin ağzından “barışacağız”, “eşit bölüşeceğiz”, “ayrışmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz” ifadelerini duymaya ne kadar ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştiremez. Aslında siyasetin o hırçın, azarlayan dilinden ne kadar bıkmışız. Anlatıma biraz hiciv, biraz espri katılmasına nasıl hasretmişiz. “Seçimin sonucunu kabul ediyorum, yarışta kaybedince kazananı kutlayamıyorsan yarışa girme madem” gibi açık yürekli cümlelere nasıl açmışız. İşte bu yüzden bazı insanlar kaybetmiş gözükse de kazandığı çok ama çok başka şeyler vardır.

 

Şimdi güzelim Türkiye’m için yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi eskisinden çok daha fazla şey borçlu bu ülkeye, bu ülkenin insanına. Asıl şimdi şapkayı öne koyup düşünme zamanı. Her sandıkta milli irade vazgeçmiyorsa sizlerden, siz de bu ülkede yaşayan yaşlıdan bebeğe kadından erkeğe her insana, kediden köpeğe havada uçan kuştan yerde giden böceğe kadar her hayvana, dalında sallanan bir yapraktan akan nehrinden denizine, denizin içindeki balığına yerdeki tek bir karıncaya kadar iki kat daha fazla sorumlusunuz demektir. Artık 16 yıldır yaptıklarınızı dinlemek değil yapılamayanların yapıldığını görmek istiyoruz. Dilerim sadece ülkenin yüzde 52’si değil, hepimiz yüzümüzü güneşli günlere çeviririz. Evlatlarımızla birlikte tek lider Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet meşalesi altında aydınlanarak yaşarız. Tekrar ülkemize hayırlı uğurlu olsun…


Okunma Sayısı : 236
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1113
Dün : 7442
Toplam : 6649841

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri