seçim 2018, ak parti, chp, politika

tekirdağ haberleri

Seçimin kazananları, kaybedenleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Seçimin kazananları, kaybedenleri


24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimini atlamış durumdayız. Vatana, millete, hepimize hayırlı uğurlu olsun diyelim. Umalım ki sadece bir kesim için hayırlara vesile olmasın, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm topraklarımıza mutluluk getirsin.

 

Evet, seçimden önce kiminle muhabbet etsek, kiminle fikir alışverişinde olsak herkes “vekilliği bilmem ama cumhurbaşkanlığı ikinci tura kalır” diyordu. Televizyondaki konuşmacılar, gazete manşetleri, köşe yazarları herkes böyle düşünüyor, bu şekilde ifade ediyorlardı.

 

E, muharrem İnce’nin mitingleri bir hayli keyifli, heyecanlı, eğlenceli idi; grafiği gün geçtikçe yükseliyor, sokakları insanlar akın akın dolduruyordu. Uzun yıllardan beri ilk defa Recep Tayyip Erdoğan kadar meydanları hınca hınç doldurabilen, en az onun kadar hatiplik özelliği taşıyan biri çıkmıştı karşımıza. Hal böyle olunca ikinci tur ihtimali artmıştı. Ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 ile ilk turda kazandı. Üstelik bana kalırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan bile ilk turda kazanmış olmasına şaşırdı gibi.

 

Bu seçimde şaşıran diğer kişi bana göre İyi Parti ve meral Akşener olmalı. İyi Parti hızlı bir giriş yapmıştı. Yine herkes en azından yüzde 15 oy alır diye yorumluyordu. Fakat enerjisi giderek düştü. Nihayetinde sadece yüzde 7.5 oy aldı. İçeride olan ve kampanya adına hiçbir şey yapamayan HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş bile yattığı yerden yüzde 8.5 oy aldı. Sanırım İyi Parti’nin analiz edeceği çok konu olmalı.

 

Bu seçim gerçekten sürprizler ile doluydu. Öncesinde yapılan tüm öngörüler yer değiştirdi, karşımıza bambaşka bir tablo çıktı. Şaşırdıklarımız arasında MHP’de vardı. Seçmenlerinin bir kısmının İyi Parti’ye geçebileceği düşünülüyordu. Fakat öyle olmadı. MHP yüzde 11.13 oy oranıyla herkesi şaşırtmayı başardı.

 

Enerjisiyle milyonları 50 gün gibi kısa bir sürede kendi akımına sürükleyen Muharrem İnce ise yüzde 30. 67 oy aldı. Bu tamamıyla İnce’nin meydanlardaki halinin, tavrının, sempatisinin, değindiği konuların karşılığıydı. Zira bağlı olduğu partisi İnce’nin gerisinde kalarak yüzde 22. 68 oy aldı. Evvel ezelden yarışın ve seçimin kaderidir, resmi olan birinci elbette bir tanedir. O da şüphesiz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

 

 Ancak şunu söylemeden asla edemem ki seçimi kaybetmiş olması Muharrem İnce’nin 50 günde son derece başarılı bir aday olduğunu, hepimizin bir liderin ağzından “barışacağız”, “eşit bölüşeceğiz”, “ayrışmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz” ifadelerini duymaya ne kadar ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştiremez. Aslında siyasetin o hırçın, azarlayan dilinden ne kadar bıkmışız. Anlatıma biraz hiciv, biraz espri katılmasına nasıl hasretmişiz. “Seçimin sonucunu kabul ediyorum, yarışta kaybedince kazananı kutlayamıyorsan yarışa girme madem” gibi açık yürekli cümlelere nasıl açmışız. İşte bu yüzden bazı insanlar kaybetmiş gözükse de kazandığı çok ama çok başka şeyler vardır.

 

Şimdi güzelim Türkiye’m için yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi eskisinden çok daha fazla şey borçlu bu ülkeye, bu ülkenin insanına. Asıl şimdi şapkayı öne koyup düşünme zamanı. Her sandıkta milli irade vazgeçmiyorsa sizlerden, siz de bu ülkede yaşayan yaşlıdan bebeğe kadından erkeğe her insana, kediden köpeğe havada uçan kuştan yerde giden böceğe kadar her hayvana, dalında sallanan bir yapraktan akan nehrinden denizine, denizin içindeki balığına yerdeki tek bir karıncaya kadar iki kat daha fazla sorumlusunuz demektir. Artık 16 yıldır yaptıklarınızı dinlemek değil yapılamayanların yapıldığını görmek istiyoruz. Dilerim sadece ülkenin yüzde 52’si değil, hepimiz yüzümüzü güneşli günlere çeviririz. Evlatlarımızla birlikte tek lider Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet meşalesi altında aydınlanarak yaşarız. Tekrar ülkemize hayırlı uğurlu olsun…


Okunma Sayısı : 461
Yapılan Yorumlar
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5027
Dün : 6047
Toplam : 7819827

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri