seçim 2018, ak parti, chp, politika

tekirdağ haberleri

Seçimin kazananları, kaybedenleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Seçimin kazananları, kaybedenleri


24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimini atlamış durumdayız. Vatana, millete, hepimize hayırlı uğurlu olsun diyelim. Umalım ki sadece bir kesim için hayırlara vesile olmasın, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm topraklarımıza mutluluk getirsin.

 

Evet, seçimden önce kiminle muhabbet etsek, kiminle fikir alışverişinde olsak herkes “vekilliği bilmem ama cumhurbaşkanlığı ikinci tura kalır” diyordu. Televizyondaki konuşmacılar, gazete manşetleri, köşe yazarları herkes böyle düşünüyor, bu şekilde ifade ediyorlardı.

 

E, muharrem İnce’nin mitingleri bir hayli keyifli, heyecanlı, eğlenceli idi; grafiği gün geçtikçe yükseliyor, sokakları insanlar akın akın dolduruyordu. Uzun yıllardan beri ilk defa Recep Tayyip Erdoğan kadar meydanları hınca hınç doldurabilen, en az onun kadar hatiplik özelliği taşıyan biri çıkmıştı karşımıza. Hal böyle olunca ikinci tur ihtimali artmıştı. Ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 ile ilk turda kazandı. Üstelik bana kalırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan bile ilk turda kazanmış olmasına şaşırdı gibi.

 

Bu seçimde şaşıran diğer kişi bana göre İyi Parti ve meral Akşener olmalı. İyi Parti hızlı bir giriş yapmıştı. Yine herkes en azından yüzde 15 oy alır diye yorumluyordu. Fakat enerjisi giderek düştü. Nihayetinde sadece yüzde 7.5 oy aldı. İçeride olan ve kampanya adına hiçbir şey yapamayan HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş bile yattığı yerden yüzde 8.5 oy aldı. Sanırım İyi Parti’nin analiz edeceği çok konu olmalı.

 

Bu seçim gerçekten sürprizler ile doluydu. Öncesinde yapılan tüm öngörüler yer değiştirdi, karşımıza bambaşka bir tablo çıktı. Şaşırdıklarımız arasında MHP’de vardı. Seçmenlerinin bir kısmının İyi Parti’ye geçebileceği düşünülüyordu. Fakat öyle olmadı. MHP yüzde 11.13 oy oranıyla herkesi şaşırtmayı başardı.

 

Enerjisiyle milyonları 50 gün gibi kısa bir sürede kendi akımına sürükleyen Muharrem İnce ise yüzde 30. 67 oy aldı. Bu tamamıyla İnce’nin meydanlardaki halinin, tavrının, sempatisinin, değindiği konuların karşılığıydı. Zira bağlı olduğu partisi İnce’nin gerisinde kalarak yüzde 22. 68 oy aldı. Evvel ezelden yarışın ve seçimin kaderidir, resmi olan birinci elbette bir tanedir. O da şüphesiz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

 

 Ancak şunu söylemeden asla edemem ki seçimi kaybetmiş olması Muharrem İnce’nin 50 günde son derece başarılı bir aday olduğunu, hepimizin bir liderin ağzından “barışacağız”, “eşit bölüşeceğiz”, “ayrışmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz” ifadelerini duymaya ne kadar ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştiremez. Aslında siyasetin o hırçın, azarlayan dilinden ne kadar bıkmışız. Anlatıma biraz hiciv, biraz espri katılmasına nasıl hasretmişiz. “Seçimin sonucunu kabul ediyorum, yarışta kaybedince kazananı kutlayamıyorsan yarışa girme madem” gibi açık yürekli cümlelere nasıl açmışız. İşte bu yüzden bazı insanlar kaybetmiş gözükse de kazandığı çok ama çok başka şeyler vardır.

 

Şimdi güzelim Türkiye’m için yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi eskisinden çok daha fazla şey borçlu bu ülkeye, bu ülkenin insanına. Asıl şimdi şapkayı öne koyup düşünme zamanı. Her sandıkta milli irade vazgeçmiyorsa sizlerden, siz de bu ülkede yaşayan yaşlıdan bebeğe kadından erkeğe her insana, kediden köpeğe havada uçan kuştan yerde giden böceğe kadar her hayvana, dalında sallanan bir yapraktan akan nehrinden denizine, denizin içindeki balığına yerdeki tek bir karıncaya kadar iki kat daha fazla sorumlusunuz demektir. Artık 16 yıldır yaptıklarınızı dinlemek değil yapılamayanların yapıldığını görmek istiyoruz. Dilerim sadece ülkenin yüzde 52’si değil, hepimiz yüzümüzü güneşli günlere çeviririz. Evlatlarımızla birlikte tek lider Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet meşalesi altında aydınlanarak yaşarız. Tekrar ülkemize hayırlı uğurlu olsun…


Okunma Sayısı : 365
Yapılan Yorumlar
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1922
Dün : 4390
Toplam : 7260356

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri