seçim 2018, ak parti, chp, politika

tekirdağ haberleri

Seçimin kazananları, kaybedenleri

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Seçimin kazananları, kaybedenleri


24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimini atlamış durumdayız. Vatana, millete, hepimize hayırlı uğurlu olsun diyelim. Umalım ki sadece bir kesim için hayırlara vesile olmasın, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm topraklarımıza mutluluk getirsin.

 

Evet, seçimden önce kiminle muhabbet etsek, kiminle fikir alışverişinde olsak herkes “vekilliği bilmem ama cumhurbaşkanlığı ikinci tura kalır” diyordu. Televizyondaki konuşmacılar, gazete manşetleri, köşe yazarları herkes böyle düşünüyor, bu şekilde ifade ediyorlardı.

 

E, muharrem İnce’nin mitingleri bir hayli keyifli, heyecanlı, eğlenceli idi; grafiği gün geçtikçe yükseliyor, sokakları insanlar akın akın dolduruyordu. Uzun yıllardan beri ilk defa Recep Tayyip Erdoğan kadar meydanları hınca hınç doldurabilen, en az onun kadar hatiplik özelliği taşıyan biri çıkmıştı karşımıza. Hal böyle olunca ikinci tur ihtimali artmıştı. Ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 ile ilk turda kazandı. Üstelik bana kalırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan bile ilk turda kazanmış olmasına şaşırdı gibi.

 

Bu seçimde şaşıran diğer kişi bana göre İyi Parti ve meral Akşener olmalı. İyi Parti hızlı bir giriş yapmıştı. Yine herkes en azından yüzde 15 oy alır diye yorumluyordu. Fakat enerjisi giderek düştü. Nihayetinde sadece yüzde 7.5 oy aldı. İçeride olan ve kampanya adına hiçbir şey yapamayan HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş bile yattığı yerden yüzde 8.5 oy aldı. Sanırım İyi Parti’nin analiz edeceği çok konu olmalı.

 

Bu seçim gerçekten sürprizler ile doluydu. Öncesinde yapılan tüm öngörüler yer değiştirdi, karşımıza bambaşka bir tablo çıktı. Şaşırdıklarımız arasında MHP’de vardı. Seçmenlerinin bir kısmının İyi Parti’ye geçebileceği düşünülüyordu. Fakat öyle olmadı. MHP yüzde 11.13 oy oranıyla herkesi şaşırtmayı başardı.

 

Enerjisiyle milyonları 50 gün gibi kısa bir sürede kendi akımına sürükleyen Muharrem İnce ise yüzde 30. 67 oy aldı. Bu tamamıyla İnce’nin meydanlardaki halinin, tavrının, sempatisinin, değindiği konuların karşılığıydı. Zira bağlı olduğu partisi İnce’nin gerisinde kalarak yüzde 22. 68 oy aldı. Evvel ezelden yarışın ve seçimin kaderidir, resmi olan birinci elbette bir tanedir. O da şüphesiz ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

 

 Ancak şunu söylemeden asla edemem ki seçimi kaybetmiş olması Muharrem İnce’nin 50 günde son derece başarılı bir aday olduğunu, hepimizin bir liderin ağzından “barışacağız”, “eşit bölüşeceğiz”, “ayrışmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz” ifadelerini duymaya ne kadar ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştiremez. Aslında siyasetin o hırçın, azarlayan dilinden ne kadar bıkmışız. Anlatıma biraz hiciv, biraz espri katılmasına nasıl hasretmişiz. “Seçimin sonucunu kabul ediyorum, yarışta kaybedince kazananı kutlayamıyorsan yarışa girme madem” gibi açık yürekli cümlelere nasıl açmışız. İşte bu yüzden bazı insanlar kaybetmiş gözükse de kazandığı çok ama çok başka şeyler vardır.

 

Şimdi güzelim Türkiye’m için yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi eskisinden çok daha fazla şey borçlu bu ülkeye, bu ülkenin insanına. Asıl şimdi şapkayı öne koyup düşünme zamanı. Her sandıkta milli irade vazgeçmiyorsa sizlerden, siz de bu ülkede yaşayan yaşlıdan bebeğe kadından erkeğe her insana, kediden köpeğe havada uçan kuştan yerde giden böceğe kadar her hayvana, dalında sallanan bir yapraktan akan nehrinden denizine, denizin içindeki balığına yerdeki tek bir karıncaya kadar iki kat daha fazla sorumlusunuz demektir. Artık 16 yıldır yaptıklarınızı dinlemek değil yapılamayanların yapıldığını görmek istiyoruz. Dilerim sadece ülkenin yüzde 52’si değil, hepimiz yüzümüzü güneşli günlere çeviririz. Evlatlarımızla birlikte tek lider Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet meşalesi altında aydınlanarak yaşarız. Tekrar ülkemize hayırlı uğurlu olsun…


Okunma Sayısı : 313
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5325
Dün : 7253
Toplam : 6926299

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri