kadın, seçim, aday, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Seçimde kaç kadın adayımız var?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Seçimde kaç kadın adayımız var?

 

Mart ayına girerek seçim ayına da girmiş durumdayız. Yerel seçime sayılı günler kala heyecan ve yarış giderek ritim yükseltiyor. Malum partilerin Belediye Başkan adayları ve Belediye Meclis Üyeleri aday listeleri seçim kurullarına teslim edildi. Baktığımız zaman herkes kendinden emin fakat işin gerçeği seçim sonunda belli olacak.

 

Ben yine her seçimde olduğu gibi şu soruyu yöneltiyorum: “Hangi parti, kaç kadın aday gösterdi?”

 

Güya eşit, demokratik, çağdaş bir toplumda yaşıyoruz ya hatta bazı geri kafalılara göre kadınlara bu toplumda fazla pozitif ayrımcılık bile yapılıyor ya acaba bu pozitiflik kadın aday listesinde de kendini gösterebiliyor mu? Cevap elbette hayır. Bir seçimdeki kadın aday sayısı aslında o ülkede kadının önemini, değerini, ülkede sahip olduğu hakları göstermeye yeten önemli ipuçlarından bir tanesidir. 


Aday listelerini ve oranları incelediğimiz zaman Türk kadının siyasette kendine çok az yer bulabildiğini görüyoruz. Oysa yine aynı Türk kadını seçme seçilme hakkına dünyada bulunan pek çok ülkeden önce kazanmıştır. Kadınlarımız belediye seçimlerine katılma hakkını ilk olarak 1930 yılında almıştır. Aslına bakarsanız “kadına seçme seçilme hakkının verilmesi” cümlesinde bile kadına alt mesajda bir hakaret yatmaktadır. Yani erkek evvel ezelden tüm haklara sahipken kadınlar sonradan dahil ediliyor, insan yerine, vatandaş yerine konuluyor. Ve yine ne kadar üzücü ki aradan geçen onca yıla rağmen bugün ne yazık ki hala kadına şiddetin nasıl önlenmesi gerektiğini konuşuyoruz. Konuşup konuşup somut hareketler ortaya koyamıyoruz.  Tek önder Atatürk kadınlarımız için kısa sürede pek çok kalıcı gelişmeler ortaya koymuşken bizler yıllardan beri kadın hakları ve eşitliği konusunda sağlam bir kültür oluşturamadık. Öyleyse bunun suçlusu hepimiziz.

 

Ülke bir seçime gidiyor ay sonunda ve bakın kadının yeri aktif olarak ne kadar az.

 

Meral Akşener’in Genel Başkanı olduğu İyi Parti’de toplamda 122 Belediye Başkan adayından 4’ü kadın.  93 İlçe Belediye Başkan Adayı var ve bu 4 tanesi de oradan. 29 ilde başkan adayının içinde hiç kadın yok. Keşke Meral Akşener bu konuya biraz daha ehemmiyet gösterseydi.

 

CHP’ye baktığımız zaman partinin 51 ilde açıkladığı başkan adaylarından sadece 2’si kadın iken 785 ilçe başkan adayı için 39 kadın adayı mevcut.

 

İktidar partisi olan AKP açıklamada bulunarak kadın aday oranının ülke genelinde sadece yüzde 2.1 olduğunu söyledi.

 

Aday adayı olan pek çok kadın başkan adaylarını basından elbette biliyoruz ancak ne acı ki Türkiye’nin erkek egemen siyaseti içinde kendilerine yer bulamadılar. Bildiğimiz üzere Türkiye Meclisi’nin hali de bundan farklı değil. Orda da ne yazık ki kadın vekillerimiz çok azlar.

 

Türk kadınına tarihler boyu herhalde en çok değeri veren Mustafa Kemal Atatürk oldu. Bizlere öyle olumlu ve önemli gelişmeler sundu ki ömür boyu kendisine minnettar kalacağız. Atatürk yeri geldi “Dünyada her şey kadının eseridir” dedi yeri geldi "Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır” dedi.

 

Fakat bizim siyasilerimiz ne yapıyor ediyor kadınları saf dışı bırakıp kendi erkek dillerini kullanarak siyaset yaptıklarını sanıyorlar. Oysa kadın elinin değip güzelleşmeyeceği yer, konu, olay yoktur. Belki de istenilen siyasetin güzelleşmemesidir kim bilir.

 

Aslına bakarsanız ölümsüz liderimiz Atatürk’ün şu sözleri bizim halimizi çok iyi özetiyor:  “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.” Öyle ki kusuru uzakta aramaya gerek yok şöyle bir bakın etrafınıza ne çoklar aslında.

 

Ne zaman her türlü cinsiyet ayrımcılığını bırakır hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlayıp önlü arkalı değil bilakis yan yana yürümeyi öğrenirsek işte o zaman kartopu misali güçlenerek büyürüz. Her ne kadar zor bir dua olsa da bir dahaki seçime daha fazla kadın adayı sayısını görebilmek dileğiyle…


Okunma Sayısı : 233
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2753
Dün : 7231
Toplam : 8459877

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri