bayram, 24 temmuz, gazeteciler, sansür

tekirdağ haberleri

Sahte bayram bizimkisi

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Sahte bayram bizimkisi

 

24 Temmuz 1908 önemli bir tarihtir. Neden mi? Çünkü o yıllardaki gazetecilerin kendilerine, mesleklerine uygulanan sansüre karşı çıkışlarının tarihidir. O günden bu yana her 24 Temmuz sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak kutlanmaktadır.

 

Gel gelelim ki ben 24 Temmuz’a basın bayramı dedimse siz buna hiç inanmayın. Maalesef ortada bayram falan yok. 24 Temmuz ve öneminden tutun ‘basın bayramı’ ifadesine kadar her şey sadece sözde yaşayıp asılda olmayan şeyler. Üstelik giderek sansürden daha da fazlası gazetecilerin ve gazetecilik mesleğinin omuzlarına yükleniliyor. Demem o ki sansürden çok daha kötü koşullarla karşı karşıyayız. Türk basını ne daha önceki yıllarda ne de bugün uluslararası manadaki basın özgürlüğü seviyesine ulaşabilmiş değildir. Hiçbir vakit tam manasıyla özgür olamamış hala da sansürü farklı farklı şekilleriyle yaşamaktadır.

 

 Mesleğimizdeki diğer vahim durumlardan biri de şüphesiz ki her geçen gün düşen tiraj sayıları, haklarını hak ettikleri şekliyle alamamış basın emekçilerimizin sesini kimsenin duymayışı, yazılı basın başta olmak üzere yayım hayatlarına son veren kuruluşların sıkıntısı, resmi ilan gelirlerindeki düşüşler, iflas olayları durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

 

Basında sansürün kaldırılmasının 111. yılını ‘basın bayramı’ adı altında kutlarken işi biraz daha net özetleyeyim yani içimiz kan ağlarken, Türk basını her yeni günde daha da kan kaybederken, tehlike çanları çalarken biz güya basın bayramını kutluyoruz diyelim. İşte tam da bu yüzden hem hükümete hem de tüm basın meslek kuruluşlarına birlik olup önemli mücadeleler göstermek düşüyor. Tabii eğer istediğimiz tam manasıyla bayram gibi kutlamak istiyorsak. Unutmayalım ki basın toplumun müşterek sesidir. Basın susar veya susturulursa toplumun sesi de kısılmış olur. Bundan sonraki seneleri gerçek bayram tadında kutlamak dileğiyle…


“O zat demek bana yakışmadı”

Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği 24 Temmuz Basın Bayramı kapsamında dernek binasında önce Ak Parti İl Başkanı Mestan Özcan ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı sonrasında derneğimizin misafiri Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt ve Göç İdaresi Müdürü Ömer Gümüş oldu. Bir kez daha nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise günler öncesinden basın bayramı için gazeteci meslektaşlarıma piknik davetinde bulundu. Fakat Teski Genel Müdür Yardımcısı Soner Ergin’in ani vefatıyla programı iptal edip başka bir günde organizasyonun yapılacağını söyledi. Bu nedenle aramızda bulunamadı. Kadir Başkanımızın 24 Temmuz Basın Bayramımızı es geçmeyip günümüzü telafi edeceğini düşünüyoruz.  

 

Derneğimizin konferans salonunda açıklamalar yapan Mestan Özcan gazetecilerin sorularını da cevapladı. Özellikle kendisine yöneltilen bir soruya açık yüreklilikle cevap verip vermeyeceği merak konusu idi. Bilindiği üzere Mestan Özcan geçtiğimiz dönem Büyükşehir Başkanlığı için adaylığını ortaya koydu. Bu kapsamda yaptığı bir konuşmasında Kadir Başkan için talihsiz bir ifade kullandı. ‘O ZAT’ diyerek Başkan Albayrak’a yüklendi. Elbette bu ifadesi ne Kadir başkan cephesinde ne de Tekirdağ halkı tarafından pek sevilmedi. ‘O zat’ dediğiniz için pişman mısınız sorusuna Mestan Özcan’ın cevabı şu şekilde oldu: “Beni bilenler bilir ben her zaman güler yüzlü, kucaklayışı, samimi ve pozitif iletişim kurmayı tercih ederim. Bunca zaman da böyle tanındım. O an seçim heyecanı içinde ne yazık ki bana yakışmayan bir ifade biçimiydi o. Çok samimi size söyleyeyim ki vicdanen rahatsız oldum. Ertesi sabah Kadir Ağabeyimizi aradım. Oldukça kırgındı, sitem etti ben de sitemini dinledim. Açıkça söylemeliyim ki o ifade bana yakışmadı. Seçim heyecanına verelim diyorum bir kez daha.” Demek ki buradan şu çıkıyor seçim zamanı izlediğimiz kişiler gerçek karakterler değil…  


Okunma Sayısı : 271
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2462
Dün : 8226
Toplam : 9416198

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri