sağlık, diyet, uzun, yaşam

tekirdağ haberleri

UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI

 

 20 li yaşlara kadar aslında ne yediğimizin, ne yaptığımızın pek önemi yoktur çoğumuzun. 30 lara gelindiğinde şöyle bir silkeleniriz ve hafiften dikkat etmeye başlarız. 40 yaşlarda ise göz başta olmak üzere bedenimizde ve ruhumuzda farklı yönlere yolculuk başlar. İşte çıkılan bu yolculuklar aslında geleceğin ve bedenin farkındalığıdır, olgunluğa geçiştir.

 

Hector Garcia ve Francesc Miralles’in yazdığı  Japonların yaşam felsefesini anlattığı ‘’IKIGAI’’ adlı kitabı okumadıysanız okuyun derim size. Sağlıklı ve mutlu yaşam konusunu, bir kültür üzerine yapılan hem bilimsel çalışmaları hem de  gözlemleri harmanlayarak çok güzel bir dille anlatmışlar. Kitabın tek cümleyle özeti ‘’hep meşgul kalarak mutlu olmak’’ !. Bu hafta yazımın çıkış noktası bu kitap olduğu için bahsedeyim dedim.

 

Uzun ve sağlıklı yaşamak aslında sanılanın aksine çok kolay. Ancak Gelişen endüstri ve teknoloji ürünleri sayasinde bu oldukça zor hale geliyor. Kaç kişi hayatımıza çok sonradan yerleşmiş bol kalorili işlenmiş gıdaları gördüğünde karşı koyabiliyor ki? Anlık zayıflık sizi anlık mutlu edebiliyor ancak uzun vadede gizli silah sinsice harekete geçerek geleceğinizi mahvediyor. Bilim adamları sağlıklı ve uzun yaşayan toplumları araştırdıklarında gördükleri, sağlıklı beslenme, hareketli  ve amaç edinilmiş bir yaşam olmuş.  Aşağıda maddeler halinde anlatmaya çalışacağım sağlıklı  ve uzun yaşamın gerekliliklerini  göreceksiniz ki aslında bildiğiniz ve süslü laflarla etrafınızda dolananlardan başka bir şey değil ve sır ise hiç değil. O halde başlayayım sıralamaya;

 

 • Hayatınızdan stresi mümkün olduğunca uzak tutun; Stresin dozunda olanı vücudu, karşılaştığı dış tehlikelere karşı tetikte tutar. Ancak fazlası bedeni ve ruhu yıpratır. Sters mekanizmasının işleyişi ise; beyin tehdit algıladığında nöronlar kortikotropini tetikler ve adrenalin ile kortizol açığa çıkar. Adrenalin solunumu hızlandırarak kasların hareket halinde olmasını sağlarken kortizol ise hareketi gerçekleştirecek enerjinin açığa çıkmasını sağlar. Hani bazen deriz ye ‘’bir iman gücü geldi bana…’’ ‘’ yaptım ama nasıl? Bende bilmiyorum’’ cümlelerinin açıklaması basitçe budur. Sterin yıpratıcı gücü de buradadır, yani bedenin bütün fonksiyonlarının çalışması gerekenden kat kat fazla çalışmasıdır.
 • Günde en az 3 öğün ve gerektiği kadar beslenin. Bedeninizin gereğinden az beslenmesi, organların daha yavaş çalışmasına ve bir süre sonra organlarda problemlerin yaşanmasına neden olur. Bedeninizin gereğinden fazla beslenmesi ise alınan besinleri sindirmek ve depolamak için daha hızlı çalışmasına, yorulmasına ve sonunda organların –kasların etrafının yağ ile sarılmasına neden olur.
 • Hayvansal gıdaların beden için gerekli oılanlarını gerektiği kadar tüketin. Dünya sağlık örgütü yapılan çalışmalar doğrultusunda ortalama yetişkin bir bireyin günlük 5 porsiyon et, peynir ve yumurta tüketebileceğini söylüyor.  Yani 1 yumurta, 30 gr peynir ve 90 gr da et demek oluyor bu. Et seçimlerinizi haftada 3 gün balıktan yana kullanmanız (kızartma hariç) sağlıklı omega-3 yağı almanızı sağlar ki omega-3’ün sağlık demek olduğunu bilmeyen yok gibi artık. Bir diğer hayvalsal kaynaklı ürün olan Süt, yoğurt  ise günlük 2 porsiyon öneriliyor. Yani 2 su bardağı süt ya da 2 su bardağı yoğurt demek oluyor bu da.
 • Beslenmenizde meyva ve özellikle sebzeye geniş bir yer açın. Sebze ve meyva grubunda yer alan besinler ister pişmiş, ister çiğ olsun sağlığın ve peşinden gelen uzun yaşamın temek kaynağında yer alıyor. Japonya’da 100 yaş üstü bireylerin hayatında sebze-meyvanın günlük olarak tüketimi 2.5 kg. Tercih size kalıyor. Endüstriyel ürün dediğimiz hazır gıdalar yerine meyva atıştırmalıkları yapın kendinize.
 • Zihninizi, yeni bilgiler ekleyerek sürekli  meşgul tutun. Kitap okuyun, bulmaca çözün, yeni insanlarla tanışın, yeni yerler keşfedin. Kendinize ve çevrenize zaman ayırın ve gülmek için fırsat kollayın. Hayata pozitif bakmak ve sosyal olmak emin olun sizi stresten de uzak tutacaktır ve göreceksiniz ki canınızı sıkan sizi zorlayan sorunları da daha hızlı çözüme ulaştıracaksınız.
 • Hayatınızı oturarak geçirmeyin, çok oturmak bedeninizi yaşlandırır. Kaslarınız zayıflar, organlarınız daha yavaş çalışır ve tembelleşirsiniz ve bu da size kısır bir döngü sunar.Yürümemek için kendinize bahaneler üretmeyin. İşinize ya da evinize kapanıp kalmayın. Sosyal etkinliklere katılın, işe-eve  yürüyün, arkadaşlarınızla buluşun, spor yapın. Bu tip etkinlikler tembelliğin düşmanıdır. Bu etkinlikler bedeninizde sandığınızdan daha fazla etkileşim yaratır ve sizi gülen, pozitif sağlıklı bir insan olmaya zorlar.
 • Ne daha az ne de daha çok uyuyun. Sağlıklı yetişkin bir birey için ortalama 7-8 saat uyku idealdir. Uyku sırasında salgılanan melatonin sayesinde daha genç ve parlak bir cilt görüntüsüne kavuşursunuz. Melatonin 30 lu yaşlardan sonra azalmaya başlar ve 40 lı yaşlardan sonra yaşanan uykusuzluk ile farkedilir. Bu nedenle hani başlarda da dedim ya 40 yaşlar yolculukların başladığı asıl yaşlar diye. Melatonin salınımının azlığının bir diğer göstergesi de özellikle elerde ve yüzde görülen kahverengi lekelerdir. Bu yaşlarda gerektiği kadar uyuyabilmek için, uykuyu olumsuz etkileyen kafein,alkol, sigara, düzensiz beslenme gibi kötü alışkanlıklarda uzaklaşmak gerekiyor.

 

40’lı yaşlar aslında size bir alarm çalan saat gibi uyarılar veriyor. Bu uyarıları görüp tedbir alınırsa beden kendini toparlayıp yoluna devam ediyor. Tedbir alınmadan devam ediliyorsa ,yol kısalıp bitiyor…

Uzun ve sağlıkla yürüyebileceğiniz bir yol diliyorum hepimize. Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 272
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3238
Dün : 8256
Toplam : 9025567

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri