sağlıklı beslenme, emine görücü, tekirdağ

tekirdağ haberleri

NASIL SAĞLIKLI BESLENİRİM? AMACIM NE OLMALI?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


NASIL SAĞLIKLI BESLENİRİM? AMACIM NE OLMALI?

 

Öncelikle ‘sağlıklı beslenme’  terimini tanımlayalım. Vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dengeli ve yeterli miktarda gıda tüketmemizi  ‘Sağlıklı beslenme’ olarak tanımlayabiliriz.

 

Burada dikkat edilecek nokta farklı besinleri dengeli ve yeterli şekilde almaktır. Herhangi bir gıda tek başına vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve yeteri kadar su tüketmek çok önemlidir.  Türkiye’ye özgü sağlıklı tabak modelinde görüldüğü gibi her besin grubundan gıdanın öğünlerinizde yani tabağınızda olmasına özen göstermek gerekiyor.


Türkiye’ye özgü sağlıklı-dengeli tabak modeli

Açıklama: yonca tabak modeli ile ilgili görsel sonucu


Kendi yaşamımıza, vücudumuza, beslenme alışkanlıklarımıza ve bilimsel gerçeklere uygun bir şekilde yapılan sağlıklı beslenme, kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için aşağıdaki adımları takip etmeye çalışın:


©      Sebzeyi tabağınıza mutlaka ekleyin: Sebzelerle vücudumuza sağlık için gerekli olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan girerken  oldukça da düşük kalori almış oluyoruz. Bu nedenle sebzeler beslenmemizin temelini oluşturmalıdır. Patates yüksek nişasta içerdiği için diğer sebzelerden ayırılır bu yüzden tüketimine dikkat etmek gerekir.


©      Kaliteli protein tüketmeye özen gösterin: Protein vücudumuzun yapıtaşıdır. Protein vücutta uzun süreli olarak depolanamaz, bu nedenle günlük olarak yeterli proteini tüketmek ideal sağlık için önemlidir. Bu yüzden ne fazla ne de eksik tüketilmesi gereken bir besin türüdür. Yumurta, balık eti, tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, peynir, yoğurt ve süt kaliteli protein kaynaklarıdır. Gün içinde iki öğününüzde bu besinlerden birini bulundurmaya çalışın.


©      İyi yağlar tüketin: Zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler, tereyağı, hindistan cevizi yağı “iyi yağ” kaynağıdır. Beslenmenize bunları dahil edin. Amacınız kilo vermekse tükettiğiniz yağ miktarına dikkat etmekte yarar vardır.


©      Her gün enz az  bir adet meyve tüketin: Sebze ve meyveler antioksidan deposudur. Sebzeler her ne kadar antioksidan bakımından zenginse de çoğunlukla pişirilerek yenmesi sebzedeki vitamin ve antioksidanların bozulmasına neden olmaktadır. Meyveyi çiğ olarak yediğimiz için meyvelerde bulunan antioksidanlardan ve vitaminlerden vücudumuz büyük ölçüde yararlanabiliyor.


©      Günde 1,5-2 litre su için:  İnsan vücudunun yaklaşık % 70’i sudan oluşuyor. Gün içinde yeterli su içmek vücudun sıvı dengesini koruması ve kendini yenilemesi için çok önemlidir. Su içmeyi sevmiyorsanız tüketim alışkanlığını kazanmak için mutlaka çeşitli yollar deneyin. Suyunuzun içine çubuk tarçın, limon veya portakal dilimleri, salatalık dilimleri, nane yaprakları eklemek bunlardan biri olabilir.


©      Süt-yoğurt tüketmeyi unutmayın: Süt ürünleri kaliteli protein kaynağı olmakla beraber aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko gibi mikrobesinlerin de en iyi kaynaklarıdır.


©      Karbonhidratlı besinleri gerektiği kadar tüketin: Günlük toplam enerjinizin yaklaşık % 55-60 kadarı karbonhidrat içeren besinlerden gelmedi. Her öğün mutlaka tabağınızda karbonhidrat içeren ekmek, pilav, makarna vb. gıdalar olamalı.


Toplum olarak damak tadımız ve tükettiğimiz gıdalar daha çok karbonhidratlı besinlere kayıyor. Şunu unutmayalım ki yemek yemek yaşamsal fonksiyonlarımızı idame ettirmenin yanı sıra sosyalleşeme aracımızdır aynı zamanda. Kendimizi strese sokmadan keyifle dengeli ve yeterli beslenmeyi öğrenmeliyiz. Amaç sağlıklı yaşamak ise yukarıdaki kurallara uyulmalı ancak arada yapılan kaçamaklara da tolerans gösterebilmeliyiz. Sağlıklı olmanın ön koşulu sağlıklı beslenmek ve harekli bir yaşam tarzı benimsemektir. Her gün olmasa bile en azından haftada üç gün temiz havada oksijeni içinize çekerek yürüyüşler yapmaya çalışın.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın 


Okunma Sayısı : 595
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 857
Dün : 4691
Toplam : 7667406

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri