rahmi koç müsezi, tekirdağ, ankara

tekirdağ haberleri

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


RAHMİ KOÇ MÜZESİ

 

Kısa süre önce Ankara seyahati yapmıştım. Hani birilerinin komşu kapısı yaptığı başkente biz arada gidiyoruz. Gerçi hoş belki bundan sonra da bizim için ‘komşu kapısı’ olur ya neyse..

 

Ankara ziyaretimde notlarımızı aldık. Gördüklerimizi sizlerle paylaşmak ve Tekirdağ için benzer projeleri gerçekleştirebilir miyiz onu değerlendirmek adına paylaşımda bulunuyorum. Yoksa Ankara seyahatim sizler için çok bir önem arz etmiyor.

 

Rahmi Koç Müzesi bugüne kadar beni içine çeken ve içinden çıkmak istemediğim bir yapı olarak beni müthiş etkiledi. 5 kere gezseniz yine içinde görmediğimiz ve kaçırdığınız şeyleri olacağı muhakkak. Öyle güzel planlamışlar ve mühendisler marifetiyle öyle güzel minyatürler ortaya çıkarmışlar ki; hayran kalmamak elde değil.

 

Beni en çok cezbeden bölümün, fotoğraf makinaları, kameralar ve matbaa makinalarının bulunduğu bölüm olduğunu da arada vurgulamak isterim. Malum kan çekiyor işte.

 

Ülkenin zengin soy isimlerine karşı oldum olası bir ön yargım vardır. Koç grubu da bunlardan birisi. Diyorduk ki, kazanıyorlar ve hep kendilerine harcıyorlar. Ancak durum hiç de öyle değilmiş. Ön yargımı tamamen ortadan kaldıran bir müze beni müthiş cezbetti. Geçmişken günümüze küçücük oyuncağından, en modern tesislerin minyatür maketlerine kadar her bir şey ince düşünülerek müzedeki yerini almış. Sağ tarafa bakarken, sol taraftakini kaçırıyorsun. Her ikisini kontrol etsen yukarıda ki 100 yıl önce kullanılmış kayıkçı küreklerini göremiyorsun.

 

Ankara kalesinin hemen dibinde bulunan bu müzeyi Ankara’ya gidenler mutlaka ama mutlaka zaman ayırıp görmelisiniz. Ayırdığınız zaman ise bir saat falan olmasın. En azından günün yarısını buraya bırakıp gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Koç ailesine İstanbul’da da bir benzeri olan bu müze için teşekkür etmemek gerçekten büyük saygısızlık olur. Rahmi Koç’un bal mumu heykeli ise gerçekten görülmeye değer.

 

Gel gelelim Tekirdağ’da bu tür çalışmalar olamaz mı? Ekrem Eşkinat Süleymanpaşa’da bu yönde çeşitli adımlar atıyor. Şimdi diyeceksiniz ki; ‘Yolumuz yok ne müzesi’… Doğru yolumuz yok ne müzesi, ammaaaa…. O yolu, o alt yapıyı, daha önce yapan birileri olsaydı, kentin büyümesini engelleyen insanlara bugün yaptığınız gibi o günde ciddi tepkiler koysaydınız, bugün yolunuzda olurdu, düzenli sanayinizde olurdu, çok ciddi müzeleriniz de olurdu, hatta tarihi binalarımızı birçoğu halen ayakta ve günümüze taşınmış olurdu.

 

Geçmişi bir kenara bırakıp bugün yapılmak istenene destek olmanın zarar getirmeyeceğine eminim. Bu anlamda ‘yolumuz yok’ safsatasını bırakıp bu tür çalışmalar ileride merkez Süleymanpaşa ilçesinin ekonomik olarak gelişiminde de önemli rol oynayacaktır. Tekirdağ tarihini anlatan fotoğrafların sergileneceği müze bitmek üzere. Balaban müzesi için çalışma başladı. Dilerim Rahmi Koç müzesi gibi bir müzenin de kente kazandırılması için çalışma yapılabilir. Tekirdağ bunların hepsini hak ediyor.

 

Ne olur her şeyde olduğu gibi bu tür çalışmalara itiraz etmeden önce kime ne kadar faydalı onu analiz edelim ve öyle konuşalım. Aksi takdirde kasaba kimliğinden kurtulamamış kendi kaderine terk edilmiş bir kentte yaşama mahkûmiyetimiz devam eder.

Okunma Sayısı : 699
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6530
Dün : 7472
Toplam : 8027094

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri