rahmi koç müsezi, tekirdağ, ankara

tekirdağ haberleri

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


RAHMİ KOÇ MÜZESİ

 

Kısa süre önce Ankara seyahati yapmıştım. Hani birilerinin komşu kapısı yaptığı başkente biz arada gidiyoruz. Gerçi hoş belki bundan sonra da bizim için ‘komşu kapısı’ olur ya neyse..

 

Ankara ziyaretimde notlarımızı aldık. Gördüklerimizi sizlerle paylaşmak ve Tekirdağ için benzer projeleri gerçekleştirebilir miyiz onu değerlendirmek adına paylaşımda bulunuyorum. Yoksa Ankara seyahatim sizler için çok bir önem arz etmiyor.

 

Rahmi Koç Müzesi bugüne kadar beni içine çeken ve içinden çıkmak istemediğim bir yapı olarak beni müthiş etkiledi. 5 kere gezseniz yine içinde görmediğimiz ve kaçırdığınız şeyleri olacağı muhakkak. Öyle güzel planlamışlar ve mühendisler marifetiyle öyle güzel minyatürler ortaya çıkarmışlar ki; hayran kalmamak elde değil.

 

Beni en çok cezbeden bölümün, fotoğraf makinaları, kameralar ve matbaa makinalarının bulunduğu bölüm olduğunu da arada vurgulamak isterim. Malum kan çekiyor işte.

 

Ülkenin zengin soy isimlerine karşı oldum olası bir ön yargım vardır. Koç grubu da bunlardan birisi. Diyorduk ki, kazanıyorlar ve hep kendilerine harcıyorlar. Ancak durum hiç de öyle değilmiş. Ön yargımı tamamen ortadan kaldıran bir müze beni müthiş cezbetti. Geçmişken günümüze küçücük oyuncağından, en modern tesislerin minyatür maketlerine kadar her bir şey ince düşünülerek müzedeki yerini almış. Sağ tarafa bakarken, sol taraftakini kaçırıyorsun. Her ikisini kontrol etsen yukarıda ki 100 yıl önce kullanılmış kayıkçı küreklerini göremiyorsun.

 

Ankara kalesinin hemen dibinde bulunan bu müzeyi Ankara’ya gidenler mutlaka ama mutlaka zaman ayırıp görmelisiniz. Ayırdığınız zaman ise bir saat falan olmasın. En azından günün yarısını buraya bırakıp gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Koç ailesine İstanbul’da da bir benzeri olan bu müze için teşekkür etmemek gerçekten büyük saygısızlık olur. Rahmi Koç’un bal mumu heykeli ise gerçekten görülmeye değer.

 

Gel gelelim Tekirdağ’da bu tür çalışmalar olamaz mı? Ekrem Eşkinat Süleymanpaşa’da bu yönde çeşitli adımlar atıyor. Şimdi diyeceksiniz ki; ‘Yolumuz yok ne müzesi’… Doğru yolumuz yok ne müzesi, ammaaaa…. O yolu, o alt yapıyı, daha önce yapan birileri olsaydı, kentin büyümesini engelleyen insanlara bugün yaptığınız gibi o günde ciddi tepkiler koysaydınız, bugün yolunuzda olurdu, düzenli sanayinizde olurdu, çok ciddi müzeleriniz de olurdu, hatta tarihi binalarımızı birçoğu halen ayakta ve günümüze taşınmış olurdu.

 

Geçmişi bir kenara bırakıp bugün yapılmak istenene destek olmanın zarar getirmeyeceğine eminim. Bu anlamda ‘yolumuz yok’ safsatasını bırakıp bu tür çalışmalar ileride merkez Süleymanpaşa ilçesinin ekonomik olarak gelişiminde de önemli rol oynayacaktır. Tekirdağ tarihini anlatan fotoğrafların sergileneceği müze bitmek üzere. Balaban müzesi için çalışma başladı. Dilerim Rahmi Koç müzesi gibi bir müzenin de kente kazandırılması için çalışma yapılabilir. Tekirdağ bunların hepsini hak ediyor.

 

Ne olur her şeyde olduğu gibi bu tür çalışmalara itiraz etmeden önce kime ne kadar faydalı onu analiz edelim ve öyle konuşalım. Aksi takdirde kasaba kimliğinden kurtulamamış kendi kaderine terk edilmiş bir kentte yaşama mahkûmiyetimiz devam eder.

Okunma Sayısı : 620
Yapılan Yorumlar
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4856
Dün : 7743
Toplam : 7481388

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri