rahmi koç müsezi, tekirdağ, ankara

tekirdağ haberleri

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


RAHMİ KOÇ MÜZESİ

 

Kısa süre önce Ankara seyahati yapmıştım. Hani birilerinin komşu kapısı yaptığı başkente biz arada gidiyoruz. Gerçi hoş belki bundan sonra da bizim için ‘komşu kapısı’ olur ya neyse..

 

Ankara ziyaretimde notlarımızı aldık. Gördüklerimizi sizlerle paylaşmak ve Tekirdağ için benzer projeleri gerçekleştirebilir miyiz onu değerlendirmek adına paylaşımda bulunuyorum. Yoksa Ankara seyahatim sizler için çok bir önem arz etmiyor.

 

Rahmi Koç Müzesi bugüne kadar beni içine çeken ve içinden çıkmak istemediğim bir yapı olarak beni müthiş etkiledi. 5 kere gezseniz yine içinde görmediğimiz ve kaçırdığınız şeyleri olacağı muhakkak. Öyle güzel planlamışlar ve mühendisler marifetiyle öyle güzel minyatürler ortaya çıkarmışlar ki; hayran kalmamak elde değil.

 

Beni en çok cezbeden bölümün, fotoğraf makinaları, kameralar ve matbaa makinalarının bulunduğu bölüm olduğunu da arada vurgulamak isterim. Malum kan çekiyor işte.

 

Ülkenin zengin soy isimlerine karşı oldum olası bir ön yargım vardır. Koç grubu da bunlardan birisi. Diyorduk ki, kazanıyorlar ve hep kendilerine harcıyorlar. Ancak durum hiç de öyle değilmiş. Ön yargımı tamamen ortadan kaldıran bir müze beni müthiş cezbetti. Geçmişken günümüze küçücük oyuncağından, en modern tesislerin minyatür maketlerine kadar her bir şey ince düşünülerek müzedeki yerini almış. Sağ tarafa bakarken, sol taraftakini kaçırıyorsun. Her ikisini kontrol etsen yukarıda ki 100 yıl önce kullanılmış kayıkçı küreklerini göremiyorsun.

 

Ankara kalesinin hemen dibinde bulunan bu müzeyi Ankara’ya gidenler mutlaka ama mutlaka zaman ayırıp görmelisiniz. Ayırdığınız zaman ise bir saat falan olmasın. En azından günün yarısını buraya bırakıp gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Koç ailesine İstanbul’da da bir benzeri olan bu müze için teşekkür etmemek gerçekten büyük saygısızlık olur. Rahmi Koç’un bal mumu heykeli ise gerçekten görülmeye değer.

 

Gel gelelim Tekirdağ’da bu tür çalışmalar olamaz mı? Ekrem Eşkinat Süleymanpaşa’da bu yönde çeşitli adımlar atıyor. Şimdi diyeceksiniz ki; ‘Yolumuz yok ne müzesi’… Doğru yolumuz yok ne müzesi, ammaaaa…. O yolu, o alt yapıyı, daha önce yapan birileri olsaydı, kentin büyümesini engelleyen insanlara bugün yaptığınız gibi o günde ciddi tepkiler koysaydınız, bugün yolunuzda olurdu, düzenli sanayinizde olurdu, çok ciddi müzeleriniz de olurdu, hatta tarihi binalarımızı birçoğu halen ayakta ve günümüze taşınmış olurdu.

 

Geçmişi bir kenara bırakıp bugün yapılmak istenene destek olmanın zarar getirmeyeceğine eminim. Bu anlamda ‘yolumuz yok’ safsatasını bırakıp bu tür çalışmalar ileride merkez Süleymanpaşa ilçesinin ekonomik olarak gelişiminde de önemli rol oynayacaktır. Tekirdağ tarihini anlatan fotoğrafların sergileneceği müze bitmek üzere. Balaban müzesi için çalışma başladı. Dilerim Rahmi Koç müzesi gibi bir müzenin de kente kazandırılması için çalışma yapılabilir. Tekirdağ bunların hepsini hak ediyor.

 

Ne olur her şeyde olduğu gibi bu tür çalışmalara itiraz etmeden önce kime ne kadar faydalı onu analiz edelim ve öyle konuşalım. Aksi takdirde kasaba kimliğinden kurtulamamış kendi kaderine terk edilmiş bir kentte yaşama mahkûmiyetimiz devam eder.

Okunma Sayısı : 535
Yapılan Yorumlar
 • 4. Uluslararası Rodosto Kupası başlıyor
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Rodosto Kupası’nın programı belli oldu.
 • TREDAŞ AİLESİ TEKNOFEST’TE
  20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, TREDAŞ çalışanları da çocuklarıyla birlikte katıldı.
 • Metruk binalar ilaçlanıyor
  Kent içindeki metruk binalar hem görsel olarak kentin görüntüsünü bozuyor hem de fiziki anlamda tehlike arz ediyor. Bir türlü dokunulmayan bu metruk binalara ilaçlama çalışması yapıldı.
 • Başkan Aşure Günü’nde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muharrem ayı münasebetiyle Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesinde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine katıldı.
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2992
Dün : 7996
Toplam : 6941995

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri