diyetisyen, emine görücü, pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

POPÜLER DİYETLER VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


POPÜLER DİYETLER VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ


POPÜLER DİYETLER İŞE YARIYOR MU?


Yaz tatili bitti.Bahar aylarında artan ‘fazlalıklarımdan kurtulmalıyım’ hevesi yaz aylarının verdiği rehavet ve sofraların cazibesine yenik düştü.Biraz toparlanıp işe yeniden koyulma zamanı geldi.

Her sene zayıflattığı iddia edilen yeni yeni diyetler, ilaçlar, çaylar, gibi bilinçsiz uygulamalar, pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. 

‘Diyet’ denince akla ilk gelen maalesef "zayıflama” olmaktadır. Öncelikle bu yanlışı düzeltmek gerekiyor.Anlam ve içerik olarak Diyet; kişinin sağlık durumu, beslenme düzeni, sosyal ve psikolojik hali, fiziksel aktivite düzeyi gibi pek çok faktör göz önüne alınarak planlanan kişiye özel bir beslenme düzenidir.  Bilimsel olarak en çok önerilen kombine tedavi;tükettiğinden biraz daha  düşük kalorili diyet, fiziksel aktivite ve davranış tedavisi ile kilo kaybı programları kişiye özel hazırlanmasıdır . 

Ancak araştırmalar, gerçekçi olmayan vücut ağırlığı beklentisi, bilimsel verilerle diyetisyenler tarafından önerilen kilo ve tedaviyi uygulamak yerine çok kilo verme ve daha hızlı kilo verme yöntemine dayalı ‘popüler diyetler’ olarak adlandırdığımız diyetlere heves uyandırmaktadır.

Popüler diyetler vaatleri nedeniyle ön plana çıkmaktadır.  Bu ‘popüler diyetler’ isimleri farklı farklı olsa da, bilimsel açıdan 3 grupta sınıflandırılmaktalar.Kısaca bahsedecek olursak;1. Karbonhidratı azaltılmış diyetler (Ketojenik Diyetler)

Bu diyetler; zayıflama amaçlı değil,  1920 ‘li yıllarda çocuklarda epilepsi nöbetlerin sıklığı ve yoğunluğunu azaltmak için geliştirilmiştir. 1-2 haftalık sürelerde; ağırlık kaybı, iştahta azalma sağlasa da; verilen kilonun çok büyük bir bölümü; kas ve su dokusundan olmakta, diyet bırakıldığında ise hızla kilo artışı yaşanmaktadır. 

Ketojenik Diyet; diyetle alınan karbonhidrat miktarının aşırı kısıtlanması  ile kanda keton cisimciklerinin artmasına (ketozis) neden olan diyetlerdir. Besin öğeleri yönünden dengesiz olmaları ve önemli sağlık sorunları oluşturabilmeleri nedeniyle şişmanlığın tedavisinde ve uzun süre kullanılmaları önerilmemektedir. 

Karbonhidrat miktarının aşırı kısıtlandığı, protein ve yağ miktarının yüksek olduğu bu diyetler ile sağlıklı düşük kalorili diyetler kıyaslandığında; sağlıklı diyetle yağ kaybı daha fazla olurken, ketojenik diyetle su kaybı daha fazla olmuştur. Ketojenik diyetler; vitamin ve mineral açısından gereksinmeyi karşılamazken, protein yükünü artırması, doymuş yağ oranın yüksek olması, posa içeriğinin de düşük olması nedeniyle sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni değildir. 

     

Bunlardan bir tanesi olan Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen ve tüm dünyada ‘aç kalmadan zayıflama yöntemi’ olarak bilinen zayıflama yöntemidir. Bu tarz diyetlerin ileriye yönelik  çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır .


1.Sıvı - elektrolit dengesinde bozukluk yaratır (kalsiyum ve sodyum atımı artar)

2.Bilinç bozukluğu gelişir

3.Hiperürisemi gelişir 

4.Hiperlipidemi; koroner kalp hastalığı riski artar.  Kardiyak aritmiler gelişir (ölüm riski artar)

5.Miyokard atrofisi gelişir

6.Kalsiyum atımını arttırması nedeniyle ileri yaşlarda osteoporoz riski yükselir.


Bu diyetleri uygulayan kişilerde;  


Kötü tat, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, bulantı, susama, yorgunluk, güçsüzlük, bitkinlik görülmektedir.Bu diyetler yüksek protein, düşük karbonhidrat, düşük meyve, sebze ve diyet lifi içerdikleri için uzun süre tüketiminde kanser riski oluşturabileceği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. 


Ayrıca belirtmeliyim ki; düşük karbonhidrat içeren ketojenik diyetlerin kilo kaybı açısından geleneksel diyetlere göre metabolik avantaja sahip olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Ülkemizde sık uygulanan ve geleneksel yemekleri tavsiye ettiği için uygulanan meşhur ‘KARATAY’ diyeti de maalesef aynı gruba girmekte ve sonuçlar yine maalesef yukarıda belittiğimiz sağlık sorunlarına neden olmaktadır.


Öyleyse neden işe yaradığını düşünüyorsunuz?

Yüksek protein metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur. Glikojen depoları bittiğinde vücut kan şekerini dengelemek için doku yıkımı başlatır ve vücutta protein ve yağları enerji için kullanır. Karbonhidrat sınırlandırılıp protein artırıldığında direk doku kaybı başlar ve hızla kilo kaybedilir. Anlayacağınız doku kaybı artarken yağ kaybı ise çok azdır. Oysa bizim isteğimiz yağ kaybıdır.
2. Düşük miktarda yağ içeren diyetler 

Düşük yağlı diyetler  kilo kaybedici etkilerinden daha çok artmış insülin duyarlılığı ve kardiyovasküler risk faktörlerini azaltıcı etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Bunlardan biri olan Paleo Diyetine (Taş Devri Diyeti) bakacak olursak;Besinleri doğala en yakın haliyle tüketmeyi amaçlayan bir beslenme sistemidir diyebiliriz.Bu diyetin savunması; ilk insanların avcılık-toplayıcılık yaptığı, insan genlerinin sonradan hayata geçen tahıl grupları ve işlenmiş gıdalara hala uyum sağlayamadığıdır.İlk başta çok masum görünüyor. Şeker,un ve nişasta ve bu tür gıdaları içeren yiyecekler, hazır paketli gıdalar uzak durulması gereken yiyeceklerdir. Bu diyette sebzeleri mümkün olduğunca pişmemiş olarak ya da pişmesi gerekenler buharda pişirerek tüketiliyor.

Bu diyette dilediğiniz kadar sebze, meyve, yoğurt,kefir, ceviz,fındık ,badem tüketebilirsiniz. Yağsız süt ve yoğurt kullanımının paleo diyetinde pek yeri yok. Ekmeğin her türlüsü yasak,tam tahıllı,çavdarlı vs bile olsa yenmiyor. Mısır,patates,havuç gibi nişasta içeriği yüksek sebzeler çok az ya da hiç tüketilmiyor. Yağ olarak seçenekler ise tereyağ ve zeytinyağı. Çilek, böğürtlen ve vişne gibi meyveler, glisemik indeks ve glisemik yükü düşük meyveler olması nedeniyle en iyi meyve seçenekleridir. Uzak durulması gereken yiyecekler haricinde porsiyon sınırlaması yoktur. Serbest olan yiyecekler doyuncaya kadar tüketilebilir. Çiğ yiyecekler toplam diyetin en az %60’ını oluşturmalıdır.


İçerik olarak diyetin özellikleri;

Kolesterol ve doymuş yağ kesinlikle sınırlıdır.

Tüm hayvan ürünleri (yumurta beyazı ve  yağsız süt hariç) yasaktır.

Omega 3 yağ asitleri ve kanola yağı hariç tüm yağlar yasaktır.

Enerji sınırlı değildir, ancak kişiler önerilen besinlerin diyet alımını sınırlandırmak için yönlendirilir. 


Uzun süreli uygulanması; kişinin eksik protein, kalsiyum ve demir almasına neden olarak; farklı sağlık sorunlarına (anemi,osteoporoz,doku bozukluğu vb.) yol açmaktadır. 


3. Alkali Diyet 

Alkali Beslenme düzeninin çıkış noktası böbrek taşı taşı hastalarıdır.Böbrek hastalığı riskini ve kemik kaybını önleyebilir, kas sağlığını koruyabilir. Ancak bu etkileri net değildir,aksi durumu gösteren çalışmalar da mevcuttur. 

Alkali beslenme düzeninde; sebze yoğunluklu beslenmeye bağlı olarak; potasyum ve posa alımı fazla, yağ alımı düşük, protein alımı ise eksiktir. Buna bağlı olarak; zayıflama amaçlı kullanımının popüleritesi artmıştır.

Alkali beslenme olası risklerine gelecek olursak:

Protein, kalsiyum ve esansiyel yağ asitlerinden yetersiz bir beslenme düzeni olduğu için uzun süre uygulanmasının sağlık için zararları olabilir. Türkiye'de özellikle demir ve B vitamini yetersizliği yaygın bir sağlık sorunudur. Alkali bir beslenme düzeni de bu vitamin ve mineralleri sağlayamaz. Diyabetliler için uygun değildir. 

Sürdürülebilir bir beslenme düzeni değildir. 

Diyet; Türklerin yemek alışkanlıkları ile bağdaşmamaktadır. 

Alkali diyetin uzun vadede vücuda etkileri bilinmemektedir. 

Yani daha fazla meyve, sebze ve bitkileri yiyerek; şekeri, işlenmiş gıdaları sodyumu azaltmak... Bu öneri zaten dengeli ve sağlıklı beslenme listelerinin tamamında yer almaktadır.Sonuç olarak;Fazla kilolarınızdan kurtulurken kendinize ‘internetten bakıp hangi popüler diyeti uygulamalıyım’ diye sormak yerine, ‘sağlıklı kiloma ulaşmak için uzman bir diyetisyenden yardım almalıyım’ cümlesini tekrarlamalısınız. Bilin ki; kişinin sağlık durumu, fiziksel aktivitesi, sosyal yaşantısı ve istekleri doğrultusunda besin ögesi kompozisyonu değiştirilerek aynı kişide farklı diyetler uygulamak en doğru sonucu verir. Bu sayede diyette motivasyon ve süreklilik sağlanır, diyetin etkinliği artar.

 

 Diyet kişiye özgüdür.Besin grupları değişmez ancak hangi besinden kim ne kadar yiyecek değişir. Diyet yapıyorsanız amacınız beslenme ve diyet uzmanlarından yardım alarak sağlığınızı korumak ve iyileştirmek olmalıdır. Diyeti diyetisyen yazar, siz uygularsınız. Sağlık ve sevgiyle kalın.

Okunma Sayısı : 976
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4102
Dün : 7242
Toplam : 8453993

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri