ekonomi, piyasa, tekirdağ, esnaf

tekirdağ haberleri

PİYASANIN HALİ PERİŞAN

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PİYASANIN HALİ PERİŞAN


Baktığında herkes güllük gülistanlık bir durum var gibi bir hallerde ancak hiç de öyle değil. Uzun süredir özellikle küçük esnaf neredeyse kepenk kapatmak üzere. Peki, çözüm nedir? Tekira kapansın değil mi?


Canı sıkılan ‘Tekira olmasaydı’ diye başlıyor sözlere. Ama aynı esnaf arkadaş yıllarca 10 liralık bir kıyafeti 100 liraya satarken hiç vicdanı sızlamadı mı? Tekirdağlı insanlar daha kaliteli aynı ürünü daha ucuza aldığı için Tekira küçük esnafa biraz zarar verdi. Yoksa doğru ticari ahlakla yol alınsaydı acaba bugün çarşı esnafı aynı durumda olur muydu?

 

Benim takıntı haline getirdiğim başka bir husus ise, çarşı esnafının kendi dükkânı önüne aracını park etme alışkanlığı. Peki sana alışverişe gelmek isteyen müşteri arabasını nereye park edecek. Sonra yine sen esnaf olarak isyan ediyorsun park yeri yok diye. İkiyüzlülük olmuyor mu? Bence de bal gibi ikiyüzlülük. Hem de daniskası. Önce kendimize sonra başkasına saygılı olabilsek açama yaşantımız daha kolay olmaz mı?

 

Farkındaysanız sorularla bitiriyoruz son dönemde yazılarımızdaki birçok cümlenin sonunu. Gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. Yazımızın başında ekonomi özellikle küçük esnafa zarar verdi dedik. Esnafın kendi kendine ettiklerini yazdık ama tabi ki merkezi hükümetin alması gereken önlemler, can suyu krediler de bir işe yaramadı. Herkes yine sıkıntılı günleri ciddi derecede hissediyor ve çözümsüz bir karmaşanın içinde kendini görüyor. Hükümet acilen en azından seçim yatırımı olarak da görülme ciddi önlemlerle özellikle küçük esnafın derdine çare olmalı. Tabi gerçekten ekonominin bel kemiği olan küçük esnafın yaşaması isteniyorsa. Yoksa iktidar milletvekillerinin, zaman zaman yaptığı ‘müjdeli’ açıklamalar çok bir işe yaramayacak. Yaramıyorda. Muhalefet ne yapıyor? Trışkadan nameler. Al birini vur ötekine. Yakında milletvekilliği ve mahalli seçimler için parti için savaşlar başlar. Sanırsın herkes memleket derdinde. Yok öyle bir şey. Kimse aldanmasın. Herkes koltuk peşinde. Gerçek hizmet etmek isteyenleri vatandaş zaten ciddi şekilde ayırmış durumda. Sandığın önlerine gelmesini bekliyor. Tabi bir hırsızlık olmazsa.

 

Ekonomiden yazdık, devam edelim. Seçimlerde insanlar sandık başına giderken tabi ki öncelikle gönlündeki siyasi kimliği ile kapalı mekâna giriyorlar. Ancak bu kez ciddi derecede analiz yapılıyor. Yapmalılar. Eğer Allah’ın bize bahşettiği beynimizi iyi kullanmak için biraz çaba gösterirsek ve sorgularsak daha doğru sonuç bulabiliriz. Milletvekillerinin karşısında ne zaman ceket düğmesi iliklemeden durursak işte o zaman doğru yapmış oluruz. Bunu saygısızlıkla karıştırmamak gerek ayrıca belirtmek isterim. Çünkü asil olan vatandaştır. Onlar sizlerin vekili. Yani sizden her 5 yılda bir vekalet alıyorlar. Sen vekalet verirsen Ankara’da seni temsil ediyorlar. Onun için öncelikle vekillere karşı düğme iliklemekten vazgeçelim. Ama o düğmeyi neden iliklemediğimizin bilincinde olarak yapalım bu eylemi.

 

Yani aslında konuyu küçük de olsa dağıtmış olsak da, mevzu insanın kendine saygısı, çevresine saygısı ve iyi bakmasıyla başlıyor. Valla deneyin hiç pişman olmayacaksınız. Kıyıda köşede birilerinin dedikodusunu yapmaktan çok daha güzel oluyor. Kendini iyi hissediyorsun. Aklına kendin ve memleketin için güzel şeyler geliyor ve harekete geçiyorsun. Birlik, beraberlik fikrini benimsiyorsun. İnanın böyle düşünmek ne zihne, ne de vücuda zarar veriyor. Aksine size ve çevrenize ilaçların en güzeli oluyor.


Okunma Sayısı : 462
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5225
Dün : 7632
Toplam : 7104881

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri