ekonomi, piyasa, tekirdağ, esnaf

tekirdağ haberleri

PİYASANIN HALİ PERİŞAN

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PİYASANIN HALİ PERİŞAN


Baktığında herkes güllük gülistanlık bir durum var gibi bir hallerde ancak hiç de öyle değil. Uzun süredir özellikle küçük esnaf neredeyse kepenk kapatmak üzere. Peki, çözüm nedir? Tekira kapansın değil mi?


Canı sıkılan ‘Tekira olmasaydı’ diye başlıyor sözlere. Ama aynı esnaf arkadaş yıllarca 10 liralık bir kıyafeti 100 liraya satarken hiç vicdanı sızlamadı mı? Tekirdağlı insanlar daha kaliteli aynı ürünü daha ucuza aldığı için Tekira küçük esnafa biraz zarar verdi. Yoksa doğru ticari ahlakla yol alınsaydı acaba bugün çarşı esnafı aynı durumda olur muydu?

 

Benim takıntı haline getirdiğim başka bir husus ise, çarşı esnafının kendi dükkânı önüne aracını park etme alışkanlığı. Peki sana alışverişe gelmek isteyen müşteri arabasını nereye park edecek. Sonra yine sen esnaf olarak isyan ediyorsun park yeri yok diye. İkiyüzlülük olmuyor mu? Bence de bal gibi ikiyüzlülük. Hem de daniskası. Önce kendimize sonra başkasına saygılı olabilsek açama yaşantımız daha kolay olmaz mı?

 

Farkındaysanız sorularla bitiriyoruz son dönemde yazılarımızdaki birçok cümlenin sonunu. Gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. Yazımızın başında ekonomi özellikle küçük esnafa zarar verdi dedik. Esnafın kendi kendine ettiklerini yazdık ama tabi ki merkezi hükümetin alması gereken önlemler, can suyu krediler de bir işe yaramadı. Herkes yine sıkıntılı günleri ciddi derecede hissediyor ve çözümsüz bir karmaşanın içinde kendini görüyor. Hükümet acilen en azından seçim yatırımı olarak da görülme ciddi önlemlerle özellikle küçük esnafın derdine çare olmalı. Tabi gerçekten ekonominin bel kemiği olan küçük esnafın yaşaması isteniyorsa. Yoksa iktidar milletvekillerinin, zaman zaman yaptığı ‘müjdeli’ açıklamalar çok bir işe yaramayacak. Yaramıyorda. Muhalefet ne yapıyor? Trışkadan nameler. Al birini vur ötekine. Yakında milletvekilliği ve mahalli seçimler için parti için savaşlar başlar. Sanırsın herkes memleket derdinde. Yok öyle bir şey. Kimse aldanmasın. Herkes koltuk peşinde. Gerçek hizmet etmek isteyenleri vatandaş zaten ciddi şekilde ayırmış durumda. Sandığın önlerine gelmesini bekliyor. Tabi bir hırsızlık olmazsa.

 

Ekonomiden yazdık, devam edelim. Seçimlerde insanlar sandık başına giderken tabi ki öncelikle gönlündeki siyasi kimliği ile kapalı mekâna giriyorlar. Ancak bu kez ciddi derecede analiz yapılıyor. Yapmalılar. Eğer Allah’ın bize bahşettiği beynimizi iyi kullanmak için biraz çaba gösterirsek ve sorgularsak daha doğru sonuç bulabiliriz. Milletvekillerinin karşısında ne zaman ceket düğmesi iliklemeden durursak işte o zaman doğru yapmış oluruz. Bunu saygısızlıkla karıştırmamak gerek ayrıca belirtmek isterim. Çünkü asil olan vatandaştır. Onlar sizlerin vekili. Yani sizden her 5 yılda bir vekalet alıyorlar. Sen vekalet verirsen Ankara’da seni temsil ediyorlar. Onun için öncelikle vekillere karşı düğme iliklemekten vazgeçelim. Ama o düğmeyi neden iliklemediğimizin bilincinde olarak yapalım bu eylemi.

 

Yani aslında konuyu küçük de olsa dağıtmış olsak da, mevzu insanın kendine saygısı, çevresine saygısı ve iyi bakmasıyla başlıyor. Valla deneyin hiç pişman olmayacaksınız. Kıyıda köşede birilerinin dedikodusunu yapmaktan çok daha güzel oluyor. Kendini iyi hissediyorsun. Aklına kendin ve memleketin için güzel şeyler geliyor ve harekete geçiyorsun. Birlik, beraberlik fikrini benimsiyorsun. İnanın böyle düşünmek ne zihne, ne de vücuda zarar veriyor. Aksine size ve çevrenize ilaçların en güzeli oluyor.


Okunma Sayısı : 627
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2619
Dün : 8487
Toplam : 8047021

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri