ekonomi, piyasa, tekirdağ, esnaf

tekirdağ haberleri

PİYASANIN HALİ PERİŞAN

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PİYASANIN HALİ PERİŞAN


Baktığında herkes güllük gülistanlık bir durum var gibi bir hallerde ancak hiç de öyle değil. Uzun süredir özellikle küçük esnaf neredeyse kepenk kapatmak üzere. Peki, çözüm nedir? Tekira kapansın değil mi?


Canı sıkılan ‘Tekira olmasaydı’ diye başlıyor sözlere. Ama aynı esnaf arkadaş yıllarca 10 liralık bir kıyafeti 100 liraya satarken hiç vicdanı sızlamadı mı? Tekirdağlı insanlar daha kaliteli aynı ürünü daha ucuza aldığı için Tekira küçük esnafa biraz zarar verdi. Yoksa doğru ticari ahlakla yol alınsaydı acaba bugün çarşı esnafı aynı durumda olur muydu?

 

Benim takıntı haline getirdiğim başka bir husus ise, çarşı esnafının kendi dükkânı önüne aracını park etme alışkanlığı. Peki sana alışverişe gelmek isteyen müşteri arabasını nereye park edecek. Sonra yine sen esnaf olarak isyan ediyorsun park yeri yok diye. İkiyüzlülük olmuyor mu? Bence de bal gibi ikiyüzlülük. Hem de daniskası. Önce kendimize sonra başkasına saygılı olabilsek açama yaşantımız daha kolay olmaz mı?

 

Farkındaysanız sorularla bitiriyoruz son dönemde yazılarımızdaki birçok cümlenin sonunu. Gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. Yazımızın başında ekonomi özellikle küçük esnafa zarar verdi dedik. Esnafın kendi kendine ettiklerini yazdık ama tabi ki merkezi hükümetin alması gereken önlemler, can suyu krediler de bir işe yaramadı. Herkes yine sıkıntılı günleri ciddi derecede hissediyor ve çözümsüz bir karmaşanın içinde kendini görüyor. Hükümet acilen en azından seçim yatırımı olarak da görülme ciddi önlemlerle özellikle küçük esnafın derdine çare olmalı. Tabi gerçekten ekonominin bel kemiği olan küçük esnafın yaşaması isteniyorsa. Yoksa iktidar milletvekillerinin, zaman zaman yaptığı ‘müjdeli’ açıklamalar çok bir işe yaramayacak. Yaramıyorda. Muhalefet ne yapıyor? Trışkadan nameler. Al birini vur ötekine. Yakında milletvekilliği ve mahalli seçimler için parti için savaşlar başlar. Sanırsın herkes memleket derdinde. Yok öyle bir şey. Kimse aldanmasın. Herkes koltuk peşinde. Gerçek hizmet etmek isteyenleri vatandaş zaten ciddi şekilde ayırmış durumda. Sandığın önlerine gelmesini bekliyor. Tabi bir hırsızlık olmazsa.

 

Ekonomiden yazdık, devam edelim. Seçimlerde insanlar sandık başına giderken tabi ki öncelikle gönlündeki siyasi kimliği ile kapalı mekâna giriyorlar. Ancak bu kez ciddi derecede analiz yapılıyor. Yapmalılar. Eğer Allah’ın bize bahşettiği beynimizi iyi kullanmak için biraz çaba gösterirsek ve sorgularsak daha doğru sonuç bulabiliriz. Milletvekillerinin karşısında ne zaman ceket düğmesi iliklemeden durursak işte o zaman doğru yapmış oluruz. Bunu saygısızlıkla karıştırmamak gerek ayrıca belirtmek isterim. Çünkü asil olan vatandaştır. Onlar sizlerin vekili. Yani sizden her 5 yılda bir vekalet alıyorlar. Sen vekalet verirsen Ankara’da seni temsil ediyorlar. Onun için öncelikle vekillere karşı düğme iliklemekten vazgeçelim. Ama o düğmeyi neden iliklemediğimizin bilincinde olarak yapalım bu eylemi.

 

Yani aslında konuyu küçük de olsa dağıtmış olsak da, mevzu insanın kendine saygısı, çevresine saygısı ve iyi bakmasıyla başlıyor. Valla deneyin hiç pişman olmayacaksınız. Kıyıda köşede birilerinin dedikodusunu yapmaktan çok daha güzel oluyor. Kendini iyi hissediyorsun. Aklına kendin ve memleketin için güzel şeyler geliyor ve harekete geçiyorsun. Birlik, beraberlik fikrini benimsiyorsun. İnanın böyle düşünmek ne zihne, ne de vücuda zarar veriyor. Aksine size ve çevrenize ilaçların en güzeli oluyor.


Okunma Sayısı : 403
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2079
Dün : 4249
Toplam : 6781181

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri