ekonomi, piyasa, tekirdağ, esnaf

tekirdağ haberleri

PİYASANIN HALİ PERİŞAN

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PİYASANIN HALİ PERİŞAN


Baktığında herkes güllük gülistanlık bir durum var gibi bir hallerde ancak hiç de öyle değil. Uzun süredir özellikle küçük esnaf neredeyse kepenk kapatmak üzere. Peki, çözüm nedir? Tekira kapansın değil mi?


Canı sıkılan ‘Tekira olmasaydı’ diye başlıyor sözlere. Ama aynı esnaf arkadaş yıllarca 10 liralık bir kıyafeti 100 liraya satarken hiç vicdanı sızlamadı mı? Tekirdağlı insanlar daha kaliteli aynı ürünü daha ucuza aldığı için Tekira küçük esnafa biraz zarar verdi. Yoksa doğru ticari ahlakla yol alınsaydı acaba bugün çarşı esnafı aynı durumda olur muydu?

 

Benim takıntı haline getirdiğim başka bir husus ise, çarşı esnafının kendi dükkânı önüne aracını park etme alışkanlığı. Peki sana alışverişe gelmek isteyen müşteri arabasını nereye park edecek. Sonra yine sen esnaf olarak isyan ediyorsun park yeri yok diye. İkiyüzlülük olmuyor mu? Bence de bal gibi ikiyüzlülük. Hem de daniskası. Önce kendimize sonra başkasına saygılı olabilsek açama yaşantımız daha kolay olmaz mı?

 

Farkındaysanız sorularla bitiriyoruz son dönemde yazılarımızdaki birçok cümlenin sonunu. Gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. Yazımızın başında ekonomi özellikle küçük esnafa zarar verdi dedik. Esnafın kendi kendine ettiklerini yazdık ama tabi ki merkezi hükümetin alması gereken önlemler, can suyu krediler de bir işe yaramadı. Herkes yine sıkıntılı günleri ciddi derecede hissediyor ve çözümsüz bir karmaşanın içinde kendini görüyor. Hükümet acilen en azından seçim yatırımı olarak da görülme ciddi önlemlerle özellikle küçük esnafın derdine çare olmalı. Tabi gerçekten ekonominin bel kemiği olan küçük esnafın yaşaması isteniyorsa. Yoksa iktidar milletvekillerinin, zaman zaman yaptığı ‘müjdeli’ açıklamalar çok bir işe yaramayacak. Yaramıyorda. Muhalefet ne yapıyor? Trışkadan nameler. Al birini vur ötekine. Yakında milletvekilliği ve mahalli seçimler için parti için savaşlar başlar. Sanırsın herkes memleket derdinde. Yok öyle bir şey. Kimse aldanmasın. Herkes koltuk peşinde. Gerçek hizmet etmek isteyenleri vatandaş zaten ciddi şekilde ayırmış durumda. Sandığın önlerine gelmesini bekliyor. Tabi bir hırsızlık olmazsa.

 

Ekonomiden yazdık, devam edelim. Seçimlerde insanlar sandık başına giderken tabi ki öncelikle gönlündeki siyasi kimliği ile kapalı mekâna giriyorlar. Ancak bu kez ciddi derecede analiz yapılıyor. Yapmalılar. Eğer Allah’ın bize bahşettiği beynimizi iyi kullanmak için biraz çaba gösterirsek ve sorgularsak daha doğru sonuç bulabiliriz. Milletvekillerinin karşısında ne zaman ceket düğmesi iliklemeden durursak işte o zaman doğru yapmış oluruz. Bunu saygısızlıkla karıştırmamak gerek ayrıca belirtmek isterim. Çünkü asil olan vatandaştır. Onlar sizlerin vekili. Yani sizden her 5 yılda bir vekalet alıyorlar. Sen vekalet verirsen Ankara’da seni temsil ediyorlar. Onun için öncelikle vekillere karşı düğme iliklemekten vazgeçelim. Ama o düğmeyi neden iliklemediğimizin bilincinde olarak yapalım bu eylemi.

 

Yani aslında konuyu küçük de olsa dağıtmış olsak da, mevzu insanın kendine saygısı, çevresine saygısı ve iyi bakmasıyla başlıyor. Valla deneyin hiç pişman olmayacaksınız. Kıyıda köşede birilerinin dedikodusunu yapmaktan çok daha güzel oluyor. Kendini iyi hissediyorsun. Aklına kendin ve memleketin için güzel şeyler geliyor ve harekete geçiyorsun. Birlik, beraberlik fikrini benimsiyorsun. İnanın böyle düşünmek ne zihne, ne de vücuda zarar veriyor. Aksine size ve çevrenize ilaçların en güzeli oluyor.


Okunma Sayısı : 528
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3150
Dün : 6413
Toplam : 7422692

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri