pert araç, kasko

tekirdağ haberleri

PERT ARACA KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PERT ARACA KASKO


Genel olarak kaza geçiren araçlar iki şekilde pert olmuş kabul edilir:

 • Aracın en az yüzde yetmiş ve daha fazlası hasar görmüşse. Buna gerçek tam hasar deniyor. Tamiri mümkün olmayan hasarlar bu gruba girer. Örneğin, tamamen yanan veya bir uçurumdan yuvarlanan araçların onarımı mümkün değildir.
 • Kaza sonrası onarım masrafları aracın neredeyse sigorta değerini buluyorsa. Buna da hükmi tam hasar deniyor. Onarımı mümkün ancak ekonomik olmayan hasarlar bu gruba giriyor.
 •  

Bu iki durumda araç pert kabul edilir.

Kasko sigortalarında en fazla kargaşa yaşanan hasar durumu bu pert olma durumudur. Bir kere kasko sigortası isteğe bağlı sigortadır. Yani sigorta şirketi ve sigorta ettiren karşılıklı anlaşırlarsa kasko sigortası yapılabilir. İki taraftan biri sigorta işlemine yanaşmıyorsa sigorta yapılamaz. Bu açıdan bakıldığında aracı pert olmuş ancak sonradan bir şekilde yürütülmüş bir araca sigorta şirketi kasko sigorta yapmak istemeyebilir. Bunun kendi şirket politikaları, sigortacılık anlayışı ve risk algısına bağlı olarak haklı nedenleri vardır. Bu sorgulanamaz. Kimse de sigorta şirketini zorlayamaz. Aslına bakılırsa kasko sigortası isteğe bağlı olmasa da yine de sigorta şirketleri pert araçlara sigorta yapmak istemezler.

 

Bu noktada şu durumu açıklamakta yarar var. Bir kısım tamir atölyeleri ya da servisler pert olmuş araçları satın alıyorlar. Arkasından kaza yapmış ama bazı parçaları sağlam olan araçların bu parçalarını alıyorlar ve bu parçaları kullanarak pert olmuş araçları onarıyorlar ve yeniden çalışır hale getiriyorlar. Bu işi yapan servisler elbette para kazanmak uğruna bu işi yaptıkları için de fazla titizlik göstermeden ve ucuz işçilikle çalışıyorlar. Yeri geliyor onarılan araca tam uymayan parçalar bile kullanılıyor.

 

Durum böyle olunca onarılan pert araç güvenlikli kabul edilemez. Trafikte her an kaza yapma ihtimali çok yüksektir. Sigorta şirketleri işte bu yüzden, riskli saydıkları pert araçlara kasko sigorta yapmak istemezler.

 

Bu durumun bir başka yönü daha var. Onarım görmüş bir pert araç yeni bir kaza yaptığında, araç sahibi kasko sigortaya dayanarak hasar gören parçaların yenisini talep edebilir. Bu da hukuken bir haksız kazanç kabul edilir. Çünkü çıkma parçalarla yürütülen bu aracın çıkma parçaları yerine yeni parçalar konulacaktır. Eksperlerin hasar gören aracın çıkma parçalar olduğunu anlamaları kolay değildir. Ayrıca zaten hasarlı oldukları için anlaşılması da mümkün değildir. Bu yüzden de sigorta şirketleri pert olmuş araçlara yeniden kasko sigorta yapmak istemezler.

 

Bir kısım sigorta şirketleri, az önce dediğimiz gibi şirket prensipleri gereği, bu iki nedene bağlı kalarak hiç kasko sigorta yazmazlar. Ancak bir kısım sigorta şirketleri doğrudan reddetmeseler de riski yüksek gördükleri için primi de çok yüksek hesaplarlar. Bu da zaten sigorta yaptırmak isteyen açısından caydırıcıdır.

 

Nihayet bir kısım sigorta şirketleri de belli oranlarda muafiyet uygularlar. Yani yeni bir kaza durumunda, ödenmesi gereken hasar tutarından, belirlenen muafiyet oranında bir miktar düşülür. Yani o oranda eksik ödeme yapılır.

 

Bu durumda ne yapmak gerek? İki yolu var. Birinci yolu hiç kasko sigortası yaptırmamaktır. İkinci yolu ise yüksek primi göze alıp kasko sigortası yaptırmaktır.


Okunma Sayısı : 594
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2920
Dün : 5754
Toplam : 7428216

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri