pert araç, kasko

tekirdağ haberleri

PERT ARACA KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PERT ARACA KASKO


Genel olarak kaza geçiren araçlar iki şekilde pert olmuş kabul edilir:

 • Aracın en az yüzde yetmiş ve daha fazlası hasar görmüşse. Buna gerçek tam hasar deniyor. Tamiri mümkün olmayan hasarlar bu gruba girer. Örneğin, tamamen yanan veya bir uçurumdan yuvarlanan araçların onarımı mümkün değildir.
 • Kaza sonrası onarım masrafları aracın neredeyse sigorta değerini buluyorsa. Buna da hükmi tam hasar deniyor. Onarımı mümkün ancak ekonomik olmayan hasarlar bu gruba giriyor.
 •  

Bu iki durumda araç pert kabul edilir.

Kasko sigortalarında en fazla kargaşa yaşanan hasar durumu bu pert olma durumudur. Bir kere kasko sigortası isteğe bağlı sigortadır. Yani sigorta şirketi ve sigorta ettiren karşılıklı anlaşırlarsa kasko sigortası yapılabilir. İki taraftan biri sigorta işlemine yanaşmıyorsa sigorta yapılamaz. Bu açıdan bakıldığında aracı pert olmuş ancak sonradan bir şekilde yürütülmüş bir araca sigorta şirketi kasko sigorta yapmak istemeyebilir. Bunun kendi şirket politikaları, sigortacılık anlayışı ve risk algısına bağlı olarak haklı nedenleri vardır. Bu sorgulanamaz. Kimse de sigorta şirketini zorlayamaz. Aslına bakılırsa kasko sigortası isteğe bağlı olmasa da yine de sigorta şirketleri pert araçlara sigorta yapmak istemezler.

 

Bu noktada şu durumu açıklamakta yarar var. Bir kısım tamir atölyeleri ya da servisler pert olmuş araçları satın alıyorlar. Arkasından kaza yapmış ama bazı parçaları sağlam olan araçların bu parçalarını alıyorlar ve bu parçaları kullanarak pert olmuş araçları onarıyorlar ve yeniden çalışır hale getiriyorlar. Bu işi yapan servisler elbette para kazanmak uğruna bu işi yaptıkları için de fazla titizlik göstermeden ve ucuz işçilikle çalışıyorlar. Yeri geliyor onarılan araca tam uymayan parçalar bile kullanılıyor.

 

Durum böyle olunca onarılan pert araç güvenlikli kabul edilemez. Trafikte her an kaza yapma ihtimali çok yüksektir. Sigorta şirketleri işte bu yüzden, riskli saydıkları pert araçlara kasko sigorta yapmak istemezler.

 

Bu durumun bir başka yönü daha var. Onarım görmüş bir pert araç yeni bir kaza yaptığında, araç sahibi kasko sigortaya dayanarak hasar gören parçaların yenisini talep edebilir. Bu da hukuken bir haksız kazanç kabul edilir. Çünkü çıkma parçalarla yürütülen bu aracın çıkma parçaları yerine yeni parçalar konulacaktır. Eksperlerin hasar gören aracın çıkma parçalar olduğunu anlamaları kolay değildir. Ayrıca zaten hasarlı oldukları için anlaşılması da mümkün değildir. Bu yüzden de sigorta şirketleri pert olmuş araçlara yeniden kasko sigorta yapmak istemezler.

 

Bir kısım sigorta şirketleri, az önce dediğimiz gibi şirket prensipleri gereği, bu iki nedene bağlı kalarak hiç kasko sigorta yazmazlar. Ancak bir kısım sigorta şirketleri doğrudan reddetmeseler de riski yüksek gördükleri için primi de çok yüksek hesaplarlar. Bu da zaten sigorta yaptırmak isteyen açısından caydırıcıdır.

 

Nihayet bir kısım sigorta şirketleri de belli oranlarda muafiyet uygularlar. Yani yeni bir kaza durumunda, ödenmesi gereken hasar tutarından, belirlenen muafiyet oranında bir miktar düşülür. Yani o oranda eksik ödeme yapılır.

 

Bu durumda ne yapmak gerek? İki yolu var. Birinci yolu hiç kasko sigortası yaptırmamaktır. İkinci yolu ise yüksek primi göze alıp kasko sigortası yaptırmaktır.


Okunma Sayısı : 711
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6578
Dün : 7231
Toplam : 8034373

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri