pert araç, kasko

tekirdağ haberleri

PERT ARACA KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PERT ARACA KASKO


Genel olarak kaza geçiren araçlar iki şekilde pert olmuş kabul edilir:

 • Aracın en az yüzde yetmiş ve daha fazlası hasar görmüşse. Buna gerçek tam hasar deniyor. Tamiri mümkün olmayan hasarlar bu gruba girer. Örneğin, tamamen yanan veya bir uçurumdan yuvarlanan araçların onarımı mümkün değildir.
 • Kaza sonrası onarım masrafları aracın neredeyse sigorta değerini buluyorsa. Buna da hükmi tam hasar deniyor. Onarımı mümkün ancak ekonomik olmayan hasarlar bu gruba giriyor.
 •  

Bu iki durumda araç pert kabul edilir.

Kasko sigortalarında en fazla kargaşa yaşanan hasar durumu bu pert olma durumudur. Bir kere kasko sigortası isteğe bağlı sigortadır. Yani sigorta şirketi ve sigorta ettiren karşılıklı anlaşırlarsa kasko sigortası yapılabilir. İki taraftan biri sigorta işlemine yanaşmıyorsa sigorta yapılamaz. Bu açıdan bakıldığında aracı pert olmuş ancak sonradan bir şekilde yürütülmüş bir araca sigorta şirketi kasko sigorta yapmak istemeyebilir. Bunun kendi şirket politikaları, sigortacılık anlayışı ve risk algısına bağlı olarak haklı nedenleri vardır. Bu sorgulanamaz. Kimse de sigorta şirketini zorlayamaz. Aslına bakılırsa kasko sigortası isteğe bağlı olmasa da yine de sigorta şirketleri pert araçlara sigorta yapmak istemezler.

 

Bu noktada şu durumu açıklamakta yarar var. Bir kısım tamir atölyeleri ya da servisler pert olmuş araçları satın alıyorlar. Arkasından kaza yapmış ama bazı parçaları sağlam olan araçların bu parçalarını alıyorlar ve bu parçaları kullanarak pert olmuş araçları onarıyorlar ve yeniden çalışır hale getiriyorlar. Bu işi yapan servisler elbette para kazanmak uğruna bu işi yaptıkları için de fazla titizlik göstermeden ve ucuz işçilikle çalışıyorlar. Yeri geliyor onarılan araca tam uymayan parçalar bile kullanılıyor.

 

Durum böyle olunca onarılan pert araç güvenlikli kabul edilemez. Trafikte her an kaza yapma ihtimali çok yüksektir. Sigorta şirketleri işte bu yüzden, riskli saydıkları pert araçlara kasko sigorta yapmak istemezler.

 

Bu durumun bir başka yönü daha var. Onarım görmüş bir pert araç yeni bir kaza yaptığında, araç sahibi kasko sigortaya dayanarak hasar gören parçaların yenisini talep edebilir. Bu da hukuken bir haksız kazanç kabul edilir. Çünkü çıkma parçalarla yürütülen bu aracın çıkma parçaları yerine yeni parçalar konulacaktır. Eksperlerin hasar gören aracın çıkma parçalar olduğunu anlamaları kolay değildir. Ayrıca zaten hasarlı oldukları için anlaşılması da mümkün değildir. Bu yüzden de sigorta şirketleri pert olmuş araçlara yeniden kasko sigorta yapmak istemezler.

 

Bir kısım sigorta şirketleri, az önce dediğimiz gibi şirket prensipleri gereği, bu iki nedene bağlı kalarak hiç kasko sigorta yazmazlar. Ancak bir kısım sigorta şirketleri doğrudan reddetmeseler de riski yüksek gördükleri için primi de çok yüksek hesaplarlar. Bu da zaten sigorta yaptırmak isteyen açısından caydırıcıdır.

 

Nihayet bir kısım sigorta şirketleri de belli oranlarda muafiyet uygularlar. Yani yeni bir kaza durumunda, ödenmesi gereken hasar tutarından, belirlenen muafiyet oranında bir miktar düşülür. Yani o oranda eksik ödeme yapılır.

 

Bu durumda ne yapmak gerek? İki yolu var. Birinci yolu hiç kasko sigortası yaptırmamaktır. İkinci yolu ise yüksek primi göze alıp kasko sigortası yaptırmaktır.


Okunma Sayısı : 479
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2104
Dün : 4249
Toplam : 6781206

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri