pazar, sorun, tekirdağ

tekirdağ haberleri

PAZAR SORUNU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PAZAR SORUNU

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde kurulan Perşembe Pazarında yapılacak alt ve üst yapı çalışmaları nedeniyle pazarcılarla büyükşehir arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Aslında esas konuşulması gereken Pazar yerini geçici olarak değil kalıcı olarak nasıl bir uygulama içinde olacağıdır.

 

Pazarcı esnafı sonuna kadar isyanında haklıdır. Çünkü ekmek parası peşinde olan pazarcıları yerinden ederek daha az kazanacakları veya hiç kazanamayacakları yerlere göndermek çok akıllıca bir hareket değil. Bu konular genellikle protestolar ve isyanlar olmadan ele alınarak karşılıklı istişarelerle çözülebilecek konular olmalı.

 

Pazarcılar da kentin alt ve üst yapısının en iyi şekilde yapılmasını isterler. Ama kendileri mağdur olmadan bunu yapmak gerekir. Yani ortalık karışmadan her şeyi halletmek gerekiyor. Burada Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve özellikle de yanında danışman diye gezenlere büyük iş düşüyor. Konunun buralara geleceği herkes tarafından bilinirken, bile bile lades demek bu olsa gerek. Bu tür durumlarda konunun muhatapları ile masaya oturulmalı ve gereken her şey bu masada konuşulup karara bağlanmalı.

 

Tabi esas olan aslında mevcut Pazar yerinin halen yapılamamış olmasıdır. İlçelerin neredeyse tamamında kapalı Pazar yeri yapılırken, büyükşehir bürokratlarının aklı neredeydi acaba. 4 yıldır projesi ve yeri hazır olan kapalı Pazar yeri için gerekli hamleler yapılıp acilen bu konu çözülemez miydi?

 

Pazar yeri oradan kalkmadan Hükümet Caddesini tek yön yapmak büyük zulümdü. Zaten yoğun olan trafik iyice karmaşık hale geldi. Bunu çözmek için neredeyse üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan sinyalizasyonlar konulmaya başlandı. Biz (yani vatandaş) daha çağdaş çözüm beklerken kentin içine dışına her tarafına sinyalizasyon yaparak trafik akışını daha da yavaşlatıp içinden çıkılmaz hale getirmek sanırım çok mantıklı değil. Yani bu anlamda gelinen nokta çok iyi değil haberiniz olsun.

 

Diğer taraftan hep söyledik yeri gelmişken yeniden değinelim. Sahil bandında kavşak ve ışık yapmaktan vazgeçip ne zaman dal-çık yapılır. O zaman kent biraz daha rahatlar. Ayrıca dikkatimi çeken bir unsur daha var. Cumhuriyet Meydanındaki ana yola çıkış ışıklarının süresi kısa. Meydana dönen ışıklarda ise süre uzun. Kent içindeki trafiği azaltmak adına bunun tam tersi yapılırsa, yani şehir içinden çıkacak araçlar için daha uzun yeşil yanarsa küçük de olsa bir önlem olarak algılanabilir.

 

Konuyu fazla dağıtmayalım. Sahilin acilen dal-çık projelerine ihtiyacı var. Kent içine girip transit gidecek araçların trafikte kalmaması sağlanır. Şehir içinde de bazı noktalarda bu uygulama çok kolay yapılabilir. Ama önce istemek gerek. Kentin gelecek vizyonunu iyi hesaplayıp bunu ciddi planlarla ve ‘geri vites’ yapmadan yapmak gerekir. Bunun için de başkanın iyi bir ekiple çalışması gerekir. Herkes iyi olabilir ancak eğer haddinizi bilmiyorsanız durum içinden çıkılmaz hal alır. Yani herkes kendi kapasitesini bilerek, dalkavukluk yapmadan üretmeye çalışırsa onun bıraktığı eksikliği bir başkası kolaylıkla tamamlayabilir. Yalakalık ve dalkavukluğun kenti getirdiği noktayı Metin Şentürk gördü ama sizler göremediniz.

 

Yani toparlayacak olursak, mevzu Pazar sorunu gibi görünebilir, ama kentin birbirine zincirli öyle ciddi sorunları var ki; bir yerden patlayınca diğerleri de arkasından kendini gösteriyor. Kentin vizyonu olabilecek bir caddeyi sırf Pazar sorunu yüzünden geciktiriyoruz. Neden? Çünkü Pazarcı esnafı ile adam gibi oturup istişare edilmedi de ondan.

Okunma Sayısı : 855
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6305
Dün : 7472
Toplam : 8026869

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri