pazar, sorun, tekirdağ

tekirdağ haberleri

PAZAR SORUNU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PAZAR SORUNU

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde kurulan Perşembe Pazarında yapılacak alt ve üst yapı çalışmaları nedeniyle pazarcılarla büyükşehir arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Aslında esas konuşulması gereken Pazar yerini geçici olarak değil kalıcı olarak nasıl bir uygulama içinde olacağıdır.

 

Pazarcı esnafı sonuna kadar isyanında haklıdır. Çünkü ekmek parası peşinde olan pazarcıları yerinden ederek daha az kazanacakları veya hiç kazanamayacakları yerlere göndermek çok akıllıca bir hareket değil. Bu konular genellikle protestolar ve isyanlar olmadan ele alınarak karşılıklı istişarelerle çözülebilecek konular olmalı.

 

Pazarcılar da kentin alt ve üst yapısının en iyi şekilde yapılmasını isterler. Ama kendileri mağdur olmadan bunu yapmak gerekir. Yani ortalık karışmadan her şeyi halletmek gerekiyor. Burada Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve özellikle de yanında danışman diye gezenlere büyük iş düşüyor. Konunun buralara geleceği herkes tarafından bilinirken, bile bile lades demek bu olsa gerek. Bu tür durumlarda konunun muhatapları ile masaya oturulmalı ve gereken her şey bu masada konuşulup karara bağlanmalı.

 

Tabi esas olan aslında mevcut Pazar yerinin halen yapılamamış olmasıdır. İlçelerin neredeyse tamamında kapalı Pazar yeri yapılırken, büyükşehir bürokratlarının aklı neredeydi acaba. 4 yıldır projesi ve yeri hazır olan kapalı Pazar yeri için gerekli hamleler yapılıp acilen bu konu çözülemez miydi?

 

Pazar yeri oradan kalkmadan Hükümet Caddesini tek yön yapmak büyük zulümdü. Zaten yoğun olan trafik iyice karmaşık hale geldi. Bunu çözmek için neredeyse üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan sinyalizasyonlar konulmaya başlandı. Biz (yani vatandaş) daha çağdaş çözüm beklerken kentin içine dışına her tarafına sinyalizasyon yaparak trafik akışını daha da yavaşlatıp içinden çıkılmaz hale getirmek sanırım çok mantıklı değil. Yani bu anlamda gelinen nokta çok iyi değil haberiniz olsun.

 

Diğer taraftan hep söyledik yeri gelmişken yeniden değinelim. Sahil bandında kavşak ve ışık yapmaktan vazgeçip ne zaman dal-çık yapılır. O zaman kent biraz daha rahatlar. Ayrıca dikkatimi çeken bir unsur daha var. Cumhuriyet Meydanındaki ana yola çıkış ışıklarının süresi kısa. Meydana dönen ışıklarda ise süre uzun. Kent içindeki trafiği azaltmak adına bunun tam tersi yapılırsa, yani şehir içinden çıkacak araçlar için daha uzun yeşil yanarsa küçük de olsa bir önlem olarak algılanabilir.

 

Konuyu fazla dağıtmayalım. Sahilin acilen dal-çık projelerine ihtiyacı var. Kent içine girip transit gidecek araçların trafikte kalmaması sağlanır. Şehir içinde de bazı noktalarda bu uygulama çok kolay yapılabilir. Ama önce istemek gerek. Kentin gelecek vizyonunu iyi hesaplayıp bunu ciddi planlarla ve ‘geri vites’ yapmadan yapmak gerekir. Bunun için de başkanın iyi bir ekiple çalışması gerekir. Herkes iyi olabilir ancak eğer haddinizi bilmiyorsanız durum içinden çıkılmaz hal alır. Yani herkes kendi kapasitesini bilerek, dalkavukluk yapmadan üretmeye çalışırsa onun bıraktığı eksikliği bir başkası kolaylıkla tamamlayabilir. Yalakalık ve dalkavukluğun kenti getirdiği noktayı Metin Şentürk gördü ama sizler göremediniz.

 

Yani toparlayacak olursak, mevzu Pazar sorunu gibi görünebilir, ama kentin birbirine zincirli öyle ciddi sorunları var ki; bir yerden patlayınca diğerleri de arkasından kendini gösteriyor. Kentin vizyonu olabilecek bir caddeyi sırf Pazar sorunu yüzünden geciktiriyoruz. Neden? Çünkü Pazarcı esnafı ile adam gibi oturup istişare edilmedi de ondan.

Okunma Sayısı : 658
Yapılan Yorumlar
 • 4. Uluslararası Rodosto Kupası başlıyor
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Rodosto Kupası’nın programı belli oldu.
 • TREDAŞ AİLESİ TEKNOFEST’TE
  20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, TREDAŞ çalışanları da çocuklarıyla birlikte katıldı.
 • Metruk binalar ilaçlanıyor
  Kent içindeki metruk binalar hem görsel olarak kentin görüntüsünü bozuyor hem de fiziki anlamda tehlike arz ediyor. Bir türlü dokunulmayan bu metruk binalara ilaçlama çalışması yapıldı.
 • Başkan Aşure Günü’nde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muharrem ayı münasebetiyle Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesinde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine katıldı.
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2864
Dün : 7996
Toplam : 6941867

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri