pazar, sorun, tekirdağ

tekirdağ haberleri

PAZAR SORUNU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PAZAR SORUNU

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde kurulan Perşembe Pazarında yapılacak alt ve üst yapı çalışmaları nedeniyle pazarcılarla büyükşehir arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Aslında esas konuşulması gereken Pazar yerini geçici olarak değil kalıcı olarak nasıl bir uygulama içinde olacağıdır.

 

Pazarcı esnafı sonuna kadar isyanında haklıdır. Çünkü ekmek parası peşinde olan pazarcıları yerinden ederek daha az kazanacakları veya hiç kazanamayacakları yerlere göndermek çok akıllıca bir hareket değil. Bu konular genellikle protestolar ve isyanlar olmadan ele alınarak karşılıklı istişarelerle çözülebilecek konular olmalı.

 

Pazarcılar da kentin alt ve üst yapısının en iyi şekilde yapılmasını isterler. Ama kendileri mağdur olmadan bunu yapmak gerekir. Yani ortalık karışmadan her şeyi halletmek gerekiyor. Burada Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve özellikle de yanında danışman diye gezenlere büyük iş düşüyor. Konunun buralara geleceği herkes tarafından bilinirken, bile bile lades demek bu olsa gerek. Bu tür durumlarda konunun muhatapları ile masaya oturulmalı ve gereken her şey bu masada konuşulup karara bağlanmalı.

 

Tabi esas olan aslında mevcut Pazar yerinin halen yapılamamış olmasıdır. İlçelerin neredeyse tamamında kapalı Pazar yeri yapılırken, büyükşehir bürokratlarının aklı neredeydi acaba. 4 yıldır projesi ve yeri hazır olan kapalı Pazar yeri için gerekli hamleler yapılıp acilen bu konu çözülemez miydi?

 

Pazar yeri oradan kalkmadan Hükümet Caddesini tek yön yapmak büyük zulümdü. Zaten yoğun olan trafik iyice karmaşık hale geldi. Bunu çözmek için neredeyse üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan sinyalizasyonlar konulmaya başlandı. Biz (yani vatandaş) daha çağdaş çözüm beklerken kentin içine dışına her tarafına sinyalizasyon yaparak trafik akışını daha da yavaşlatıp içinden çıkılmaz hale getirmek sanırım çok mantıklı değil. Yani bu anlamda gelinen nokta çok iyi değil haberiniz olsun.

 

Diğer taraftan hep söyledik yeri gelmişken yeniden değinelim. Sahil bandında kavşak ve ışık yapmaktan vazgeçip ne zaman dal-çık yapılır. O zaman kent biraz daha rahatlar. Ayrıca dikkatimi çeken bir unsur daha var. Cumhuriyet Meydanındaki ana yola çıkış ışıklarının süresi kısa. Meydana dönen ışıklarda ise süre uzun. Kent içindeki trafiği azaltmak adına bunun tam tersi yapılırsa, yani şehir içinden çıkacak araçlar için daha uzun yeşil yanarsa küçük de olsa bir önlem olarak algılanabilir.

 

Konuyu fazla dağıtmayalım. Sahilin acilen dal-çık projelerine ihtiyacı var. Kent içine girip transit gidecek araçların trafikte kalmaması sağlanır. Şehir içinde de bazı noktalarda bu uygulama çok kolay yapılabilir. Ama önce istemek gerek. Kentin gelecek vizyonunu iyi hesaplayıp bunu ciddi planlarla ve ‘geri vites’ yapmadan yapmak gerekir. Bunun için de başkanın iyi bir ekiple çalışması gerekir. Herkes iyi olabilir ancak eğer haddinizi bilmiyorsanız durum içinden çıkılmaz hal alır. Yani herkes kendi kapasitesini bilerek, dalkavukluk yapmadan üretmeye çalışırsa onun bıraktığı eksikliği bir başkası kolaylıkla tamamlayabilir. Yalakalık ve dalkavukluğun kenti getirdiği noktayı Metin Şentürk gördü ama sizler göremediniz.

 

Yani toparlayacak olursak, mevzu Pazar sorunu gibi görünebilir, ama kentin birbirine zincirli öyle ciddi sorunları var ki; bir yerden patlayınca diğerleri de arkasından kendini gösteriyor. Kentin vizyonu olabilecek bir caddeyi sırf Pazar sorunu yüzünden geciktiriyoruz. Neden? Çünkü Pazarcı esnafı ile adam gibi oturup istişare edilmedi de ondan.

Okunma Sayısı : 375
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 711
Dün : 7703
Toplam : 5933475

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri