pazar, sorun, tekirdağ

tekirdağ haberleri

PAZAR SORUNU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


PAZAR SORUNU

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde kurulan Perşembe Pazarında yapılacak alt ve üst yapı çalışmaları nedeniyle pazarcılarla büyükşehir arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Aslında esas konuşulması gereken Pazar yerini geçici olarak değil kalıcı olarak nasıl bir uygulama içinde olacağıdır.

 

Pazarcı esnafı sonuna kadar isyanında haklıdır. Çünkü ekmek parası peşinde olan pazarcıları yerinden ederek daha az kazanacakları veya hiç kazanamayacakları yerlere göndermek çok akıllıca bir hareket değil. Bu konular genellikle protestolar ve isyanlar olmadan ele alınarak karşılıklı istişarelerle çözülebilecek konular olmalı.

 

Pazarcılar da kentin alt ve üst yapısının en iyi şekilde yapılmasını isterler. Ama kendileri mağdur olmadan bunu yapmak gerekir. Yani ortalık karışmadan her şeyi halletmek gerekiyor. Burada Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve özellikle de yanında danışman diye gezenlere büyük iş düşüyor. Konunun buralara geleceği herkes tarafından bilinirken, bile bile lades demek bu olsa gerek. Bu tür durumlarda konunun muhatapları ile masaya oturulmalı ve gereken her şey bu masada konuşulup karara bağlanmalı.

 

Tabi esas olan aslında mevcut Pazar yerinin halen yapılamamış olmasıdır. İlçelerin neredeyse tamamında kapalı Pazar yeri yapılırken, büyükşehir bürokratlarının aklı neredeydi acaba. 4 yıldır projesi ve yeri hazır olan kapalı Pazar yeri için gerekli hamleler yapılıp acilen bu konu çözülemez miydi?

 

Pazar yeri oradan kalkmadan Hükümet Caddesini tek yön yapmak büyük zulümdü. Zaten yoğun olan trafik iyice karmaşık hale geldi. Bunu çözmek için neredeyse üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan sinyalizasyonlar konulmaya başlandı. Biz (yani vatandaş) daha çağdaş çözüm beklerken kentin içine dışına her tarafına sinyalizasyon yaparak trafik akışını daha da yavaşlatıp içinden çıkılmaz hale getirmek sanırım çok mantıklı değil. Yani bu anlamda gelinen nokta çok iyi değil haberiniz olsun.

 

Diğer taraftan hep söyledik yeri gelmişken yeniden değinelim. Sahil bandında kavşak ve ışık yapmaktan vazgeçip ne zaman dal-çık yapılır. O zaman kent biraz daha rahatlar. Ayrıca dikkatimi çeken bir unsur daha var. Cumhuriyet Meydanındaki ana yola çıkış ışıklarının süresi kısa. Meydana dönen ışıklarda ise süre uzun. Kent içindeki trafiği azaltmak adına bunun tam tersi yapılırsa, yani şehir içinden çıkacak araçlar için daha uzun yeşil yanarsa küçük de olsa bir önlem olarak algılanabilir.

 

Konuyu fazla dağıtmayalım. Sahilin acilen dal-çık projelerine ihtiyacı var. Kent içine girip transit gidecek araçların trafikte kalmaması sağlanır. Şehir içinde de bazı noktalarda bu uygulama çok kolay yapılabilir. Ama önce istemek gerek. Kentin gelecek vizyonunu iyi hesaplayıp bunu ciddi planlarla ve ‘geri vites’ yapmadan yapmak gerekir. Bunun için de başkanın iyi bir ekiple çalışması gerekir. Herkes iyi olabilir ancak eğer haddinizi bilmiyorsanız durum içinden çıkılmaz hal alır. Yani herkes kendi kapasitesini bilerek, dalkavukluk yapmadan üretmeye çalışırsa onun bıraktığı eksikliği bir başkası kolaylıkla tamamlayabilir. Yalakalık ve dalkavukluğun kenti getirdiği noktayı Metin Şentürk gördü ama sizler göremediniz.

 

Yani toparlayacak olursak, mevzu Pazar sorunu gibi görünebilir, ama kentin birbirine zincirli öyle ciddi sorunları var ki; bir yerden patlayınca diğerleri de arkasından kendini gösteriyor. Kentin vizyonu olabilecek bir caddeyi sırf Pazar sorunu yüzünden geciktiriyoruz. Neden? Çünkü Pazarcı esnafı ile adam gibi oturup istişare edilmedi de ondan.

Okunma Sayısı : 584
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3732
Dün : 7442
Toplam : 6652460

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri