oy, seçim, politika

tekirdağ haberleri

Oyunuzu vermeden önce...

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Oyunuzu vermeden önce...Siyaset, Latince Politika kavramının Türkçesidir. Politika kelimesinin etimolojik ayrıntısını ilk defa üniversite yıllarımda Latince hocam tarafından öğrenmiştim. Evet, politika "poli" ve "tika" kavramlarından türetilmişti. Hocamız Poli’nin Latincede "çok" anlamına, Tika’nın ise "yüz" anlamına geldiğini söylüyordu. Bunu öğrenir öğrenmez demek politika bu yüzden yalan, bir söylediğini diğerinin tutmamasını bünyesinde barındırıyordu. Demek bu yüzden bu türetilişte politikanın birçok yüzü olduğu, politik olayların görünen yüzünün ötesinde nedenlerinin bulunduğu ve politik eylemdeki çok sesliliğin vurgulandığı söylenebilir. Ne var ki, kavramın basit anlamı, ikiyüzlülük biçiminde algılanabilir. İşin gerçeği, son yıllarda yaşananlar, siyasetin gerek uluslararası alanda ve gerekse de ülke içinde ikiyüzlülükten başka bir sonuç üretmediğini ortaya koyuyor. Demek bundan ötürü politikacılarımız “Türkiye erken seçime gitmeyecek” derken bir sabah uyandık ve top yekun seçime gider olduk. Bu kez de ‘tamam’ ve ‘devam’ olmak üzere ikiye ayrıştırıldık. Hemen hemen her ortamın ortak konuştuğu konu seçimler ve sonuçları. Elbette seçimler üzerine konuşulmalı fakat bana kalırsa eşiniz, dostunuz, esnaf arkadaşınız, kapı komşunuz ile birbirinizi kıracak seçim konuşmalarına girmeyin derim. Başaramadığımız fakat aslında en güzel olanı farklı fikirlerde olsak da doğru diyalog kurabilmek ve farklı düşüncelere saygı duyabilmeyi başarabilmek. Ve yine güzel olan her şeyin aynı renk olması değil de farklı renklerin bütünlüğünün oluşturduğu ahenk.

 

Televizyonlarda bangır bangır seçim konuşmaları dönüyor. E doğal olarak yaklaşan seçimlere ilişkin tartışmalarda vaatlerde ekonomik konular daha önemli olsa da, ekonomi kadar konuşulması, vaatlerde bulunulması gereken bir konu daha var, o da bana kalırsa “kim çocuklarımıza ne vaad ediyor?” Çünkü ülkemizin, varlığımızın, hepinizin geleceği şüphesiz çocuklarımız. Geleceğimize vaadlerde bulunan siyasiler çocuklarımız adına elle tutulur ne vaad ediyorlar? Ben pek bir şey duyamadım açıkçası.

 

    Türkiye’nin çocuklara ilişkin durumu ne yazık ki ekonomisinden çok daha kötü. Çocuk tecavüzleri, istismarları, çocuk gelinler bu ülkede giderek kanıksanan bir hal alma yolunda ilerliyor. Eğitim sistemi deneme tahtasına dönüşmüş çocuklarımız içinde yuvarlanıyor adeta.


2015 yılında 2082, 2016 yılında 1942 çocuk hayatını kaybetti. Ülkemizdeki 7 milyon 510 bin çocuk yoksulluk şartlarında yaşıyor. Yani Türkiye’de neredeyse her üç çocuktan birisi yoksulluk yaşamaktadır. Oysa her çocuk eşit şartlarda gülümsemeyi, mutlu olmayı hak ediyor.


Ülkemizde okullaşma oranı % 91,2’dir. Yani Nüfusun% 8,8’ine hala eğitim imkanı götürülememiştir. 2 milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır. Bu işçilerden % 80’i kayıt dışı olarak çalışmaktadır. 2017 yılında 60 çocuk iş kazalarında hayatını kaybetti.


2017 yılında evlenenlerin % 4,2’si çocuk gelin olarak evlendi.


 Son 16 yılda 14 kere değişen eğitim ve sınav sistemi, bırakın eğitimi ileri götürmeyi daha da geriye götürmektedir. Sabah erken kalkanın eğitim sistemini değiştirdiği bir ülkede yaşamaktayız. Sadece eğitim sistemi değil, lise ve üniversite sınav sistemleri de sürekli olarak değişmektedir.İşte bu yüzden oy verirken, sizden oy isteyenlere sorun, çocuklarımız için ne yaptınız, bu günden sonra ne yapacaksınız diye, seçim konuşmalarında gereksiz pek çok atışma yerine ülkenin geleceği olan çocuklarımız ana konu olsun. Lütfen bir de bu gözle inceleyin seçim sürecini ve ona göre oyunuzu kullanın. Tek lider, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ne de güzel söylemiş; "Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."


Okunma Sayısı : 473
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3167
Dün : 6413
Toplam : 7422709

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri