oy, seçim, politika

tekirdağ haberleri

Oyunuzu vermeden önce...

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Oyunuzu vermeden önce...Siyaset, Latince Politika kavramının Türkçesidir. Politika kelimesinin etimolojik ayrıntısını ilk defa üniversite yıllarımda Latince hocam tarafından öğrenmiştim. Evet, politika "poli" ve "tika" kavramlarından türetilmişti. Hocamız Poli’nin Latincede "çok" anlamına, Tika’nın ise "yüz" anlamına geldiğini söylüyordu. Bunu öğrenir öğrenmez demek politika bu yüzden yalan, bir söylediğini diğerinin tutmamasını bünyesinde barındırıyordu. Demek bu yüzden bu türetilişte politikanın birçok yüzü olduğu, politik olayların görünen yüzünün ötesinde nedenlerinin bulunduğu ve politik eylemdeki çok sesliliğin vurgulandığı söylenebilir. Ne var ki, kavramın basit anlamı, ikiyüzlülük biçiminde algılanabilir. İşin gerçeği, son yıllarda yaşananlar, siyasetin gerek uluslararası alanda ve gerekse de ülke içinde ikiyüzlülükten başka bir sonuç üretmediğini ortaya koyuyor. Demek bundan ötürü politikacılarımız “Türkiye erken seçime gitmeyecek” derken bir sabah uyandık ve top yekun seçime gider olduk. Bu kez de ‘tamam’ ve ‘devam’ olmak üzere ikiye ayrıştırıldık. Hemen hemen her ortamın ortak konuştuğu konu seçimler ve sonuçları. Elbette seçimler üzerine konuşulmalı fakat bana kalırsa eşiniz, dostunuz, esnaf arkadaşınız, kapı komşunuz ile birbirinizi kıracak seçim konuşmalarına girmeyin derim. Başaramadığımız fakat aslında en güzel olanı farklı fikirlerde olsak da doğru diyalog kurabilmek ve farklı düşüncelere saygı duyabilmeyi başarabilmek. Ve yine güzel olan her şeyin aynı renk olması değil de farklı renklerin bütünlüğünün oluşturduğu ahenk.

 

Televizyonlarda bangır bangır seçim konuşmaları dönüyor. E doğal olarak yaklaşan seçimlere ilişkin tartışmalarda vaatlerde ekonomik konular daha önemli olsa da, ekonomi kadar konuşulması, vaatlerde bulunulması gereken bir konu daha var, o da bana kalırsa “kim çocuklarımıza ne vaad ediyor?” Çünkü ülkemizin, varlığımızın, hepinizin geleceği şüphesiz çocuklarımız. Geleceğimize vaadlerde bulunan siyasiler çocuklarımız adına elle tutulur ne vaad ediyorlar? Ben pek bir şey duyamadım açıkçası.

 

    Türkiye’nin çocuklara ilişkin durumu ne yazık ki ekonomisinden çok daha kötü. Çocuk tecavüzleri, istismarları, çocuk gelinler bu ülkede giderek kanıksanan bir hal alma yolunda ilerliyor. Eğitim sistemi deneme tahtasına dönüşmüş çocuklarımız içinde yuvarlanıyor adeta.


2015 yılında 2082, 2016 yılında 1942 çocuk hayatını kaybetti. Ülkemizdeki 7 milyon 510 bin çocuk yoksulluk şartlarında yaşıyor. Yani Türkiye’de neredeyse her üç çocuktan birisi yoksulluk yaşamaktadır. Oysa her çocuk eşit şartlarda gülümsemeyi, mutlu olmayı hak ediyor.


Ülkemizde okullaşma oranı % 91,2’dir. Yani Nüfusun% 8,8’ine hala eğitim imkanı götürülememiştir. 2 milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır. Bu işçilerden % 80’i kayıt dışı olarak çalışmaktadır. 2017 yılında 60 çocuk iş kazalarında hayatını kaybetti.


2017 yılında evlenenlerin % 4,2’si çocuk gelin olarak evlendi.


 Son 16 yılda 14 kere değişen eğitim ve sınav sistemi, bırakın eğitimi ileri götürmeyi daha da geriye götürmektedir. Sabah erken kalkanın eğitim sistemini değiştirdiği bir ülkede yaşamaktayız. Sadece eğitim sistemi değil, lise ve üniversite sınav sistemleri de sürekli olarak değişmektedir.İşte bu yüzden oy verirken, sizden oy isteyenlere sorun, çocuklarımız için ne yaptınız, bu günden sonra ne yapacaksınız diye, seçim konuşmalarında gereksiz pek çok atışma yerine ülkenin geleceği olan çocuklarımız ana konu olsun. Lütfen bir de bu gözle inceleyin seçim sürecini ve ona göre oyunuzu kullanın. Tek lider, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ne de güzel söylemiş; "Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."


Okunma Sayısı : 417
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5244
Dün : 7632
Toplam : 7104900

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri