oy, seçim, politika

tekirdağ haberleri

Oyunuzu vermeden önce...

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Oyunuzu vermeden önce...Siyaset, Latince Politika kavramının Türkçesidir. Politika kelimesinin etimolojik ayrıntısını ilk defa üniversite yıllarımda Latince hocam tarafından öğrenmiştim. Evet, politika "poli" ve "tika" kavramlarından türetilmişti. Hocamız Poli’nin Latincede "çok" anlamına, Tika’nın ise "yüz" anlamına geldiğini söylüyordu. Bunu öğrenir öğrenmez demek politika bu yüzden yalan, bir söylediğini diğerinin tutmamasını bünyesinde barındırıyordu. Demek bu yüzden bu türetilişte politikanın birçok yüzü olduğu, politik olayların görünen yüzünün ötesinde nedenlerinin bulunduğu ve politik eylemdeki çok sesliliğin vurgulandığı söylenebilir. Ne var ki, kavramın basit anlamı, ikiyüzlülük biçiminde algılanabilir. İşin gerçeği, son yıllarda yaşananlar, siyasetin gerek uluslararası alanda ve gerekse de ülke içinde ikiyüzlülükten başka bir sonuç üretmediğini ortaya koyuyor. Demek bundan ötürü politikacılarımız “Türkiye erken seçime gitmeyecek” derken bir sabah uyandık ve top yekun seçime gider olduk. Bu kez de ‘tamam’ ve ‘devam’ olmak üzere ikiye ayrıştırıldık. Hemen hemen her ortamın ortak konuştuğu konu seçimler ve sonuçları. Elbette seçimler üzerine konuşulmalı fakat bana kalırsa eşiniz, dostunuz, esnaf arkadaşınız, kapı komşunuz ile birbirinizi kıracak seçim konuşmalarına girmeyin derim. Başaramadığımız fakat aslında en güzel olanı farklı fikirlerde olsak da doğru diyalog kurabilmek ve farklı düşüncelere saygı duyabilmeyi başarabilmek. Ve yine güzel olan her şeyin aynı renk olması değil de farklı renklerin bütünlüğünün oluşturduğu ahenk.

 

Televizyonlarda bangır bangır seçim konuşmaları dönüyor. E doğal olarak yaklaşan seçimlere ilişkin tartışmalarda vaatlerde ekonomik konular daha önemli olsa da, ekonomi kadar konuşulması, vaatlerde bulunulması gereken bir konu daha var, o da bana kalırsa “kim çocuklarımıza ne vaad ediyor?” Çünkü ülkemizin, varlığımızın, hepinizin geleceği şüphesiz çocuklarımız. Geleceğimize vaadlerde bulunan siyasiler çocuklarımız adına elle tutulur ne vaad ediyorlar? Ben pek bir şey duyamadım açıkçası.

 

    Türkiye’nin çocuklara ilişkin durumu ne yazık ki ekonomisinden çok daha kötü. Çocuk tecavüzleri, istismarları, çocuk gelinler bu ülkede giderek kanıksanan bir hal alma yolunda ilerliyor. Eğitim sistemi deneme tahtasına dönüşmüş çocuklarımız içinde yuvarlanıyor adeta.


2015 yılında 2082, 2016 yılında 1942 çocuk hayatını kaybetti. Ülkemizdeki 7 milyon 510 bin çocuk yoksulluk şartlarında yaşıyor. Yani Türkiye’de neredeyse her üç çocuktan birisi yoksulluk yaşamaktadır. Oysa her çocuk eşit şartlarda gülümsemeyi, mutlu olmayı hak ediyor.


Ülkemizde okullaşma oranı % 91,2’dir. Yani Nüfusun% 8,8’ine hala eğitim imkanı götürülememiştir. 2 milyondan fazla çocuk işçi bulunmaktadır. Bu işçilerden % 80’i kayıt dışı olarak çalışmaktadır. 2017 yılında 60 çocuk iş kazalarında hayatını kaybetti.


2017 yılında evlenenlerin % 4,2’si çocuk gelin olarak evlendi.


 Son 16 yılda 14 kere değişen eğitim ve sınav sistemi, bırakın eğitimi ileri götürmeyi daha da geriye götürmektedir. Sabah erken kalkanın eğitim sistemini değiştirdiği bir ülkede yaşamaktayız. Sadece eğitim sistemi değil, lise ve üniversite sınav sistemleri de sürekli olarak değişmektedir.İşte bu yüzden oy verirken, sizden oy isteyenlere sorun, çocuklarımız için ne yaptınız, bu günden sonra ne yapacaksınız diye, seçim konuşmalarında gereksiz pek çok atışma yerine ülkenin geleceği olan çocuklarımız ana konu olsun. Lütfen bir de bu gözle inceleyin seçim sürecini ve ona göre oyunuzu kullanın. Tek lider, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ne de güzel söylemiş; "Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."


Okunma Sayısı : 327
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2090
Dün : 4249
Toplam : 6781192

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri