tekirdağ, aktar, mert

tekirdağ haberleri

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

 


Tarihte bitkilerin sağlık amacıyla kullanımı M.Ö. 5 ve 3 bin yıllarına kadar uzanıyor. Konu ile ilgili ilk yayın, Çin hükümdarı Shin Nong'a ait. Çin'de bugün bile yapay ilaçlardan daha çok, bitkisel ilaç kullanılıyor. Şehrimizde bulunan Mert Baharat & Aktar’da şifa dağıtıyor.

Mısır'da M.Ö. 1200 yıllarında, 3. Ramses zamanında bazı bitki türleri dezenfektan olarak ve ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Yine Mısır'da M.Ö. 1500'lü yıllarda yazılmış olan belgelerde, bitkilerin hangi hastalıklarda ve ne şekilde kullanılacağı da yazılıdır. Eczanelerin bulunmadığı zamanlarda önemli işlev gören aktarlar, yalnızca güzel kokulu malzemeler değil aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmak üzere bitkisel ve hayvansal maddeler de satarlardı. Aktarların sattığı maddelerin birçoğunun bugün yalnızca halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde de kullanıldığını görüyoruz. Ocaktan ya da babadan oğla geçen aktarlık mesleği günümüzde daha çok baharatçılık ya da kökçülük adıyla sürdürülüyor. Ne var ki her meslekte olduğu gibi bu işi de kötü amaçla kullanmak isteyenler olabiliyor. Bu tür kişiler ile işini doğru düzgün yapanları ayırt etmek gerekiyor. Kentimizde bu işi hem yıllardan beri hem de layıkıyla yapan ‘Mert Baharat & Aktariye 2’ güvenle gidebileceğimiz aktarların başında yer alıyor. İsterseniz gelin Hasan Bedel’in ağzından dinleyelim bu sektörü.

Habibe Tilki Üzel: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Hasan Bedel: Ben Hasan Bedel, 1987 Malkara Sağlamtaş doğumluyum. 2003 yılından beri bu sektörle uğraşıyorum. 

H.T.Ü.: Mert baharat & aktariye ne zamandan beri hizmet veriyor? 
H.B.: İlk olarak Eyüp Ataman tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Şuan iki şube olarak hizmet vermekteyiz. İlki Bedesten’in içinde yer almaktadır. Orada Murat Erdoğan hizmet veriyor. İkinci şube olan burada ise ben bulunuyorum. 2. şubemiz 2009 yılında açılmıştır.

H.T.Ü.: Tekirdağ’da bu tarz kaç tane işletme bulunuyor?
H.B.: Büyüklü küçüklü olmak üzere 9 tane işletme bulunmaktadır.

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri mert baharat & aktariye de hangi ürünleri bulabilir?
H.B.: Bitki ve baharat üzerine her türlü ürünü edinebilirler. Bikisel yağlar, sabunları bitkisel şampuanlar, doğal kremler, türlü türlü ot çeşitleri, yeşil çay ve diper çay çeşitleri, doğal pekmez, bal, incir, kuru kayısı. Dediğim gibi taze baharat türleri köri, karabiber, kırmızı toz biber v.s her şey bulunuyor.

H.T.Ü.: Siz nereden ediniyorsunuz ürünleri?
H.B.: Anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Onun dışında İstanbul Mısır Çarşısı’ndan da edinebiliyoruz. Ürünlerimiz hep tazedir ki bu bizim için olmazsa olmaz kuralımızdır. Zaten sürüm de hızlı, çabuk tüketildiği için her ürünümüz taze ve kalitelidir.

H.T.Ü.: Tekirdağ halkının aktarlarla arası nasıl?
H.B.: Tekirdağ insanı önem veriyor aktar ürünlerine. Zaten son yıllarda televizyon kanallarında da bu tarz konuların konuşulduğu programlar olduğu için insanlar takip ediyor ve geldiğinde neyin neye faydalı olduğunu bilerek gelip istiyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

H.T.Ü.: Peki siz sürekli takip mi ediyorsunuz ne neye yarıyor, yeni hangi tür ot çıktı v.s diye?
H.B.: Açıkçası hep araştırmak gerekiyor, biz de bunu yapıyoruz onun dışında kimi zaman seminerler düzenleniyor, eğitimler oluyor. Biz de bunlar sayesinde bilgilenmiş oluyoruz.

H.T.Ü.: Favori ürününüz var mı?
H.B.: Favori insanların istekleri doğrultusunda gelişiyor. Yeşil çay uzun zamandır talepte. Son zamanlarda Goji Berry yani Goji Üzümü revaçta. Çayı ve meyve olarak kendisi bir hayli tercih ediliyor. Yağlarımız çok favori. Bunlar için özel karışımlar da veriyoruz.

H.T.Ü.: Bize de okuyucularımız için birkaç tarif verir misiniz?
H.B.: Elbette. Saç bakımı için malzemeler: çam terebentin yağı, susam yağı, badem yağı, ısırgan tohumu yağı, sarımsak yağını karıştırsınlar ve haftada iki kez duştan en az yarım saat önce kadar saç diplerine sürsünler.

Cilt bakımı için malzemeler: kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağını karıştırsınlar ve duştan sonra nemlendirici olarak haftada iki kez kullansınlar.

Cilt maskesi: kil, gül suyu, sade soda, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı haftada bir kez kullanılabilir. Faydası ise siyah noktaları temizler, yağ dengesini dengeler. Sivilceli ciltler için ise çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanılabilir. Saç için yine sarımsak şampuanı çok faydalı ayrıca kokusuzdur. Sabun olarak ise Hatay’ın defne sabunu, Siirt’in Bıttım sabunu ve Çanakkale’nin zeytinyağlı sabunu bulunur.

H.T.Ü.: Sizce gerçekten bitkisel ürünler faydalı mı?
H.B.: Doğru ve düzenli kullanım elbette doğru sonuçlar veriyor. Ayarında ve kararında kullanıldığı sürece. Biz ürünlerimizin organik ve doğal olmasına çok özen gösteriyoruz. Tekirdağ halkına da bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

H.T.Ü.: Hasan bey bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ederiz.

Adres: Mert baharat & aktar 2 
Ertuğrul mahallesi, Kızılay caddesi, no 2 / B Bedesten karşısı Tekirdağ 

Okunma Sayısı : 5501
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1921
Dün : 6637
Toplam : 7266992

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri