tekirdağ, aktar, mert

tekirdağ haberleri

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

 


Tarihte bitkilerin sağlık amacıyla kullanımı M.Ö. 5 ve 3 bin yıllarına kadar uzanıyor. Konu ile ilgili ilk yayın, Çin hükümdarı Shin Nong'a ait. Çin'de bugün bile yapay ilaçlardan daha çok, bitkisel ilaç kullanılıyor. Şehrimizde bulunan Mert Baharat & Aktar’da şifa dağıtıyor.

Mısır'da M.Ö. 1200 yıllarında, 3. Ramses zamanında bazı bitki türleri dezenfektan olarak ve ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Yine Mısır'da M.Ö. 1500'lü yıllarda yazılmış olan belgelerde, bitkilerin hangi hastalıklarda ve ne şekilde kullanılacağı da yazılıdır. Eczanelerin bulunmadığı zamanlarda önemli işlev gören aktarlar, yalnızca güzel kokulu malzemeler değil aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmak üzere bitkisel ve hayvansal maddeler de satarlardı. Aktarların sattığı maddelerin birçoğunun bugün yalnızca halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde de kullanıldığını görüyoruz. Ocaktan ya da babadan oğla geçen aktarlık mesleği günümüzde daha çok baharatçılık ya da kökçülük adıyla sürdürülüyor. Ne var ki her meslekte olduğu gibi bu işi de kötü amaçla kullanmak isteyenler olabiliyor. Bu tür kişiler ile işini doğru düzgün yapanları ayırt etmek gerekiyor. Kentimizde bu işi hem yıllardan beri hem de layıkıyla yapan ‘Mert Baharat & Aktariye 2’ güvenle gidebileceğimiz aktarların başında yer alıyor. İsterseniz gelin Hasan Bedel’in ağzından dinleyelim bu sektörü.

Habibe Tilki Üzel: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Hasan Bedel: Ben Hasan Bedel, 1987 Malkara Sağlamtaş doğumluyum. 2003 yılından beri bu sektörle uğraşıyorum. 

H.T.Ü.: Mert baharat & aktariye ne zamandan beri hizmet veriyor? 
H.B.: İlk olarak Eyüp Ataman tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Şuan iki şube olarak hizmet vermekteyiz. İlki Bedesten’in içinde yer almaktadır. Orada Murat Erdoğan hizmet veriyor. İkinci şube olan burada ise ben bulunuyorum. 2. şubemiz 2009 yılında açılmıştır.

H.T.Ü.: Tekirdağ’da bu tarz kaç tane işletme bulunuyor?
H.B.: Büyüklü küçüklü olmak üzere 9 tane işletme bulunmaktadır.

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri mert baharat & aktariye de hangi ürünleri bulabilir?
H.B.: Bitki ve baharat üzerine her türlü ürünü edinebilirler. Bikisel yağlar, sabunları bitkisel şampuanlar, doğal kremler, türlü türlü ot çeşitleri, yeşil çay ve diper çay çeşitleri, doğal pekmez, bal, incir, kuru kayısı. Dediğim gibi taze baharat türleri köri, karabiber, kırmızı toz biber v.s her şey bulunuyor.

H.T.Ü.: Siz nereden ediniyorsunuz ürünleri?
H.B.: Anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Onun dışında İstanbul Mısır Çarşısı’ndan da edinebiliyoruz. Ürünlerimiz hep tazedir ki bu bizim için olmazsa olmaz kuralımızdır. Zaten sürüm de hızlı, çabuk tüketildiği için her ürünümüz taze ve kalitelidir.

H.T.Ü.: Tekirdağ halkının aktarlarla arası nasıl?
H.B.: Tekirdağ insanı önem veriyor aktar ürünlerine. Zaten son yıllarda televizyon kanallarında da bu tarz konuların konuşulduğu programlar olduğu için insanlar takip ediyor ve geldiğinde neyin neye faydalı olduğunu bilerek gelip istiyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

H.T.Ü.: Peki siz sürekli takip mi ediyorsunuz ne neye yarıyor, yeni hangi tür ot çıktı v.s diye?
H.B.: Açıkçası hep araştırmak gerekiyor, biz de bunu yapıyoruz onun dışında kimi zaman seminerler düzenleniyor, eğitimler oluyor. Biz de bunlar sayesinde bilgilenmiş oluyoruz.

H.T.Ü.: Favori ürününüz var mı?
H.B.: Favori insanların istekleri doğrultusunda gelişiyor. Yeşil çay uzun zamandır talepte. Son zamanlarda Goji Berry yani Goji Üzümü revaçta. Çayı ve meyve olarak kendisi bir hayli tercih ediliyor. Yağlarımız çok favori. Bunlar için özel karışımlar da veriyoruz.

H.T.Ü.: Bize de okuyucularımız için birkaç tarif verir misiniz?
H.B.: Elbette. Saç bakımı için malzemeler: çam terebentin yağı, susam yağı, badem yağı, ısırgan tohumu yağı, sarımsak yağını karıştırsınlar ve haftada iki kez duştan en az yarım saat önce kadar saç diplerine sürsünler.

Cilt bakımı için malzemeler: kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağını karıştırsınlar ve duştan sonra nemlendirici olarak haftada iki kez kullansınlar.

Cilt maskesi: kil, gül suyu, sade soda, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı haftada bir kez kullanılabilir. Faydası ise siyah noktaları temizler, yağ dengesini dengeler. Sivilceli ciltler için ise çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanılabilir. Saç için yine sarımsak şampuanı çok faydalı ayrıca kokusuzdur. Sabun olarak ise Hatay’ın defne sabunu, Siirt’in Bıttım sabunu ve Çanakkale’nin zeytinyağlı sabunu bulunur.

H.T.Ü.: Sizce gerçekten bitkisel ürünler faydalı mı?
H.B.: Doğru ve düzenli kullanım elbette doğru sonuçlar veriyor. Ayarında ve kararında kullanıldığı sürece. Biz ürünlerimizin organik ve doğal olmasına çok özen gösteriyoruz. Tekirdağ halkına da bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

H.T.Ü.: Hasan bey bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ederiz.

Adres: Mert baharat & aktar 2 
Ertuğrul mahallesi, Kızılay caddesi, no 2 / B Bedesten karşısı Tekirdağ 

Okunma Sayısı : 4494
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2080
Dün : 2856
Toplam : 6661015

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri