tekirdağ, aktar, mert

tekirdağ haberleri

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

 


Tarihte bitkilerin sağlık amacıyla kullanımı M.Ö. 5 ve 3 bin yıllarına kadar uzanıyor. Konu ile ilgili ilk yayın, Çin hükümdarı Shin Nong'a ait. Çin'de bugün bile yapay ilaçlardan daha çok, bitkisel ilaç kullanılıyor. Şehrimizde bulunan Mert Baharat & Aktar’da şifa dağıtıyor.

Mısır'da M.Ö. 1200 yıllarında, 3. Ramses zamanında bazı bitki türleri dezenfektan olarak ve ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Yine Mısır'da M.Ö. 1500'lü yıllarda yazılmış olan belgelerde, bitkilerin hangi hastalıklarda ve ne şekilde kullanılacağı da yazılıdır. Eczanelerin bulunmadığı zamanlarda önemli işlev gören aktarlar, yalnızca güzel kokulu malzemeler değil aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmak üzere bitkisel ve hayvansal maddeler de satarlardı. Aktarların sattığı maddelerin birçoğunun bugün yalnızca halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde de kullanıldığını görüyoruz. Ocaktan ya da babadan oğla geçen aktarlık mesleği günümüzde daha çok baharatçılık ya da kökçülük adıyla sürdürülüyor. Ne var ki her meslekte olduğu gibi bu işi de kötü amaçla kullanmak isteyenler olabiliyor. Bu tür kişiler ile işini doğru düzgün yapanları ayırt etmek gerekiyor. Kentimizde bu işi hem yıllardan beri hem de layıkıyla yapan ‘Mert Baharat & Aktariye 2’ güvenle gidebileceğimiz aktarların başında yer alıyor. İsterseniz gelin Hasan Bedel’in ağzından dinleyelim bu sektörü.

Habibe Tilki Üzel: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Hasan Bedel: Ben Hasan Bedel, 1987 Malkara Sağlamtaş doğumluyum. 2003 yılından beri bu sektörle uğraşıyorum. 

H.T.Ü.: Mert baharat & aktariye ne zamandan beri hizmet veriyor? 
H.B.: İlk olarak Eyüp Ataman tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Şuan iki şube olarak hizmet vermekteyiz. İlki Bedesten’in içinde yer almaktadır. Orada Murat Erdoğan hizmet veriyor. İkinci şube olan burada ise ben bulunuyorum. 2. şubemiz 2009 yılında açılmıştır.

H.T.Ü.: Tekirdağ’da bu tarz kaç tane işletme bulunuyor?
H.B.: Büyüklü küçüklü olmak üzere 9 tane işletme bulunmaktadır.

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri mert baharat & aktariye de hangi ürünleri bulabilir?
H.B.: Bitki ve baharat üzerine her türlü ürünü edinebilirler. Bikisel yağlar, sabunları bitkisel şampuanlar, doğal kremler, türlü türlü ot çeşitleri, yeşil çay ve diper çay çeşitleri, doğal pekmez, bal, incir, kuru kayısı. Dediğim gibi taze baharat türleri köri, karabiber, kırmızı toz biber v.s her şey bulunuyor.

H.T.Ü.: Siz nereden ediniyorsunuz ürünleri?
H.B.: Anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Onun dışında İstanbul Mısır Çarşısı’ndan da edinebiliyoruz. Ürünlerimiz hep tazedir ki bu bizim için olmazsa olmaz kuralımızdır. Zaten sürüm de hızlı, çabuk tüketildiği için her ürünümüz taze ve kalitelidir.

H.T.Ü.: Tekirdağ halkının aktarlarla arası nasıl?
H.B.: Tekirdağ insanı önem veriyor aktar ürünlerine. Zaten son yıllarda televizyon kanallarında da bu tarz konuların konuşulduğu programlar olduğu için insanlar takip ediyor ve geldiğinde neyin neye faydalı olduğunu bilerek gelip istiyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

H.T.Ü.: Peki siz sürekli takip mi ediyorsunuz ne neye yarıyor, yeni hangi tür ot çıktı v.s diye?
H.B.: Açıkçası hep araştırmak gerekiyor, biz de bunu yapıyoruz onun dışında kimi zaman seminerler düzenleniyor, eğitimler oluyor. Biz de bunlar sayesinde bilgilenmiş oluyoruz.

H.T.Ü.: Favori ürününüz var mı?
H.B.: Favori insanların istekleri doğrultusunda gelişiyor. Yeşil çay uzun zamandır talepte. Son zamanlarda Goji Berry yani Goji Üzümü revaçta. Çayı ve meyve olarak kendisi bir hayli tercih ediliyor. Yağlarımız çok favori. Bunlar için özel karışımlar da veriyoruz.

H.T.Ü.: Bize de okuyucularımız için birkaç tarif verir misiniz?
H.B.: Elbette. Saç bakımı için malzemeler: çam terebentin yağı, susam yağı, badem yağı, ısırgan tohumu yağı, sarımsak yağını karıştırsınlar ve haftada iki kez duştan en az yarım saat önce kadar saç diplerine sürsünler.

Cilt bakımı için malzemeler: kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağını karıştırsınlar ve duştan sonra nemlendirici olarak haftada iki kez kullansınlar.

Cilt maskesi: kil, gül suyu, sade soda, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı haftada bir kez kullanılabilir. Faydası ise siyah noktaları temizler, yağ dengesini dengeler. Sivilceli ciltler için ise çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanılabilir. Saç için yine sarımsak şampuanı çok faydalı ayrıca kokusuzdur. Sabun olarak ise Hatay’ın defne sabunu, Siirt’in Bıttım sabunu ve Çanakkale’nin zeytinyağlı sabunu bulunur.

H.T.Ü.: Sizce gerçekten bitkisel ürünler faydalı mı?
H.B.: Doğru ve düzenli kullanım elbette doğru sonuçlar veriyor. Ayarında ve kararında kullanıldığı sürece. Biz ürünlerimizin organik ve doğal olmasına çok özen gösteriyoruz. Tekirdağ halkına da bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

H.T.Ü.: Hasan bey bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ederiz.

Adres: Mert baharat & aktar 2 
Ertuğrul mahallesi, Kızılay caddesi, no 2 / B Bedesten karşısı Tekirdağ 

Okunma Sayısı : 6593
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4650
Dün : 6120
Toplam : 8239028

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri