tekirdağ, aktar, mert

tekirdağ haberleri

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

 


Tarihte bitkilerin sağlık amacıyla kullanımı M.Ö. 5 ve 3 bin yıllarına kadar uzanıyor. Konu ile ilgili ilk yayın, Çin hükümdarı Shin Nong'a ait. Çin'de bugün bile yapay ilaçlardan daha çok, bitkisel ilaç kullanılıyor. Şehrimizde bulunan Mert Baharat & Aktar’da şifa dağıtıyor.

Mısır'da M.Ö. 1200 yıllarında, 3. Ramses zamanında bazı bitki türleri dezenfektan olarak ve ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Yine Mısır'da M.Ö. 1500'lü yıllarda yazılmış olan belgelerde, bitkilerin hangi hastalıklarda ve ne şekilde kullanılacağı da yazılıdır. Eczanelerin bulunmadığı zamanlarda önemli işlev gören aktarlar, yalnızca güzel kokulu malzemeler değil aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmak üzere bitkisel ve hayvansal maddeler de satarlardı. Aktarların sattığı maddelerin birçoğunun bugün yalnızca halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde de kullanıldığını görüyoruz. Ocaktan ya da babadan oğla geçen aktarlık mesleği günümüzde daha çok baharatçılık ya da kökçülük adıyla sürdürülüyor. Ne var ki her meslekte olduğu gibi bu işi de kötü amaçla kullanmak isteyenler olabiliyor. Bu tür kişiler ile işini doğru düzgün yapanları ayırt etmek gerekiyor. Kentimizde bu işi hem yıllardan beri hem de layıkıyla yapan ‘Mert Baharat & Aktariye 2’ güvenle gidebileceğimiz aktarların başında yer alıyor. İsterseniz gelin Hasan Bedel’in ağzından dinleyelim bu sektörü.

Habibe Tilki Üzel: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Hasan Bedel: Ben Hasan Bedel, 1987 Malkara Sağlamtaş doğumluyum. 2003 yılından beri bu sektörle uğraşıyorum. 

H.T.Ü.: Mert baharat & aktariye ne zamandan beri hizmet veriyor? 
H.B.: İlk olarak Eyüp Ataman tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Şuan iki şube olarak hizmet vermekteyiz. İlki Bedesten’in içinde yer almaktadır. Orada Murat Erdoğan hizmet veriyor. İkinci şube olan burada ise ben bulunuyorum. 2. şubemiz 2009 yılında açılmıştır.

H.T.Ü.: Tekirdağ’da bu tarz kaç tane işletme bulunuyor?
H.B.: Büyüklü küçüklü olmak üzere 9 tane işletme bulunmaktadır.

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri mert baharat & aktariye de hangi ürünleri bulabilir?
H.B.: Bitki ve baharat üzerine her türlü ürünü edinebilirler. Bikisel yağlar, sabunları bitkisel şampuanlar, doğal kremler, türlü türlü ot çeşitleri, yeşil çay ve diper çay çeşitleri, doğal pekmez, bal, incir, kuru kayısı. Dediğim gibi taze baharat türleri köri, karabiber, kırmızı toz biber v.s her şey bulunuyor.

H.T.Ü.: Siz nereden ediniyorsunuz ürünleri?
H.B.: Anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Onun dışında İstanbul Mısır Çarşısı’ndan da edinebiliyoruz. Ürünlerimiz hep tazedir ki bu bizim için olmazsa olmaz kuralımızdır. Zaten sürüm de hızlı, çabuk tüketildiği için her ürünümüz taze ve kalitelidir.

H.T.Ü.: Tekirdağ halkının aktarlarla arası nasıl?
H.B.: Tekirdağ insanı önem veriyor aktar ürünlerine. Zaten son yıllarda televizyon kanallarında da bu tarz konuların konuşulduğu programlar olduğu için insanlar takip ediyor ve geldiğinde neyin neye faydalı olduğunu bilerek gelip istiyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

H.T.Ü.: Peki siz sürekli takip mi ediyorsunuz ne neye yarıyor, yeni hangi tür ot çıktı v.s diye?
H.B.: Açıkçası hep araştırmak gerekiyor, biz de bunu yapıyoruz onun dışında kimi zaman seminerler düzenleniyor, eğitimler oluyor. Biz de bunlar sayesinde bilgilenmiş oluyoruz.

H.T.Ü.: Favori ürününüz var mı?
H.B.: Favori insanların istekleri doğrultusunda gelişiyor. Yeşil çay uzun zamandır talepte. Son zamanlarda Goji Berry yani Goji Üzümü revaçta. Çayı ve meyve olarak kendisi bir hayli tercih ediliyor. Yağlarımız çok favori. Bunlar için özel karışımlar da veriyoruz.

H.T.Ü.: Bize de okuyucularımız için birkaç tarif verir misiniz?
H.B.: Elbette. Saç bakımı için malzemeler: çam terebentin yağı, susam yağı, badem yağı, ısırgan tohumu yağı, sarımsak yağını karıştırsınlar ve haftada iki kez duştan en az yarım saat önce kadar saç diplerine sürsünler.

Cilt bakımı için malzemeler: kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağını karıştırsınlar ve duştan sonra nemlendirici olarak haftada iki kez kullansınlar.

Cilt maskesi: kil, gül suyu, sade soda, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı haftada bir kez kullanılabilir. Faydası ise siyah noktaları temizler, yağ dengesini dengeler. Sivilceli ciltler için ise çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanılabilir. Saç için yine sarımsak şampuanı çok faydalı ayrıca kokusuzdur. Sabun olarak ise Hatay’ın defne sabunu, Siirt’in Bıttım sabunu ve Çanakkale’nin zeytinyağlı sabunu bulunur.

H.T.Ü.: Sizce gerçekten bitkisel ürünler faydalı mı?
H.B.: Doğru ve düzenli kullanım elbette doğru sonuçlar veriyor. Ayarında ve kararında kullanıldığı sürece. Biz ürünlerimizin organik ve doğal olmasına çok özen gösteriyoruz. Tekirdağ halkına da bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

H.T.Ü.: Hasan bey bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ederiz.

Adres: Mert baharat & aktar 2 
Ertuğrul mahallesi, Kızılay caddesi, no 2 / B Bedesten karşısı Tekirdağ 

Okunma Sayısı : 3211
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 979
Dün : 4049
Toplam : 6027000

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri