tekirdağ, aktar, mert

tekirdağ haberleri

DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


DOĞAL VE ORGANİK ÜRÜNLER

 


Tarihte bitkilerin sağlık amacıyla kullanımı M.Ö. 5 ve 3 bin yıllarına kadar uzanıyor. Konu ile ilgili ilk yayın, Çin hükümdarı Shin Nong'a ait. Çin'de bugün bile yapay ilaçlardan daha çok, bitkisel ilaç kullanılıyor. Şehrimizde bulunan Mert Baharat & Aktar’da şifa dağıtıyor.

Mısır'da M.Ö. 1200 yıllarında, 3. Ramses zamanında bazı bitki türleri dezenfektan olarak ve ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Yine Mısır'da M.Ö. 1500'lü yıllarda yazılmış olan belgelerde, bitkilerin hangi hastalıklarda ve ne şekilde kullanılacağı da yazılıdır. Eczanelerin bulunmadığı zamanlarda önemli işlev gören aktarlar, yalnızca güzel kokulu malzemeler değil aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmak üzere bitkisel ve hayvansal maddeler de satarlardı. Aktarların sattığı maddelerin birçoğunun bugün yalnızca halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde de kullanıldığını görüyoruz. Ocaktan ya da babadan oğla geçen aktarlık mesleği günümüzde daha çok baharatçılık ya da kökçülük adıyla sürdürülüyor. Ne var ki her meslekte olduğu gibi bu işi de kötü amaçla kullanmak isteyenler olabiliyor. Bu tür kişiler ile işini doğru düzgün yapanları ayırt etmek gerekiyor. Kentimizde bu işi hem yıllardan beri hem de layıkıyla yapan ‘Mert Baharat & Aktariye 2’ güvenle gidebileceğimiz aktarların başında yer alıyor. İsterseniz gelin Hasan Bedel’in ağzından dinleyelim bu sektörü.

Habibe Tilki Üzel: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Hasan Bedel: Ben Hasan Bedel, 1987 Malkara Sağlamtaş doğumluyum. 2003 yılından beri bu sektörle uğraşıyorum. 

H.T.Ü.: Mert baharat & aktariye ne zamandan beri hizmet veriyor? 
H.B.: İlk olarak Eyüp Ataman tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Şuan iki şube olarak hizmet vermekteyiz. İlki Bedesten’in içinde yer almaktadır. Orada Murat Erdoğan hizmet veriyor. İkinci şube olan burada ise ben bulunuyorum. 2. şubemiz 2009 yılında açılmıştır.

H.T.Ü.: Tekirdağ’da bu tarz kaç tane işletme bulunuyor?
H.B.: Büyüklü küçüklü olmak üzere 9 tane işletme bulunmaktadır.

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri mert baharat & aktariye de hangi ürünleri bulabilir?
H.B.: Bitki ve baharat üzerine her türlü ürünü edinebilirler. Bikisel yağlar, sabunları bitkisel şampuanlar, doğal kremler, türlü türlü ot çeşitleri, yeşil çay ve diper çay çeşitleri, doğal pekmez, bal, incir, kuru kayısı. Dediğim gibi taze baharat türleri köri, karabiber, kırmızı toz biber v.s her şey bulunuyor.

H.T.Ü.: Siz nereden ediniyorsunuz ürünleri?
H.B.: Anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Onun dışında İstanbul Mısır Çarşısı’ndan da edinebiliyoruz. Ürünlerimiz hep tazedir ki bu bizim için olmazsa olmaz kuralımızdır. Zaten sürüm de hızlı, çabuk tüketildiği için her ürünümüz taze ve kalitelidir.

H.T.Ü.: Tekirdağ halkının aktarlarla arası nasıl?
H.B.: Tekirdağ insanı önem veriyor aktar ürünlerine. Zaten son yıllarda televizyon kanallarında da bu tarz konuların konuşulduğu programlar olduğu için insanlar takip ediyor ve geldiğinde neyin neye faydalı olduğunu bilerek gelip istiyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor.

H.T.Ü.: Peki siz sürekli takip mi ediyorsunuz ne neye yarıyor, yeni hangi tür ot çıktı v.s diye?
H.B.: Açıkçası hep araştırmak gerekiyor, biz de bunu yapıyoruz onun dışında kimi zaman seminerler düzenleniyor, eğitimler oluyor. Biz de bunlar sayesinde bilgilenmiş oluyoruz.

H.T.Ü.: Favori ürününüz var mı?
H.B.: Favori insanların istekleri doğrultusunda gelişiyor. Yeşil çay uzun zamandır talepte. Son zamanlarda Goji Berry yani Goji Üzümü revaçta. Çayı ve meyve olarak kendisi bir hayli tercih ediliyor. Yağlarımız çok favori. Bunlar için özel karışımlar da veriyoruz.

H.T.Ü.: Bize de okuyucularımız için birkaç tarif verir misiniz?
H.B.: Elbette. Saç bakımı için malzemeler: çam terebentin yağı, susam yağı, badem yağı, ısırgan tohumu yağı, sarımsak yağını karıştırsınlar ve haftada iki kez duştan en az yarım saat önce kadar saç diplerine sürsünler.

Cilt bakımı için malzemeler: kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağını karıştırsınlar ve duştan sonra nemlendirici olarak haftada iki kez kullansınlar.

Cilt maskesi: kil, gül suyu, sade soda, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı haftada bir kez kullanılabilir. Faydası ise siyah noktaları temizler, yağ dengesini dengeler. Sivilceli ciltler için ise çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanılabilir. Saç için yine sarımsak şampuanı çok faydalı ayrıca kokusuzdur. Sabun olarak ise Hatay’ın defne sabunu, Siirt’in Bıttım sabunu ve Çanakkale’nin zeytinyağlı sabunu bulunur.

H.T.Ü.: Sizce gerçekten bitkisel ürünler faydalı mı?
H.B.: Doğru ve düzenli kullanım elbette doğru sonuçlar veriyor. Ayarında ve kararında kullanıldığı sürece. Biz ürünlerimizin organik ve doğal olmasına çok özen gösteriyoruz. Tekirdağ halkına da bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

H.T.Ü.: Hasan bey bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ederiz.

Adres: Mert baharat & aktar 2 
Ertuğrul mahallesi, Kızılay caddesi, no 2 / B Bedesten karşısı Tekirdağ 

Okunma Sayısı : 4994
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 44
Dün : 5342
Toplam : 6926360

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri