organ, bağış, kampanya, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Organ bağışı korkutmasın, yaşam olsun!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Organ bağışı korkutmasın, yaşam olsun!

 

“Her bağış, yeni bir hayattır.” Bu sloganı bu hafta eminim pek çok yerde görmüşsünüz. Nedeni ise 3-9 Kasım arası organ bağış haftası olması. Bu hafta bu konuyu çeşitli yerlerde kimileriyle konuştum. Fakat her nedense daha ‘organ bağışı’ dediğimde çoğu önyargı ile yaklaşıyor. Oysa duyarlılık gösterilecek önemli konuların başında geliyor. Sonra biraz düşündüm ve konuya direk organ bağışının önemi diyerek girmek yerine “biraz düşünelim bizim veya en sevdiklerimizin organ bağışına ihtiyacı olsa konuya nasıl bakardınız?” demenin önyargıyı bir nebze olsun hafiflettiğini gördüm.

 

Bir an bakınca organlarımızı vermek belki zor bir şeymiş gelebilir. Oysa yaşamın sonuna gelmişken organlarımız tam olsa kaç yazar ama bunu idrak etme noktasında bir hayli kat etmemiz gereken yol var. Tabloya organ bağışına ya bizlerin ihtiyacı olsaydı diye bakınca durum farklılaşıyor. En çok sevdiğimiz biri her gün elimizden kayıyor ve ihtiyacı olan şey organ bağışı. Eminim o organı bulabilmek için her yolu dener ve birilerinin bağışlaması için büyük umutları avucumuzda tutarak beklerdik.

 

Ülkemiz bağışlanan organı nakletme konusunda çok başarılı. Böbrek, deri, karaciğer, kalp, kemik, kemik iliği, deri gibi pek çok doku ve organ bağışı yapılıyor. Her ne kadar son yıllarda bir nebze olsun ilerleme kaydetmiş olsak bile dünyaya oranla bağış konusunda üst sıralarda değiliz. İstatistiksel verileri incelediğimiz zaman Türkiye’de sağlığına kavuşmak için organ nakli olmayı bekleyen 26 bin civarı hasta var. Hastaların 22 bin civarı böbrek nakli bekliyor. Kök hücre nakli için tarama başvurusu yapılan hasta sayısı ise 2 bin. 2002 yılında 111 kişi organ bağışı yaparken bu sayı 2018 yılında 598’e yükseldi. Bu gerçekten çok ama çok sevindirici bir durum.

 

Organ bağışının alınması için kişinin hayatta ve sağlıklıyken bağışladığına dair olan izin kartının varlığı gerekli. 18 yaş üstü, akli dengesi yerinde isteyen herkesin bağış kartı olabilir. Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır. Organları alınan kişinin cenazesi, kamuoyuna yansıdığı gibi bir torba içinde teslim edilmez aksine son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda nakil merkezleri özellikle hassasiyet göstermektedir. Aileler kimi zaman bu durumu çok zor kabulleniyor olsa da sevdiklerinin bir organının umut bekleyen başka bir bedende yaşam bulması durumu biraz olsun kolaylaştırabilir. Ülkemizde kimilerinin bağış konusundaki çekincesi ise dini mevzulardan kaynaklı olabiliyor. Fakat bununla ilgili de son yıllarda din adamları sakıncası olmadığına dair açıklamalar getirmeleri olumlu katkılar sağladı.

 

Türkiye’de organ bağışı konusunda birinciliği son yıllarda olduğu gibi bu yılda Bursa civarı aldı. Evet, Bilecik, Düzce, Yalova, Çanakkale, Balıkesir illerini kapsayan Bursa bölgesi denilen kısım ülkemizde konuya en fazla önem veren yerlerin başında geliyor. İçinde yaşadığımız Tekirdağ bağış konusunda üst sıralarda yer almıyor. Bağış haftası kapsamında Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü de etkinlik düzenledi. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir de konuyla ilgili korkutan rakamları kamuoyuyla paylaşarak farkındalık yaratılmasının bir an evvel şart olduğunun altını çizdi.

 

Sağlıklı iken organlarımızın kıymetini bilelim, yolun sonuna geldiğimizde ise o çok sevdiğimiz organlarımızın başka bedende yaşam bulup, yeni hayatlarda yaşayabileceğini unutmayalım. Organ bağışı çok da ürküten bir durum değil. Hepimizin birer bağış kartı olması dileklerimle… 


Okunma Sayısı : 131
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6192
Dün : 5609
Toplam : 9644552

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri