19 mayıs, atatürk, gençlik

tekirdağ haberleri

Nice 19 Mayıs’lara…

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Nice 19 Mayıs’lara…


Ne şanslı bir ulusuz ki ne kıymetli tarihlerimiz, milli bayramlarımız var. Onlardan biri de şüphesiz ki 19 Mayıs 1919. Bu tarih öyle yabana atılacak bir tarih değil. Türk Milleti’nin ve büyük önder M. K. Atatürk’ün tarih sahnesine bir kez daha çıkışı ve şahlanış destanının tarihi. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir zamanda içinde Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti için “Bu millet esir yaşamaktansa ölse daha iyidir” demiş ve Samsun’a çıkarak bağımsızlık hareketinin fitilini ateşlemiştir. 19 Mayıs 1919 demek Türk Milleti’nin kendi makus kaderini tersine döndürmeye başlaması, esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın daima işgal altında bulunamayacağını tüm dünyaya adeta haykırışı demektir.

 

Atatürk, 19 Mayıs 1919 için ‘doğum günüm’ demiştir ve Ata doğum gününü gençlere armağan etmiştir. Neden? Çünkü gençlere bu yolda çok görev düşüyor. Ayrıca 19 Mayıs’ı gençlere armağan eden önderimiz bizlere, bu ülkenin gençlerine güvendiğini ne güzel göstermiştir. Bizlere de bu armağanı ilelebet korumak, taşımak, unutmamak, unutturmamak düşer elbette.


Ancak şahsen benim korkularım var. Bizlerden büyükler, bizler, bizden biraz küçükler, belki biraz daha küçükler 18 Mart, 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi tarihimizin şanlı günlerinin kıymetini biliyor ve önemsiyoruz. Peki ya bugün yeni doğan çocuklar? Onlar bu hazinemizi bilecekler mi? Önemseyecekler mi?

 

Son yıllarda nedenli nedensiz bahaneler ortaya atılarak milli bayramlarımızın coşkuyla kutlanması engelleniliyor. Yasak bir şey yapıyormuşuz gibi çekinerek kutluyoruz milli bayramlarımızı. Biliyorlar ki bıçak gibi yasaklamalar gelse bu ulus buna razı gelmez ancak ılık suya atılan kurbağanın haşlandığını anlamaması gibi yavaş yavaş unutturulmaya çalışılıyor.

 

Hepimiz aklımızı, fikrimizi açık tutmalıyız ki yapılmak istenen oyunları zamanında fark edip tepki koyalım. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye bakmaya başlarsak bir bakmışız ki aslında hepimiz yok olmuşuz.

 

 Bu topraklarda yaşamanın zorluğunu evvel ezelden hep yaşadık. Bu toprağın anaları binlerce şehit verdi ne acı ki hala da vermeye devam ediyoruz. Şunu asla unutmayalım ve unutturmak isteyenlere inat daima hatırlayalım, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özveriler neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti biz gençlere emanet edilmiştir. Bu sebepledir ki bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillerimize en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır.

 

 İleride ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan Türk Gençleri, Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükseltecek dimağlar olarak ne denli büyük bir sorumluluk üstlenmiş olduklarının bilinç ve idrakinde olmalılar. Bu inançtan aldığımız azim ve kararlılıkla ülkemizi, önderimiz Atamızı, milli bayramlarımızı koruyacağız. Bu herkes tarafından böyle biline…


Okunma Sayısı : 505
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3253
Dün : 6413
Toplam : 7422795

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri