19 mayıs, atatürk, gençlik

tekirdağ haberleri

Nice 19 Mayıs’lara…

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Nice 19 Mayıs’lara…


Ne şanslı bir ulusuz ki ne kıymetli tarihlerimiz, milli bayramlarımız var. Onlardan biri de şüphesiz ki 19 Mayıs 1919. Bu tarih öyle yabana atılacak bir tarih değil. Türk Milleti’nin ve büyük önder M. K. Atatürk’ün tarih sahnesine bir kez daha çıkışı ve şahlanış destanının tarihi. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir zamanda içinde Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti için “Bu millet esir yaşamaktansa ölse daha iyidir” demiş ve Samsun’a çıkarak bağımsızlık hareketinin fitilini ateşlemiştir. 19 Mayıs 1919 demek Türk Milleti’nin kendi makus kaderini tersine döndürmeye başlaması, esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın daima işgal altında bulunamayacağını tüm dünyaya adeta haykırışı demektir.

 

Atatürk, 19 Mayıs 1919 için ‘doğum günüm’ demiştir ve Ata doğum gününü gençlere armağan etmiştir. Neden? Çünkü gençlere bu yolda çok görev düşüyor. Ayrıca 19 Mayıs’ı gençlere armağan eden önderimiz bizlere, bu ülkenin gençlerine güvendiğini ne güzel göstermiştir. Bizlere de bu armağanı ilelebet korumak, taşımak, unutmamak, unutturmamak düşer elbette.


Ancak şahsen benim korkularım var. Bizlerden büyükler, bizler, bizden biraz küçükler, belki biraz daha küçükler 18 Mart, 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi tarihimizin şanlı günlerinin kıymetini biliyor ve önemsiyoruz. Peki ya bugün yeni doğan çocuklar? Onlar bu hazinemizi bilecekler mi? Önemseyecekler mi?

 

Son yıllarda nedenli nedensiz bahaneler ortaya atılarak milli bayramlarımızın coşkuyla kutlanması engelleniliyor. Yasak bir şey yapıyormuşuz gibi çekinerek kutluyoruz milli bayramlarımızı. Biliyorlar ki bıçak gibi yasaklamalar gelse bu ulus buna razı gelmez ancak ılık suya atılan kurbağanın haşlandığını anlamaması gibi yavaş yavaş unutturulmaya çalışılıyor.

 

Hepimiz aklımızı, fikrimizi açık tutmalıyız ki yapılmak istenen oyunları zamanında fark edip tepki koyalım. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye bakmaya başlarsak bir bakmışız ki aslında hepimiz yok olmuşuz.

 

 Bu topraklarda yaşamanın zorluğunu evvel ezelden hep yaşadık. Bu toprağın anaları binlerce şehit verdi ne acı ki hala da vermeye devam ediyoruz. Şunu asla unutmayalım ve unutturmak isteyenlere inat daima hatırlayalım, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özveriler neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti biz gençlere emanet edilmiştir. Bu sebepledir ki bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillerimize en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır.

 

 İleride ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan Türk Gençleri, Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükseltecek dimağlar olarak ne denli büyük bir sorumluluk üstlenmiş olduklarının bilinç ve idrakinde olmalılar. Bu inançtan aldığımız azim ve kararlılıkla ülkemizi, önderimiz Atamızı, milli bayramlarımızı koruyacağız. Bu herkes tarafından böyle biline…


Okunma Sayısı : 360
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2103
Dün : 4249
Toplam : 6781205

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri