neslicantay, kanser, neslican, tay

tekirdağ haberleri

Kaybetmedin Neslican

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kaybetmedin Neslican

 

Ülkemi ve insanlarını çok seviyorum bunu da her zaman söylüyorum. Gel gelelim ki şunu da hep söylemek zorunda kalıyorum bir o kadar üzülerek: Ne yazık ki çoğunluk olarak eğitimsiz, cahil ve dar kafalı bir toplumuz.

 

Devletten, yasalardan sahip çıkılmasını, korunup kollanmasını, tercihlerimize ve düşüncelerimize saygı duyulmasını, olması gereken şekilde özgürlük alanları bekliyoruz ama daha biz birbirimize bunlara yapmayan, yaftalayan, ötekileştiren, renkler aynı değil diye çirkin ifadelerle tiye alan insanlar olarak yaşıyoruz.

 

Hepimizin bildiği üzere o güzel gülüşlü kız Neslican Tay bu hayattan geldi geçti. Henüz 21 yaşında üstelik 19 yaşından beri son 3 yılını kanserle, ağır kemoterapilerle geçirmek zorunda kalan bir güzellikti o.

 

Üniversite sınavına girmesine 2 hafta kala bacağında çok etkili bir tümör olduğunu öğrendi. O sınava hazırlanırken hepimiz ölüm kalım meselesi sanırdık. Oysa Neslican asıl ölüm kalım meselesinin üniversite sınavı olmadığını bire bir yaşadı. Kanser hücrelerine “benden güçlü değilsiniz” deyip yaşama sıkı sıkı tutundu. Kendi ifadesiyle söylediği gibi iyileşmeyeceğinden bir gün bile şüphe etmedi. Bu uğurda sol bacağını dahi feda etti. Yeter ki tümör bedeninden, bacağından çıksın gitsin diye. “Ben demir kadın oldum” diyerek giydi şortunu, taktı demir bacağını kalabalıklara karıştı. Çok doğru düşündü, eğer bir kez kalabalıktan kaçmaya başlar, bacağını saklamaya uğraşırsa gölge kız olarak yaşayacaktı. O bunu yapmadı. “ben bir bacaktan ibaret değilim ki” diyerek yüksek sesle konuştu, kahkaha attı, makyaj yaptı, mini etek giydi.

 

Kanser 2. 3. ve en son 4. kez yakasına yapıştı. O, sıkı sıkı yaşama tutundukça kanser illeti de Neslican’ın bedenine tutundu. Kanser yüzünden girdiği yoğun bakım ünitesinden çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak ışıl ışıldayan gözlerine, samimi gülüşüne, dik duruşuna, beynini ve ruhunu kansere teslim etmeyişine rağmen gözlerini sonsuzluğa kapattı. Şimdi biz ona kaybetti demeyeceğiz. Çünkü o bunun denmesini istemiyordu onun yerine istediği gibi “bu yoldaki mücadelesi güzeldi.” diyeceğiz.

 

Mücadelen ve hepimize verdiğin o güç, hayat umudu çok başarıydı Neslican. Gencecik yaşta büyük bir misyonu üstlendin sen ve harika bir imza bırakıp cennete geçiş yaptın.

 

Şimdi yazımın en başına dönersek, hani dedim ya ne acı ki cahil ve dar kafalı insanlar barınıyor aramızda diye. Kendini bilmez bazı tipler çıkmış utanmadan Neslican için “herkes cennete gitti diyor. Giydiği şortlarla, eteklerle biraz zor gider.” diyebiliyor. Asıl bu insanların tedavi olmaları lazım, ruhlarını nefret, kin kanseri bürümüş haberleri yok. Ruhlarının derinlikleri yok. Yaşıtları gibi keyifli zamanlar geçirmesi gerekirken 19 yaşında nasıl büyük bir sınav verdiğini, verirken de muhteşem bir duruş sergilediğini anlayacak kapasiteleri yok. Ama siyasi menfaatleri var. Biri ve birilerine yaranıp kendilerine yer bulabilmek için ruhlarını satmış bu kişiler. Ayrıca Müslümanlık için bu lafları söyleyenler bilmeli ki bu çirkin cümleler kısa etek giymekten daha günahtır.

 

Sırf giyim tarzı yüzünden Neslican cehenneme gitmiştir diyen zavallılar muhtemelen sizin de gideceğiniz yer orasıdır. Artık insanları etek boyu, saçı açık - kapalı, sokakta gülüyor, hamileyken geziyor diye yargılamaktan ve bunlar yüzünden birbirimize nefret duymaktan vazgeçmenin zamanı gelmedi mi? Bakın işte Neslican örneği karşımızda duruyor. Hayat, her şeye gebe. Çok sağlıklıyım dediğiniz bir sabah yaşam elinizden kaymaya başlayabilir. Artık toplum olarak sarılalım birbirimize, acılarımıza, sevinçlerimize ortak olalım. Hele ki sırf siyasi anlamda birilerine yaranmak için Neslican’ın şortu yüzünden cehenneme gidip gitmeyeceğine karar vermeyin. Kim bilir belki de acıları dinmiş, bilmediği bir sonsuzluk içinde kocaman gülerek oradan oraya koşturuyordur. Melekler etrafında olsun Neslican…   


Okunma Sayısı : 518
Yapılan Yorumlar
 • TRAKYAKENT EĞİTİME DEVAM EDİYOR
  21 02 2020.. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT ve Marmara Belediyeler Birliği MBB ortaklığında düzenlenen eğitim çalışmalarına, belediye personeline yönelik olarak “Vatandaş Odaklı Hizmet” konulu program ile devam edildi.
 • TEKNOPARK GENEL KURULU
  20 02 2020--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Kurul Toplantısı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin başkanlığında Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 • Çeşmelerden ikrama devam
  20.02.2020--Ergene Belediyesinin sunmuş olduğu ikram çeşmelerinden sıcak çorbalar vatandaşlara ikram edilmeye devam ediliyor.
 • Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak
  6 Şubat 2020--Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile
 • BURSLULUK SINAVI
  6 şubat 2020--Aden okulları Bursluluk sınavı için geri sayım başladı.
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5724
Dün : 15484
Toplam : 10606312

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri