diyet, kilo verme, emine görücü

tekirdağ haberleri

Neden Kilo Veremiyorum ki!?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


 Neden Kilo Veremiyorum ki!?


En çok karşılaştığım sorulardan biri de ‘sağlıklıyım ama kilo veremiyorum. Neden?’ Gelin bu hafta bu sorunun cevabını arayalım.


Günümüzde çok sık duyduğunuz bir kelime aslında ‘metabolizma’, ‘metabolizma hızınız şu kadar’ vs…Peki nedir bu metabolizma?! Önce oradan başlayalım.


Metabolizma vücudumuzun enerji üretme ve bu enerjiyi harcama faaliyetlerini kapsayan mekanizmaya verdiğimiz isimdir. Bu enerji işimizi de vücudumuzda bir nevi düzenleyen hücrelerimizde bulunan mitokondrilerimizdir.  Mitokondri sayımızın azlığı ya da çokluğu işte bu metabolizma mekanizmasının çalışma hızında büyük önem taşır. Mitokondri sayımızı azaltmak veya artırmak ise sağlıklı beslenme ve yaptığımız egzersizlerle bizim elimizdedir. Hareketsiz yaşam, düzensiz ve sağlıksız beslenme mitakondri sayımızın düşmesine, buna bağlı olarak da bazal metabolizma hızımızın düşmesine paralelinde ise sağlıksız bir yaşama doğru yol almamıza neden olur.


 Basit bir tabirle anlatacak olursak enerji düzenleme ve harcama santrallerimizin dizginlerinin  elimizde olması bize metabolizma hızımızın gaz pedalının  elimizde olması gibi bir güç verir. Gerek duyduğumuzda gaz pedalına basıp, gerek duyduğumuzda ise ayağımızı çekip dengeyi koruyabiliriz. İhtiyacımızdan fazla aldığımız besinler Vücudumuzda bize anlık olarak ‘fazladan kiloya’ dönüşse de ileriye yönelik çok ciddi hastalıklara neden olmaktadırlar. Tıpkı gaz pedalına fazladan basıp hız yaptığımızdaki sonuçlar gibi düşünün. ‘Her gün 10 bin adım atın, sağlığınızı koruyun’ sloganının çıkış noktası işte bu olaydır. Siz adım attıkça kaslarınız çalışır, kasların çalışması için enerji gerekir ve dolayısı ile hücrelerde mitokondri sayısı artar. Bu sayede fazladan aldığınız enerji size depo yağı olarak değil bir nevi artan hücre sayısı olarak geri döner. J


İştah ve kilo kontrolündeki bir diğer etken faktör de hormonlardır. Bu hormonlar bize ‘açlık’ ve ‘tokluk’ sinyallerini verirler. Bu sayede ne zaman ve ne kadar yiyeceğimizi kontrol etmiş oluruz. Bu birbirine zıt ama kardeş hormonlar ise LEPTİN ve GHRELİN hormonlarıdır.Ghrelin ‘acıktım’ sinyalini verirken, Leptin ise ‘doydum’ sinyalini verir.


            Leptin hormonu iştah mekanizmasında adeta frengörevi görür. Aşırı yemek yemeyi ve sonuçta da obeziteyi önler. Leptinin fazla salınımı demek, kanda fazla bulunması ve buna bağlı olarak da ‘doymuyorum’kelimesinin sıkça duymamız demektir.Birçok obez insanın kanında yüksek oranda  LEPTIN bulunmakta ve buna da ‘LEPTİN DİRENCİ’denmektedir.


Litaratürde bu direnci izah eden iki tez bulunmaktadır.


1.Kandaki seviyesi yeterli olmasına karşın hedef hücrelere ulaşamıyor olması.
2.Hedef hücrelere ulaşmasına rağmen ,ilgili hücrelerin hormona yanıt verememesi.


Leptin direnci hem iştahı hem de kilo alımının kontrolünü zorlaştırdığı için  aşırı kilo alımına ve obeziteye neden olmaktadır.


Kilo verememenizin bir diğer sebebi de farkında olmadığınız herhangi bir gıdaya karşı  intoleransınız olabilir.Gıda intoleransı;besinin vücutta tam olarak sindirilememesi sonucu ortaya çıkan bir olaydır. Sindirilmemiş bu besinler vücut için tehlike oluşturabilirler. Karında şişkinlik, gaz, kabızlık, ishal, aşırı kilolu olma, aşırı zayıf olma, alerji, sivilce, dermatit, barsakta gaz, karın bölgesi yağlanması gibi sorunlara sebep olabilirler. Intoleransınız olan bir besini tükettiğinizde kilo vermeniz de zorlaşabilir.Dikkat edilecek husus gıda intoleransları ile gıda alerjilerini karıştırmamaktır. Herhangi bir gıdaya duyulan alerji vücudun savunma sisteminin o gıdayı vücuda alır almaz gösterdiği tepkilerdir.Açıklama: ok emoji ile ilgili görsel sonucu


Çağımızın hastalığı diyebileceğimiz insülin direnci kavramını artık çok sık duyar olduk. Diyette fazla basit ve rafine edilmiş karbonhidrat tüketimi başta olmak üzere çevresel ve genetik bir çok faktörün de neden olabileceği insülin direnci, bireyde yağ yakımını engelleyerek depolanmasını artırır. Aynı zamanda tatlıya isteği artırarak kilo alımına sebep olabilir.


İnsülin direnci şu belirtilerle kendini belli eder. Tatlı krizleri, unlu şekerli gıdalara düşkünlük, sık acıkmalar, gece acıkmaları, yorgunluk, terleme, çabuk sinirlenme, unutkanlık, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, horlama, cinsel isteksizlik, cinsel yetersizlik vb....Bu belirtilerden herhangi biri var ise mutlaka bir hekime başvurun zira tedavi uzun bir süreç gerektirir. Genelde düşük kalorili katkısız bir beslenme modeli ve düzenli egzersiz sorunu önemli ölçüde çözebiliyor.


Vücudumuz enerjiyi kullanmak için bir takım kimyasal olaylara ihtiyaç duyar. Tüm bunları da vücutta yeterli su varsa yapabilir. Aksi taktirde enerjiyi harcadığınız mekanizmalar yavaşlar. Bu da zor kilo vermenize neden olur.

 

Fazla kilo probleminiz var ise önce şu ‘8 Altın Kural’a uyup uyumadığınıza bir bakın. Bu altın kurallara uyduğunuz halde halen sağlıksız kilo alımınız devam ediyorsa gerekli tetkikler için lütfen bir uzmana başvurun.

 

 8 Altın Kural: 


1.’Tabakta yemek kalmaz,arkandan ağlar’ tabusunu yıkın ve doyduğunuzda tabağınızı bırakın.


2.Yemek yedikten sonra ki açlık sinyalleri 2-3 saat sonra gelir. Bu zaman aralığından önce gelen açlık sinyallerinin gerçek olmadığını bilin ve iki öğününüzün arasında en az 4 en çok 6 saat olsun.

3.Üzüntülü anlarınızda kendinizi buzdolabının önüne atmayın.


4.Her öğünde mutlaka sebzeniz olsun, günde 2-3 meyve tüketmeye çalışın.


5.Aldığınız ürünlerin etiketini mutlaka okuyun ve içeriğini bilin.


6. ‘Günde 10 bin adım’ sloganını mutlaka uygulayın.


7.Uyku düzenine dikkat edin.Düzensiz uyku zamanları gece belli aralıklarda salınan hormonları olumsuz etkiler unutmayın.


8.Hiç bir bahane üretmeden güne mutlaka kahvaltı ile başlayın ve en azından üç ana öğününüzün düzenini koruyun.

 Sağlık ve sevgiyle kalın J

Okunma Sayısı : 637
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 960
Dün : 8280
Toplam : 7127101

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri