diyet, kilo verme, emine görücü

tekirdağ haberleri

Neden Kilo Veremiyorum ki!?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


 Neden Kilo Veremiyorum ki!?


En çok karşılaştığım sorulardan biri de ‘sağlıklıyım ama kilo veremiyorum. Neden?’ Gelin bu hafta bu sorunun cevabını arayalım.


Günümüzde çok sık duyduğunuz bir kelime aslında ‘metabolizma’, ‘metabolizma hızınız şu kadar’ vs…Peki nedir bu metabolizma?! Önce oradan başlayalım.


Metabolizma vücudumuzun enerji üretme ve bu enerjiyi harcama faaliyetlerini kapsayan mekanizmaya verdiğimiz isimdir. Bu enerji işimizi de vücudumuzda bir nevi düzenleyen hücrelerimizde bulunan mitokondrilerimizdir.  Mitokondri sayımızın azlığı ya da çokluğu işte bu metabolizma mekanizmasının çalışma hızında büyük önem taşır. Mitokondri sayımızı azaltmak veya artırmak ise sağlıklı beslenme ve yaptığımız egzersizlerle bizim elimizdedir. Hareketsiz yaşam, düzensiz ve sağlıksız beslenme mitakondri sayımızın düşmesine, buna bağlı olarak da bazal metabolizma hızımızın düşmesine paralelinde ise sağlıksız bir yaşama doğru yol almamıza neden olur.


 Basit bir tabirle anlatacak olursak enerji düzenleme ve harcama santrallerimizin dizginlerinin  elimizde olması bize metabolizma hızımızın gaz pedalının  elimizde olması gibi bir güç verir. Gerek duyduğumuzda gaz pedalına basıp, gerek duyduğumuzda ise ayağımızı çekip dengeyi koruyabiliriz. İhtiyacımızdan fazla aldığımız besinler Vücudumuzda bize anlık olarak ‘fazladan kiloya’ dönüşse de ileriye yönelik çok ciddi hastalıklara neden olmaktadırlar. Tıpkı gaz pedalına fazladan basıp hız yaptığımızdaki sonuçlar gibi düşünün. ‘Her gün 10 bin adım atın, sağlığınızı koruyun’ sloganının çıkış noktası işte bu olaydır. Siz adım attıkça kaslarınız çalışır, kasların çalışması için enerji gerekir ve dolayısı ile hücrelerde mitokondri sayısı artar. Bu sayede fazladan aldığınız enerji size depo yağı olarak değil bir nevi artan hücre sayısı olarak geri döner. J


İştah ve kilo kontrolündeki bir diğer etken faktör de hormonlardır. Bu hormonlar bize ‘açlık’ ve ‘tokluk’ sinyallerini verirler. Bu sayede ne zaman ve ne kadar yiyeceğimizi kontrol etmiş oluruz. Bu birbirine zıt ama kardeş hormonlar ise LEPTİN ve GHRELİN hormonlarıdır.Ghrelin ‘acıktım’ sinyalini verirken, Leptin ise ‘doydum’ sinyalini verir.


            Leptin hormonu iştah mekanizmasında adeta frengörevi görür. Aşırı yemek yemeyi ve sonuçta da obeziteyi önler. Leptinin fazla salınımı demek, kanda fazla bulunması ve buna bağlı olarak da ‘doymuyorum’kelimesinin sıkça duymamız demektir.Birçok obez insanın kanında yüksek oranda  LEPTIN bulunmakta ve buna da ‘LEPTİN DİRENCİ’denmektedir.


Litaratürde bu direnci izah eden iki tez bulunmaktadır.


1.Kandaki seviyesi yeterli olmasına karşın hedef hücrelere ulaşamıyor olması.
2.Hedef hücrelere ulaşmasına rağmen ,ilgili hücrelerin hormona yanıt verememesi.


Leptin direnci hem iştahı hem de kilo alımının kontrolünü zorlaştırdığı için  aşırı kilo alımına ve obeziteye neden olmaktadır.


Kilo verememenizin bir diğer sebebi de farkında olmadığınız herhangi bir gıdaya karşı  intoleransınız olabilir.Gıda intoleransı;besinin vücutta tam olarak sindirilememesi sonucu ortaya çıkan bir olaydır. Sindirilmemiş bu besinler vücut için tehlike oluşturabilirler. Karında şişkinlik, gaz, kabızlık, ishal, aşırı kilolu olma, aşırı zayıf olma, alerji, sivilce, dermatit, barsakta gaz, karın bölgesi yağlanması gibi sorunlara sebep olabilirler. Intoleransınız olan bir besini tükettiğinizde kilo vermeniz de zorlaşabilir.Dikkat edilecek husus gıda intoleransları ile gıda alerjilerini karıştırmamaktır. Herhangi bir gıdaya duyulan alerji vücudun savunma sisteminin o gıdayı vücuda alır almaz gösterdiği tepkilerdir.Açıklama: ok emoji ile ilgili görsel sonucu


Çağımızın hastalığı diyebileceğimiz insülin direnci kavramını artık çok sık duyar olduk. Diyette fazla basit ve rafine edilmiş karbonhidrat tüketimi başta olmak üzere çevresel ve genetik bir çok faktörün de neden olabileceği insülin direnci, bireyde yağ yakımını engelleyerek depolanmasını artırır. Aynı zamanda tatlıya isteği artırarak kilo alımına sebep olabilir.


İnsülin direnci şu belirtilerle kendini belli eder. Tatlı krizleri, unlu şekerli gıdalara düşkünlük, sık acıkmalar, gece acıkmaları, yorgunluk, terleme, çabuk sinirlenme, unutkanlık, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, horlama, cinsel isteksizlik, cinsel yetersizlik vb....Bu belirtilerden herhangi biri var ise mutlaka bir hekime başvurun zira tedavi uzun bir süreç gerektirir. Genelde düşük kalorili katkısız bir beslenme modeli ve düzenli egzersiz sorunu önemli ölçüde çözebiliyor.


Vücudumuz enerjiyi kullanmak için bir takım kimyasal olaylara ihtiyaç duyar. Tüm bunları da vücutta yeterli su varsa yapabilir. Aksi taktirde enerjiyi harcadığınız mekanizmalar yavaşlar. Bu da zor kilo vermenize neden olur.

 

Fazla kilo probleminiz var ise önce şu ‘8 Altın Kural’a uyup uyumadığınıza bir bakın. Bu altın kurallara uyduğunuz halde halen sağlıksız kilo alımınız devam ediyorsa gerekli tetkikler için lütfen bir uzmana başvurun.

 

 8 Altın Kural: 


1.’Tabakta yemek kalmaz,arkandan ağlar’ tabusunu yıkın ve doyduğunuzda tabağınızı bırakın.


2.Yemek yedikten sonra ki açlık sinyalleri 2-3 saat sonra gelir. Bu zaman aralığından önce gelen açlık sinyallerinin gerçek olmadığını bilin ve iki öğününüzün arasında en az 4 en çok 6 saat olsun.

3.Üzüntülü anlarınızda kendinizi buzdolabının önüne atmayın.


4.Her öğünde mutlaka sebzeniz olsun, günde 2-3 meyve tüketmeye çalışın.


5.Aldığınız ürünlerin etiketini mutlaka okuyun ve içeriğini bilin.


6. ‘Günde 10 bin adım’ sloganını mutlaka uygulayın.


7.Uyku düzenine dikkat edin.Düzensiz uyku zamanları gece belli aralıklarda salınan hormonları olumsuz etkiler unutmayın.


8.Hiç bir bahane üretmeden güne mutlaka kahvaltı ile başlayın ve en azından üç ana öğününüzün düzenini koruyun.

 Sağlık ve sevgiyle kalın J

Okunma Sayısı : 889
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4012
Dün : 7242
Toplam : 8453903

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri