tekirdağ, engelli

tekirdağ haberleri

tekirdağ, haberler, sakatlar derneği

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


NEDEN YOK SAYILIYORLAR?

 Hepimizin bildiği üzere 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü. O gün tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Ancak tuhaf olan bu organizasyonlara Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi’nin davet edilmemiş olması.

“Engelli olmak değildir sorun! Sorun yürekte engelli olmaktır” ne güzel bir cümle değil mi? Ancak ne yazık ki toplum olarak bu cümleyi yaşatabildiğimiz söylenemez. Engelli insanlarımız var ve biz onların var olduğunu görmezden gelerek, yok sayarak en büyük engeli bu şekilde oluşturuyoruz. Hatta öyle ki kentin yöneticileri dahi ulusal çaplı Sakatlar Derneği’nin Tekirdağ Şubesi’ni bu şubenin üyelerini yok sayıyor. Neden çünkü Süleymanpaşa Belediyesi kendisi bir sakatlar derneği kurmuş ve diğer Türkiye genelindeki derneği dışlıyor. Konuyla ilgili olarak detayları Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi Meziyet Ero’dan alıyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Meziyet Hanım 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili olarak Tekirdağ’da ne yapıldı?
Meziyet Erol: Günün anlam ve önemi için saat 10.00’da Valilik önüne çelenk konuldu. Valilik ziyareti yapıldı, 11.15’de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak makamında ziyaret edildi. Saat 15:00’de Serinoğulları’nda yemek yendi.

Habibe tilki Üzel: Siz de Tekirdağ Şubesi olarak bu programa uydunuz değil mi?
Meziyet Erol: Ben çelenk, valilik ve belediye ziyaretine uydum fakat yemeğe katılmadım. Zira biz ulusal bir derneğin şubesi olmamıza rağmen aranıp davet edilmedik. Hem derneğimiz hem de üyelerimiz yok sayılmıştır. Ben arayıp neden bu şekilde diye sorduğumda ise isterseniz siz gelin dendi. Üyelerimizin hepsi olmasa da temsilen bazılarının çağrılması gerekirdi, aranmadığımız ve üyelerimin olmadığı bir yerde ben de olmam diyerek farkındalık yemeğine katılmadım. Onlar kabul etse de etmese de biz Türkiye sakatlar Derneği’nin Tekirdağ Şubesiyiz. 

Habibe Tilki Üzel: 3 Aralık Engelliler Günü’nde dernek üyeleri davet edilmeyecekse kim davet edilecek?
Meziyet Erol: Biz de buna şaşırıyor ve kızıyoruz. Süleymanpaşa Belediyesi kendisine ait bir Sakatlar Derneği kurdu. Tüm organizasyonları o dernek üzerine yapıyor ve bizi yok sayıyor. Farkındalık yemeği 200 kişilik ayarlandı. 50’si yardıma muhtaç kişilerden, 50’si hastalarına bakan insanlardan, 50’si belediyenin kendi sakatlar derneğinden, 25’i ilçelerden, 25’i de protokolden oluşuyor. Gördüğünüz üzere biz yokuz. Arayıp sorunca da iyi madem siz gelin cevabını alıyoruz. Yemek değil derdimiz dışlanmak, yok sayılmak, bizim derneğimize hiçbir destek verilmezken tüm her şey belediyenin kendi özel derneğine yapılması. Bu pozitif ayrımcılık bize engellerin kafada olduğunu gösteriyor.

Habibe Tilki Üzel: İş sizin derneğiniz bizim derneğimize dönmüş sanki.
Meziyet Erol: Aynen. Ne yazık ki öyle oldu gibi. Oysa bu işte senin benim derdi olur mu? Biz kamu yararına kurulmuş derneğiz, özel değiliz. Her yapılanın engelli vatandaşlarımız için yapılması gerekiyor. Dernekler birleşsin dendi ancak onlar bizim seçtiğimiz kişi başkan olacak dediler. Bizim üyelerimiz de bunu kabul etmedi. Ben başkanlıktan çekileyim madem dedim fakat yine de üyelerimiz buna izin vermediler. Başkan Eşkinat’da bunun üzerine sizin çay bahçenizi yıkarım dedi, biz o kadar da değil derken gerçekten yıktı. Belediye Ramazan’da her mahallede iftar yemeği veriyor, bu sayı 180 bin kadar oluyor. Konu engelliler olunca mı ayrım oluyor, kontenjan olmuyor, sayı kısıtlı oluyor? Biz neden dışlanıyoruz kesinlikle bir açıklama, toplantı bekliyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Belediye sosyal belediyecilik yaptığını söylüyor her fırsatta, başa geldiklerinden beri engelliler için ne yapıldı şehre?
Meziyet Erol: Tekirdağ ne acı ki engellilerin kolay yaşayabileceği bir şehir değil asla. Engelli olmayan vatandaşlar bile yolda zor yürürken engellilere ait yolların olmasını beklememiz biraz ironi içeriyor aslında. Engelliler için ne kaldırımlar müsait ne yollar. Ne de bunlar için çalışmalar var. Camiler de engellilere ait bölüm olmalı. Otobüs şoförleri bu konuda eğitilmeli kimisi engelli vatandaşı almıyor, basıp geçiyor. Ranpanın çıkışı var inişi yok. Merdiven kenarlarında engelli bölümü yok. Merdiven demek engelliler için koca bir duvar demek. Tekparkçılar daha fazla dikkat etmeli engellilerin yerlerine araba park ediyor insanlar böyle olunca engelli vatandaş akülü arabasıyla kaldırıma inip binemiyor. Çay bahçelerimiz olsun. Engelli parkı olmasın her parkta engelli bölümü olsun ki herkes bir arada olsun. Engeli yan parkta ayrışmış olmasın. En ciddi sorun ise sahilde, çarşıda engelliler için tuvalet olmaması. Daha söylenecek o kadar çok şey var ki. Soruyorum sosyal belediyecilik bunların neresinde? Başka söze gerek yok.   
Okunma Sayısı : 1792
Yapılan Yorumlar
 • 4. Uluslararası Rodosto Kupası başlıyor
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Rodosto Kupası’nın programı belli oldu.
 • TREDAŞ AİLESİ TEKNOFEST’TE
  20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, TREDAŞ çalışanları da çocuklarıyla birlikte katıldı.
 • Metruk binalar ilaçlanıyor
  Kent içindeki metruk binalar hem görsel olarak kentin görüntüsünü bozuyor hem de fiziki anlamda tehlike arz ediyor. Bir türlü dokunulmayan bu metruk binalara ilaçlama çalışması yapıldı.
 • Başkan Aşure Günü’nde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muharrem ayı münasebetiyle Marmaraereğlisi ilçesi Yeniçiftlik Mahallesinde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine katıldı.
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2916
Dün : 7996
Toplam : 6941919

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri