tekirdağ, engelli

tekirdağ haberleri

tekirdağ, haberler, sakatlar derneği

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


NEDEN YOK SAYILIYORLAR?

 Hepimizin bildiği üzere 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü. O gün tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Ancak tuhaf olan bu organizasyonlara Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi’nin davet edilmemiş olması.

“Engelli olmak değildir sorun! Sorun yürekte engelli olmaktır” ne güzel bir cümle değil mi? Ancak ne yazık ki toplum olarak bu cümleyi yaşatabildiğimiz söylenemez. Engelli insanlarımız var ve biz onların var olduğunu görmezden gelerek, yok sayarak en büyük engeli bu şekilde oluşturuyoruz. Hatta öyle ki kentin yöneticileri dahi ulusal çaplı Sakatlar Derneği’nin Tekirdağ Şubesi’ni bu şubenin üyelerini yok sayıyor. Neden çünkü Süleymanpaşa Belediyesi kendisi bir sakatlar derneği kurmuş ve diğer Türkiye genelindeki derneği dışlıyor. Konuyla ilgili olarak detayları Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi Meziyet Ero’dan alıyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Meziyet Hanım 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili olarak Tekirdağ’da ne yapıldı?
Meziyet Erol: Günün anlam ve önemi için saat 10.00’da Valilik önüne çelenk konuldu. Valilik ziyareti yapıldı, 11.15’de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak makamında ziyaret edildi. Saat 15:00’de Serinoğulları’nda yemek yendi.

Habibe tilki Üzel: Siz de Tekirdağ Şubesi olarak bu programa uydunuz değil mi?
Meziyet Erol: Ben çelenk, valilik ve belediye ziyaretine uydum fakat yemeğe katılmadım. Zira biz ulusal bir derneğin şubesi olmamıza rağmen aranıp davet edilmedik. Hem derneğimiz hem de üyelerimiz yok sayılmıştır. Ben arayıp neden bu şekilde diye sorduğumda ise isterseniz siz gelin dendi. Üyelerimizin hepsi olmasa da temsilen bazılarının çağrılması gerekirdi, aranmadığımız ve üyelerimin olmadığı bir yerde ben de olmam diyerek farkındalık yemeğine katılmadım. Onlar kabul etse de etmese de biz Türkiye sakatlar Derneği’nin Tekirdağ Şubesiyiz. 

Habibe Tilki Üzel: 3 Aralık Engelliler Günü’nde dernek üyeleri davet edilmeyecekse kim davet edilecek?
Meziyet Erol: Biz de buna şaşırıyor ve kızıyoruz. Süleymanpaşa Belediyesi kendisine ait bir Sakatlar Derneği kurdu. Tüm organizasyonları o dernek üzerine yapıyor ve bizi yok sayıyor. Farkındalık yemeği 200 kişilik ayarlandı. 50’si yardıma muhtaç kişilerden, 50’si hastalarına bakan insanlardan, 50’si belediyenin kendi sakatlar derneğinden, 25’i ilçelerden, 25’i de protokolden oluşuyor. Gördüğünüz üzere biz yokuz. Arayıp sorunca da iyi madem siz gelin cevabını alıyoruz. Yemek değil derdimiz dışlanmak, yok sayılmak, bizim derneğimize hiçbir destek verilmezken tüm her şey belediyenin kendi özel derneğine yapılması. Bu pozitif ayrımcılık bize engellerin kafada olduğunu gösteriyor.

Habibe Tilki Üzel: İş sizin derneğiniz bizim derneğimize dönmüş sanki.
Meziyet Erol: Aynen. Ne yazık ki öyle oldu gibi. Oysa bu işte senin benim derdi olur mu? Biz kamu yararına kurulmuş derneğiz, özel değiliz. Her yapılanın engelli vatandaşlarımız için yapılması gerekiyor. Dernekler birleşsin dendi ancak onlar bizim seçtiğimiz kişi başkan olacak dediler. Bizim üyelerimiz de bunu kabul etmedi. Ben başkanlıktan çekileyim madem dedim fakat yine de üyelerimiz buna izin vermediler. Başkan Eşkinat’da bunun üzerine sizin çay bahçenizi yıkarım dedi, biz o kadar da değil derken gerçekten yıktı. Belediye Ramazan’da her mahallede iftar yemeği veriyor, bu sayı 180 bin kadar oluyor. Konu engelliler olunca mı ayrım oluyor, kontenjan olmuyor, sayı kısıtlı oluyor? Biz neden dışlanıyoruz kesinlikle bir açıklama, toplantı bekliyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Belediye sosyal belediyecilik yaptığını söylüyor her fırsatta, başa geldiklerinden beri engelliler için ne yapıldı şehre?
Meziyet Erol: Tekirdağ ne acı ki engellilerin kolay yaşayabileceği bir şehir değil asla. Engelli olmayan vatandaşlar bile yolda zor yürürken engellilere ait yolların olmasını beklememiz biraz ironi içeriyor aslında. Engelliler için ne kaldırımlar müsait ne yollar. Ne de bunlar için çalışmalar var. Camiler de engellilere ait bölüm olmalı. Otobüs şoförleri bu konuda eğitilmeli kimisi engelli vatandaşı almıyor, basıp geçiyor. Ranpanın çıkışı var inişi yok. Merdiven kenarlarında engelli bölümü yok. Merdiven demek engelliler için koca bir duvar demek. Tekparkçılar daha fazla dikkat etmeli engellilerin yerlerine araba park ediyor insanlar böyle olunca engelli vatandaş akülü arabasıyla kaldırıma inip binemiyor. Çay bahçelerimiz olsun. Engelli parkı olmasın her parkta engelli bölümü olsun ki herkes bir arada olsun. Engeli yan parkta ayrışmış olmasın. En ciddi sorun ise sahilde, çarşıda engelliler için tuvalet olmaması. Daha söylenecek o kadar çok şey var ki. Soruyorum sosyal belediyecilik bunların neresinde? Başka söze gerek yok.   
Okunma Sayısı : 1467
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 556
Dün : 7703
Toplam : 5933320

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri