tekirdağ, engelli

tekirdağ haberleri

tekirdağ, haberler, sakatlar derneği

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


NEDEN YOK SAYILIYORLAR?

 Hepimizin bildiği üzere 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü. O gün tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Ancak tuhaf olan bu organizasyonlara Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi’nin davet edilmemiş olması.

“Engelli olmak değildir sorun! Sorun yürekte engelli olmaktır” ne güzel bir cümle değil mi? Ancak ne yazık ki toplum olarak bu cümleyi yaşatabildiğimiz söylenemez. Engelli insanlarımız var ve biz onların var olduğunu görmezden gelerek, yok sayarak en büyük engeli bu şekilde oluşturuyoruz. Hatta öyle ki kentin yöneticileri dahi ulusal çaplı Sakatlar Derneği’nin Tekirdağ Şubesi’ni bu şubenin üyelerini yok sayıyor. Neden çünkü Süleymanpaşa Belediyesi kendisi bir sakatlar derneği kurmuş ve diğer Türkiye genelindeki derneği dışlıyor. Konuyla ilgili olarak detayları Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi Meziyet Ero’dan alıyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Meziyet Hanım 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili olarak Tekirdağ’da ne yapıldı?
Meziyet Erol: Günün anlam ve önemi için saat 10.00’da Valilik önüne çelenk konuldu. Valilik ziyareti yapıldı, 11.15’de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak makamında ziyaret edildi. Saat 15:00’de Serinoğulları’nda yemek yendi.

Habibe tilki Üzel: Siz de Tekirdağ Şubesi olarak bu programa uydunuz değil mi?
Meziyet Erol: Ben çelenk, valilik ve belediye ziyaretine uydum fakat yemeğe katılmadım. Zira biz ulusal bir derneğin şubesi olmamıza rağmen aranıp davet edilmedik. Hem derneğimiz hem de üyelerimiz yok sayılmıştır. Ben arayıp neden bu şekilde diye sorduğumda ise isterseniz siz gelin dendi. Üyelerimizin hepsi olmasa da temsilen bazılarının çağrılması gerekirdi, aranmadığımız ve üyelerimin olmadığı bir yerde ben de olmam diyerek farkındalık yemeğine katılmadım. Onlar kabul etse de etmese de biz Türkiye sakatlar Derneği’nin Tekirdağ Şubesiyiz. 

Habibe Tilki Üzel: 3 Aralık Engelliler Günü’nde dernek üyeleri davet edilmeyecekse kim davet edilecek?
Meziyet Erol: Biz de buna şaşırıyor ve kızıyoruz. Süleymanpaşa Belediyesi kendisine ait bir Sakatlar Derneği kurdu. Tüm organizasyonları o dernek üzerine yapıyor ve bizi yok sayıyor. Farkındalık yemeği 200 kişilik ayarlandı. 50’si yardıma muhtaç kişilerden, 50’si hastalarına bakan insanlardan, 50’si belediyenin kendi sakatlar derneğinden, 25’i ilçelerden, 25’i de protokolden oluşuyor. Gördüğünüz üzere biz yokuz. Arayıp sorunca da iyi madem siz gelin cevabını alıyoruz. Yemek değil derdimiz dışlanmak, yok sayılmak, bizim derneğimize hiçbir destek verilmezken tüm her şey belediyenin kendi özel derneğine yapılması. Bu pozitif ayrımcılık bize engellerin kafada olduğunu gösteriyor.

Habibe Tilki Üzel: İş sizin derneğiniz bizim derneğimize dönmüş sanki.
Meziyet Erol: Aynen. Ne yazık ki öyle oldu gibi. Oysa bu işte senin benim derdi olur mu? Biz kamu yararına kurulmuş derneğiz, özel değiliz. Her yapılanın engelli vatandaşlarımız için yapılması gerekiyor. Dernekler birleşsin dendi ancak onlar bizim seçtiğimiz kişi başkan olacak dediler. Bizim üyelerimiz de bunu kabul etmedi. Ben başkanlıktan çekileyim madem dedim fakat yine de üyelerimiz buna izin vermediler. Başkan Eşkinat’da bunun üzerine sizin çay bahçenizi yıkarım dedi, biz o kadar da değil derken gerçekten yıktı. Belediye Ramazan’da her mahallede iftar yemeği veriyor, bu sayı 180 bin kadar oluyor. Konu engelliler olunca mı ayrım oluyor, kontenjan olmuyor, sayı kısıtlı oluyor? Biz neden dışlanıyoruz kesinlikle bir açıklama, toplantı bekliyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Belediye sosyal belediyecilik yaptığını söylüyor her fırsatta, başa geldiklerinden beri engelliler için ne yapıldı şehre?
Meziyet Erol: Tekirdağ ne acı ki engellilerin kolay yaşayabileceği bir şehir değil asla. Engelli olmayan vatandaşlar bile yolda zor yürürken engellilere ait yolların olmasını beklememiz biraz ironi içeriyor aslında. Engelliler için ne kaldırımlar müsait ne yollar. Ne de bunlar için çalışmalar var. Camiler de engellilere ait bölüm olmalı. Otobüs şoförleri bu konuda eğitilmeli kimisi engelli vatandaşı almıyor, basıp geçiyor. Ranpanın çıkışı var inişi yok. Merdiven kenarlarında engelli bölümü yok. Merdiven demek engelliler için koca bir duvar demek. Tekparkçılar daha fazla dikkat etmeli engellilerin yerlerine araba park ediyor insanlar böyle olunca engelli vatandaş akülü arabasıyla kaldırıma inip binemiyor. Çay bahçelerimiz olsun. Engelli parkı olmasın her parkta engelli bölümü olsun ki herkes bir arada olsun. Engeli yan parkta ayrışmış olmasın. En ciddi sorun ise sahilde, çarşıda engelliler için tuvalet olmaması. Daha söylenecek o kadar çok şey var ki. Soruyorum sosyal belediyecilik bunların neresinde? Başka söze gerek yok.   
Okunma Sayısı : 1874
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5289
Dün : 9409
Toplam : 7467418

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri