oy kullanma, tekirdağ, seçim

tekirdağ haberleri

Nasıl oy kullanacağız, biliyor muyuz?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Nasıl oy kullanacağız, biliyor muyuz?

 

Ülkemizi ciddi derecede ilgilendiren 24 Haziran’da ki seçimlere sayılı günler kaldı. Vatandaşlık görevlerinin en önemlilerinden olan oy kullanmayı lütfen ihmal etmeyelim. Hafta sonu bulunduğum bir dost meclisinde elbette konuşulan konuların başında gelen seçimlerdi. İyi kötü herkesin aklında birileri var ve oy kullanmaya hazırlanıyorlar. Ancak şunu fark ettim ki insanlar nasıl oy kullanacaklarını, oy pusulasının nasıl olduğu hakkında bazı soru işaretlerine sahipler kafalarında. Meydanlarda veya basında sürekli seçim konuşmalarını görüyoruz da oy kullanımı hakkında bilgiye neden rastlamıyoruz? Eğer adil bir seçim istiyorsak halkımız bu yönde seçime günler de kalmışken derhal bilgilendirilmelidir. Sonrasında ne yazık ki hatalı oy kullanımları hepimizi etkileyen sonuçlar doğurabilir.

 

Zira Türkiye’de ilk defa siyasi partiler ittifak halinde seçime katılıyorlar. Cumhurbaşkanı ve siyasi partilere ayrı pusulalar ile oy verilecek. Önceden milletvekillerine oy verip hükümet belirlenirken şimdi ayrı ayrı oy kullanacağız. Yani bu ne demek oluyor x partiye oyunuzu verdiğinizde Cumhurbaşkanı seçimi içinde aynı partinin adayına değil de diğer bir partinin cumhurbaşkanı adayına oy verebilirsiniz demek. Yine bu seçimde tek bir partiye oy da verebilirsiniz ittifaklı bir partiye de oyunuzu kullanabilirsiniz. AKP ve MHP Cumhur İttifakı, CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi Millet İttifakı adıyla seçime girecekler. İlk oylama ile meclisteki milletvekili oyları belirlenmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı yarışında ise hiçbir aday yüzde 50’yi geçememiş ise ikinci tur seçimleri yapılacak. İkinci tura ise en çok oy almış iki aday katılma şansı yakalayacak.

 

Görüldüğü üzere önümüzdeki seçim öyle vur damgayı geç şeklinde bir seçim olmayacak. Seçmenler olarak bizlere fazlasıyla görev düşüyor. Elimizden geldiğince adayları, partileri iyi analiz edip, seçim koşullarını derinlemesine inceleyip hepimizin bekası için doğru kararımızı verip oyumuzu hatasız bir şekilde kullanmamız şart. İşte bu yüzden oy kullanımı esnasında kafa karışıklığına meydan vermemek, seçmenin iradesinin seçime tam manasıyla yansıması için ‘nasıl oy vereceğiz?’ sorusu bir an evvel aydınlatılmalı, özellikle sandık görevlilerinin iyi eğitilmesi gerekiyor.

 

Seçim, günümüzü ilgilendiren bir mevzu asla değil. Başta evlatlarımızın geleceği, daha aydınlık, çağdaş, adaletin tam işlediği, onların gireceği sınavlarda torpilin, yandaşlığın işlemediği, kimsenin hakkının yenmediği, ötekileştirme ve ayrışmanın yaşanmadığı güneşli bir Türkiye’de büyüyüp, yine aynı vatanda dostça, barış içinde yaşamaları bu seçimi ciddiye almamız gerekiyor.


Okunma Sayısı : 277
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2231
Dün : 3620
Toplam : 6762994

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri