oy kullanma, tekirdağ, seçim

tekirdağ haberleri

Nasıl oy kullanacağız, biliyor muyuz?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Nasıl oy kullanacağız, biliyor muyuz?

 

Ülkemizi ciddi derecede ilgilendiren 24 Haziran’da ki seçimlere sayılı günler kaldı. Vatandaşlık görevlerinin en önemlilerinden olan oy kullanmayı lütfen ihmal etmeyelim. Hafta sonu bulunduğum bir dost meclisinde elbette konuşulan konuların başında gelen seçimlerdi. İyi kötü herkesin aklında birileri var ve oy kullanmaya hazırlanıyorlar. Ancak şunu fark ettim ki insanlar nasıl oy kullanacaklarını, oy pusulasının nasıl olduğu hakkında bazı soru işaretlerine sahipler kafalarında. Meydanlarda veya basında sürekli seçim konuşmalarını görüyoruz da oy kullanımı hakkında bilgiye neden rastlamıyoruz? Eğer adil bir seçim istiyorsak halkımız bu yönde seçime günler de kalmışken derhal bilgilendirilmelidir. Sonrasında ne yazık ki hatalı oy kullanımları hepimizi etkileyen sonuçlar doğurabilir.

 

Zira Türkiye’de ilk defa siyasi partiler ittifak halinde seçime katılıyorlar. Cumhurbaşkanı ve siyasi partilere ayrı pusulalar ile oy verilecek. Önceden milletvekillerine oy verip hükümet belirlenirken şimdi ayrı ayrı oy kullanacağız. Yani bu ne demek oluyor x partiye oyunuzu verdiğinizde Cumhurbaşkanı seçimi içinde aynı partinin adayına değil de diğer bir partinin cumhurbaşkanı adayına oy verebilirsiniz demek. Yine bu seçimde tek bir partiye oy da verebilirsiniz ittifaklı bir partiye de oyunuzu kullanabilirsiniz. AKP ve MHP Cumhur İttifakı, CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi Millet İttifakı adıyla seçime girecekler. İlk oylama ile meclisteki milletvekili oyları belirlenmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı yarışında ise hiçbir aday yüzde 50’yi geçememiş ise ikinci tur seçimleri yapılacak. İkinci tura ise en çok oy almış iki aday katılma şansı yakalayacak.

 

Görüldüğü üzere önümüzdeki seçim öyle vur damgayı geç şeklinde bir seçim olmayacak. Seçmenler olarak bizlere fazlasıyla görev düşüyor. Elimizden geldiğince adayları, partileri iyi analiz edip, seçim koşullarını derinlemesine inceleyip hepimizin bekası için doğru kararımızı verip oyumuzu hatasız bir şekilde kullanmamız şart. İşte bu yüzden oy kullanımı esnasında kafa karışıklığına meydan vermemek, seçmenin iradesinin seçime tam manasıyla yansıması için ‘nasıl oy vereceğiz?’ sorusu bir an evvel aydınlatılmalı, özellikle sandık görevlilerinin iyi eğitilmesi gerekiyor.

 

Seçim, günümüzü ilgilendiren bir mevzu asla değil. Başta evlatlarımızın geleceği, daha aydınlık, çağdaş, adaletin tam işlediği, onların gireceği sınavlarda torpilin, yandaşlığın işlemediği, kimsenin hakkının yenmediği, ötekileştirme ve ayrışmanın yaşanmadığı güneşli bir Türkiye’de büyüyüp, yine aynı vatanda dostça, barış içinde yaşamaları bu seçimi ciddiye almamız gerekiyor.


Okunma Sayısı : 357
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3878
Dün : 4544
Toplam : 7145875

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri