oy kullanma, tekirdağ, seçim

tekirdağ haberleri

Nasıl oy kullanacağız, biliyor muyuz?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Nasıl oy kullanacağız, biliyor muyuz?

 

Ülkemizi ciddi derecede ilgilendiren 24 Haziran’da ki seçimlere sayılı günler kaldı. Vatandaşlık görevlerinin en önemlilerinden olan oy kullanmayı lütfen ihmal etmeyelim. Hafta sonu bulunduğum bir dost meclisinde elbette konuşulan konuların başında gelen seçimlerdi. İyi kötü herkesin aklında birileri var ve oy kullanmaya hazırlanıyorlar. Ancak şunu fark ettim ki insanlar nasıl oy kullanacaklarını, oy pusulasının nasıl olduğu hakkında bazı soru işaretlerine sahipler kafalarında. Meydanlarda veya basında sürekli seçim konuşmalarını görüyoruz da oy kullanımı hakkında bilgiye neden rastlamıyoruz? Eğer adil bir seçim istiyorsak halkımız bu yönde seçime günler de kalmışken derhal bilgilendirilmelidir. Sonrasında ne yazık ki hatalı oy kullanımları hepimizi etkileyen sonuçlar doğurabilir.

 

Zira Türkiye’de ilk defa siyasi partiler ittifak halinde seçime katılıyorlar. Cumhurbaşkanı ve siyasi partilere ayrı pusulalar ile oy verilecek. Önceden milletvekillerine oy verip hükümet belirlenirken şimdi ayrı ayrı oy kullanacağız. Yani bu ne demek oluyor x partiye oyunuzu verdiğinizde Cumhurbaşkanı seçimi içinde aynı partinin adayına değil de diğer bir partinin cumhurbaşkanı adayına oy verebilirsiniz demek. Yine bu seçimde tek bir partiye oy da verebilirsiniz ittifaklı bir partiye de oyunuzu kullanabilirsiniz. AKP ve MHP Cumhur İttifakı, CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi Millet İttifakı adıyla seçime girecekler. İlk oylama ile meclisteki milletvekili oyları belirlenmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı yarışında ise hiçbir aday yüzde 50’yi geçememiş ise ikinci tur seçimleri yapılacak. İkinci tura ise en çok oy almış iki aday katılma şansı yakalayacak.

 

Görüldüğü üzere önümüzdeki seçim öyle vur damgayı geç şeklinde bir seçim olmayacak. Seçmenler olarak bizlere fazlasıyla görev düşüyor. Elimizden geldiğince adayları, partileri iyi analiz edip, seçim koşullarını derinlemesine inceleyip hepimizin bekası için doğru kararımızı verip oyumuzu hatasız bir şekilde kullanmamız şart. İşte bu yüzden oy kullanımı esnasında kafa karışıklığına meydan vermemek, seçmenin iradesinin seçime tam manasıyla yansıması için ‘nasıl oy vereceğiz?’ sorusu bir an evvel aydınlatılmalı, özellikle sandık görevlilerinin iyi eğitilmesi gerekiyor.

 

Seçim, günümüzü ilgilendiren bir mevzu asla değil. Başta evlatlarımızın geleceği, daha aydınlık, çağdaş, adaletin tam işlediği, onların gireceği sınavlarda torpilin, yandaşlığın işlemediği, kimsenin hakkının yenmediği, ötekileştirme ve ayrışmanın yaşanmadığı güneşli bir Türkiye’de büyüyüp, yine aynı vatanda dostça, barış içinde yaşamaları bu seçimi ciddiye almamız gerekiyor.


Okunma Sayısı : 452
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 791
Dün : 4691
Toplam : 7667340

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri