habibe, tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri

Mutlak güç önce kralı delirtir!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Mutlak güç önce kralı delirtir!


Biraz dünya tarihi okuyanlar bilir ki, Erasmus'dan Hobbes'a; Spinoza'dan Machiavelli'ye kadar, Batı demokrasi tarihinin arkasındaki düşünürler "mutlak güç"e öncelikle kralın sağlığı için karşıydılar... Osmanlı bunu çok geç anladı. Mutlak gücün, "denetlenebilir güce" dönüşme macerası, tarihimizde iki yüz yıl değil, dört yüz yıllık, aralıklarla ve geri kayışlarla dolu bir süreçtir...

Mutlak güç, öncelikle kralı delirtir. Bir tahtın denetlenemez oluşu; o tahta oturan kişiyi paranoyak bir ruh hastasına dönüştürür. Böyle bir kral ülkesinin gelişimini, halkının eğitimini düşünmez olur. Tahtını korumak, ailesini korumak; giderek önce çevresine, sonra ailesine, nihayet kendi benliğine açılan bir savaşa dönüşür.

Erasmus bu konuda uzun uzun yazmıştır. İbni Haldun hepsinden önce yazmıştır... Bir kralın ülkesine hizmet etmesi için, denetlenebilir bir koltukta oturması ve böylece huzura kavuşması gerekir. Şimdi o başkanlık koltuğuna oturduğunuzu varsayın: Bir anda herkes sizin düşmanınız gibi gelir. Çünkü sizi o koltuğa bağlayan tek şey canınızdır. Birileri canınızı alır ve o koltuğu zapt eder. O zaman mutlak güç, bir düşmanın eline de geçebilir.

Açın Osmanlı tarihini ve öz oğulların, öz kardeşlerin hem korku, hem gaddarlıkla, bir koltuk için neler yaptığına bakın. Osmanlı padişahlarının hayatları o koltuğu korumakla geçmişti. Bu koltuk savaşı nedeniyle ülkenin gelişimi, eğitimin gelişimi, bilimin gelişimi hep geri plana atıldı. Padişahlar huzursuz olduğu için ülke de huzursuz oldu. Sonuçta herkes kaybetti.

Mustafa Kemal veya İsmet İnönü, kendi kendilerine bir şey icad etmiş insanlar değildir. Bu isimler dört yüz yıllık bir deneyimin ürünleridir. Demokrasiyi öğretmek için, yenilmeyi göze alan insanlardan bahsediyoruz. Bu insanlar Osmanlı'nın okullarında yetişmiş, Osmanlı'nın en yüksek makamlara getirdiği halk çocuklarıydılar. Cumhuriyet projesinin temelleri Kanuni Sultan Süleyman'a dayanır, hatta Şeyh Edebali'ye dayanır... Bu bir magazin veya güncel siyaset konusu da değildir.


Mutlak gücün hayır getirdiği hiçbir model yoktur. İslam ülkelerinde Kaddafi, Enver Sedat, Saddam... Hala ayakta olsalar da Esad, Suudi Kralı, Katar Şeyhi... Bunların hepsi tehdit altındadır, hepsi ülkelerine zarar getirmiş başarısız modellerdir. 1,5 milyar Müslüman bir tek teknolojik icat yapamaz. Bunca Müslüman'ın yaşadığı bir dünyada evrensel değeri olan iki üç film, iki üç roman anca üretilir ve bunları üretenler de o ülkelerin ateistleridir. Şimdi bu veri durumun hiç mi anlamı yok? Yüz yıldır petrol servetiyle yıkanıyorsun ama halkın kara cahil. Hiç mi önemsemeyeceğiz bu konuyu?

Yani her işimiz bitti, şimdi başkan mı olacağız? Bu tip bir başkanlık, dünya tarihinde başkan başta olmak üzere kimseye yarar getirmemiş. Belki çıkarı olanlar, faydalanacak olanlar menfaatleri için istiyor olabilirler. Ama az açın okuyun biraz eskiyi, bugünü, kıyaslayın. Bir ülkenin yıllarca sürmüş olan genleriyle oynarsanız en büyük zararı döner dolaşır kendiniz görürsünüz. Tarihte bununla ilgili pek çok örnek var, biraz okuyun yeter. 

Okunma Sayısı : 1028
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5154
Dün : 5113
Toplam : 7090554

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri