habibe, tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri

Mutlak güç önce kralı delirtir!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Mutlak güç önce kralı delirtir!


Biraz dünya tarihi okuyanlar bilir ki, Erasmus'dan Hobbes'a; Spinoza'dan Machiavelli'ye kadar, Batı demokrasi tarihinin arkasındaki düşünürler "mutlak güç"e öncelikle kralın sağlığı için karşıydılar... Osmanlı bunu çok geç anladı. Mutlak gücün, "denetlenebilir güce" dönüşme macerası, tarihimizde iki yüz yıl değil, dört yüz yıllık, aralıklarla ve geri kayışlarla dolu bir süreçtir...

Mutlak güç, öncelikle kralı delirtir. Bir tahtın denetlenemez oluşu; o tahta oturan kişiyi paranoyak bir ruh hastasına dönüştürür. Böyle bir kral ülkesinin gelişimini, halkının eğitimini düşünmez olur. Tahtını korumak, ailesini korumak; giderek önce çevresine, sonra ailesine, nihayet kendi benliğine açılan bir savaşa dönüşür.

Erasmus bu konuda uzun uzun yazmıştır. İbni Haldun hepsinden önce yazmıştır... Bir kralın ülkesine hizmet etmesi için, denetlenebilir bir koltukta oturması ve böylece huzura kavuşması gerekir. Şimdi o başkanlık koltuğuna oturduğunuzu varsayın: Bir anda herkes sizin düşmanınız gibi gelir. Çünkü sizi o koltuğa bağlayan tek şey canınızdır. Birileri canınızı alır ve o koltuğu zapt eder. O zaman mutlak güç, bir düşmanın eline de geçebilir.

Açın Osmanlı tarihini ve öz oğulların, öz kardeşlerin hem korku, hem gaddarlıkla, bir koltuk için neler yaptığına bakın. Osmanlı padişahlarının hayatları o koltuğu korumakla geçmişti. Bu koltuk savaşı nedeniyle ülkenin gelişimi, eğitimin gelişimi, bilimin gelişimi hep geri plana atıldı. Padişahlar huzursuz olduğu için ülke de huzursuz oldu. Sonuçta herkes kaybetti.

Mustafa Kemal veya İsmet İnönü, kendi kendilerine bir şey icad etmiş insanlar değildir. Bu isimler dört yüz yıllık bir deneyimin ürünleridir. Demokrasiyi öğretmek için, yenilmeyi göze alan insanlardan bahsediyoruz. Bu insanlar Osmanlı'nın okullarında yetişmiş, Osmanlı'nın en yüksek makamlara getirdiği halk çocuklarıydılar. Cumhuriyet projesinin temelleri Kanuni Sultan Süleyman'a dayanır, hatta Şeyh Edebali'ye dayanır... Bu bir magazin veya güncel siyaset konusu da değildir.


Mutlak gücün hayır getirdiği hiçbir model yoktur. İslam ülkelerinde Kaddafi, Enver Sedat, Saddam... Hala ayakta olsalar da Esad, Suudi Kralı, Katar Şeyhi... Bunların hepsi tehdit altındadır, hepsi ülkelerine zarar getirmiş başarısız modellerdir. 1,5 milyar Müslüman bir tek teknolojik icat yapamaz. Bunca Müslüman'ın yaşadığı bir dünyada evrensel değeri olan iki üç film, iki üç roman anca üretilir ve bunları üretenler de o ülkelerin ateistleridir. Şimdi bu veri durumun hiç mi anlamı yok? Yüz yıldır petrol servetiyle yıkanıyorsun ama halkın kara cahil. Hiç mi önemsemeyeceğiz bu konuyu?

Yani her işimiz bitti, şimdi başkan mı olacağız? Bu tip bir başkanlık, dünya tarihinde başkan başta olmak üzere kimseye yarar getirmemiş. Belki çıkarı olanlar, faydalanacak olanlar menfaatleri için istiyor olabilirler. Ama az açın okuyun biraz eskiyi, bugünü, kıyaslayın. Bir ülkenin yıllarca sürmüş olan genleriyle oynarsanız en büyük zararı döner dolaşır kendiniz görürsünüz. Tarihte bununla ilgili pek çok örnek var, biraz okuyun yeter. 

Okunma Sayısı : 1118
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 730
Dün : 4691
Toplam : 7667279

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri