habibe, tekirdağ haberleri

tekirdağ haberleri

Mutlak güç önce kralı delirtir!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Mutlak güç önce kralı delirtir!


Biraz dünya tarihi okuyanlar bilir ki, Erasmus'dan Hobbes'a; Spinoza'dan Machiavelli'ye kadar, Batı demokrasi tarihinin arkasındaki düşünürler "mutlak güç"e öncelikle kralın sağlığı için karşıydılar... Osmanlı bunu çok geç anladı. Mutlak gücün, "denetlenebilir güce" dönüşme macerası, tarihimizde iki yüz yıl değil, dört yüz yıllık, aralıklarla ve geri kayışlarla dolu bir süreçtir...

Mutlak güç, öncelikle kralı delirtir. Bir tahtın denetlenemez oluşu; o tahta oturan kişiyi paranoyak bir ruh hastasına dönüştürür. Böyle bir kral ülkesinin gelişimini, halkının eğitimini düşünmez olur. Tahtını korumak, ailesini korumak; giderek önce çevresine, sonra ailesine, nihayet kendi benliğine açılan bir savaşa dönüşür.

Erasmus bu konuda uzun uzun yazmıştır. İbni Haldun hepsinden önce yazmıştır... Bir kralın ülkesine hizmet etmesi için, denetlenebilir bir koltukta oturması ve böylece huzura kavuşması gerekir. Şimdi o başkanlık koltuğuna oturduğunuzu varsayın: Bir anda herkes sizin düşmanınız gibi gelir. Çünkü sizi o koltuğa bağlayan tek şey canınızdır. Birileri canınızı alır ve o koltuğu zapt eder. O zaman mutlak güç, bir düşmanın eline de geçebilir.

Açın Osmanlı tarihini ve öz oğulların, öz kardeşlerin hem korku, hem gaddarlıkla, bir koltuk için neler yaptığına bakın. Osmanlı padişahlarının hayatları o koltuğu korumakla geçmişti. Bu koltuk savaşı nedeniyle ülkenin gelişimi, eğitimin gelişimi, bilimin gelişimi hep geri plana atıldı. Padişahlar huzursuz olduğu için ülke de huzursuz oldu. Sonuçta herkes kaybetti.

Mustafa Kemal veya İsmet İnönü, kendi kendilerine bir şey icad etmiş insanlar değildir. Bu isimler dört yüz yıllık bir deneyimin ürünleridir. Demokrasiyi öğretmek için, yenilmeyi göze alan insanlardan bahsediyoruz. Bu insanlar Osmanlı'nın okullarında yetişmiş, Osmanlı'nın en yüksek makamlara getirdiği halk çocuklarıydılar. Cumhuriyet projesinin temelleri Kanuni Sultan Süleyman'a dayanır, hatta Şeyh Edebali'ye dayanır... Bu bir magazin veya güncel siyaset konusu da değildir.


Mutlak gücün hayır getirdiği hiçbir model yoktur. İslam ülkelerinde Kaddafi, Enver Sedat, Saddam... Hala ayakta olsalar da Esad, Suudi Kralı, Katar Şeyhi... Bunların hepsi tehdit altındadır, hepsi ülkelerine zarar getirmiş başarısız modellerdir. 1,5 milyar Müslüman bir tek teknolojik icat yapamaz. Bunca Müslüman'ın yaşadığı bir dünyada evrensel değeri olan iki üç film, iki üç roman anca üretilir ve bunları üretenler de o ülkelerin ateistleridir. Şimdi bu veri durumun hiç mi anlamı yok? Yüz yıldır petrol servetiyle yıkanıyorsun ama halkın kara cahil. Hiç mi önemsemeyeceğiz bu konuyu?

Yani her işimiz bitti, şimdi başkan mı olacağız? Bu tip bir başkanlık, dünya tarihinde başkan başta olmak üzere kimseye yarar getirmemiş. Belki çıkarı olanlar, faydalanacak olanlar menfaatleri için istiyor olabilirler. Ama az açın okuyun biraz eskiyi, bugünü, kıyaslayın. Bir ülkenin yıllarca sürmüş olan genleriyle oynarsanız en büyük zararı döner dolaşır kendiniz görürsünüz. Tarihte bununla ilgili pek çok örnek var, biraz okuyun yeter. 

Okunma Sayısı : 971
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2071
Dün : 4249
Toplam : 6781173

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri