tekirdağ, tarihi bina, macar

tekirdağ haberleri

Miras Atölyesi Projesi’ne sahip çıkalım

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Miras Atölyesi Projesi’ne sahip çıkalım


Hepimizin bildiği üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Miras Atölyesi Projesi kapsamında somut olmayan kültürel zenginlikleri koruma ve güzelleştirme adına önemli adımlar atıyor. Bu çalışma kapsamında geçtiğimiz günlerde Miras Atölyesi 1. Etap Projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Türk-Macar Kültür Evi'nin açılışı yapıldı. Eminim ki bu evin varlığı Tekirdağ’a olumlu etkiler kazandıracaktır. Fırsatınız olduğunda mutlaka gezmenizi tavsiye ederim. Kadir Başkan’ın bu tip çalışmalara ayrıca önem veriyor olması da kesinlikle takdir topluyor. Geçtiğimiz dönem bu konulara hayli eğilim gösteren Sülaymanpaşa Belediyesi eski belediye başkanı Ekrem Eşkinat’ın katkıları da yok sayılamaz. Hali hazırda Sülaymapaşa Belediye Başkanlığını yürüten Cüneyt Yüksel’in de eminiz ki bu anlamda desteği her zaman olacaktır.

 

Bir şehrin veya ülkenin gelişiyor olması için elbette pek çok kıstasın bir araya gelmesi gerekiyor. Ne acı bizler bunu yaparken kültürel konuları kulak ardı ediyoruz. Oysa üzerinde yaşadığımız toprakların her bir noktası çok ama çok önemli. Önemi sadece şuanda gizli değil. Geçmişte nelere, kimlere ev sahipliği yaptıkları, bu toprakların üzerinden nelerin geçtiğini bilmek, unutmamak, unutturmamak, gelecek kuşaklara taşımak çok ama çok mühim bir olay. Elbette yolar yapalım, ekonomimizi geliştirelim, turizmi canlandıralım, esnafımız çok kazansın, bunun gibi pek çok gerçek olsun. Ama bunları yaparken kültürel konulara yabancı kalmayalım.

 

Bu yüzdende Sülaymanpaşa’da devam eden ve kentin tarihi dokusunu yeniden kazandıracak olan Miras Atölyesi Projesi kapsamında 318 ada 10 parseldeki konutun kamulaştırılıp restorasyon işi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Valilik de desteğini verdi.

 

Kenti şöyle bir turladığımızda atıl halde olup kent imajını da zedeleyen pek çok yapı öylece durmaktadır. Görüldüğü üzere Kadir Başkan olsun Tekirdağ valiliği olsun bu anlamda elinden geleni yapıyor. Cüneyt Başkan da mutlaka ne gerekiyorsa yapacaktır. Ben diyorum ki durum sadece yöneticilerle kalmasın kentin ileri gelen iş insanları da desteklerini verirlerse eğer hayalet evler olarak yarım yamalak ayakta duran yapılar gerekli restore çalışmaları ile kente bambaşka renk katabilirler. Bugün Safranbolu Evleri, Eskişehir Odunpazarı Evleri gibi örnekler gözümüzün önünde dururken neden Tekirdağ’da bu tip kültürel yapılarla adından söz ettirmesin.   

 

Miras Atölyesi 1 Projesi tamamen tamamlandığında konut alanları ve ev pansiyonculuğu yanında küçük ölçekli konaklama birimleri, butik oteller, pansiyon, uluslararası ve ulusal sanatçı-bilim insanı misafirhaneleri, turizm acentesi, gezgin kulüpleri, geleneksel ve yöresel mutfak kültürünü yansıtan lokanta-kafeterya, kitapevi ile büro ve sağlık hizmet birimleri, sanat evleri, kütüphane, geleneksel küçük el sanatları atölyeleri gibi ticari ve kültürel birimler yer alabilir hale gelecek. Bu da şüphesiz ki kente yeni ve gözle görülür bir canlılık kazandıracak.


Okunma Sayısı : 148
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6146
Dün : 5609
Toplam : 9644506

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri