türkiye, tekirdağ, seçim, milletvekili, chp, ak parti, iyi parti, mhp

tekirdağ haberleri

MİLLETİN KARARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MİLLETİN KARARI

 

 

Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olan 24 Haziran seçimlerini geride bıraktı. Seçimlerde ezici bir üstünlükle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan galibiyetle ayrılırken, Ak Parti’de 293 milletvekili ile mecliste en fazla vekil elde eden parti oldu. Seçimin sürprizi ise kimsenin ihtimal vermediği MHP’nin ciddi oranda oy alması oldu. İYİ Parti ise ilk seçiminde büyük bir hüsranla ayrıldı. CHP’de ise Muharrem İnce dışında değişen bir şey yoktu.


Türkiye yeni bir yönetim sistemi ile tanıştı. Seçimde en yüksek katılım olurken, siyasi partilerin aldığı oy oranları ise tahminlerin dışında gerçekleşti. En çok şaşırtan ise ihtimal verilmediği halde yüksek oy alan MHP ile beklentilerin altında kalan İYİ Parti oldu.

 

İYİ PARTİ KİMDEN ALDI?

İYİ Parti kurulduğu ilk günden itibaren sağ seçmenin oylarına talip oldu. Trakya’da CHP’den oy alacağı tahmin edilen İYİ Parti için bu öngörü kısmen de olsa gerçekleşirken, Anadolu’dan özellikle Ak Parti ve MHP kanadında arzu ettiği oyları alamadı. Tam bir hayal kırıklığı yaşanan İYİ Parti mecliste de arzu edilen sayıda vekil çıkaramadı.

 

CHP YİNE SINIFTA KALDI

Her seçim ciddi mağlubiyetlerle tanışan CHP’de yise yüzde 25’lik sınır yakalanamadı. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin şahsi olarak yüzde 30 sınırını geçmesi CHP’deki lider arayışları içinde olanlara bir umut olurken, partinin her seçimde istenilen performansta olması sorgulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte parti içinde ciddi bir tartışma başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

MHP SEÇİMİN GALİBİ

24 Haziran seçimlerinde kimsenin tahmin etmediği bir bicide başarı gösteren MHP’de ise yeniden bir toparlanma süreci görülüyor. İçinden bir parti çıkmasına rağmen fazla bir kayıp vermeyen MHP’de Cumhur ittifakının desteğinin de görülmesi şaşırtıcı değil. Zaten seçim sonrası Devlet Bahçeli’nin ilk açıklamasında, “Millet bize denetleme görevi vermiştir” sözleri ise yönetimde dengelerin korunacağı anlamını çıkarmak mümkün.

 

AK PARTİ HER ZAMANKİ GİBİ

Kurulduğu ilk günden itibaren girdiği her seçimi kazanan Ak Parti’de sürpriz olmadı. Oy oranın bir önceki seçime oranla düşmesine rağmen yüzde 42 bandında bir oyna birinci parti olan Ak Parti önümüzdeki dönemde ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak.

 

ERDOĞAN VE İNCE

Seçmenin büyük bir kısmını uzun yıllardır arkasında sürükleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenin bir iki puan üzerinde oy alarak ilk turda seçimin galibi oldu. Son ana kadar adaylığı açıklanmayan ve hızlandırılmış bir seçim çalışması yapan Muharrem İnce halktan ciddi bir ilgi görse de CHP’nin gölgesinde kaldığını ve diğer partilerin seçmenini ikna edemediğini görüyoruz. İnce yaptığı basın açıklamasında ise hiç vakit kaybetmeden yeni bir seçime hazırlanmaları gerektiğinin altını çizerek mücadeleyi bırakmayacağı sinyalini verdi.

 

TEKİRDAĞ BEKLENDİĞİ GİBİ

Seçim öncesi Tekirdağ seçmenleri de sürekli hangi parti kaç milletvekili çıkarır soruları ile muhataptı. Genel yorumlar ise Ak Parti’nin 3, CHP’nin 3 ve İYİ Parti’nin bir milletvekili çıkaracağı yönündeydi. Ağırlıkla bu değerlendirmeler yapılıyordu. Beklendiği gibi olurken, CHP ile Ak Parti arasındaki farkında biraz daha azaldığı görüldü. CHP’den Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer, Ak Parti’den Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, İYİ Parti’den ise Enez Kaplan milletvekili olarak kenti temsilen meclise girdi.


Okunma Sayısı : 476
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1123
Dün : 7442
Toplam : 6649851

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri