türkiye, tekirdağ, seçim, milletvekili, chp, ak parti, iyi parti, mhp

tekirdağ haberleri

MİLLETİN KARARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MİLLETİN KARARI

 

 

Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olan 24 Haziran seçimlerini geride bıraktı. Seçimlerde ezici bir üstünlükle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan galibiyetle ayrılırken, Ak Parti’de 293 milletvekili ile mecliste en fazla vekil elde eden parti oldu. Seçimin sürprizi ise kimsenin ihtimal vermediği MHP’nin ciddi oranda oy alması oldu. İYİ Parti ise ilk seçiminde büyük bir hüsranla ayrıldı. CHP’de ise Muharrem İnce dışında değişen bir şey yoktu.


Türkiye yeni bir yönetim sistemi ile tanıştı. Seçimde en yüksek katılım olurken, siyasi partilerin aldığı oy oranları ise tahminlerin dışında gerçekleşti. En çok şaşırtan ise ihtimal verilmediği halde yüksek oy alan MHP ile beklentilerin altında kalan İYİ Parti oldu.

 

İYİ PARTİ KİMDEN ALDI?

İYİ Parti kurulduğu ilk günden itibaren sağ seçmenin oylarına talip oldu. Trakya’da CHP’den oy alacağı tahmin edilen İYİ Parti için bu öngörü kısmen de olsa gerçekleşirken, Anadolu’dan özellikle Ak Parti ve MHP kanadında arzu ettiği oyları alamadı. Tam bir hayal kırıklığı yaşanan İYİ Parti mecliste de arzu edilen sayıda vekil çıkaramadı.

 

CHP YİNE SINIFTA KALDI

Her seçim ciddi mağlubiyetlerle tanışan CHP’de yise yüzde 25’lik sınır yakalanamadı. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin şahsi olarak yüzde 30 sınırını geçmesi CHP’deki lider arayışları içinde olanlara bir umut olurken, partinin her seçimde istenilen performansta olması sorgulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte parti içinde ciddi bir tartışma başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

MHP SEÇİMİN GALİBİ

24 Haziran seçimlerinde kimsenin tahmin etmediği bir bicide başarı gösteren MHP’de ise yeniden bir toparlanma süreci görülüyor. İçinden bir parti çıkmasına rağmen fazla bir kayıp vermeyen MHP’de Cumhur ittifakının desteğinin de görülmesi şaşırtıcı değil. Zaten seçim sonrası Devlet Bahçeli’nin ilk açıklamasında, “Millet bize denetleme görevi vermiştir” sözleri ise yönetimde dengelerin korunacağı anlamını çıkarmak mümkün.

 

AK PARTİ HER ZAMANKİ GİBİ

Kurulduğu ilk günden itibaren girdiği her seçimi kazanan Ak Parti’de sürpriz olmadı. Oy oranın bir önceki seçime oranla düşmesine rağmen yüzde 42 bandında bir oyna birinci parti olan Ak Parti önümüzdeki dönemde ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak.

 

ERDOĞAN VE İNCE

Seçmenin büyük bir kısmını uzun yıllardır arkasında sürükleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenin bir iki puan üzerinde oy alarak ilk turda seçimin galibi oldu. Son ana kadar adaylığı açıklanmayan ve hızlandırılmış bir seçim çalışması yapan Muharrem İnce halktan ciddi bir ilgi görse de CHP’nin gölgesinde kaldığını ve diğer partilerin seçmenini ikna edemediğini görüyoruz. İnce yaptığı basın açıklamasında ise hiç vakit kaybetmeden yeni bir seçime hazırlanmaları gerektiğinin altını çizerek mücadeleyi bırakmayacağı sinyalini verdi.

 

TEKİRDAĞ BEKLENDİĞİ GİBİ

Seçim öncesi Tekirdağ seçmenleri de sürekli hangi parti kaç milletvekili çıkarır soruları ile muhataptı. Genel yorumlar ise Ak Parti’nin 3, CHP’nin 3 ve İYİ Parti’nin bir milletvekili çıkaracağı yönündeydi. Ağırlıkla bu değerlendirmeler yapılıyordu. Beklendiği gibi olurken, CHP ile Ak Parti arasındaki farkında biraz daha azaldığı görüldü. CHP’den Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer, Ak Parti’den Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, İYİ Parti’den ise Enez Kaplan milletvekili olarak kenti temsilen meclise girdi.


Okunma Sayısı : 1012
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3714
Dün : 10880
Toplam : 8227075

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri