türkiye, tekirdağ, seçim, milletvekili, chp, ak parti, iyi parti, mhp

tekirdağ haberleri

MİLLETİN KARARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MİLLETİN KARARI

 

 

Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olan 24 Haziran seçimlerini geride bıraktı. Seçimlerde ezici bir üstünlükle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan galibiyetle ayrılırken, Ak Parti’de 293 milletvekili ile mecliste en fazla vekil elde eden parti oldu. Seçimin sürprizi ise kimsenin ihtimal vermediği MHP’nin ciddi oranda oy alması oldu. İYİ Parti ise ilk seçiminde büyük bir hüsranla ayrıldı. CHP’de ise Muharrem İnce dışında değişen bir şey yoktu.


Türkiye yeni bir yönetim sistemi ile tanıştı. Seçimde en yüksek katılım olurken, siyasi partilerin aldığı oy oranları ise tahminlerin dışında gerçekleşti. En çok şaşırtan ise ihtimal verilmediği halde yüksek oy alan MHP ile beklentilerin altında kalan İYİ Parti oldu.

 

İYİ PARTİ KİMDEN ALDI?

İYİ Parti kurulduğu ilk günden itibaren sağ seçmenin oylarına talip oldu. Trakya’da CHP’den oy alacağı tahmin edilen İYİ Parti için bu öngörü kısmen de olsa gerçekleşirken, Anadolu’dan özellikle Ak Parti ve MHP kanadında arzu ettiği oyları alamadı. Tam bir hayal kırıklığı yaşanan İYİ Parti mecliste de arzu edilen sayıda vekil çıkaramadı.

 

CHP YİNE SINIFTA KALDI

Her seçim ciddi mağlubiyetlerle tanışan CHP’de yise yüzde 25’lik sınır yakalanamadı. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin şahsi olarak yüzde 30 sınırını geçmesi CHP’deki lider arayışları içinde olanlara bir umut olurken, partinin her seçimde istenilen performansta olması sorgulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte parti içinde ciddi bir tartışma başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

MHP SEÇİMİN GALİBİ

24 Haziran seçimlerinde kimsenin tahmin etmediği bir bicide başarı gösteren MHP’de ise yeniden bir toparlanma süreci görülüyor. İçinden bir parti çıkmasına rağmen fazla bir kayıp vermeyen MHP’de Cumhur ittifakının desteğinin de görülmesi şaşırtıcı değil. Zaten seçim sonrası Devlet Bahçeli’nin ilk açıklamasında, “Millet bize denetleme görevi vermiştir” sözleri ise yönetimde dengelerin korunacağı anlamını çıkarmak mümkün.

 

AK PARTİ HER ZAMANKİ GİBİ

Kurulduğu ilk günden itibaren girdiği her seçimi kazanan Ak Parti’de sürpriz olmadı. Oy oranın bir önceki seçime oranla düşmesine rağmen yüzde 42 bandında bir oyna birinci parti olan Ak Parti önümüzdeki dönemde ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak.

 

ERDOĞAN VE İNCE

Seçmenin büyük bir kısmını uzun yıllardır arkasında sürükleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenin bir iki puan üzerinde oy alarak ilk turda seçimin galibi oldu. Son ana kadar adaylığı açıklanmayan ve hızlandırılmış bir seçim çalışması yapan Muharrem İnce halktan ciddi bir ilgi görse de CHP’nin gölgesinde kaldığını ve diğer partilerin seçmenini ikna edemediğini görüyoruz. İnce yaptığı basın açıklamasında ise hiç vakit kaybetmeden yeni bir seçime hazırlanmaları gerektiğinin altını çizerek mücadeleyi bırakmayacağı sinyalini verdi.

 

TEKİRDAĞ BEKLENDİĞİ GİBİ

Seçim öncesi Tekirdağ seçmenleri de sürekli hangi parti kaç milletvekili çıkarır soruları ile muhataptı. Genel yorumlar ise Ak Parti’nin 3, CHP’nin 3 ve İYİ Parti’nin bir milletvekili çıkaracağı yönündeydi. Ağırlıkla bu değerlendirmeler yapılıyordu. Beklendiği gibi olurken, CHP ile Ak Parti arasındaki farkında biraz daha azaldığı görüldü. CHP’den Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer, Ak Parti’den Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, İYİ Parti’den ise Enez Kaplan milletvekili olarak kenti temsilen meclise girdi.


Okunma Sayısı : 852
Yapılan Yorumlar
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1849
Dün : 4390
Toplam : 7260283

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri