özkan dikmen, tekirdağ pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

MEKTUP OKUMAK MEZİYET İSTER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MEKTUP OKUMAK MEZİYET İSTER


Çoğu zaman bizler muhataplarını kırmamak ve çevresine karşı küçük düşürmemek adına yapılan bir çok yanlışı, ‘adrese teslim’ kelimelerle aktarmaya çalışırız. Bir nevi muhatabına ‘MEKTUP’ yazarız. Genellikle mektubun muhatabı mesajı alır ve gerekeni yapar. Öyle olmayanlar var ki; Allah onların iyiliğinden bizleri korusun.


Dedik ya; mektup okumak meziyet ister. Ancak mektubu da tersinden okumamak gerekiyor. Tersinden okuduğunuzda çok farklı anlamlar çıkabiliyor. Biz gazeteciler zaman zaman ‘adrese teslim’ mektuplarla gerek hukuki açıdan, gerekse sosyal açıdan kendimizi garantiye alarak ve basın yasasındaki vurgulara dikkat ederek yazılarımızı iletmemiz gereken şahsiyetlere veya kurumlara aktarmaya çalışırız.


Bugün geldiğimiz noktada o kadar çok yozlaşma var ki; kimin kime mektup yazdığı belli değil. Kim kimin mektubunu okuyor o bile toz duman içinde karışmış vaziyette.  Yani mesleki bir yozlaşmanın da içinde bulunduğumuz kesin. Bunu mümkün olduğu kadar kendi kimliğimiz ve karakterimiz çerçevesinde, ilkelerimizle birlikte harmanlayarak doğru durmaya çalışıyoruz. Kimi zaman kantarın topuzunu kaçırdığımız da olmuştur. Bundan sonra da zaman zaman kantarın topuzu kaçar. Bunlar olağan şeyler. Ancak kasıtlı olarak hiçbir durumda kimsenin ve hiçbir kurumun üzerine gitmedim gitmeyi de düşünmedim. İki yıl önce çok ağır bir şekilde eleştirdiğimiz insanlarla bugün çok kolaylıkla oturup samimi bir sohbet içine girebiliyoruz. Mektubu doğru okumakla alakalı şeyler bunlar. Kimisi hemen okur anlar, kimisi için birkaç yıl geçmesi gerekir.

Mektup okuması kadar, yazması da bir o kadar meziyet ister. Öyle her kafana estiğinde adrese teslim mektup yazamazsın. Adrese teslim mektuplar sık aralıklarla olmaz. Zaman zaman yazarsın, o da yazabiliyorsan. Yazamıyorsan tepinip durursun, kuyruğuna ateş yapışmış ÇAKAL gibi. Çok tepinirsen seni çok umursadıklarından değil, esas umursamadıklarından dolayıdır ki, bu herkesçe anlaşılabilir. Ortada çok doğruyum diye ŞAMAR OĞLANI gibi dolaşmak seni doğru yapmaz. Yani bu tür bir davranış bizleri yükseltmez. Ancak alçaltır. Alçaldıkça da kendi pisliğinize başkasını çekmek istersiniz. O pisliğin içine kimse girmediğini gördükçe de çıldırma durumuna gelir, birkaç kişinin elinde oyuncak olur, MAŞA niyetine ateşe tutulduğunuzun farkına bile varmazsınız.

Geldiğimiz nokta da zaten ülkemizin içinde bulunduğu gergin ortam bizleri yeteri kadar derin duygular içine atmışken, gereksiz durumlarda her geçene havlayan sokak köpekleri gibi sürekli diş göstermek de iyi değil.  Daha barışçıl ve anlatmak istediğimizi ADRESE TESLİM MEKTUPLARLA lisan-i münasip bir dille aktarırsak herkesin daha anlaşılabilir ve düzgün olduğunu görebiliriz. Bunun aksini yapmak çok akıllıca değil. Sonunda kendinizi toplumdan soyutlanmış hissediyorsunuz. Doğru düzgün ve analiz yeteneğiniz güçlü yazılarla her zaman bir adın önde gidersiniz.

Aksi takdirde sürekli kanalizasyon takip eder, b.k. içinde kalırsınız. Yani daha açık bir şekilde şöyle denebilir. Kendi pisliğinizde boğulursunuz. Niyeti kötü olanların da başka seçenekleri yok sanıyorum. 

Okunma Sayısı : 851
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5500
Dün : 5113
Toplam : 7090900

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri