özkan dikmen, tekirdağ pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

MEKTUP OKUMAK MEZİYET İSTER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MEKTUP OKUMAK MEZİYET İSTER


Çoğu zaman bizler muhataplarını kırmamak ve çevresine karşı küçük düşürmemek adına yapılan bir çok yanlışı, ‘adrese teslim’ kelimelerle aktarmaya çalışırız. Bir nevi muhatabına ‘MEKTUP’ yazarız. Genellikle mektubun muhatabı mesajı alır ve gerekeni yapar. Öyle olmayanlar var ki; Allah onların iyiliğinden bizleri korusun.


Dedik ya; mektup okumak meziyet ister. Ancak mektubu da tersinden okumamak gerekiyor. Tersinden okuduğunuzda çok farklı anlamlar çıkabiliyor. Biz gazeteciler zaman zaman ‘adrese teslim’ mektuplarla gerek hukuki açıdan, gerekse sosyal açıdan kendimizi garantiye alarak ve basın yasasındaki vurgulara dikkat ederek yazılarımızı iletmemiz gereken şahsiyetlere veya kurumlara aktarmaya çalışırız.


Bugün geldiğimiz noktada o kadar çok yozlaşma var ki; kimin kime mektup yazdığı belli değil. Kim kimin mektubunu okuyor o bile toz duman içinde karışmış vaziyette.  Yani mesleki bir yozlaşmanın da içinde bulunduğumuz kesin. Bunu mümkün olduğu kadar kendi kimliğimiz ve karakterimiz çerçevesinde, ilkelerimizle birlikte harmanlayarak doğru durmaya çalışıyoruz. Kimi zaman kantarın topuzunu kaçırdığımız da olmuştur. Bundan sonra da zaman zaman kantarın topuzu kaçar. Bunlar olağan şeyler. Ancak kasıtlı olarak hiçbir durumda kimsenin ve hiçbir kurumun üzerine gitmedim gitmeyi de düşünmedim. İki yıl önce çok ağır bir şekilde eleştirdiğimiz insanlarla bugün çok kolaylıkla oturup samimi bir sohbet içine girebiliyoruz. Mektubu doğru okumakla alakalı şeyler bunlar. Kimisi hemen okur anlar, kimisi için birkaç yıl geçmesi gerekir.

Mektup okuması kadar, yazması da bir o kadar meziyet ister. Öyle her kafana estiğinde adrese teslim mektup yazamazsın. Adrese teslim mektuplar sık aralıklarla olmaz. Zaman zaman yazarsın, o da yazabiliyorsan. Yazamıyorsan tepinip durursun, kuyruğuna ateş yapışmış ÇAKAL gibi. Çok tepinirsen seni çok umursadıklarından değil, esas umursamadıklarından dolayıdır ki, bu herkesçe anlaşılabilir. Ortada çok doğruyum diye ŞAMAR OĞLANI gibi dolaşmak seni doğru yapmaz. Yani bu tür bir davranış bizleri yükseltmez. Ancak alçaltır. Alçaldıkça da kendi pisliğinize başkasını çekmek istersiniz. O pisliğin içine kimse girmediğini gördükçe de çıldırma durumuna gelir, birkaç kişinin elinde oyuncak olur, MAŞA niyetine ateşe tutulduğunuzun farkına bile varmazsınız.

Geldiğimiz nokta da zaten ülkemizin içinde bulunduğu gergin ortam bizleri yeteri kadar derin duygular içine atmışken, gereksiz durumlarda her geçene havlayan sokak köpekleri gibi sürekli diş göstermek de iyi değil.  Daha barışçıl ve anlatmak istediğimizi ADRESE TESLİM MEKTUPLARLA lisan-i münasip bir dille aktarırsak herkesin daha anlaşılabilir ve düzgün olduğunu görebiliriz. Bunun aksini yapmak çok akıllıca değil. Sonunda kendinizi toplumdan soyutlanmış hissediyorsunuz. Doğru düzgün ve analiz yeteneğiniz güçlü yazılarla her zaman bir adın önde gidersiniz.

Aksi takdirde sürekli kanalizasyon takip eder, b.k. içinde kalırsınız. Yani daha açık bir şekilde şöyle denebilir. Kendi pisliğinizde boğulursunuz. Niyeti kötü olanların da başka seçenekleri yok sanıyorum. 

Okunma Sayısı : 781
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 625
Dün : 5867
Toplam : 6771498

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri