özkan dikmen, tekirdağ pusula gazetesi

tekirdağ haberleri

MEKTUP OKUMAK MEZİYET İSTER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MEKTUP OKUMAK MEZİYET İSTER


Çoğu zaman bizler muhataplarını kırmamak ve çevresine karşı küçük düşürmemek adına yapılan bir çok yanlışı, ‘adrese teslim’ kelimelerle aktarmaya çalışırız. Bir nevi muhatabına ‘MEKTUP’ yazarız. Genellikle mektubun muhatabı mesajı alır ve gerekeni yapar. Öyle olmayanlar var ki; Allah onların iyiliğinden bizleri korusun.


Dedik ya; mektup okumak meziyet ister. Ancak mektubu da tersinden okumamak gerekiyor. Tersinden okuduğunuzda çok farklı anlamlar çıkabiliyor. Biz gazeteciler zaman zaman ‘adrese teslim’ mektuplarla gerek hukuki açıdan, gerekse sosyal açıdan kendimizi garantiye alarak ve basın yasasındaki vurgulara dikkat ederek yazılarımızı iletmemiz gereken şahsiyetlere veya kurumlara aktarmaya çalışırız.


Bugün geldiğimiz noktada o kadar çok yozlaşma var ki; kimin kime mektup yazdığı belli değil. Kim kimin mektubunu okuyor o bile toz duman içinde karışmış vaziyette.  Yani mesleki bir yozlaşmanın da içinde bulunduğumuz kesin. Bunu mümkün olduğu kadar kendi kimliğimiz ve karakterimiz çerçevesinde, ilkelerimizle birlikte harmanlayarak doğru durmaya çalışıyoruz. Kimi zaman kantarın topuzunu kaçırdığımız da olmuştur. Bundan sonra da zaman zaman kantarın topuzu kaçar. Bunlar olağan şeyler. Ancak kasıtlı olarak hiçbir durumda kimsenin ve hiçbir kurumun üzerine gitmedim gitmeyi de düşünmedim. İki yıl önce çok ağır bir şekilde eleştirdiğimiz insanlarla bugün çok kolaylıkla oturup samimi bir sohbet içine girebiliyoruz. Mektubu doğru okumakla alakalı şeyler bunlar. Kimisi hemen okur anlar, kimisi için birkaç yıl geçmesi gerekir.

Mektup okuması kadar, yazması da bir o kadar meziyet ister. Öyle her kafana estiğinde adrese teslim mektup yazamazsın. Adrese teslim mektuplar sık aralıklarla olmaz. Zaman zaman yazarsın, o da yazabiliyorsan. Yazamıyorsan tepinip durursun, kuyruğuna ateş yapışmış ÇAKAL gibi. Çok tepinirsen seni çok umursadıklarından değil, esas umursamadıklarından dolayıdır ki, bu herkesçe anlaşılabilir. Ortada çok doğruyum diye ŞAMAR OĞLANI gibi dolaşmak seni doğru yapmaz. Yani bu tür bir davranış bizleri yükseltmez. Ancak alçaltır. Alçaldıkça da kendi pisliğinize başkasını çekmek istersiniz. O pisliğin içine kimse girmediğini gördükçe de çıldırma durumuna gelir, birkaç kişinin elinde oyuncak olur, MAŞA niyetine ateşe tutulduğunuzun farkına bile varmazsınız.

Geldiğimiz nokta da zaten ülkemizin içinde bulunduğu gergin ortam bizleri yeteri kadar derin duygular içine atmışken, gereksiz durumlarda her geçene havlayan sokak köpekleri gibi sürekli diş göstermek de iyi değil.  Daha barışçıl ve anlatmak istediğimizi ADRESE TESLİM MEKTUPLARLA lisan-i münasip bir dille aktarırsak herkesin daha anlaşılabilir ve düzgün olduğunu görebiliriz. Bunun aksini yapmak çok akıllıca değil. Sonunda kendinizi toplumdan soyutlanmış hissediyorsunuz. Doğru düzgün ve analiz yeteneğiniz güçlü yazılarla her zaman bir adın önde gidersiniz.

Aksi takdirde sürekli kanalizasyon takip eder, b.k. içinde kalırsınız. Yani daha açık bir şekilde şöyle denebilir. Kendi pisliğinizde boğulursunuz. Niyeti kötü olanların da başka seçenekleri yok sanıyorum. 

Okunma Sayısı : 965
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2615
Dün : 6341
Toplam : 7654294

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri