malkara, güneş, kalkınma ajansı, tekirdağ, haber

tekirdağ haberleri

MALKARA GÜNEŞ ENERJİSİ HİZMETTE

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MALKARA GÜNEŞ ENERJİSİ HİZMETTE

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yapımı tamamlanan Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete sunuldu.

 

Malkara ilçesinin Çınaraltı Mahallesi’nde gerçekleşen törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çınaraltı Kooperatif Başkanı Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, STK temsilcileri, Malkara mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan gerçekleştirdi. Hacı Aslan konuşmasında, “Dünyanın en eski ve insanoğlunun da en temel ihtiyaç maddelerin üreten tarım, dünya genelinde bir takım sıkıntılar yaşıyor. Dünya genelindeki insanların büyük bir kısmı gıdanın adaletsiz dağılımı nedeniyle yatağa aç giriyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilanından sonra fersah fersah yol alan tarım sektörü, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye olarak köyden kente göçte dünya birincisiyiz. Bu durum da tarım ve hayvancılığa olumsuz yansıyor. Malkara’da hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Sisteminde her biri 270 kilowatt gücünde 378 adet panel bulunuyor. Malkara’nın iklimi dikkate alındığında günde 200 ile 600 kilowatt saat enerji, yılda da 150 megawatt elektrik üretebilecek. Güneş enerji sisteminden yılsonunda elde ettiğimiz gelir ile çiftçilerimizin elektrik harcamalarında kullanacağız. Ben bu projenin başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesi’ne hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

“MALKARA DAHA DA KALKINACAK”

Hacı Aslan’ın ardından konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise, “Bugün burada hem Malkara hem de Tekirdağ adına önemli, güzel bir projenin hizmete açılması münasebetiyle beraberiz. Bu noktada açılacak olan tesis ile birlikte çiftçimizin elektrik giderini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile karşılamış olacağız. Malkara Güneş Enerji Sistemi sayesinde Malkara daha da kalkınmış olacak. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile Tekirdağ ve Trakya Bölgesi’nin daha da kalkınması, ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

 


“TARIM ALANINDA CİDDİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK”

Açılış töreninde bir diğer konuşmayı gerçekleştiren Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul da “Göreve geldiğimiz günden bu yana Malkara’nın eksikliklerini tamamlayarak ilçemizi marka şehir haline getirdik. Bunun yanında en önemli özelliklerinden biri tarım ve hayvancılık olan Malkara’da üreticilerimize destek olacak ciddi projeleri de hayata geçirdik. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz güneş enerji sistemi de bu projelerin başında geliyor. Bu projeleri Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ile omuz omuza vererek yaptık. Malkara’da doğa dostu santraller ile hem ülkemizin enerji açığına çare bulmak hem de ilçemizdeki çiftçilerimize destek vermek istiyoruz.” dedi.

 

Törende kürsüye son olarak konuşmasını yapmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak davet edildi. Başkan Kadir Albayrak konuşmasında, “Büyükşehir Belediyemizce tarımsal sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla 2016 yılında Çınaraltı Mahallemizde 2 milyon 300 bin TL’lik yatırım ile toplu damla ve yağmurlama sulama sistemini siz değerli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Açık kanal sisteminde 1.280 dekar sulanırken, kapalı toplu damla sulama sisteminde bu alanı 2.595 dekara çıkardık. Modern sulama teknikleri enerji ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Tarımsal sulamada şebekeden alınan elektrik enerjisinin çok pahalı olması çiftçilerimizi zorlamaktadır. Yapmış olduğumuz güneş enerjisi sistemi, sulama maliyetlerimizi ciddi bir şekilde azaltacaktır. Tarımsal Hizmetler Dairemizce hazırlanan Güneş Enerjisi Sistemi, Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulmuş ve bu proje mali destek programı kapsamında hibe almaya hak kazanmıştır. Söz konusu proje Büyükşehir Belediyemiz, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifinin işbirliğiyle tamamlanmıştır. Burada üretilen enerji, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan abonelik vasıtasıyla ulusal dağıtım ağına aktarılacak ve yılsonunda mahsuplaşma yoluna gidilecektir. Toplu Damla Sulama Sisteminin kurulmasıyla çiftçilerimiz sulama faaliyetlerini daha modern yöntemlerle yapabilecekleri gibi, buğday ve ayçiçeğinin yanı sıra katma ekonomik değeri daha yüksek tarım ürünlerini yetiştirme imkânına kavuşacaktır. Ayrıca yıl içerisinde birden fazla ürün yetiştirilebilecek olması çiftçilerimizin ekonomik gücünü ve tarım alanında istihdam olanaklarını arttıracaktır. Beş temel vizyonumuzdan biri olan tarım ve hayvancılık vizyonumuz kapsamında böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kırsal kalkınmaya ve tarım – hayvancılık alanındaki üretimi artırmaya yönelik çalışmalarımız bundan sonra de devam edecek. Toplu Damla Akıtma Sistemi projesinin hayata geçirilmesine verdikleri destekten dolayı Trakya Kalkınma Ajansı’na, proje ortaklarımız, Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu hizmetin Tekirdağ’a hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Malkara Güneş Enerjisi Üretim Tesisi açılış töreni yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ile son buldu.

 


Okunma Sayısı : 1258
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4156
Dün : 4946
Toplam : 8634602

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri