tekirdağ ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

MADEN İŞÇİLERİ İÇİN FERDİ KAZA SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MADEN İŞÇİLERİ İÇİN FERDİ KAZA SİGORTASI

 

 

Türkiye’de yaşanan maden kazalarından sonra bildiğiniz üzere yapılan son değişiklikler ile bu madenlerde çalışan madenciler için zorunlu ferdi kaza sigortası yapılmasına karar verildi. Gelişmiş ülkelerde yapılan sigorta uygulaması nihayet ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Gelişmiş ülkelerde madenlerde çalışanlar için yapılan sigorta, aynı zamanda maden kazalarının da önüne geçmiştir. 

Maden işletmelerine sigorta uygulaması getirilmesi, üstelik bu sigortanın zorunlu tutulması ve sigortası olmayan işletmelere faaliyet izni verilmemesi son derece çağdaş bir uygulamadır. Ancak Çok yakın bir zamanda hükümet, iş güvenliği eylem paketi çerçevesinde maden işçilerine sigorta uygulaması başlatılacağını açıklamıştır. İş güvenliği eylem paketi uygulamaya girdiğinde artık bütün maden işçileri için, işveren tarafından ferdi kaza sigortası yaptırılacak ve bu sigorta zorunlu olacak.

Ferdi kaza sigortası genel şartlarına göre, sigortalı, sigorta poliçesi süresi içinde, ani ve dışarıdan gelen bir tehlikenin neticesinde ve kendi iradesi dışında ölür ya da bedensel olarak bir zarar görürse, bu yüzden uğradığı zararlar, ferdi kaza sigortası poliçesi ile güvence altına alınmış olmaktadır.

Ferdi kaza sigortası genel şartlarında hangi durumların kaza sayılacağı şu şekilde açıklanmıştır:

·         Birdenbire ve beklenmeyen bir şekilde ortaya çıkan gazların solunması

·         Yanıklar ve ani bir hareket sonucunda kas ve sinirlerin incinmesi, burkulması ve kopması

·         Yılan veya böcek sokması sonucunda meydana gelen zehirlenmeler

·         Isırılma neticesinde meydana gelen kuduz yüzünden ölüm hali veya bedensel hasarlar

Ferdi kaza sigortası genel şartlarında hangi durumların kaza sayılmayacağı da şu şekilde açıklanmıştır:

·         Her ne çeşit olursa olsun hastalıklar ve bunların sonuçları

·         Sigortanın kapsamına giren bir kaza yüzünden olmayan sıcaklığın, donma ve güneş çarpması gibi tesirleri

·         Her ne sebeple olursa olsun, intihar veya intihara kalkışma

·         Belli bir sarhoşluk, sigortanın kapsamına giren bir kaza yüzünden olmayan uyuşturucu madde kullanımı ve ilaç ve zararlı madde alma

·         Sigortanın kapsamına giren bir kaza yüzünden olmayan bir ameliyatın ya da her türlü ışın tedavisinin neden olduğu ölüm hali veya bedensel hasarlar

Bu durumda ferdi kaza sigortası ile madencinin kaza sonucu ölümü halinde ailesine, yaralanma veya sakat kalma durumunda da kendisine tazminat ödenecektir. Bu sigorta aynı zamanda tedavi masraflarını da karşılayacak.

Sigorta şirketleri, bir yıllık veya altı aylık sürelerle sigorta yapılan madeni denetleyecekler. Bu denetimlerde iş ve işçi güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı kontrol edilecek. İşte bu sigorta ile maden kazalarının önüne geçilmesi bu şekilde sağlanacak. Sigorta şirketleri bu denetimleri, madencilik konusunda uzman eksperleri veya uzman denetçileri ile yapacaklar.

Maden işletmesi, eğer bu denetimlerden geçerse faaliyetine devam edebilecek. Aksi halde madenin faaliyeti belirli bir süre durdurulacak. Bu süre içinde eksiklerini tamamlaması beklenecek. Süre bittiğinde maden yeniden denetlenecek. Hala alınması gereken önlemler eksikse madenin faaliyete devam etmesine izin verilmeyecek.

Böylece maden işletmelerini güvenli işletme haline gelebilmesinin önü açılmış olacak ve maden işletmeleri tarafından işçilerin sağlığı için bütün güvenlik önlemlerinin alınması sağlanacaktır.

Okunma Sayısı : 747
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5106
Dün : 4057
Toplam : 6523001

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri