tekirdağ ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

MADEN İŞÇİLERİ İÇİN FERDİ KAZA SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


MADEN İŞÇİLERİ İÇİN FERDİ KAZA SİGORTASI

 

 

Türkiye’de yaşanan maden kazalarından sonra bildiğiniz üzere yapılan son değişiklikler ile bu madenlerde çalışan madenciler için zorunlu ferdi kaza sigortası yapılmasına karar verildi. Gelişmiş ülkelerde yapılan sigorta uygulaması nihayet ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Gelişmiş ülkelerde madenlerde çalışanlar için yapılan sigorta, aynı zamanda maden kazalarının da önüne geçmiştir. 

Maden işletmelerine sigorta uygulaması getirilmesi, üstelik bu sigortanın zorunlu tutulması ve sigortası olmayan işletmelere faaliyet izni verilmemesi son derece çağdaş bir uygulamadır. Ancak Çok yakın bir zamanda hükümet, iş güvenliği eylem paketi çerçevesinde maden işçilerine sigorta uygulaması başlatılacağını açıklamıştır. İş güvenliği eylem paketi uygulamaya girdiğinde artık bütün maden işçileri için, işveren tarafından ferdi kaza sigortası yaptırılacak ve bu sigorta zorunlu olacak.

Ferdi kaza sigortası genel şartlarına göre, sigortalı, sigorta poliçesi süresi içinde, ani ve dışarıdan gelen bir tehlikenin neticesinde ve kendi iradesi dışında ölür ya da bedensel olarak bir zarar görürse, bu yüzden uğradığı zararlar, ferdi kaza sigortası poliçesi ile güvence altına alınmış olmaktadır.

Ferdi kaza sigortası genel şartlarında hangi durumların kaza sayılacağı şu şekilde açıklanmıştır:

·         Birdenbire ve beklenmeyen bir şekilde ortaya çıkan gazların solunması

·         Yanıklar ve ani bir hareket sonucunda kas ve sinirlerin incinmesi, burkulması ve kopması

·         Yılan veya böcek sokması sonucunda meydana gelen zehirlenmeler

·         Isırılma neticesinde meydana gelen kuduz yüzünden ölüm hali veya bedensel hasarlar

Ferdi kaza sigortası genel şartlarında hangi durumların kaza sayılmayacağı da şu şekilde açıklanmıştır:

·         Her ne çeşit olursa olsun hastalıklar ve bunların sonuçları

·         Sigortanın kapsamına giren bir kaza yüzünden olmayan sıcaklığın, donma ve güneş çarpması gibi tesirleri

·         Her ne sebeple olursa olsun, intihar veya intihara kalkışma

·         Belli bir sarhoşluk, sigortanın kapsamına giren bir kaza yüzünden olmayan uyuşturucu madde kullanımı ve ilaç ve zararlı madde alma

·         Sigortanın kapsamına giren bir kaza yüzünden olmayan bir ameliyatın ya da her türlü ışın tedavisinin neden olduğu ölüm hali veya bedensel hasarlar

Bu durumda ferdi kaza sigortası ile madencinin kaza sonucu ölümü halinde ailesine, yaralanma veya sakat kalma durumunda da kendisine tazminat ödenecektir. Bu sigorta aynı zamanda tedavi masraflarını da karşılayacak.

Sigorta şirketleri, bir yıllık veya altı aylık sürelerle sigorta yapılan madeni denetleyecekler. Bu denetimlerde iş ve işçi güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı kontrol edilecek. İşte bu sigorta ile maden kazalarının önüne geçilmesi bu şekilde sağlanacak. Sigorta şirketleri bu denetimleri, madencilik konusunda uzman eksperleri veya uzman denetçileri ile yapacaklar.

Maden işletmesi, eğer bu denetimlerden geçerse faaliyetine devam edebilecek. Aksi halde madenin faaliyeti belirli bir süre durdurulacak. Bu süre içinde eksiklerini tamamlaması beklenecek. Süre bittiğinde maden yeniden denetlenecek. Hala alınması gereken önlemler eksikse madenin faaliyete devam etmesine izin verilmeyecek.

Böylece maden işletmelerini güvenli işletme haline gelebilmesinin önü açılmış olacak ve maden işletmeleri tarafından işçilerin sağlığı için bütün güvenlik önlemlerinin alınması sağlanacaktır.

Okunma Sayısı : 967
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4332
Dün : 7743
Toplam : 7480864

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri