böbrek, emine, tekirdağ

tekirdağ haberleri

KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ VE BESLENME

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ VE BESLENMEKronik böbrek yetmezliği; nefrit, diyabet, hipertansiyon, taş, tıkanma, tümör gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunu. Ülkemizde yaklaşık 30.000 diyalize bağımlı kronik böbrek yetmezliği hastası olduğu biliniyor. Diyaliz, tıbbi tedavi ve beslenme kronik böbrek yetmezliğinin tedavi esaslarını oluşturur.


Biraz hastalıktan bahsedeyim. Ama asıl konumuz bu hastalıkta beslenme şeklidir. Kronik böbrek hastalıkları, böbrekte önemli hasarlara yol açarak böbreklerin görevini yapamaz hale gelmesine neden olurlar. Vücuttan atıkların atılması görevi yapan böbrekler görevlerini yerine getiremeyince,  kanda üre ve kreatin gibi maddeler yükselir. Kronik böbrek yetmezliği bazı hastalarda çok yavaş ilerlerken, bazı hastalarda çok hızlı ilerler ve böbrekler kanı temizleme görevini yerine getirmez. Kandaki elektrolitlerin dengesi bozulur. Özellikle kanda potasyum çok yükselir. Bu aşamada diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir.


Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri;


-          Glomerulonefrit ( böbrek iltihapları)

-          Doğumsal bazı böbrek hastalıkları

-          Enfeksiyonlar

-          Toksik maddeler

-          Diyabete bağlı gelişen böbrek bozuklukları (diyabetik nefropati)

-          İdrar yollarındaki tıkanmalarBeslenme Tedavisi;Kronik böbrek yetmezliğinin tedavisinde beslenme yani diyet en önemli unsurlardan biridir. Beslenme tedavisi böbrek yetmezliğinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

 Gelin beslenme tedavisinde önemli olan besin gruplarını ve unsurları tek tek ele alalım ki konumuz daha anlaşılır olsun:


Enerji İhtiyacının karşılanması; Yeterli enerji alımı organların-dokuların çalışmasında ve sağlığın sürdürebilmesinde büyük önem taşır. Vücudumuz için gerekli olan enerji yediğimiz besinlerle sağlarız. Eğer gereksinimimiz olan enerjiyi diyetimizle alamazsak; vücudumuz enerji gereksinimi sağlamak için kendi yapısında bulunan proteinleri kullanır. Buna bağlı olarak zayıflama, halsizlik, kan proteinlerinde azalma ve enerji alımı yetersizliğinde ortaya çıkan  malnütrisyon dediğimiz olay  gelişir.Sağlıklı bireylerde olduğu gibi kronik böbrek yetmezliği olan bireylerde de en önemli enerji kaynağı karbonhidratlar ve yağlardır. Tam da yeri gelmişken vurgulamak isterim ki ‘’diyet yapıyorum,ekmek,pilav,makarna ve yağ hiç yemiyorum.’’ Cümlesinin yanlışlığı ortaya çıkmaktadır.


Karbonhidratlar; Günlük enerjimizin %55-60’ ını sağlamalıdır. Karbonhidrat içeriği yüksek olan besinler; ekmek, tahıllar, nişasta, şeker, bal, reçel ve benzerleridir. Ekmek ve tahıllar karbonhidrat içeriklerinin yanı sıra bir miktarda protein içerirler. Şeker, bal, reçel, nişasta saf karbonhidrat kaynaklarıdır. Diyetisyeninizin size önerdiği miktarlarda başlıca enerji kaynağı olan bu besinlere diyetimizde yer vermeliyiz.


Yağlar ise enerjinin %25-30’unu sağlamalıdır. Unutmayalım ki 1 gr yağ 9 kalori içerir. Yağlar besinlerin yapısında bulunan görünmez yağlarla ve yiyeceklere dışarıdan eklediğimiz yağlarla vücuda alınır. Fazla alımı şişmanlığa yol açabileceği gibi kan yağlarının ve kolestrol düzeyinin artışına da neden olabilir. Kronik böbrek yetmezliği olan bireylerde kan kolestrol düzeyinin yüksek olması böbrek hasarını hızlandırdığı için istenmez. Yağ türü olarak; zeytinyağı- fındık yağı ve ayçiçek/mısır özü/soya yağı gibi sıvı yağları tercih etmeniz önemlidir.


Protein; kas ve doku yapımı, savunma sistemi için gereklidir. Hayvansal kaynaklı olanlar; yumurta, et, süt, yoğurt, peynirdir. Bitkisel kaynaklı olanları ise sebzeler, tahıllar, kuru baklagillerdir.

Hayvansal kaynaklı proteinler, bitkisel kaynaklı olanlara kıyasla vücutta daha iyi kullanılırlar.

Kronik böbrek hastalarının en çok dikkat etmesi gereken kısım işte bu noktadır  yani protein alım miktarları. Kronik böbrek yetmezliğinde; böbrek fonksiyonlarına göre diyetle protein alımı kısıtlanabilir. Protein kısıtlaması olduğunda, diyetle alınan proteinin özellikle vücutta kullanılabilirliği yüksek hayvansal kaynaklı olanlardan sağlanmasına özen gösterilmelidir. Kronik Böbrek hastalarında sık rastladığım şey , internetten vb yerlerden okuyup kendi kafalarına göre günlük protein alımı ile oynamalarıdır.Ambiyane bir söylem olacak ama bunu vurgulamak gerekir ki;

‘’Yani kafanıza göre diyetisyeninizin tavsiyesi dışında önerilen proteinin altında  alım yapmanız oldukça yanlıştır. Böbrek hasarınızı hızlandırıp,  malnütrisyona girmenize  neden olabilirsiniz.’’

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalar, gereksinimleri olan proteini nasıl almaları gerektiğini ve yeterli tüketip tüketmediklerini diyetisyenlerine danışarak öğrenmelidirler.


Sodyum; böbrek yetmezliği ve hipertansiyon arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Böbrekler kan sodyum düzeyinin düzenlenmesinde önemli görevi olan organlardır. Böbrek yetmezliğinde vücutta sodyum birikir. Hepimizin bildiği gibi aşırı sodyum ( tuz) hipertansiyona, su birikimine ve kalp yetmezliğine yol açar. Bu nedenle diyetle sodyum alımının sınırlandırılması gerekebilir. Sodyumun en önemli kaynağı sofra tuzudur.

Sodyum açısından zengin besinler zeytin, turşu, salamura, konserveler, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünleri, krakerlerdir.

Sodyum alımını azaltmak için; yemekler mümkün olduğunca az tuzlu pişirilmeli, sofrada tuz ekleme alışkanlığından vazgeçilmeli, sodyum içeriği yüksek besinlerden kaçınılmalıdır.

‘Doktor veya diyetisyene danışmadan diyet tuz kullanılmamalıdır.’

Tuz kısıtlaması olan hastalar yemeklerde lezzet arttırmak için baharat kullanabilirler.Potasyum; kas ve kalp çalışmasında önemli görevi olan bir mineraldir. Kanda potasyum değerinin çok fazla yükselmesi veya çok fazla düşmesi çok tehlikelidir. Böbrek yetersizliğinin ileri dönemlerinde kan potasyum düzeyi çok yükselir. Kan potasyum düzeyi dikkatli izlenmeli ve diyetin potasyum düzeyi buna göre ayarlanmalıdır. Potasyum bakımından zengin besinler ise; kuru yemişler, kuru baklagiller, kurutulmuş meyve ve sebzeler, patates, havuç, mantar, ıspanak, maydanoz gibi koyu yeşil sebzeler, tahin-pekmez, muz ve kavundur.


Sıvı; su, ıhlamur, meşrubat, çorba, süt vb. tüm sıvıları kapsamaktadır. Genelde böbrek yetmezliğinin ilk aşamalarında sıvı sınırlamasına gerek yoktur. Ancak son dönemlerde; bazı hastalarda idrar miktarı iyice azalır. Alınan fazla sıvının vücutta tutulması sonucunda ödem, nefes darlığı, hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi sorunlar gelişebilir. Böyle hastalar bir önceki idrar çıkışına göre sıvı almaları gerekir.


Vitamin-mineraller; gereksinimiz besin çeşitliliği ile sağlanabilmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinde diyet sınırlandırıldığında vitamin ve mineraller yetersiz alınabilir.  Bu durumdaki hastalara D vitamini ilaçları verilebilir.

Sadece doktorunuzun önerdiği vitamin-mineral ilaçlarının ve belirtildiği dozlarda kullanılması doğrudur.

Yanlış beslenme hastalıklara kapı açarken, doğru beslenme sağlıkla ve uzun bir hayat yaşamanızı sağlar…..

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Okunma Sayısı : 314
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 972
Dün : 4049
Toplam : 6026993

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri