kiraz festivali, tekirdağ, süleymanpaşa

tekirdağ haberleri

Bizim de kiraz festivalimiz var!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizim de kiraz festivalimiz var!

 

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan ve Türkiye'den de ünlü isimlerin akın ettiği Coachella Festivali son günlerde merak konusu oldu. Özellikle sosyal medyada sürekli festival ile ilgili fotoğraflar, haberler görmekteyiz. 1999 yılından beri düzenlenen festivale dünyadan da ünlü olan pek çok isim akın ediyor. Yine geçtiğimiz günlerde de ülkemizde düzenlenen Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali üzerine bir hayli haber yapıldı. ‘Nisan’da Adana’da’ sloganıyla 6.’sı düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kostümlü kortej yürüyüşüne binlerce kişi katılım gösterdi. Türkiye’nin tek sokak karnavalı olarak tanımlanan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

 

E bu kadar çok festival haberleri görünce insan ister istemez içinde bir festivale katılma duygusu barındırıyor. Şahsen ben de öyle oldu. Gönül elbet isterdi şöyle Coachella’da boy göstermek hadi o çok uzaklarda ülkemizdeki Adana’nın festivaline katılmayı. Ancak olmadı. Hal böyle olunca Tekirdağ’ın Uluslararası Kiraz Festivali derhal aklıma geldi. Uzaklarda aramaya gerek yok diyelim ve kendi şehrimizin festivalini beklemeye koyulalım. Kiraz Festivali’nin tarihçesi Tekirdağ’da oldukça eskiye dayanıyor. Bu yıl 54.’sü düzenlenecek.

 

Ancak gel gelelim ki festival ile ilgili kiminle sohbet etsek ki özellikle bu festivalin eski zamanlarını da bilen kişilerle şimdi düzenlenen festival tadı ile eski festivallerin asla bir olmadığını, şimdilerde son derece yüzeysel bir şekilde geçiştirildiğinden dem vuruyorlar. Oysa geçmişi bu kadar eskilere dayanan bir festivalde çoğu şey kemikleşmiş bir şekilde süre gelmeli. Fakat gördüğümüz ve anladığımız kadarıyla durum böyle değil. Her yeni gelen belediye festivale yeni bir can katacağını düşünerek farklılıklara gitmiş bu da her seferinde festivalin tadından bir şeyleri alıp götürmüş.

 

Tekirdağ merkezli bir festival olmasına rağmen hali hazırdaki Büyükşehir Belediyesi festivali ilçelere de yayma fikrini ortaya atarak uyguladığını gördük geçen sene. Fakat bu çok da iyi bir fikir değildi. Vatandaş festivalin bu şekilde bölündüğünü, ilçelere yayılmadan merkez Süleymanpaşa’da yapılmasını dile getiriyor. Zaten ilçelerinde kendi çaplarında çeşitli festivalleri bulunuyor. Şarköy’ün Üzüm Festivali, Çorlu’nun Dondurma Festivali, Marmaraereğlisi’nin Karpuz Festivali gibi.

 

Adana Portakal Çiçeği Festivali’ne hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok misafirin katıldığını haberlerden takip ettik. Peki, Tekirdağ Kiraz Festivali’ne bu anlamda katılım neden yoğun bir şekilde olmuyor? Yurt içinden Ankara, Kayseri, Muğla’dan biri çıkıp gelmiyor “Kiraz Festivali’ne geldim” diye. Ya da Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere bu kadar yakın konumda iken neden bu anlamda onları kendimize çekemiyoruz?

 

Festivalimiz içerik olarak mı dolu dolu değil, teknik ekip mi yetersiz, yoksa varlığını duyurma anlamında mı Tekirdağ yetersiz? Bu yıl nasıl bir festival içeriği hazırlanıyor Tekirdağ halkı da merakla beklediğini söylüyor. Tekirdağ Kiraz Festivali de neden şöyle sınırları aşan bir üne sahip olmasın? İstenirse elbette olur fakat sanırım bu anlamda yetkili olan kişilerin ciddi emek sarf etmesi gerekiyor. Bekleyip görelim bakalım nasıl bir festival organizasyonu bizleri bekliyor?


Okunma Sayısı : 751
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2495
Dün : 6341
Toplam : 7654174

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri