kiraz festivali, tekirdağ, süleymanpaşa

tekirdağ haberleri

Bizim de kiraz festivalimiz var!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizim de kiraz festivalimiz var!

 

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan ve Türkiye'den de ünlü isimlerin akın ettiği Coachella Festivali son günlerde merak konusu oldu. Özellikle sosyal medyada sürekli festival ile ilgili fotoğraflar, haberler görmekteyiz. 1999 yılından beri düzenlenen festivale dünyadan da ünlü olan pek çok isim akın ediyor. Yine geçtiğimiz günlerde de ülkemizde düzenlenen Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali üzerine bir hayli haber yapıldı. ‘Nisan’da Adana’da’ sloganıyla 6.’sı düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kostümlü kortej yürüyüşüne binlerce kişi katılım gösterdi. Türkiye’nin tek sokak karnavalı olarak tanımlanan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

 

E bu kadar çok festival haberleri görünce insan ister istemez içinde bir festivale katılma duygusu barındırıyor. Şahsen ben de öyle oldu. Gönül elbet isterdi şöyle Coachella’da boy göstermek hadi o çok uzaklarda ülkemizdeki Adana’nın festivaline katılmayı. Ancak olmadı. Hal böyle olunca Tekirdağ’ın Uluslararası Kiraz Festivali derhal aklıma geldi. Uzaklarda aramaya gerek yok diyelim ve kendi şehrimizin festivalini beklemeye koyulalım. Kiraz Festivali’nin tarihçesi Tekirdağ’da oldukça eskiye dayanıyor. Bu yıl 54.’sü düzenlenecek.

 

Ancak gel gelelim ki festival ile ilgili kiminle sohbet etsek ki özellikle bu festivalin eski zamanlarını da bilen kişilerle şimdi düzenlenen festival tadı ile eski festivallerin asla bir olmadığını, şimdilerde son derece yüzeysel bir şekilde geçiştirildiğinden dem vuruyorlar. Oysa geçmişi bu kadar eskilere dayanan bir festivalde çoğu şey kemikleşmiş bir şekilde süre gelmeli. Fakat gördüğümüz ve anladığımız kadarıyla durum böyle değil. Her yeni gelen belediye festivale yeni bir can katacağını düşünerek farklılıklara gitmiş bu da her seferinde festivalin tadından bir şeyleri alıp götürmüş.

 

Tekirdağ merkezli bir festival olmasına rağmen hali hazırdaki Büyükşehir Belediyesi festivali ilçelere de yayma fikrini ortaya atarak uyguladığını gördük geçen sene. Fakat bu çok da iyi bir fikir değildi. Vatandaş festivalin bu şekilde bölündüğünü, ilçelere yayılmadan merkez Süleymanpaşa’da yapılmasını dile getiriyor. Zaten ilçelerinde kendi çaplarında çeşitli festivalleri bulunuyor. Şarköy’ün Üzüm Festivali, Çorlu’nun Dondurma Festivali, Marmaraereğlisi’nin Karpuz Festivali gibi.

 

Adana Portakal Çiçeği Festivali’ne hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok misafirin katıldığını haberlerden takip ettik. Peki, Tekirdağ Kiraz Festivali’ne bu anlamda katılım neden yoğun bir şekilde olmuyor? Yurt içinden Ankara, Kayseri, Muğla’dan biri çıkıp gelmiyor “Kiraz Festivali’ne geldim” diye. Ya da Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere bu kadar yakın konumda iken neden bu anlamda onları kendimize çekemiyoruz?

 

Festivalimiz içerik olarak mı dolu dolu değil, teknik ekip mi yetersiz, yoksa varlığını duyurma anlamında mı Tekirdağ yetersiz? Bu yıl nasıl bir festival içeriği hazırlanıyor Tekirdağ halkı da merakla beklediğini söylüyor. Tekirdağ Kiraz Festivali de neden şöyle sınırları aşan bir üne sahip olmasın? İstenirse elbette olur fakat sanırım bu anlamda yetkili olan kişilerin ciddi emek sarf etmesi gerekiyor. Bekleyip görelim bakalım nasıl bir festival organizasyonu bizleri bekliyor?


Okunma Sayısı : 599
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 611
Dün : 5342
Toplam : 6926927

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri