kiraz festivali, tekirdağ, süleymanpaşa

tekirdağ haberleri

Bizim de kiraz festivalimiz var!

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bizim de kiraz festivalimiz var!

 

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan ve Türkiye'den de ünlü isimlerin akın ettiği Coachella Festivali son günlerde merak konusu oldu. Özellikle sosyal medyada sürekli festival ile ilgili fotoğraflar, haberler görmekteyiz. 1999 yılından beri düzenlenen festivale dünyadan da ünlü olan pek çok isim akın ediyor. Yine geçtiğimiz günlerde de ülkemizde düzenlenen Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali üzerine bir hayli haber yapıldı. ‘Nisan’da Adana’da’ sloganıyla 6.’sı düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kostümlü kortej yürüyüşüne binlerce kişi katılım gösterdi. Türkiye’nin tek sokak karnavalı olarak tanımlanan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

 

E bu kadar çok festival haberleri görünce insan ister istemez içinde bir festivale katılma duygusu barındırıyor. Şahsen ben de öyle oldu. Gönül elbet isterdi şöyle Coachella’da boy göstermek hadi o çok uzaklarda ülkemizdeki Adana’nın festivaline katılmayı. Ancak olmadı. Hal böyle olunca Tekirdağ’ın Uluslararası Kiraz Festivali derhal aklıma geldi. Uzaklarda aramaya gerek yok diyelim ve kendi şehrimizin festivalini beklemeye koyulalım. Kiraz Festivali’nin tarihçesi Tekirdağ’da oldukça eskiye dayanıyor. Bu yıl 54.’sü düzenlenecek.

 

Ancak gel gelelim ki festival ile ilgili kiminle sohbet etsek ki özellikle bu festivalin eski zamanlarını da bilen kişilerle şimdi düzenlenen festival tadı ile eski festivallerin asla bir olmadığını, şimdilerde son derece yüzeysel bir şekilde geçiştirildiğinden dem vuruyorlar. Oysa geçmişi bu kadar eskilere dayanan bir festivalde çoğu şey kemikleşmiş bir şekilde süre gelmeli. Fakat gördüğümüz ve anladığımız kadarıyla durum böyle değil. Her yeni gelen belediye festivale yeni bir can katacağını düşünerek farklılıklara gitmiş bu da her seferinde festivalin tadından bir şeyleri alıp götürmüş.

 

Tekirdağ merkezli bir festival olmasına rağmen hali hazırdaki Büyükşehir Belediyesi festivali ilçelere de yayma fikrini ortaya atarak uyguladığını gördük geçen sene. Fakat bu çok da iyi bir fikir değildi. Vatandaş festivalin bu şekilde bölündüğünü, ilçelere yayılmadan merkez Süleymanpaşa’da yapılmasını dile getiriyor. Zaten ilçelerinde kendi çaplarında çeşitli festivalleri bulunuyor. Şarköy’ün Üzüm Festivali, Çorlu’nun Dondurma Festivali, Marmaraereğlisi’nin Karpuz Festivali gibi.

 

Adana Portakal Çiçeği Festivali’ne hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok misafirin katıldığını haberlerden takip ettik. Peki, Tekirdağ Kiraz Festivali’ne bu anlamda katılım neden yoğun bir şekilde olmuyor? Yurt içinden Ankara, Kayseri, Muğla’dan biri çıkıp gelmiyor “Kiraz Festivali’ne geldim” diye. Ya da Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere bu kadar yakın konumda iken neden bu anlamda onları kendimize çekemiyoruz?

 

Festivalimiz içerik olarak mı dolu dolu değil, teknik ekip mi yetersiz, yoksa varlığını duyurma anlamında mı Tekirdağ yetersiz? Bu yıl nasıl bir festival içeriği hazırlanıyor Tekirdağ halkı da merakla beklediğini söylüyor. Tekirdağ Kiraz Festivali de neden şöyle sınırları aşan bir üne sahip olmasın? İstenirse elbette olur fakat sanırım bu anlamda yetkili olan kişilerin ciddi emek sarf etmesi gerekiyor. Bekleyip görelim bakalım nasıl bir festival organizasyonu bizleri bekliyor?


Okunma Sayısı : 660
Yapılan Yorumlar
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1833
Dün : 4390
Toplam : 7260267

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri