özgürlük, kime göre, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Kime göre neye göre ne kadar özgürüz?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kime göre neye göre ne kadar özgürüz?

 

Özgür olduğumuzu düşündüğümüz şu dünya da ne kadar özgürüz acaba? Özgürlük ile ilgili söylenen genel bir söz: bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter!Elbette ki başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığımız sürece özgürüz amma velakin ya kendi kafamızdaki sorular bizim özgürlüğümüzü kısıtlarsa? Örneğin alıp başımızı istediğimiz yere istediğimiz zaman gidebiliyor muyuz? “Off buralar beni çok bunalttı doğaya gitmem gerek” deyip kaçabiliyor muyuz? Bunu yapamamak için çok engel var:  para, vize, bürokrasi, işe gitme zorunluluğu, dönünce ne yaparım kaygıları gibi. Ya da sadece bir sırt çantası alıp dünyayı dolaşabiliyor muyuz?  Yine yukarıdaki sebepler ve “e bir de bu işin yaşlılığı var” gibi pek çok sizin özgürlüğünüze set vuran sizin kendi düşünceleriniz. Fakat çoğu zaman bunları yapabilmenin düşüncelerini es geçiyoruz. Neden olmasın pek çok kişi var bunu yapabilen. Sadece bir sırt çantasıyla yola çıkan, vize almanın sıkıntısına katlanabilen, gittiği yerlerde 15 gün garsonluk yapıp kazandığı para ile 1 ay bulunduğu ülkeyi gezen. Ya da kendi ülkemizde bu kaygılarımızı en aza indirgeyecek aktiviteleri ele alıp hafta sonları yaptığımız bir kamp, dağ yürüyüşü, huzurlu bir piknik ruhumuzu özgür bırakamaz mı?

 

Düşüncelerimizi çekinmeden söylediğimizde, yazılarımızı korkmadan yazdığımızda, isteklerimizi mahalle baskısı hissetmeden belirttiğimizde özgür kılarız kendimizi. Kendi kararlarımızı kendimiz aldığımızda, bir emir, baskı altında hissetmediğimizde… Oturduğum mahallede bir evsiz yaşamakta, kimsenin kapısına gelmez, kimseden para istemez ve konuşmaz. Kimisi kıyafet vermiş, kimisi çadır. Boş arazinin birisine kondurmuş çadırını ne sabah 8 de işe gitmek zorunda ne de para kazanmak. Birçok lüks alışkanlıklarından da feragat etmiş doğal olarak. Paranın esaretinden kurtulmuş özgür mü? Özgür. Kimseye hesap vermeden yaşıyor mu? Yaşıyor. Mutlu mu? Mutlu. Belki mutlulukla eş orantılıdır özgürlük. Bunun tersini düşünecek olursak, sabah 8 akşam 5 çalışan bir kişi hafta içi yapacağı birçok aktiviteden mahrum fakat maddi, açıdan kendini özgür hissediyor, istediği şeylere sahip oluyor, belki lüks araba alıyor, belki çocuğuna ufak bir oyuncak alıyor, çok yoruluyor ama onun bir gülüşüyle mutlu oluyor. Bu kişiye bakarsak istediği şeylere sahip olduğu için çok mutlu ve kendini özgür hissediyor.

 

Yani özgürlük anlayışı kişiden kişiye değişebiliyor. Ama o nasıl hissediyor acaba sormak gerek? Herkesin bakış açısına göre değişiyor özgürlük kimine göre “o adam özgür” kimisine göre de “yazık her şeye muhtaç”.  Kimisi de çalışan, kişiyi özgür görür “ Adam rahat yaşıyor canım” .  Dileğimiz hepimize özgür ve mutlu bir hayat, kendimizce, gönlümüzce...

Okunma Sayısı : 485
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2097
Dün : 4249
Toplam : 6781199

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri