özgürlük, kime göre, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Kime göre neye göre ne kadar özgürüz?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kime göre neye göre ne kadar özgürüz?

 

Özgür olduğumuzu düşündüğümüz şu dünya da ne kadar özgürüz acaba? Özgürlük ile ilgili söylenen genel bir söz: bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter!Elbette ki başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığımız sürece özgürüz amma velakin ya kendi kafamızdaki sorular bizim özgürlüğümüzü kısıtlarsa? Örneğin alıp başımızı istediğimiz yere istediğimiz zaman gidebiliyor muyuz? “Off buralar beni çok bunalttı doğaya gitmem gerek” deyip kaçabiliyor muyuz? Bunu yapamamak için çok engel var:  para, vize, bürokrasi, işe gitme zorunluluğu, dönünce ne yaparım kaygıları gibi. Ya da sadece bir sırt çantası alıp dünyayı dolaşabiliyor muyuz?  Yine yukarıdaki sebepler ve “e bir de bu işin yaşlılığı var” gibi pek çok sizin özgürlüğünüze set vuran sizin kendi düşünceleriniz. Fakat çoğu zaman bunları yapabilmenin düşüncelerini es geçiyoruz. Neden olmasın pek çok kişi var bunu yapabilen. Sadece bir sırt çantasıyla yola çıkan, vize almanın sıkıntısına katlanabilen, gittiği yerlerde 15 gün garsonluk yapıp kazandığı para ile 1 ay bulunduğu ülkeyi gezen. Ya da kendi ülkemizde bu kaygılarımızı en aza indirgeyecek aktiviteleri ele alıp hafta sonları yaptığımız bir kamp, dağ yürüyüşü, huzurlu bir piknik ruhumuzu özgür bırakamaz mı?

 

Düşüncelerimizi çekinmeden söylediğimizde, yazılarımızı korkmadan yazdığımızda, isteklerimizi mahalle baskısı hissetmeden belirttiğimizde özgür kılarız kendimizi. Kendi kararlarımızı kendimiz aldığımızda, bir emir, baskı altında hissetmediğimizde… Oturduğum mahallede bir evsiz yaşamakta, kimsenin kapısına gelmez, kimseden para istemez ve konuşmaz. Kimisi kıyafet vermiş, kimisi çadır. Boş arazinin birisine kondurmuş çadırını ne sabah 8 de işe gitmek zorunda ne de para kazanmak. Birçok lüks alışkanlıklarından da feragat etmiş doğal olarak. Paranın esaretinden kurtulmuş özgür mü? Özgür. Kimseye hesap vermeden yaşıyor mu? Yaşıyor. Mutlu mu? Mutlu. Belki mutlulukla eş orantılıdır özgürlük. Bunun tersini düşünecek olursak, sabah 8 akşam 5 çalışan bir kişi hafta içi yapacağı birçok aktiviteden mahrum fakat maddi, açıdan kendini özgür hissediyor, istediği şeylere sahip oluyor, belki lüks araba alıyor, belki çocuğuna ufak bir oyuncak alıyor, çok yoruluyor ama onun bir gülüşüyle mutlu oluyor. Bu kişiye bakarsak istediği şeylere sahip olduğu için çok mutlu ve kendini özgür hissediyor.

 

Yani özgürlük anlayışı kişiden kişiye değişebiliyor. Ama o nasıl hissediyor acaba sormak gerek? Herkesin bakış açısına göre değişiyor özgürlük kimine göre “o adam özgür” kimisine göre de “yazık her şeye muhtaç”.  Kimisi de çalışan, kişiyi özgür görür “ Adam rahat yaşıyor canım” .  Dileğimiz hepimize özgür ve mutlu bir hayat, kendimizce, gönlümüzce...

Okunma Sayısı : 664
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2802
Dün : 6413
Toplam : 7422344

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri