özgürlük, kime göre, tekirdağ

tekirdağ haberleri

Kime göre neye göre ne kadar özgürüz?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kime göre neye göre ne kadar özgürüz?

 

Özgür olduğumuzu düşündüğümüz şu dünya da ne kadar özgürüz acaba? Özgürlük ile ilgili söylenen genel bir söz: bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter!Elbette ki başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığımız sürece özgürüz amma velakin ya kendi kafamızdaki sorular bizim özgürlüğümüzü kısıtlarsa? Örneğin alıp başımızı istediğimiz yere istediğimiz zaman gidebiliyor muyuz? “Off buralar beni çok bunalttı doğaya gitmem gerek” deyip kaçabiliyor muyuz? Bunu yapamamak için çok engel var:  para, vize, bürokrasi, işe gitme zorunluluğu, dönünce ne yaparım kaygıları gibi. Ya da sadece bir sırt çantası alıp dünyayı dolaşabiliyor muyuz?  Yine yukarıdaki sebepler ve “e bir de bu işin yaşlılığı var” gibi pek çok sizin özgürlüğünüze set vuran sizin kendi düşünceleriniz. Fakat çoğu zaman bunları yapabilmenin düşüncelerini es geçiyoruz. Neden olmasın pek çok kişi var bunu yapabilen. Sadece bir sırt çantasıyla yola çıkan, vize almanın sıkıntısına katlanabilen, gittiği yerlerde 15 gün garsonluk yapıp kazandığı para ile 1 ay bulunduğu ülkeyi gezen. Ya da kendi ülkemizde bu kaygılarımızı en aza indirgeyecek aktiviteleri ele alıp hafta sonları yaptığımız bir kamp, dağ yürüyüşü, huzurlu bir piknik ruhumuzu özgür bırakamaz mı?

 

Düşüncelerimizi çekinmeden söylediğimizde, yazılarımızı korkmadan yazdığımızda, isteklerimizi mahalle baskısı hissetmeden belirttiğimizde özgür kılarız kendimizi. Kendi kararlarımızı kendimiz aldığımızda, bir emir, baskı altında hissetmediğimizde… Oturduğum mahallede bir evsiz yaşamakta, kimsenin kapısına gelmez, kimseden para istemez ve konuşmaz. Kimisi kıyafet vermiş, kimisi çadır. Boş arazinin birisine kondurmuş çadırını ne sabah 8 de işe gitmek zorunda ne de para kazanmak. Birçok lüks alışkanlıklarından da feragat etmiş doğal olarak. Paranın esaretinden kurtulmuş özgür mü? Özgür. Kimseye hesap vermeden yaşıyor mu? Yaşıyor. Mutlu mu? Mutlu. Belki mutlulukla eş orantılıdır özgürlük. Bunun tersini düşünecek olursak, sabah 8 akşam 5 çalışan bir kişi hafta içi yapacağı birçok aktiviteden mahrum fakat maddi, açıdan kendini özgür hissediyor, istediği şeylere sahip oluyor, belki lüks araba alıyor, belki çocuğuna ufak bir oyuncak alıyor, çok yoruluyor ama onun bir gülüşüyle mutlu oluyor. Bu kişiye bakarsak istediği şeylere sahip olduğu için çok mutlu ve kendini özgür hissediyor.

 

Yani özgürlük anlayışı kişiden kişiye değişebiliyor. Ama o nasıl hissediyor acaba sormak gerek? Herkesin bakış açısına göre değişiyor özgürlük kimine göre “o adam özgür” kimisine göre de “yazık her şeye muhtaç”.  Kimisi de çalışan, kişiyi özgür görür “ Adam rahat yaşıyor canım” .  Dileğimiz hepimize özgür ve mutlu bir hayat, kendimizce, gönlümüzce...

Okunma Sayısı : 579
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4871
Dün : 7632
Toplam : 7104527

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri