habibe, kıl payı evet, referandum

tekirdağ haberleri

Kıl payı EVET tatmin etti mi?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kıl payı EVET tatmin etti mi?

 

Evet, Türkiye Cumhuriyeti olarak bir seçimi daha atlatmış bulunmaktayız. Anayasa Değişikliği için ülkece sandığa gittik ve sandığa ilgi bir hayli yüksekti. Ülkenin % 85’i oyunu kullandı.  'EVET'ler yüzde 51.4, 'HAYIR'lar yüzde 48.6 olarak çıktı. Cumhuriyet tarihinin 7. anayasa referandumu yönetim sistemi değişikliğiyle sonuçlandı ve böylece sandıktan 1.3 milyon oy farkla 'EVET' çıktı.

Peki, bu ne manaya geliyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ekim 1923’te kurulan ilk hükümetinden bu yana uygulanan ‘Cumhurbaşkanı - Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ şeklindeki Parlamenter Sistem, 94 yıl sonra ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olarak adlandırılan Başkanlık Sistemiyle değiştirildi.

Seçimin şüphesiz sürpriz kentleri ülkemizin de en büyük iki kenti olan İstanbul ve Ankara’dan HAYIR çıkması oldu. Diğer bir sürpriz ise AKP tabanında yüzde 15’lik bir dilimin tercihini HAYIR’dan yana kullanmış olması oldu.

Sonuçlara baktığımız zaman aradaki fark ciddi manada küçük. Elbette 50.1 ile Evet de çıksa Hayır da çıksa kabulümüz oluyor. Ancak şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki her ne kadar başta Recep Tayyip Erdoğan ve onu destekleyenlerin arzuladığı sonuç olan EVET çıkmış olsa da sonucun oranından hiçbir şekilde tatmin olmadıklarına inanıyorum. Bu oran onların coşmalarına, Erdoğan’ın seçim öncesi “haydi sandıkları patlatalım” cümlesinin altını doldurabilecek güçte değil.

Zira herkes gibi dün akşam bende haber kanallarının başına kitlendim ve yanlısından yansız olanına pek çok kanalı aynı anda takip ettim. En çok da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapacağı anı bekledim. Vücut dilinden, ses tonundan sonucu nasıl karşıladığını görmek istiyordum. Beklediğimin aksine ben dün akşam istediğini almış, heyecanlı bir Erdoğan göremedim. O gür sesinin yerinde nedense daha sakin, düz bir tavır vardı. Üstelik açıklamasının bir noktasında “kimse çıkan oranlarla alay etmeye kalkmasın, atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi. Bu cümleyi insan neden kullanır? Ezici bir galibiyet elde etmediği vakit kullanır, kıl payı kazandığı zaman kullanır. Tekrarlıyorum sandıktan EVET çıktı çıkmasına ama bu sonuç zafer çığlıkları atmaya yetmedi.

Gelelim sandıklar açılmaya başlarken Yüksek Seçim Kurulu YSK’dan gelen açıklamaya. YSK Başkanı Sadi Güven “sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi.” dedi. Oysa hukukta çok açık bir şekilde oy güvenliği için sandık kurulunun mührünün olmadığı zarf ya da oy pusulası kullanılamaz, kullanılmışsa da geçersiz sayılır. Eğer mühür yoksa bu bir eksikliktir ve onların geçerli sayılmaması gerekir diyor. Biz seçimde referandumda kullandığınız oy pusulasında, zarfta sandık kurulunun o mührünü bulmak ve görmek zorundayız. Bu oy güvenliği için şart olan bir kural. Bunu kanun emrediyor. Canınızın istediği bir zarfı oraya atamazsınız. Bu hükümler net hükümlerdir aksi halde bu şekilde yüz tane seçim, referandum yapsanız ne olur. şimdi şahsen bir vatandaş olarak benim aklıma geliyor. Acaba aradaki o kıl payı yüzde 1.2’lik fark bu şaibeli oyların sayesinde mi oluştu? Ha böyle değilse bile YSK aklımıza kurt düşürdü, midemizi bulandırdı. Ne acı ki yapılan seçimin adaletine güvenemeyen bir toplum haline getirildik. Bunda payı olan herkes elbet bir gün cezasını çekecektir.   


E, şimdi ne olacak? Hani hepimizin ağzında olan o cümle vardı ya “ayrıştırıldık, bölündük”. Resmi sandık sonuçları da gösteriyor ki gerçekten yüzde 50 yüzde 50 ülke olarak ikiye bölünmüş durumdayız. Yüzde 51 ile onaylanan bir anayasa nasıl olacakta geriye kalan yüzde 50’nin de anayasası olmuş olacak? Bu böyle mi olmalıdır acaba gerçekten? Bence gerçekten daha geniş bir oranla daha fazla çoğunluğu kapsayacak bir düzenleme ile referandum hayata geçirilmeliydi. Herkesi kapsasın benim anayasam denebilseydi konurdu bir ölçü diyelim ki yüzde 65, yüzde 70 gibi bir sınır böylece kimsenin bir şey demeye hakkı kalmazdı. Yeniden yineliyorum EVET çıksın diyenler yüzde 51 ile çıkan EVET sizi tatmin etti mi? YSK’nın tarih sayfalarına düşen bu aciz açıklaması sizi inandırdı mı? Millet “evet, sizi belki destekliyoruz ama her şeyimizle teslim de olmayız” dedi bu sonuçlarla. Şimdi hükümetin bu sandık mesajını çok iyi okusun. Halk ne demek istedi? Attıkları her adım millet tarafından takip edilecektir bunu unutmasınlar.   

Okunma Sayısı : 970
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3136
Dün : 4049
Toplam : 6029157

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri