habibe, kıl payı evet, referandum

tekirdağ haberleri

Kıl payı EVET tatmin etti mi?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kıl payı EVET tatmin etti mi?

 

Evet, Türkiye Cumhuriyeti olarak bir seçimi daha atlatmış bulunmaktayız. Anayasa Değişikliği için ülkece sandığa gittik ve sandığa ilgi bir hayli yüksekti. Ülkenin % 85’i oyunu kullandı.  'EVET'ler yüzde 51.4, 'HAYIR'lar yüzde 48.6 olarak çıktı. Cumhuriyet tarihinin 7. anayasa referandumu yönetim sistemi değişikliğiyle sonuçlandı ve böylece sandıktan 1.3 milyon oy farkla 'EVET' çıktı.

Peki, bu ne manaya geliyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ekim 1923’te kurulan ilk hükümetinden bu yana uygulanan ‘Cumhurbaşkanı - Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ şeklindeki Parlamenter Sistem, 94 yıl sonra ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olarak adlandırılan Başkanlık Sistemiyle değiştirildi.

Seçimin şüphesiz sürpriz kentleri ülkemizin de en büyük iki kenti olan İstanbul ve Ankara’dan HAYIR çıkması oldu. Diğer bir sürpriz ise AKP tabanında yüzde 15’lik bir dilimin tercihini HAYIR’dan yana kullanmış olması oldu.

Sonuçlara baktığımız zaman aradaki fark ciddi manada küçük. Elbette 50.1 ile Evet de çıksa Hayır da çıksa kabulümüz oluyor. Ancak şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki her ne kadar başta Recep Tayyip Erdoğan ve onu destekleyenlerin arzuladığı sonuç olan EVET çıkmış olsa da sonucun oranından hiçbir şekilde tatmin olmadıklarına inanıyorum. Bu oran onların coşmalarına, Erdoğan’ın seçim öncesi “haydi sandıkları patlatalım” cümlesinin altını doldurabilecek güçte değil.

Zira herkes gibi dün akşam bende haber kanallarının başına kitlendim ve yanlısından yansız olanına pek çok kanalı aynı anda takip ettim. En çok da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapacağı anı bekledim. Vücut dilinden, ses tonundan sonucu nasıl karşıladığını görmek istiyordum. Beklediğimin aksine ben dün akşam istediğini almış, heyecanlı bir Erdoğan göremedim. O gür sesinin yerinde nedense daha sakin, düz bir tavır vardı. Üstelik açıklamasının bir noktasında “kimse çıkan oranlarla alay etmeye kalkmasın, atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi. Bu cümleyi insan neden kullanır? Ezici bir galibiyet elde etmediği vakit kullanır, kıl payı kazandığı zaman kullanır. Tekrarlıyorum sandıktan EVET çıktı çıkmasına ama bu sonuç zafer çığlıkları atmaya yetmedi.

Gelelim sandıklar açılmaya başlarken Yüksek Seçim Kurulu YSK’dan gelen açıklamaya. YSK Başkanı Sadi Güven “sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi.” dedi. Oysa hukukta çok açık bir şekilde oy güvenliği için sandık kurulunun mührünün olmadığı zarf ya da oy pusulası kullanılamaz, kullanılmışsa da geçersiz sayılır. Eğer mühür yoksa bu bir eksikliktir ve onların geçerli sayılmaması gerekir diyor. Biz seçimde referandumda kullandığınız oy pusulasında, zarfta sandık kurulunun o mührünü bulmak ve görmek zorundayız. Bu oy güvenliği için şart olan bir kural. Bunu kanun emrediyor. Canınızın istediği bir zarfı oraya atamazsınız. Bu hükümler net hükümlerdir aksi halde bu şekilde yüz tane seçim, referandum yapsanız ne olur. şimdi şahsen bir vatandaş olarak benim aklıma geliyor. Acaba aradaki o kıl payı yüzde 1.2’lik fark bu şaibeli oyların sayesinde mi oluştu? Ha böyle değilse bile YSK aklımıza kurt düşürdü, midemizi bulandırdı. Ne acı ki yapılan seçimin adaletine güvenemeyen bir toplum haline getirildik. Bunda payı olan herkes elbet bir gün cezasını çekecektir.   


E, şimdi ne olacak? Hani hepimizin ağzında olan o cümle vardı ya “ayrıştırıldık, bölündük”. Resmi sandık sonuçları da gösteriyor ki gerçekten yüzde 50 yüzde 50 ülke olarak ikiye bölünmüş durumdayız. Yüzde 51 ile onaylanan bir anayasa nasıl olacakta geriye kalan yüzde 50’nin de anayasası olmuş olacak? Bu böyle mi olmalıdır acaba gerçekten? Bence gerçekten daha geniş bir oranla daha fazla çoğunluğu kapsayacak bir düzenleme ile referandum hayata geçirilmeliydi. Herkesi kapsasın benim anayasam denebilseydi konurdu bir ölçü diyelim ki yüzde 65, yüzde 70 gibi bir sınır böylece kimsenin bir şey demeye hakkı kalmazdı. Yeniden yineliyorum EVET çıksın diyenler yüzde 51 ile çıkan EVET sizi tatmin etti mi? YSK’nın tarih sayfalarına düşen bu aciz açıklaması sizi inandırdı mı? Millet “evet, sizi belki destekliyoruz ama her şeyimizle teslim de olmayız” dedi bu sonuçlarla. Şimdi hükümetin bu sandık mesajını çok iyi okusun. Halk ne demek istedi? Attıkları her adım millet tarafından takip edilecektir bunu unutmasınlar.   

Okunma Sayısı : 1418
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2941
Dün : 7231
Toplam : 8460065

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri