habibe, kıl payı evet, referandum

tekirdağ haberleri

Kıl payı EVET tatmin etti mi?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kıl payı EVET tatmin etti mi?

 

Evet, Türkiye Cumhuriyeti olarak bir seçimi daha atlatmış bulunmaktayız. Anayasa Değişikliği için ülkece sandığa gittik ve sandığa ilgi bir hayli yüksekti. Ülkenin % 85’i oyunu kullandı.  'EVET'ler yüzde 51.4, 'HAYIR'lar yüzde 48.6 olarak çıktı. Cumhuriyet tarihinin 7. anayasa referandumu yönetim sistemi değişikliğiyle sonuçlandı ve böylece sandıktan 1.3 milyon oy farkla 'EVET' çıktı.

Peki, bu ne manaya geliyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ekim 1923’te kurulan ilk hükümetinden bu yana uygulanan ‘Cumhurbaşkanı - Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ şeklindeki Parlamenter Sistem, 94 yıl sonra ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olarak adlandırılan Başkanlık Sistemiyle değiştirildi.

Seçimin şüphesiz sürpriz kentleri ülkemizin de en büyük iki kenti olan İstanbul ve Ankara’dan HAYIR çıkması oldu. Diğer bir sürpriz ise AKP tabanında yüzde 15’lik bir dilimin tercihini HAYIR’dan yana kullanmış olması oldu.

Sonuçlara baktığımız zaman aradaki fark ciddi manada küçük. Elbette 50.1 ile Evet de çıksa Hayır da çıksa kabulümüz oluyor. Ancak şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki her ne kadar başta Recep Tayyip Erdoğan ve onu destekleyenlerin arzuladığı sonuç olan EVET çıkmış olsa da sonucun oranından hiçbir şekilde tatmin olmadıklarına inanıyorum. Bu oran onların coşmalarına, Erdoğan’ın seçim öncesi “haydi sandıkları patlatalım” cümlesinin altını doldurabilecek güçte değil.

Zira herkes gibi dün akşam bende haber kanallarının başına kitlendim ve yanlısından yansız olanına pek çok kanalı aynı anda takip ettim. En çok da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapacağı anı bekledim. Vücut dilinden, ses tonundan sonucu nasıl karşıladığını görmek istiyordum. Beklediğimin aksine ben dün akşam istediğini almış, heyecanlı bir Erdoğan göremedim. O gür sesinin yerinde nedense daha sakin, düz bir tavır vardı. Üstelik açıklamasının bir noktasında “kimse çıkan oranlarla alay etmeye kalkmasın, atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi. Bu cümleyi insan neden kullanır? Ezici bir galibiyet elde etmediği vakit kullanır, kıl payı kazandığı zaman kullanır. Tekrarlıyorum sandıktan EVET çıktı çıkmasına ama bu sonuç zafer çığlıkları atmaya yetmedi.

Gelelim sandıklar açılmaya başlarken Yüksek Seçim Kurulu YSK’dan gelen açıklamaya. YSK Başkanı Sadi Güven “sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi.” dedi. Oysa hukukta çok açık bir şekilde oy güvenliği için sandık kurulunun mührünün olmadığı zarf ya da oy pusulası kullanılamaz, kullanılmışsa da geçersiz sayılır. Eğer mühür yoksa bu bir eksikliktir ve onların geçerli sayılmaması gerekir diyor. Biz seçimde referandumda kullandığınız oy pusulasında, zarfta sandık kurulunun o mührünü bulmak ve görmek zorundayız. Bu oy güvenliği için şart olan bir kural. Bunu kanun emrediyor. Canınızın istediği bir zarfı oraya atamazsınız. Bu hükümler net hükümlerdir aksi halde bu şekilde yüz tane seçim, referandum yapsanız ne olur. şimdi şahsen bir vatandaş olarak benim aklıma geliyor. Acaba aradaki o kıl payı yüzde 1.2’lik fark bu şaibeli oyların sayesinde mi oluştu? Ha böyle değilse bile YSK aklımıza kurt düşürdü, midemizi bulandırdı. Ne acı ki yapılan seçimin adaletine güvenemeyen bir toplum haline getirildik. Bunda payı olan herkes elbet bir gün cezasını çekecektir.   


E, şimdi ne olacak? Hani hepimizin ağzında olan o cümle vardı ya “ayrıştırıldık, bölündük”. Resmi sandık sonuçları da gösteriyor ki gerçekten yüzde 50 yüzde 50 ülke olarak ikiye bölünmüş durumdayız. Yüzde 51 ile onaylanan bir anayasa nasıl olacakta geriye kalan yüzde 50’nin de anayasası olmuş olacak? Bu böyle mi olmalıdır acaba gerçekten? Bence gerçekten daha geniş bir oranla daha fazla çoğunluğu kapsayacak bir düzenleme ile referandum hayata geçirilmeliydi. Herkesi kapsasın benim anayasam denebilseydi konurdu bir ölçü diyelim ki yüzde 65, yüzde 70 gibi bir sınır böylece kimsenin bir şey demeye hakkı kalmazdı. Yeniden yineliyorum EVET çıksın diyenler yüzde 51 ile çıkan EVET sizi tatmin etti mi? YSK’nın tarih sayfalarına düşen bu aciz açıklaması sizi inandırdı mı? Millet “evet, sizi belki destekliyoruz ama her şeyimizle teslim de olmayız” dedi bu sonuçlarla. Şimdi hükümetin bu sandık mesajını çok iyi okusun. Halk ne demek istedi? Attıkları her adım millet tarafından takip edilecektir bunu unutmasınlar.   

Okunma Sayısı : 1224
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2675
Dün : 4781
Toplam : 7140128

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri