habibe, kıl payı evet, referandum

tekirdağ haberleri

Kıl payı EVET tatmin etti mi?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Kıl payı EVET tatmin etti mi?

 

Evet, Türkiye Cumhuriyeti olarak bir seçimi daha atlatmış bulunmaktayız. Anayasa Değişikliği için ülkece sandığa gittik ve sandığa ilgi bir hayli yüksekti. Ülkenin % 85’i oyunu kullandı.  'EVET'ler yüzde 51.4, 'HAYIR'lar yüzde 48.6 olarak çıktı. Cumhuriyet tarihinin 7. anayasa referandumu yönetim sistemi değişikliğiyle sonuçlandı ve böylece sandıktan 1.3 milyon oy farkla 'EVET' çıktı.

Peki, bu ne manaya geliyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ekim 1923’te kurulan ilk hükümetinden bu yana uygulanan ‘Cumhurbaşkanı - Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ şeklindeki Parlamenter Sistem, 94 yıl sonra ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olarak adlandırılan Başkanlık Sistemiyle değiştirildi.

Seçimin şüphesiz sürpriz kentleri ülkemizin de en büyük iki kenti olan İstanbul ve Ankara’dan HAYIR çıkması oldu. Diğer bir sürpriz ise AKP tabanında yüzde 15’lik bir dilimin tercihini HAYIR’dan yana kullanmış olması oldu.

Sonuçlara baktığımız zaman aradaki fark ciddi manada küçük. Elbette 50.1 ile Evet de çıksa Hayır da çıksa kabulümüz oluyor. Ancak şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki her ne kadar başta Recep Tayyip Erdoğan ve onu destekleyenlerin arzuladığı sonuç olan EVET çıkmış olsa da sonucun oranından hiçbir şekilde tatmin olmadıklarına inanıyorum. Bu oran onların coşmalarına, Erdoğan’ın seçim öncesi “haydi sandıkları patlatalım” cümlesinin altını doldurabilecek güçte değil.

Zira herkes gibi dün akşam bende haber kanallarının başına kitlendim ve yanlısından yansız olanına pek çok kanalı aynı anda takip ettim. En çok da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapacağı anı bekledim. Vücut dilinden, ses tonundan sonucu nasıl karşıladığını görmek istiyordum. Beklediğimin aksine ben dün akşam istediğini almış, heyecanlı bir Erdoğan göremedim. O gür sesinin yerinde nedense daha sakin, düz bir tavır vardı. Üstelik açıklamasının bir noktasında “kimse çıkan oranlarla alay etmeye kalkmasın, atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi. Bu cümleyi insan neden kullanır? Ezici bir galibiyet elde etmediği vakit kullanır, kıl payı kazandığı zaman kullanır. Tekrarlıyorum sandıktan EVET çıktı çıkmasına ama bu sonuç zafer çığlıkları atmaya yetmedi.

Gelelim sandıklar açılmaya başlarken Yüksek Seçim Kurulu YSK’dan gelen açıklamaya. YSK Başkanı Sadi Güven “sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi.” dedi. Oysa hukukta çok açık bir şekilde oy güvenliği için sandık kurulunun mührünün olmadığı zarf ya da oy pusulası kullanılamaz, kullanılmışsa da geçersiz sayılır. Eğer mühür yoksa bu bir eksikliktir ve onların geçerli sayılmaması gerekir diyor. Biz seçimde referandumda kullandığınız oy pusulasında, zarfta sandık kurulunun o mührünü bulmak ve görmek zorundayız. Bu oy güvenliği için şart olan bir kural. Bunu kanun emrediyor. Canınızın istediği bir zarfı oraya atamazsınız. Bu hükümler net hükümlerdir aksi halde bu şekilde yüz tane seçim, referandum yapsanız ne olur. şimdi şahsen bir vatandaş olarak benim aklıma geliyor. Acaba aradaki o kıl payı yüzde 1.2’lik fark bu şaibeli oyların sayesinde mi oluştu? Ha böyle değilse bile YSK aklımıza kurt düşürdü, midemizi bulandırdı. Ne acı ki yapılan seçimin adaletine güvenemeyen bir toplum haline getirildik. Bunda payı olan herkes elbet bir gün cezasını çekecektir.   


E, şimdi ne olacak? Hani hepimizin ağzında olan o cümle vardı ya “ayrıştırıldık, bölündük”. Resmi sandık sonuçları da gösteriyor ki gerçekten yüzde 50 yüzde 50 ülke olarak ikiye bölünmüş durumdayız. Yüzde 51 ile onaylanan bir anayasa nasıl olacakta geriye kalan yüzde 50’nin de anayasası olmuş olacak? Bu böyle mi olmalıdır acaba gerçekten? Bence gerçekten daha geniş bir oranla daha fazla çoğunluğu kapsayacak bir düzenleme ile referandum hayata geçirilmeliydi. Herkesi kapsasın benim anayasam denebilseydi konurdu bir ölçü diyelim ki yüzde 65, yüzde 70 gibi bir sınır böylece kimsenin bir şey demeye hakkı kalmazdı. Yeniden yineliyorum EVET çıksın diyenler yüzde 51 ile çıkan EVET sizi tatmin etti mi? YSK’nın tarih sayfalarına düşen bu aciz açıklaması sizi inandırdı mı? Millet “evet, sizi belki destekliyoruz ama her şeyimizle teslim de olmayız” dedi bu sonuçlarla. Şimdi hükümetin bu sandık mesajını çok iyi okusun. Halk ne demek istedi? Attıkları her adım millet tarafından takip edilecektir bunu unutmasınlar.   

Okunma Sayısı : 1156
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2207
Dün : 3620
Toplam : 6762970

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri