tekirdağ haberleri, pusula, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI

 

 

Bilindiği üzere kendi isteği ile işten ayrılan ve geçerli yani haklı bir fesih nedeni olmayan bir işçi kıdem tazminatı hakkını kaybetmektedir. Bu durumun 3 adet istisnası bulunmaktadır. Erkek işçiler için askerlik, bayan işçiler için evlilik ve hem erkek hem de bayan işçiler için de emeklilik hallerinde, kendi istekleri ile işten ayrılsalar bile kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyorlar. Şimdi size 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatına nasıl hak kazanılacağını belirtmek isterim.

Aşağıdaki şartları bir arada taşıyan bir işçi, kendi isteğiyle ve ortada hiçbir neden yokken bile işten ayrılsa kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

·         İşçinin, hangi iş yerinde olduğu önemli olmaksızın, ilk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır.

·         İşçinin, hangi iş yerinde olduğu önemli olmaksızın, toplam sigorta prim günü sayısı en az 3600 gün olmalıdır.

·         İşçi, en son çalıştığı ve ayrılacağı işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmalıdır.

İşte bu şartları taşıyan her işçi, herhangi bir sebep göstermeksizin, kendi isteğiyle işten ayrılsa bile kıdem tazminatına hak kazanmakta ve işverence kıdem tazminatı işçiye verilmek zorundadır.

            Peki bu hakka sahip olan işçi ne yapmalıdır? Burada hassas olan nokta, işçinin bu hakkını kullanıp işten ayrılıp ayrılmamayı istemesi ile başlar. Şayet işçi, yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayıp da kıdem tazminatını almak istiyorsa, öncelikle SGK’ya yazılı olarak başvuruda bulunması gerekmektedir. İşçinin, SGK’ya başvurarak 15 yıl ve 3600 gün sayısına ulaşıp ulaşmadığına dair yazılı bir belge alması gerekmektedir.

            Yazılı talepten sonra SGK’dan bu belgeyi alan işçi, işverene bir dilekçe yazarak SGK’dan almış olduğu bu belgeyi de dilekçesine ekleyerek, iş sözleşmesini İş Kanunu’nun 14. Maddesinin 5. Bendine istinaden feshettiğini ve tarafına kıdem tazminatı ödenmesini talep etmelidir. İşçinin bunu yazılı olarak yapması ve hatta bunu Noter kanalıyla yapması, ispat açısından çok fazla önem arz etmektedir.

            Genellikle işçiler, bu dilekçelerini işverene elden vermekte, daha sonra dava sürecinde bu dilekçeyi teslim ettiklerini ispatlayamamaktadırlar. Bu sebepler işçilerin, kıdem tazminatı talepli dilekçelerini noter kanalı ile göndermeleri, işleri kendileri açısından daha da kolaylaştıracaktır.

            İşçinin yazılı talebi üzerine işverence kıdem tazminatını ödemesi zorunlu bir unsurdur. Daha önceleri istifa eden işçinin emekli olmayıp, hemen işe girmesi kötü niyetli sayıldığından kıdem tazminatı hakkı olmamakta iken artık son Yargıtay Kararları ile birlikte, istifa edip, emekli olmayıp ve hemen ertesi gün başka bir işe başlayan işçinin dahi 15 yıl ve 3600 gün şartını doldurması halinde kıdem tazminatına hak kazandığı içtihat halinde gelmiştir. Dolayısıyla işverence bu hakkın ödenmemesi durumunda dava yoluna gidilmesi halinde kazanan tarafın işçi tarafı olacağı bir gerçektir.

            Burada belirtmek istediğimiz bir durum vardır. Yukarıda açıkladığımız şartlar ve süreler kıdem tazminatı açısından değerlendirilmektedir. Bu şekilde işten ayrılan ve kıdem tazminatını hak eden çalışanların yine bu şartlara istinaden ihbar tazminatı almaları veya derhal işten ayrılmaları durumunda işverene ihbar tazminatı ödemeleri ya da ihbar süresini kullanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. O yüzden bu konularda dikkatli olmalıyız.

Okunma Sayısı : 1957
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 821
Dün : 5342
Toplam : 6927137

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri