tekirdağ haberleri, pusula, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI

 

 

Bilindiği üzere kendi isteği ile işten ayrılan ve geçerli yani haklı bir fesih nedeni olmayan bir işçi kıdem tazminatı hakkını kaybetmektedir. Bu durumun 3 adet istisnası bulunmaktadır. Erkek işçiler için askerlik, bayan işçiler için evlilik ve hem erkek hem de bayan işçiler için de emeklilik hallerinde, kendi istekleri ile işten ayrılsalar bile kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyorlar. Şimdi size 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatına nasıl hak kazanılacağını belirtmek isterim.

Aşağıdaki şartları bir arada taşıyan bir işçi, kendi isteğiyle ve ortada hiçbir neden yokken bile işten ayrılsa kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

·         İşçinin, hangi iş yerinde olduğu önemli olmaksızın, ilk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır.

·         İşçinin, hangi iş yerinde olduğu önemli olmaksızın, toplam sigorta prim günü sayısı en az 3600 gün olmalıdır.

·         İşçi, en son çalıştığı ve ayrılacağı işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmalıdır.

İşte bu şartları taşıyan her işçi, herhangi bir sebep göstermeksizin, kendi isteğiyle işten ayrılsa bile kıdem tazminatına hak kazanmakta ve işverence kıdem tazminatı işçiye verilmek zorundadır.

            Peki bu hakka sahip olan işçi ne yapmalıdır? Burada hassas olan nokta, işçinin bu hakkını kullanıp işten ayrılıp ayrılmamayı istemesi ile başlar. Şayet işçi, yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayıp da kıdem tazminatını almak istiyorsa, öncelikle SGK’ya yazılı olarak başvuruda bulunması gerekmektedir. İşçinin, SGK’ya başvurarak 15 yıl ve 3600 gün sayısına ulaşıp ulaşmadığına dair yazılı bir belge alması gerekmektedir.

            Yazılı talepten sonra SGK’dan bu belgeyi alan işçi, işverene bir dilekçe yazarak SGK’dan almış olduğu bu belgeyi de dilekçesine ekleyerek, iş sözleşmesini İş Kanunu’nun 14. Maddesinin 5. Bendine istinaden feshettiğini ve tarafına kıdem tazminatı ödenmesini talep etmelidir. İşçinin bunu yazılı olarak yapması ve hatta bunu Noter kanalıyla yapması, ispat açısından çok fazla önem arz etmektedir.

            Genellikle işçiler, bu dilekçelerini işverene elden vermekte, daha sonra dava sürecinde bu dilekçeyi teslim ettiklerini ispatlayamamaktadırlar. Bu sebepler işçilerin, kıdem tazminatı talepli dilekçelerini noter kanalı ile göndermeleri, işleri kendileri açısından daha da kolaylaştıracaktır.

            İşçinin yazılı talebi üzerine işverence kıdem tazminatını ödemesi zorunlu bir unsurdur. Daha önceleri istifa eden işçinin emekli olmayıp, hemen işe girmesi kötü niyetli sayıldığından kıdem tazminatı hakkı olmamakta iken artık son Yargıtay Kararları ile birlikte, istifa edip, emekli olmayıp ve hemen ertesi gün başka bir işe başlayan işçinin dahi 15 yıl ve 3600 gün şartını doldurması halinde kıdem tazminatına hak kazandığı içtihat halinde gelmiştir. Dolayısıyla işverence bu hakkın ödenmemesi durumunda dava yoluna gidilmesi halinde kazanan tarafın işçi tarafı olacağı bir gerçektir.

            Burada belirtmek istediğimiz bir durum vardır. Yukarıda açıkladığımız şartlar ve süreler kıdem tazminatı açısından değerlendirilmektedir. Bu şekilde işten ayrılan ve kıdem tazminatını hak eden çalışanların yine bu şartlara istinaden ihbar tazminatı almaları veya derhal işten ayrılmaları durumunda işverene ihbar tazminatı ödemeleri ya da ihbar süresini kullanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. O yüzden bu konularda dikkatli olmalıyız.

Okunma Sayısı : 2043
Yapılan Yorumlar
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5000
Dün : 7743
Toplam : 7481532

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri