kaza tespit

tekirdağ haberleri

KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI


Bildiğiniz üzere, iki araç kaza yaptığında artık eskisi gibi trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi beklenmiyor. Kaza yüzünden yaşanan trafik sıkışıklıklarının da önünde geçmek amacı ile 1 Nisan 2008 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı. İki araç kaza yapmışsa ve sadece maddi bir hasar meydana gelmişse, yapılacak iş kazaya karışan tarafların kendi aralarında anlaşmaları ve trafik polisine ihtiyaç duyulmadan, kaza tespit tutanağını aralarında düzenlemeleridir.

Kaza tespit tutanağı eğer açıklanan kurallara uygun olarak düzenlenmiş ise, trafik polisi tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilmektedir. Kaza tespit tutanağı kazanın nasıl meydana geldiğini açıklayan ve kazaya karışan tarafların mutabakatını taşıyan bir belgedir. Yeni uygulama paralelinde de ister trafik polisi tarafından, ister kazaya karışan taraflar tarafından düzenlenmiş olsun aynı resmiyete sahiptir. Yeter ki kazaya karışan taraflarca imzalanmış olsun. Eğer taraflardan biri kaza tespit tutanağını imzalamıyorsa, bu durumda tutanak geçerli kabul edilmez. Taraflar aralarında anlaşamıyorlarsa o zaman bir trafik polisinin gelmesi beklenir.

Ama yeni uygulamada bazı durumlarda, tarafların anlaşması yeterli değildir. Aşağıda sayılan durumlarda mutlaka trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi gerekir:

·                     Sürücünün ehliyeti yoksa

·                     Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse

·                     Sürücünün yaşı küçükse

·                     Sürücünün alkollü olduğundan şüphe varsa

·                     Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa

·                     Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise

·                     Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa

·                     Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa

Bu uygulamaya göre kaza tespit tutanağı düzenlenirken uyulması gereken birçok nokta bulunuyor. Sonradan sigorta şirketleri ile bir anlaşmazlık yaşamamak için bu noktalara uyulmasında yarar var.

Örneğin kazanın olduğu tarih ve yer bilgisi mutlaka tutanakta bulunmalıdır. Çevrede kazayı görenler varsa, bu kişilerin ifadeleri de tutanakta yer almalıdır. Kaza yapan sürücülere ait, ad, soyadı, TC kimlik no, ehliyet no ve sınıfı, adres ve telefon gibi bilgiler tutanakta olmalıdır. Ayrıca araçların markası, modeli, şasi no, plaka no ve kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta gösterilmelidir.

En önemlisi araçlara ait zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri tutanakta yer almalıdır. Ayrıca kazanın nasıl meydana geldiği bir taslak çizilerek anlatılmalıdır. Ve kaza tespit tutanağında kazaya karışan araç sürücülerinin mutlaka imzaları olmalıdır. Kaza yapan araç sayısı ikiden daha fazla ise, bu surumda kaza tespit tutanağı da birden fazla tutulmalıdır.

Peki, taraflar aralarında anlaşmalarına ve kaza tespit tutanağı düzenlemelerine rağmen, daha sonra kaza tespit tutanağına itiraz etmek isterlerse buna hakları var mıdır?

Çünkü kaza tespit tutanağının amacı kazaya karışan tarafların kusur derecelerini göstermez. Kazanın nasıl meydana geldiği tutanakta gösterilir. Ancak kusur dereceleri sigorta şirketleri tarafından kendi aralarında belirlenir. Kusur oranları kazaya karışan her araç için yüzde 0, 50 ve 100 olarak tespit edilir. Eğer sigorta şirketleri kaza tespit tutanağına göre aralarında kusur konusunda mutabık kalırlarsa, kusur durumuna göre kusurlu tarafın sigorta şirketinden ödeme talep edilir. Eğer sigorta şirketleri kendi aralarında kusur durumu hakkında üç iş günü içinde mutabık kalamazlar ise, kesin karar için Komisyona başvurulur. Komisyon da üç iş günü içinde karar verir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri aynı ise, sbm.org.tr adresinde bulunan Online İşlemler Menüsü’ndeki Kaza Tespit Tutanağı İtirazı adımından sigorta şirketinin kusur konusunda verdiği karara itiraz edilebilir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri farklı ise, sigorta şirketlerinin kendi aralarında mutabık kaldıkları ancak sizi kusurlu gösteren karara sigorta şirketi itiraz edebilir. Ancak Komisyon itirazı reddederse kusur konusu kesinleşmiş olur.

Komisyonun olumsuz kararına karşı zararın boyutuna göre mahkeme yolu da seçilebilir. İşte böyle bir durumun mevcut olması halinde öncelikle bir avukata başvurmanız önem arzetmektedir.

Okunma Sayısı : 676
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3188
Dün : 4049
Toplam : 6029209

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri