kaza tespit

tekirdağ haberleri

KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI


Bildiğiniz üzere, iki araç kaza yaptığında artık eskisi gibi trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi beklenmiyor. Kaza yüzünden yaşanan trafik sıkışıklıklarının da önünde geçmek amacı ile 1 Nisan 2008 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı. İki araç kaza yapmışsa ve sadece maddi bir hasar meydana gelmişse, yapılacak iş kazaya karışan tarafların kendi aralarında anlaşmaları ve trafik polisine ihtiyaç duyulmadan, kaza tespit tutanağını aralarında düzenlemeleridir.

Kaza tespit tutanağı eğer açıklanan kurallara uygun olarak düzenlenmiş ise, trafik polisi tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilmektedir. Kaza tespit tutanağı kazanın nasıl meydana geldiğini açıklayan ve kazaya karışan tarafların mutabakatını taşıyan bir belgedir. Yeni uygulama paralelinde de ister trafik polisi tarafından, ister kazaya karışan taraflar tarafından düzenlenmiş olsun aynı resmiyete sahiptir. Yeter ki kazaya karışan taraflarca imzalanmış olsun. Eğer taraflardan biri kaza tespit tutanağını imzalamıyorsa, bu durumda tutanak geçerli kabul edilmez. Taraflar aralarında anlaşamıyorlarsa o zaman bir trafik polisinin gelmesi beklenir.

Ama yeni uygulamada bazı durumlarda, tarafların anlaşması yeterli değildir. Aşağıda sayılan durumlarda mutlaka trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi gerekir:

·                     Sürücünün ehliyeti yoksa

·                     Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse

·                     Sürücünün yaşı küçükse

·                     Sürücünün alkollü olduğundan şüphe varsa

·                     Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa

·                     Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise

·                     Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa

·                     Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa

Bu uygulamaya göre kaza tespit tutanağı düzenlenirken uyulması gereken birçok nokta bulunuyor. Sonradan sigorta şirketleri ile bir anlaşmazlık yaşamamak için bu noktalara uyulmasında yarar var.

Örneğin kazanın olduğu tarih ve yer bilgisi mutlaka tutanakta bulunmalıdır. Çevrede kazayı görenler varsa, bu kişilerin ifadeleri de tutanakta yer almalıdır. Kaza yapan sürücülere ait, ad, soyadı, TC kimlik no, ehliyet no ve sınıfı, adres ve telefon gibi bilgiler tutanakta olmalıdır. Ayrıca araçların markası, modeli, şasi no, plaka no ve kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta gösterilmelidir.

En önemlisi araçlara ait zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri tutanakta yer almalıdır. Ayrıca kazanın nasıl meydana geldiği bir taslak çizilerek anlatılmalıdır. Ve kaza tespit tutanağında kazaya karışan araç sürücülerinin mutlaka imzaları olmalıdır. Kaza yapan araç sayısı ikiden daha fazla ise, bu surumda kaza tespit tutanağı da birden fazla tutulmalıdır.

Peki, taraflar aralarında anlaşmalarına ve kaza tespit tutanağı düzenlemelerine rağmen, daha sonra kaza tespit tutanağına itiraz etmek isterlerse buna hakları var mıdır?

Çünkü kaza tespit tutanağının amacı kazaya karışan tarafların kusur derecelerini göstermez. Kazanın nasıl meydana geldiği tutanakta gösterilir. Ancak kusur dereceleri sigorta şirketleri tarafından kendi aralarında belirlenir. Kusur oranları kazaya karışan her araç için yüzde 0, 50 ve 100 olarak tespit edilir. Eğer sigorta şirketleri kaza tespit tutanağına göre aralarında kusur konusunda mutabık kalırlarsa, kusur durumuna göre kusurlu tarafın sigorta şirketinden ödeme talep edilir. Eğer sigorta şirketleri kendi aralarında kusur durumu hakkında üç iş günü içinde mutabık kalamazlar ise, kesin karar için Komisyona başvurulur. Komisyon da üç iş günü içinde karar verir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri aynı ise, sbm.org.tr adresinde bulunan Online İşlemler Menüsü’ndeki Kaza Tespit Tutanağı İtirazı adımından sigorta şirketinin kusur konusunda verdiği karara itiraz edilebilir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri farklı ise, sigorta şirketlerinin kendi aralarında mutabık kaldıkları ancak sizi kusurlu gösteren karara sigorta şirketi itiraz edebilir. Ancak Komisyon itirazı reddederse kusur konusu kesinleşmiş olur.

Komisyonun olumsuz kararına karşı zararın boyutuna göre mahkeme yolu da seçilebilir. İşte böyle bir durumun mevcut olması halinde öncelikle bir avukata başvurmanız önem arzetmektedir.

Okunma Sayısı : 931
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 681
Dün : 5342
Toplam : 6926997

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri