kaza tespit

tekirdağ haberleri

KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI


Bildiğiniz üzere, iki araç kaza yaptığında artık eskisi gibi trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi beklenmiyor. Kaza yüzünden yaşanan trafik sıkışıklıklarının da önünde geçmek amacı ile 1 Nisan 2008 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı. İki araç kaza yapmışsa ve sadece maddi bir hasar meydana gelmişse, yapılacak iş kazaya karışan tarafların kendi aralarında anlaşmaları ve trafik polisine ihtiyaç duyulmadan, kaza tespit tutanağını aralarında düzenlemeleridir.

Kaza tespit tutanağı eğer açıklanan kurallara uygun olarak düzenlenmiş ise, trafik polisi tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilmektedir. Kaza tespit tutanağı kazanın nasıl meydana geldiğini açıklayan ve kazaya karışan tarafların mutabakatını taşıyan bir belgedir. Yeni uygulama paralelinde de ister trafik polisi tarafından, ister kazaya karışan taraflar tarafından düzenlenmiş olsun aynı resmiyete sahiptir. Yeter ki kazaya karışan taraflarca imzalanmış olsun. Eğer taraflardan biri kaza tespit tutanağını imzalamıyorsa, bu durumda tutanak geçerli kabul edilmez. Taraflar aralarında anlaşamıyorlarsa o zaman bir trafik polisinin gelmesi beklenir.

Ama yeni uygulamada bazı durumlarda, tarafların anlaşması yeterli değildir. Aşağıda sayılan durumlarda mutlaka trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi gerekir:

·                     Sürücünün ehliyeti yoksa

·                     Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse

·                     Sürücünün yaşı küçükse

·                     Sürücünün alkollü olduğundan şüphe varsa

·                     Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa

·                     Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise

·                     Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa

·                     Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa

Bu uygulamaya göre kaza tespit tutanağı düzenlenirken uyulması gereken birçok nokta bulunuyor. Sonradan sigorta şirketleri ile bir anlaşmazlık yaşamamak için bu noktalara uyulmasında yarar var.

Örneğin kazanın olduğu tarih ve yer bilgisi mutlaka tutanakta bulunmalıdır. Çevrede kazayı görenler varsa, bu kişilerin ifadeleri de tutanakta yer almalıdır. Kaza yapan sürücülere ait, ad, soyadı, TC kimlik no, ehliyet no ve sınıfı, adres ve telefon gibi bilgiler tutanakta olmalıdır. Ayrıca araçların markası, modeli, şasi no, plaka no ve kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta gösterilmelidir.

En önemlisi araçlara ait zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri tutanakta yer almalıdır. Ayrıca kazanın nasıl meydana geldiği bir taslak çizilerek anlatılmalıdır. Ve kaza tespit tutanağında kazaya karışan araç sürücülerinin mutlaka imzaları olmalıdır. Kaza yapan araç sayısı ikiden daha fazla ise, bu surumda kaza tespit tutanağı da birden fazla tutulmalıdır.

Peki, taraflar aralarında anlaşmalarına ve kaza tespit tutanağı düzenlemelerine rağmen, daha sonra kaza tespit tutanağına itiraz etmek isterlerse buna hakları var mıdır?

Çünkü kaza tespit tutanağının amacı kazaya karışan tarafların kusur derecelerini göstermez. Kazanın nasıl meydana geldiği tutanakta gösterilir. Ancak kusur dereceleri sigorta şirketleri tarafından kendi aralarında belirlenir. Kusur oranları kazaya karışan her araç için yüzde 0, 50 ve 100 olarak tespit edilir. Eğer sigorta şirketleri kaza tespit tutanağına göre aralarında kusur konusunda mutabık kalırlarsa, kusur durumuna göre kusurlu tarafın sigorta şirketinden ödeme talep edilir. Eğer sigorta şirketleri kendi aralarında kusur durumu hakkında üç iş günü içinde mutabık kalamazlar ise, kesin karar için Komisyona başvurulur. Komisyon da üç iş günü içinde karar verir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri aynı ise, sbm.org.tr adresinde bulunan Online İşlemler Menüsü’ndeki Kaza Tespit Tutanağı İtirazı adımından sigorta şirketinin kusur konusunda verdiği karara itiraz edilebilir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri farklı ise, sigorta şirketlerinin kendi aralarında mutabık kaldıkları ancak sizi kusurlu gösteren karara sigorta şirketi itiraz edebilir. Ancak Komisyon itirazı reddederse kusur konusu kesinleşmiş olur.

Komisyonun olumsuz kararına karşı zararın boyutuna göre mahkeme yolu da seçilebilir. İşte böyle bir durumun mevcut olması halinde öncelikle bir avukata başvurmanız önem arzetmektedir.

Okunma Sayısı : 817
Yapılan Yorumlar
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
 • Hayrabolu’da TETUS Açılışı Törenle Gerçekleştirildi
  Ulaşım alanında yaptığı hizmetlerle Tekirdağlı vatandaşların hayatını kolaylaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?
    Muharrem İNCE
    Meral AKŞENER
    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Selahattin DEMİRTAŞ
    Temel KARAMOLLAOĞLU
    Doğu PERİNÇEK
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5067
Dün : 4057
Toplam : 6522962

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri