kaza tespit

tekirdağ haberleri

KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


KAZA TESPİT TUTANAĞI VE KUSUR ORANLARI


Bildiğiniz üzere, iki araç kaza yaptığında artık eskisi gibi trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi beklenmiyor. Kaza yüzünden yaşanan trafik sıkışıklıklarının da önünde geçmek amacı ile 1 Nisan 2008 tarihinde yeni bir uygulama başlatıldı. İki araç kaza yapmışsa ve sadece maddi bir hasar meydana gelmişse, yapılacak iş kazaya karışan tarafların kendi aralarında anlaşmaları ve trafik polisine ihtiyaç duyulmadan, kaza tespit tutanağını aralarında düzenlemeleridir.

Kaza tespit tutanağı eğer açıklanan kurallara uygun olarak düzenlenmiş ise, trafik polisi tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilmektedir. Kaza tespit tutanağı kazanın nasıl meydana geldiğini açıklayan ve kazaya karışan tarafların mutabakatını taşıyan bir belgedir. Yeni uygulama paralelinde de ister trafik polisi tarafından, ister kazaya karışan taraflar tarafından düzenlenmiş olsun aynı resmiyete sahiptir. Yeter ki kazaya karışan taraflarca imzalanmış olsun. Eğer taraflardan biri kaza tespit tutanağını imzalamıyorsa, bu durumda tutanak geçerli kabul edilmez. Taraflar aralarında anlaşamıyorlarsa o zaman bir trafik polisinin gelmesi beklenir.

Ama yeni uygulamada bazı durumlarda, tarafların anlaşması yeterli değildir. Aşağıda sayılan durumlarda mutlaka trafik polisinin gelmesi ve kaza tespit tutanağı düzenlemesi gerekir:

·                     Sürücünün ehliyeti yoksa

·                     Sürücünün ehliyeti var ama o aracı kullanması için yeterli değilse

·                     Sürücünün yaşı küçükse

·                     Sürücünün alkollü olduğundan şüphe varsa

·                     Sürücünün akli dengesinin yerinde olmadığı görülüyorsa

·                     Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise

·                     Kaza sırasında resmi kuruluşlara ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza sırasında üçüncü kişilere ait mallar zarar görmüşse

·                     Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa

·                     Kaza sırasında ölüm veya yaralanma gibi bedensel bir zarar olmuşsa

Bu uygulamaya göre kaza tespit tutanağı düzenlenirken uyulması gereken birçok nokta bulunuyor. Sonradan sigorta şirketleri ile bir anlaşmazlık yaşamamak için bu noktalara uyulmasında yarar var.

Örneğin kazanın olduğu tarih ve yer bilgisi mutlaka tutanakta bulunmalıdır. Çevrede kazayı görenler varsa, bu kişilerin ifadeleri de tutanakta yer almalıdır. Kaza yapan sürücülere ait, ad, soyadı, TC kimlik no, ehliyet no ve sınıfı, adres ve telefon gibi bilgiler tutanakta olmalıdır. Ayrıca araçların markası, modeli, şasi no, plaka no ve kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta gösterilmelidir.

En önemlisi araçlara ait zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri tutanakta yer almalıdır. Ayrıca kazanın nasıl meydana geldiği bir taslak çizilerek anlatılmalıdır. Ve kaza tespit tutanağında kazaya karışan araç sürücülerinin mutlaka imzaları olmalıdır. Kaza yapan araç sayısı ikiden daha fazla ise, bu surumda kaza tespit tutanağı da birden fazla tutulmalıdır.

Peki, taraflar aralarında anlaşmalarına ve kaza tespit tutanağı düzenlemelerine rağmen, daha sonra kaza tespit tutanağına itiraz etmek isterlerse buna hakları var mıdır?

Çünkü kaza tespit tutanağının amacı kazaya karışan tarafların kusur derecelerini göstermez. Kazanın nasıl meydana geldiği tutanakta gösterilir. Ancak kusur dereceleri sigorta şirketleri tarafından kendi aralarında belirlenir. Kusur oranları kazaya karışan her araç için yüzde 0, 50 ve 100 olarak tespit edilir. Eğer sigorta şirketleri kaza tespit tutanağına göre aralarında kusur konusunda mutabık kalırlarsa, kusur durumuna göre kusurlu tarafın sigorta şirketinden ödeme talep edilir. Eğer sigorta şirketleri kendi aralarında kusur durumu hakkında üç iş günü içinde mutabık kalamazlar ise, kesin karar için Komisyona başvurulur. Komisyon da üç iş günü içinde karar verir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri aynı ise, sbm.org.tr adresinde bulunan Online İşlemler Menüsü’ndeki Kaza Tespit Tutanağı İtirazı adımından sigorta şirketinin kusur konusunda verdiği karara itiraz edilebilir.

Eğer tarafların sigorta şirketleri farklı ise, sigorta şirketlerinin kendi aralarında mutabık kaldıkları ancak sizi kusurlu gösteren karara sigorta şirketi itiraz edebilir. Ancak Komisyon itirazı reddederse kusur konusu kesinleşmiş olur.

Komisyonun olumsuz kararına karşı zararın boyutuna göre mahkeme yolu da seçilebilir. İşte böyle bir durumun mevcut olması halinde öncelikle bir avukata başvurmanız önem arzetmektedir.

Okunma Sayısı : 1053
Yapılan Yorumlar
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4531
Dün : 7743
Toplam : 7481063

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri